Žádost o změnu nastavení wiki

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Requesting wiki configuration changes and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Zkratka:
SITECONFIG

Přehled

Často se stává, že některá wiki potřebuje změnit nějaké nastavení svého projektu. Pro správu těchto žádostí využívají správci systému Phabricator, nástroj pro sledování úloh.

Mezi běžné požadavky patří:

 • Vytvoření či naopak odstranění nějakého jmenného prostoru (např. Portal:, WikiProject:, Appendix:, Author:)
 • Vytvoření či odstranění uživatelské skupiny se specifickými právy (např. revertéři, přesouvači)
 • Změny práv uživatelů
 • Zapínání a vypínání možnosti místního načítání
 • Změny loga projektu
 • Překlad jmenných prostorů

Jak zažádat o změnu

Cítíte-li potřebu změnit konfigurační proměnnou nebo nějaké jiné nastavení Vašeho projektu:

 1. Zjistěte si, co přesně potřebujete změnit;
 2. Zajistěte pro svůj návrh konsenzus komunity dotyčného wikiprojektu;
  1. Vyvolejte diskusi na komunitním portálu, Pod lipou, u Vesnické pumpy nebo na podobné diskusní platformě a dejte věcem čas, aby se mohl názor diskutujících ustálit na nějakém konsenzu.
  2. Ujistěte se, že je rozhodnuto o všem, co je pro provedení změny nezbytné. Například nové skupiny uživatelů budou obvykle muset být přidávány/odebírány určitými skupinami místních uživatelů (nejen globálními Stevardi ) - obvykle by to mohlo být uděleno buď adminům, nebo byrokratům. (Pokud vaše wiki nemá žádné místní administrátory nebo byrokraty, musí být veškeré změny uživatelských práv provedeny prostřednictvím stewarda; viz žádosti o oprávnění).
   1. Wiki, které nemají žádné místní administrátory/byrokraty, jsou pravděpodobně příliš malé pro novou skupinu uživatelů, viz Omezení změn konfigurace, část "Zvláštní skupiny na malých wiki".
  3. Pokud je místní komunita opravdu velmi malá a neaktivní, bude asi stačit, když dokážete, že jste se snažil/a získat konsenzus a poskytl/a jste dostatečný prostor pro vyjádření námitek.
 3. Zadejte dotaz (nejlépe v angličtině) do nástroje pro sledování chyb Wikimedia, pod značkou projektu "Wikimedia-Site-requests". (Další informace o nástroji pro sledování úkolů Wikimedia naleznete v nápovědě Phabricator.)
  1. Nastavte svému projektu štítek "Wikimedia-Site-requests".
  2. Vaše žádost musí obsahovat URL odkaz na konsenzuální dohodu uživatelů místní wiki, a to ideálně ve formě trvalého odkazu (v nabídce nástrojů kliknete na "Permanent link", což na konec odkazu přidá kód &oldid=...); tato URL adresa by měla být součástí hlavní kolonky popisu;
 4. # Buďte trpěliví; žádosti o změnu nastavení systému čte jen nemnoho správců systému; průměrně trvá vyřízení požadavku i několik týdnů. Pokud je Vaše žádost urgentní, nebo už máte pocit, že to trvá opravdu dlouho, připojte se na IRC kanál #wikimedia-techpřipojit se a zeptejte se na svou žádost přímo.

Získání konsensu na wiki a zadání úkolu nezaručuje, že bude požadavek splněn. Konečnou pravomoc mají správci systému a žádosti o konfiguraci webu mohou být odmítnuty z jakéhokoli důvodu, mimo jiné z následujících důvodů: z důvodu ochrany základních principů a základních hodnot Wikimedia, z důvodu ochrany integrity projektu, z důvodu výkonu, bezpečnosti nebo problémů s architekturou nebo proto, že splnění žádosti by zahrnovalo nasazení rozšíření, které bylo ukončeno.

Pokud se chcete o opravu takového požadavku pokusit sami, postupujte podle příručky a zkuste to!

Změna loga wiki

Pokud chcete změnit logo své wiki, ať už dočasně, nebo trvale, máte kromě výše uvedeného k dispozici i konkrétní pokyny a lepší pracovní postup.

 1. Nahrajte své logo na Wikimedia Commons ve formátu SVG. Ve většině případů by to měl být čtverec (přesné údaje o velikosti viz dokumentace na mediawiki.org).
 2. Pomocí nástroje logo-test zkontrolujte, zda se zobrazuje podle očekávání.
 3. Podejte žádost v projektu Phabricator "Wikimedia-Site-Requests" pomocí tohoto formuláře s následujícími informacemi:
  • Tato žádost se týká Wiki
  • Odkaz na nové logo na Wikimedia Commons ve formátu SVG
  • Odkaz na zobrazení loga pomocí https://logo-test.toolforge.org/
  • Kdy by mělo být logo povoleno
  • Kdy by mělo být logo změněno zpět (pokud je dočasné)
  • Odkaz na komunitní diskusi
 4. Sysadminové zpracují váš požadavek a převedou logo do správných formátů v systému Gerrit. Doporučujeme, abyste žádost podali alespoň týden předem, než budete chtít loga změnit. I když nevíte přesně, kdy by měla být povolena (např. čekáte na vytvoření miliontého článku), to, že dáte sysadminům náskok na přípravu, pomůže urychlit váš požadavek, až přijde čas.

Viz též