Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Cykl 2/Dotrzyj/Aplikuj

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Reach/Apply and the translation is 100% complete.

Wikimedia jest częścią większego ekosystemu partnerów i organizacji dbających o przyszłość wolnej wiedzy. Pracujemy z instytucjami oświatowymi, GLAMami (Galerie, Biblioteki, Archiwa i Muzea), partnerami technologicznymi, społeczeństwem obywatelskim, organizacjami zajmującymi się prawami autorskimi oraz rządami.

Kiedy pracujemy razem, nasz wpływ wzrasta. Eksperci i organizacje, które podzielają naszą misję wolnej wiedzy, mogą dołożyć się do naszej dyskusji o przyszłości Wikimedia. Ich głosy pomogą nam odnaleźć drogę i polepszyć współpracę w przyszłości.

Co możecie zrobić

Czy chcecie włączyć w dyskusję o przyszłości Wikimedia swoich lokalnych partnerów, instytucje czy ekspertów? Zespół Wikimedia 2030 chce Wam w tym pomóc.

 1. Zaproś ekspertów / partnerów do rozmów: uwzględnij partnerów planowanych wydarzeń dotyczących strategii ruchu, aby mogli oni dodać swoją perspektywę na temat naszego ruchu.
 2. Porozmawiaj z lokalnymi ekspertami i partnerami: włącz lokalnych ekspertów i partnerów w dyskusję Wikimedia 2030, przez przeprowadzenie z nimi rozmów w cztery oczy i udostępnij ich rezultaty. Dostarczamy szablony i wskazówki do tych nieformalnych rozmów i przestrzeń na wiki do publikacji rezultatów.
 3. Aplikuj o fundusze na organizację imprezy dla partnerów: będziemy rozdawać małe granty dla organizacji afiliowanych aby organizowały one wydarzenie (posiłek albo spotkanie) z lokalnymi partnerami lub ekspertami aby przedyskutować przyszłość Wikimediów. Jeśli jesteście zainteresowani - prosimy aplikować na co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy. Jeśli Twoja propozycja zostanie zaakceptowana, podzielimy się z Tobą instrukcjami dotyczącymi organizacji wydarzenia i dyskusji. Termin zgłaszania aplikacji mija 15 lipca, 2017.
  • Aplikuj o grant strategiczny (do 1500 USD, zależnie od kosztów i potrzeb lokalnych)
  • Poradnik przeprowadzenia dyskusji na spotkaniu z partnerami
  • Szablon e-maila z zaproszeniem na spotkanie
  • Wyślij e-mail z notatkami podsumowującymi spotkanie do jmorrison(_AT_)wikimedia.org

Jakieś pytania? Prosimy skorzystać ze strony dyskusyjnej!

Najczęściej zadawane pytania

DYSPUTY z lokalnymi ekspertami i partnerami

Dlaczego powinienem rozmawiać z lokalnymi partnerami i ekspertami?
Jednym z celów zespołu ds. Wikimedia 2030 jest umożliwienie naszemu ruchowi na dotarcie do osób, które mają cenną wiedzę, ale nie miały jeszcze możliwości udziału w Procesie Strategii Wikimedia. Te rozmowy prowadzone przez członków wszystkich naszych społeczności dadzą nam szansę zaangażowania tych osób w kształtowanie kierunku Wikimediów w nadchodzących latach.
Z kim powinienem rozmawiać?
Chcemy wysłuchać ludzi, których spostrzeżenia pomogą nam określić kierunek rozwoju ruchu. Powinni być inteligentni, kompetentni i pasjonować się tym, co robią, a także naszą misją: profesorami uniwersyteckimi, naukowcami, ekspertami technologicznymi, uczestnikami polityki w przestrzeni internetowej oraz liderami ruchów mających wpływ społeczny.
Jak powinienem prosić ludzi o uczestnictwo?
Oto szablon wiadomości e-mail, którego możesz użyć, aby zaprosić lokalnych ekspertów i partnerów do udziału w rozmowie. Możesz go dostosować i zmienić w razie potrzeby.
Jak powinienem zadawać pytania w trakcie dysputy?
Opracowaliśmy przewodnik rozmowy z pytaniami, które możesz użyć. Możesz także zadać dowolne inne pytania dotyczące przyszłości Wikimediów.
Jak będę udostępniał rezultaty?
Możesz podzielić się wynikami za pomocą poniższego formularza. Chcielibyśmy również pozyskać zdjęcia, nagrania audio / wideo, ilustracje itp. z Twojego wydarzenia. Pamiętaj, że możesz wypełnić formularz w swoim języku. Nie musisz nic tłumaczyć! Pozwól rozwinąć się Twojej kreatywności. :)

ORGANIZOWANIE WYDARZEŃ z lokalnymi ekspertami i partnerami

Do czego mam się zobowiązać?
Prosimy wszystkich, aby włączyli swoje rezultaty do większej dyskusji na temat strategii. Prosimy również o wypełnienie kwestionariusza po wydarzeniu, w którym należy umieścić informację kto uczestniczył i jakie były rezultaty spotkania. Świetnie, jeśli możesz też dostarczyć jedno lub więcej zdjęć z Twojego wydarzenia.
Jakiego rodzaju wydarzenia powinniśmy organizować?
Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, udostępnimy Ci przewodnik organizacji wydarzeń i dyskusji, w tym przykładowy format imprezy. Zalecamy jeden z dwóch formatów: (1) obiad (lub inny posiłek) ze zorganizowaną rozmową o przyszłości Wikimediów lub (2) spotkanie ze zorganizowaną dysputą. Możemy też rozważyć inne formaty.
Jak wiele spotkań będzie ufundowane?
Nie znamy dokładniej liczby. Dostarczymy funduszy na tyle wydarzeń na ile będziemy w stanie!
Ile pieniędzy zostanie przyznane?
Granty zostaną przyznane w oparciu o szacunkowy koszt ustalony pomiędzy afiliowanymi partnerem a zespołem strategii Wikimedia 2030.
Jakie koszty będą pokryte?
Zespół Wikimedia 2030 pokryje koszty żywności, napojów i innych materiałów potrzebnych do wydarzenia. Oczekujemy, że budżet na imprezę będzie wynosił około 500 USD - 1500 USD w zależności od lokalnych kosztów i potrzeb.
Czy możemy zaprosić tylko oficjalnych partnerów?
Nie. Możesz zaprosić organizacje, z którymi chciałbyś nawiązać współpracę w przyszłości lub ekspertów, którzy mogą mieć ciekawe opinie o naszej przyszłości.
Jak zespół Wikimedia 2030 zdecyduje, kto otrzyma grant?
Będziemy oceniać propozycje według zasady "kto pierwszy, ten lepszy". Postaramy się uwzględnić wszystkich, którzy dostarczą pełną propozycję, aż do osiągnięcia maksymalnej liczby wydarzeń, które możemy wesprzeć. Wyjątkiem są tereny, w których prowadziliśmy już wydarzenia strategiczne we współpracy z członkami społeczności. Jeśli masz pytanie, czy kwalifikujesz się, skontaktuj się z Juliet Barbara: jbarbara@wikimedia.org.
Dlaczego tylko organizacje afiliowane są zaproszone do uczestnictwa?
Uznajemy, że organizacje afiliowane nie są jedynymi członkami ruchu Wikimedia, którzy mają partnerstwa. Zapraszamy szczególnie afiliowanych, ponieważ często tworzą lokalne partnerstwa i mogą przynieść wartość społecznościom Wikimedia. Jeśli jesteś indywidualnym edytorem i chcesz zorganizować wydarzenie, zalecamy skontaktowanie się z lokalną organizacją afiliowaną w celu wyrażenia zainteresowania propozycją. Będziemy rozważyć propozycje we współpracy z organizacją afiliowaną i indywidualnymi członkami społeczności, jeśli fundusze mogą być przesłane bezpośrednio do organizacji afiliowanej.

Szablon e-maila z zaproszeniem lokalnych ekspertów i partnerów do dysputy

Drogi/Droga [wstaw imię],

Czy byłby Pan/Pani gotowy/a na jednogodzinną rozmowę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, aby omówić przyszłość wolnej wiedzy w ciągu najbliższych 15 lat?

[$Link11 Wikimedia] to ruch dzielenia się wolną wiedzą z każdą osobą na Ziemi. Pracujemy obecnie nad realizacją tej wizji poprzez wspieranie Wikipedii i innych wolnych projektów wiedzy, z pomocą prawie 100 000 wolontariuszy w 290 językach na całym świecie. W tym roku Wikimedia organizuje link strategiczny dialog globalny w celu określenia przyszłej roli Wikimediów w świecie i opracowania wspólnej strategii służącej do realizacji swojej roli. Rozmawiamy z wybraną grupą kluczowych osób i organizacji na całym świecie i chcielibyśmy, aby Pan/Pani był/a wśród nich.

Prosimy dać nam znać, jeśli jest Pan/Pani zainteresowany/a poświęceniem Swojego czasu na rozmowę z nami. Dziękujemy za wzięcie naszej propozycji pod uwagę.

Z poważaniem,

[umieść swoje imię i nazwisko]

Szablon e-maila z zaproszeniem partnerów na lokalne wydarzenie

Drogi/a [wstaw imię i nazwisko]

Serdecznie zapraszamy do udziału w [wstaw rodzaj imprezy], aby wziąć udział w w dyskusji o przyszłości wolnej wiedzy. Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje to wydarzenie dnia [wstaw datę], o godzinie [wstaw czas] w [wstaw lokalizację]. Wydarzenie trwa około [wstawić # godziny].

[$link11 Wikimedia] to ruch dzielenia się wolną wiedzą z każdą osobą na Ziemi. Pracujemy obecnie nad realizacją tej wizji poprzez wspieranie Wikipedii i innych wolnych projektów wiedzy, z pomocą prawie 100 000 wolontariuszy w 290 językach na całym świecie. W tym roku Wikimedia organizuje link strategiczny dialog globalny w celu określenia przyszłej roli Wikimediów w świecie i opracowania wspólnej strategii służącej do realizacji swojej roli. Rozmawiamy z wybraną grupą kluczowych osób i organizacji na całym świecie i chcielibyśmy, aby Pan/Pani był/a wśród nich.

Prosimy dać nam znać, jeśli jest Pan/Pani zainteresowany/a udziałem w [wstawić informację o imprezie].

Z poważaniem,

[wstaw swoje imię i nazwisko]