Jump to content

Abstraktní Wikipedie/Shrnutí

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Summary and the translation is 100% complete.
Jedná se o součást plánu vývoje wiki funkcí.

V Abstraktní Wikipedii je "abstraktní obsah" reprezentován ve formátu nezávislém na jazyce, který může komunita přímo upravovat. Jednotlivé lokální Wikipedie mohou přistupovat k vlastnímu lokálně spravovanému obsahu a obohacovat jej o "abstraktní obsah" (z abstraktní Wikipedie). Tímto způsobem mohou lokalizovaná vydání Wikipedie s mnohem menším úsilím poskytovat svým čtenářům mnohem více obsahu, který je obsáhlejší, aktuálnější a prověřenější než to, co může poskytnout většina místních Wikipedií.

Vzhledem k výsledkům výzkumu a prototypům v oblasti generování přirozeného jazyka je bohužel pravda, že generování přirozeného jazyka z jazykově nezávislého "abstraktního obsahu" vyžaduje "Turingův úplný" systém. Aby však bylo možné pokrýt množství jazyků, které Wikipedie potřebuje, musí být tento systém crowdsourcován. Proto představujeme Wikifunctions, projekt na vytvoření, katalogizaci a údržbu otevřené knihovny (nebo repozitáře) "funkcí", který má mnoho možných případů použití.

Hlavním motivací pro Wikifunctions je vývoj "rendererů" (tj. některé z funkcí umístěných nebo odkazovaných ve Wikifunctions), které převádějí jazykově nezávislý "abstraktní obsah" do přirozeného jazyka s využitím lingvistických a ontologických znalostí dostupných ve Wikidatech (nebo znalostí z jiných vhodných otevřených zdrojů dat použitelných ve Wikipedii, případně včetně dat z jiných projektů Wikimedia jako Wikislovník nebo Wikidruhy).

Projekt začne vytvořením projektu Wikifunctions, který bude následně využit k vytvoření abstraktní Wikipedie. Projekt Wikifunctions bude spuštěn během prvního roku a ve druhém roce přidáme vývoj abstraktní Wikipedie. Po dvou letech vytvoříme ekosystém, který umožní tvorbu a údržbu jazykově nezávislého "abstraktního obsahu" a integraci tohoto obsahu do Wikipedie, čímž se výrazně zvýší pokrytí, aktuálnost a přesnost mnoha jednotlivých Wikipedií. Tím se výrazně přiblížíme světu, kde se každý může podílet na souhrnu všech znalostí.

Pokračování v název wiki funkcí.