Jump to content

Strategia i zarządzanie Ruchem/Biuletyn

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy and Governance/Newsletter and the translation is 100% complete.
Biuletyn Movement Strategy and Governance
previous issue 

Witamy w siódmym numerze Biuletynu Movement Strategy and Governance! Biuletyn dystrybuuje istotne wiadomości i wydarzenia dotyczące wdrażania rekomendacji Strategii Ruchu Wikimedia, innych istotnych tematów dotyczących zarządzania Ruchem, jak również różnych projektów i działań wspieranych przez zespół Movement Strategy and Governance (MSG) Wikimedia Foundation.

Biuletyn MSG jest wydawany raz na kwartał, natomiast częściej ukazuje się Movement Strategy Weekly, który został zaprojektowany z myślą o Wikimedianach, którzy chcą dokładnie śledzić nasze działania. Możesz zostawić opinię lub pomysł na przyszłe wydania na stronie dyskusji Biuletynu. Możesz nam także pomóc, tłumacząc wydania biuletynu na inne języki i udostępniając go w portalach społecznościowych i projektach Wikimedia. Pamiętaj również o subskrypcji Biuletynu, na którą można zapisać się tutaj.

Dziękujemy za przeczytanie oraz uczestnictwo w naszym projekcie!

Dyskutuj na MS Forum
 • Opublikowano raport WMF dotyczący śladu węglowego: Emisja dwutlenku węgla Wikimedia Foundation spadła o 7% w stosunku do lat poprzednich. Wskazuje na to roczny raport Wikimedia Foundation z 2021 roku dotyczący zrównoważonego rozwoju środowiskowego (śladu węglowego). Ma on na celu zapewnienie, że nasza praca i misja wspierają bardziej zrównoważony świat. Możesz przeczytać podsumowanie raportu na Diff oraz szczegółowy raport na Wikimedia Commons (pdf).
Dyskutuj na MS Forum
 • Usprawnienie interfejsu projektów Wikimedia : Zespół Web Wikimedia Foundation rozpoczął serię poprawek w ramach projektu Vector 2022. Usprawnienia obejmują różne zmiany cech strony projektów Wikimedia, takich jak menu użytkownika, nagłówek i spis treści. Przeczytaj więcej na Diff
Dyskutuj na MS Forum

Kontynuacja pracy na Powszechnymi Zasadami Postępowania * Komitet Rewizyjny analizuje opinie społeczności, aby wprowadzić zmiany w Wytycznych Egzekwowania PZP. Komitet Rewizyjny opublikował również zaktualizowany harmonogram. Możecie nadal dzielić się komentarzami na Meta lub na nowym Forum Strategii Ruchu. Możecie również omówić niedawno zatwierdzony wniosek o grant, aby przetestować grupy wsparcia dla administratorów.

Dyskutuj na MS Forum
Dyskutuj na MS Forum
 • Uruchomiono Helpdesk dla partnerstwa w zakresie treści : W ramach prac zmierzających do stworzenia Content Partnerships Hub, Wikimedia Szwecja uruchomiła Helpdesk, aby zapewnić praktyczne wsparcie dla afiliantów i wolontariuszy, którzy próbują tworzyć partnerstwa treści, zwłaszcza dla lokalnych społeczności w niedostatecznie reprezentowanych częściach świata. Czytaj więcej na Diff
Dyskutuj na MS Forum
 • Budowanie potencjału dla liderów brazylijskiej społeczności : Średnio 2000 aktywnych edytorów współtworzy portugalską Wikipedię, z czego znaczna część pochodzi z Brazylii; niektórzy z nich są również organizatorami związanymi z jedyną w tym kraju organizacją afiliowaną Wikimedia Wiki Movimento Brasil (WMB). Członkowie WMB, Lucas Piantá i Adriane Batata, starają się stworzyć plan rozwoju potencjału wraz z członkami społeczności, którzy chcą dalej angażować się w ruch Wikimedia poprzez swój najnowszy projekt Capacitação de lideranças brasileiras ("Plan rozwoju przywództwa dla społeczności brazylijskich").
 • Rozpoczęcie badań w zakresie oceny potrzeb w Republice Zielonego Przylądka : Po drugiej stronie Atlantyku, portugalski Wikirezydent, Rute Correia, odwiedził niedawno afrykański kraj Zielonego Przylądka, aby rozpocząć prace przygotowawcze do badań w zakresie oceny potrzeb, z zamiarem podzielenia się wynikami badań ze społecznością do września 2022 roku.
Dyskutuj na MS Forum
Dyskutuj na MS Forum
 • Wysokiej jakości filmy do eksperymentów naukowych : Shared Knowledge, afiliant ruchu Wikimedia w Macedonii, kontynuuje swój projektWikiexperiments, którego celem jest nagrywanie wysokiej jakości filmów z systematycznie wybieranych eksperymentów z zakresu fizyki, chemii i biologii w celu zilustrowania ważnych koncepcji i zjawisk naukowych. Projekt ten został rozpoczęty w 2015 roku, we współpracy z Instytutem Fizyki, FNSM w Skopje.
 • Nowy zestaw narzędzi do rejestrowania zapisów ustnych : Wikimedianie Amrit Sufi i Nitesh Gill opublikowali Oral Culture Transcription Toolkit, który jest zestawem narzędzi dających szczegółowe instrukcje, jak nagrywać kulturę oralną, jak umieszczać je na Wikimedia Commons oraz jak tworzyć transkrypcję i umieszczać ją na Wikiźródłach.
Dyskutuj na MS Forum

Inne wiadomości i aktualizacje

 • Forum Strategii Ruchu' : pod koniec maja 2022 roku zespół MSG uruchomił propozycję Movement Strategy Forum (MS Forum), czyli wielojęzycznego forum dyskusyjnego opartego na oprogramowaniu Discourse, przeznaczonego dla wszystkich Wikimedian do wymyślania i omawiania realizacji inicjatyw związanych ze Strategią Ruchu. Szczegółowa propozycja została opublikowana na Meta-wiki. Okres przeglądu trwa do 24 lipca 2022 roku, a Wikimedianie są zaproszeni do wyrażenia swoich opinii. Jeśli będzie wystarczający konsensus społeczności popierający MS Forum, zostanie ono uruchomione w sierpniu 2022 roku przed Wikimanią. Zespół MSG publikuje tygodniowy raport, który dostarcza statystycznych spostrzeżeń na temat Forum.
 • Wybory do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation w 2022 roku : Proces wyboru nowych członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation cały czas trwa. Łącznie dwanaście kandydatów będzie ubiegać się o dwa miejsca w Radzie. Przedstawiciele afiliantów Ruchu Wikimedia będą głosować w lipcu 2022, aby wybrać sześciu kandydatów. Cała społeczność Wikimedia głosowanie w sierpniu 2022 wybierze dwóch ostatnich kandydatów. Przed oddaniem głosu wyborcy mogą polegać na indywidualnych rankingach kandydatów przygotowanych przez całkowicie złożony z wolontariuszy Analysis Committee, Kompas Wyborczy oraz własnych odpowiedziach kandydatów na zadane im pytania.
  • Zarejestruj się jako Wolontariusz Wyborczy, jeśli chcesz być bardziej zaangażowany w wybory do Rady Powierniczej. Wolontariusz Wyborczy będzie odpowiedzialny za wypełnienie luki pomiędzy Komisją Wyborczą, zespołem wspierającym wybory do Rady Powierniczej oraz społecznością Wikimedian. Pomożesz członkom swojej lokalnej społeczności wziąć udział w wyborach i przyczynić się do kształtowania przyszłości naszego Ruchu.
 • Podcast WIKIMOVE : nasi koledzy z zespołu Movement Strategy and Global Relations w Wikimedia Deutschland uruchomili WIKIMOVE, podcast mający na celu "być forum dla otwartych i szczerych rozmów na tematy związane ze Strategią Ruchu". Odcinki są dostępne z kanałem RSS na głównych platformach podcastowych. Wersja wideo, z angielskimi napisami, dostępna jest na YouTube. W ostatnim odcinku odbyła się dyskusja o projekcie UNLOCK Accelerator, który był odbiorcą grantu Movement Strategy Implementation.
 • Zmiany w zespole MSG : małe podziękowania i życzenia powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach dla naszych odchodzących kolegów, którzy opuścili Wikimedia Foundation lub przenieśli się do innych zespołów: Youngjin Ko, Yumiko Shibata, Sam Oyeyele i Jackie Koerner. Dziękujemy i do zobaczenia!