Mozgalmi Charta/Bevezetés
This was a historical draft of the Wikimedia Movement Charter. The latest version of the Charter that is up for a global ratification vote from June 25 to July 9, 2024 is available in the main Meta page. We thank the stakeholders of the Wikimedia movement for their feedback and insights in producing this draft. |
A Wikimédia Mozgalom egy nemzetközi, szociokulturális mozgalom, amelynek küldetése az ingyenes tudás eljuttatása az egész világhoz. A Wikimédia Mozgalmi Charta („a Charta”) meghatározza a mozgalom közös küldetésében részt vevő összes szereplő értékeit, jogait, kapcsolatait és kölcsönös felelősségét. A Charta minden olyan egyéni és intézményi résztvevőre, mozgalmi entitásra, projektre, valamint a Wikimédia Mozgalommal hivatalosan társított online és offline térre vonatkozik.
A Charta a Wikimédia Mozgalom és értékeinek meghatározásával megkönnyíti a mozgalom érdekelt felei közötti együttműködést. Ez elősegíti:
- a hozzátartozás érzésének megteremtését,
- a közös növekedési, terjeszkedési és jövőbeli lehetőségekre vonatkozó stratégia kialakítását az ingyenes tudás folyamatos létrehozásának és elérhetőségének biztosítása érdekében,
- a támogatók jogainak és a mozgalom pénzügyi érdekeinek védelmét,
- a döntéshozatal irányítását,
- és a konfliktusok csökkentését a mozgalom szereplői között.
Az Alapokmányt szükség esetén módosítani lehet a Módosítás című fejezetben meghatározott módon.
Értékek
A Wikimédia Mozgalom a tényeken alapuló, ellenőrizhető, nyitott és befogadó megközelítést részesíti előnyben a tudás terén. Olyan közös értékek vezetik, amelyek meghatározzák minden tevékenységünket. Minden döntéshozatalnak tükröznie kell ezeket a közös értékeket. A gyakorlatban fontos, hogy a mozgalom egyensúlyt teremtsen az értékek között, hogy alapvető küldetését teljesítse, és világszerte felhatalmazza a Wikimédia résztvevőit.
Az értékek közé tartoznak azok, amelyek már a kezdetektől fogva jelen voltak, és kiterjednek azokra is, amelyeket a jövőnk szempontjából szükséges kialakítani. Ezek az értékek elismerik, hogy a tudásmegosztás mélyen együttműködésen alapuló törekvés.
Szabad tudás
A Wikimédia Mozgalom nyílt licencelést alkalmaz az általa létrehozott összes tartalom, szoftver és platform elérésének megosztására. Bizonyos külső tartalmak szintén különböző licencek alatt szerepelnek. A mozgalom elkötelezett a küldetésének elmélyítése mellett azáltal, hogy kiterjeszti az ingyenes tudás birodalmát, és beépíti a tudás rögzítésének és megosztásának új és fejlődő formáit, valamint a tartalom növekvő sokszínűségét.
Autonómia
A Wikimédia Mozgalom arra törekszik, hogy függetlenül működhessen, szabad tudás küldetésének vezérelve, és ne befolyásolja torzítás vagy favoritizmus. A mozgalom elutasítja küldetése feladását anyagi, politikai, kereskedelmi vagy népszerűsítő befolyás hatására.
Szubszidiaritás és önszerveződés
A Wikimédia Mozgalom a döntéseket a részvétel legszűkebb vagy legalacsonyabb lehetséges szintjére bízza, az önkéntesekből álló bázisánál kezdve. A világ online és offline közösségeinek általában önállóan kell döntéseket hozniuk a szubszidiaritás elve alapján. Az önszerveződés és az autonómia képességének támogatása a globális mozgalom értékeinek alapvető szempontjai.
Egyenlőség
A Wikimédia Mozgalom felismeri a szabad tudás közösségeket érintő tudás-egyenlőtlenség sokrétű kihívásait, és arra törekszik, hogy felhatalmazza őket a történelmi, társadalmi, politikai és egyéb formájú egyenlőtlenségek és félreábrázolások leküzdésére. A mozgalom aktív intézkedéseket tesz a tudás-egyenlőség előmozdítására és elérésére, valamint rendelkezéseket állapít meg az erőforrások decentralizált irányítás és a közösség felhatalmazása révén történő elosztására.
Befogadás
A Wikimédia projekteket számos nyelven fejlesztik, melyek sokféle régiót és kultúrát tükröznek. A mozgalom résztvevőinek sokszínűsége iránti kölcsönös tisztelet minden tevékenység alapja, amelyet a biztonság és a befogadás támogatására hozott intézkedésekkel érvényesítenek. A Wikimédia Mozgalom elkötelezett egy sokszínű közös tér biztosítása mellett, ahol mindenki, aki osztja a küldetést és az értékeket, részt vehet és másokkal együtt alkothat egy emberközpontú vízió alapján. Ez a befogadó tér az akadálymentesítés előmozdításával segíti a különféle speciális igényekkel rendelkezőket.
Biztonság
A Wikimédia Mozgalom kiemelten fontosnak tartja a résztvevői jólétét, biztonságát és adatvédelmét. Biztosít egy biztonságos környezetet, amely elősegíti a sokszínűséget, a befogadást, az egyenlőséget és a partnerségeket, amelyek nélkülözhetetlenek az ingyenes tudásban való részvételhez az online információs ökoszisztémában. Kiemelt prioritás a biztonság garantálása mind az online, mind az offline terekben. Ezt a prioritást átfogó magatartási kódexek bevezetése és érvényesítése, valamint a ezekhez a tevékenységekhez szükséges erőforrások biztosítása segíti elő.
Számonkérhetőség
A Wikimédia Mozgalom a közösségi vezetés útján vonja magát felelősségre, ahogyan az a Wikimédia-projektekben és a Mozgalmi Szervezetekben képviselteti magát. Ezt a következők valósítják meg: átlátható döntéshozatal, párbeszéd, nyilvános tájékoztatás, tevékenységek jelentése és Gondozási Felelősség fenntartása
Tűrőképesség és alkalmazkodóképesség
A Wikimédia Mozgalom az innováció és a kísérletezés révén virágzik, folyamatosan megújítja a szabad tudás platformja iránti vízióját. A mozgalom hatékony stratégiákat és gyakorlatokat alkalmaz, és ahol lehetséges, értelmes metrikákon alapuló bizonyítékokkal támogatja és ösztönzi azokat.