Jump to content

Fundraising 2011/Kaldari Letter/sk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Internet bol voľakedy naozaj skvelým miestom.

Za "starých dobrých čias" v 90.rokoch bolo na Internete toľko rôznorodosti že pôsobil skôr dojmom spoločenstva zaujímavých ľudí než dojmom, však viete, len obdivovanej televízie, čím sa v podstate stáva dnes.

Bol som jedným z dobrovoľníkov ktorí vytvorili Wikipédiu. Dávno sme sa rozhodli že zdieľanie informácií a vzdelávanie ľudí je oveľa dôležitejšie ako zarábať peniaze. Preto je dnes Wikipédia projektom neziskovej organizácie a nikdy nebude zavádzať reklamné inzeráty.

Avšak na to aby počítačové servery mohli bežať a tých málo zamestnancov, ktorí sa o ne starajú dostalo výplaty, sú potrebné peniaze. Jednako namiesto dávania priestoru na pokrivenie našej práce komerčným reklamám a finančným záujmom, raz do roka jednoducho prosíme našich čitateľov aby nám dali hlas vo forme obetovania malého fiančného obnosu a podporili tak naozajstnú komunitu ľudí ktorí na Internete reprezentujú niečo iné. Prosíme nájdite a obetujte na našu činnosť $5, $10 alebo čokoľvek čo si môžete dovoliť.

Po niekoľkých rokoch editovania vo Wikipédii som sa nakoniec vrátil k tomu s čím som v nej začínal, k vyvíjaniu softvéru. A môžem vám povedať, infraštruktúra na ktorej beží Wikipédia, je samá "kosť a koža". Porovnajte nás s inými top-5 web-stránkami a zvážte sami:

  • Google: 1,000,000 serverov, 24,000 zamestnancov.
  • Facebook: 60,000 serverov, 2,000 zamestnancov.
  • Microsoft: 220,000 serverov, 90,000 zamestnancov.
  • Yahoo: 50,000 serverov, 13,900 zamestnancov.
  • Wikipedia: 370 serverov, 95 zamestnancov.

pričom každý mesiac našou Wikipédiou slúžime 470 miliónom rozličných ľudí -- miliardy návštev našich stránok!

Najlepšou vecou na dobrovoľnom darcovstve je že keď prispejete 10-mi dolármi či eurami na Wikipédiu, zhodnotí sa to mnohonásobne. Ak týchto 10 dolárov či euro ide na výplatu softvérovému inžinierovi ktorý potom vyvinie vďaka tomu nástroj ktorý umožní 1000 dobrovoľníkom vytvoriť niečo skvelé vo WIkipédii, potom vašich 10 dolárov či euro dosiahlo oveľa viac akoby mohlo na akejkoľvek inej web stránke.

Vaše dobrovoľné príspevky nám pomôžu urobiť Wikipédiu lepšou -- a zaistia že aspoň táto časť Internetu zostane skvelým miestom.

Ďakujem za Vašu pozornosť,

Ryan Kaldari
Programátor vo Wikipédii