Movement Strategy/Recommendations/Innovate in Free Knowledge/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Innovate in Free Knowledge and the translation is 89% complete.
نوآوری در دانش رایگان

What

A brief video recording about this recommendation

ما پیوسته به بررسی و توسعه دامنه طرح‌های دانش رایگان می‌پردازیم تا بتوانیم آمادگی خود را حفظ کنیم و با خدمت‌رسانی به چشم‌انداز جنبش امکان دسترسی به مجموع دانش انسانی را فراهم سازیم. ما از افراد در زمینه ارزیابی و ایجاد طرح‌ها یا سیاست‌های جدید و رسیدگی به شکاف‌های مربوط به برابری دانش حمایت می‌کنیم.

ما به نوآوری در زمینه قالب‌های محتوایی مختلف، توسعه کاربردهای نرم‌افزاری جدید برای طرح‌های ویکی‌مدیا، معرفی ابزارهای گوناگون در تجربه ویرایش، مشارکت با دیگر طرح‌های دانش رایگان، و بهسازی سیاست‌ها برای پوشش دادن به حوزه‌های متنوع‌تر دانش و ارائه دانش به عنوان خدمت همگانی خواهیم پرداخت.

Changes and Actions

  • رایزنی با جوامع و کارشناسان برای شناسایی سیاست‌های طرح‌های ویکی‌مدیا که مانع دسترسی به محتوای مرتبط با جوامعکم‌-نماینده می‌شوند (مثلاً توجه‌انگیزی).
  • ایجاد راه‌هایی برای طرح‌های جدید، ایجاد کاربردهای جدید، یا تشویق جوامع به ایجاد سیاست‌های جدید در زمینه رسیدگی به این موانع. هدف این است که امکان شمول و تکرار انواع قالب‌های دانش انسانی در همه حوزه‌های اجتماعی-فرهنگی فراهم شود (مثلاً، زمینه‌سازی برای پالایش معیارهای اطمینان‌پذیری و ارائه رهنمودهایی برای شناسایی منابع معتبر از منابع دانش شفاهی یا غیرغربی، زمینه‌سازی برای تضمین تناسب معیارهای توجه‌انگیزی در همه حوزه‌ها).
  • ایجاد فناوری جدید برای دسترسی‌پذیر کردن دانش رایگان در قالب‌های گوناگون. حمایت از حالت‌های متنوع‌تر مصرف و مشارکت در طرح‌های ما (مانند متن، صدا، تصویر، ویدئو، داده‌های مکانی).
  • ایجاد ابزار و مشارکت برای تسهیل روند انتقال داده از دیگر پایگاه‌های داده و دانش به طرح‌های ما.

Rationale

ویژگی‌های ویکی‌پدیا سبب ایجاد بدنه مکتوب دانشنامه‌ای، توصیفی و واقعیت-محور از دانش شده است ولی محتوای تحت پوشش خود را نیز محدود کرده است. مثلاً، به دلیل نبود امکان رعایت سیاست‌های توجه‌انگیزی و تأمین منابع، برخی موضوعات مربوط به جوامع کم-نماینده، مانند جمعیت بومی که از دیرباز از دستیابی به جایگاه‌های قدرت محروم بوده‌اند و نتوانسته‌اند زیرساخت ثبت آن را با روش‌های مشابه ایجاد کنند، نادیده گرفته شده است.

محتوای غنی رسانه‌ای، مانند منابع صوتی-تصویری، چنان که در سایر پلتفرم‌ها مرسوم است، کاربرد گسترده‌ای در طرح های ویکی‌مدیا ندارد. همچنین بسیاری از انواع مهم دانش ذاتاً دانشنامه‌ای نیستند ولی ارزشمند محسوب می‌شوند (مانند مقالات ژورنال، خودآموزها یا شجره‌نامه‌ها). بنابراین، ما باید راه‌های جدیدی برای غلبه بر محدودیت‌های طرح‌های کنونی ویکی‌مدیا بیابیم تا دستیابی به هدف ارائه دانش رایگان بیشتر و پوشش دادن به انواع دانش از جوامع محروم ممکن گردد.

برای ایجاد سازگاری فنی طرح‌ها و بررسی قالب‌های متنوع دانش، تسهیل استفاده دوباره از محتوا در پلتفرم‌های فراتر از ویکی‌مدیا ضرورت دارد. همچنین، ما باید منابع دیگر پلتفرم‌های معتبر داده و دانش را در طرح‌های ویکی‌مدیا بگنجانیم. این اقدامات در اکوسیستم فناوری فعلی و آینده ما که تغییر، انعطاف، و آزمایش برای حفظ سازگاری را ایجاب می‌کند، اجتناب‌ناپذیر است.