Translation requests/WMF/Our projects/Pl:

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Wszystkie główne projekty Wikimedia Foundation są tworzone wspólnie przez użytkowników za pomocą oprogramowania MediaWiki. Treść jest publikowana na licencji GNU Free Documentation License, co oznacza, że, z zachowaniem zapisów licencji, może być bez ograniczeń zmieniana, kopiowana i rozpowszechniana. Proszę zobaczyć stronę z linkami do wszystkich naszych projektów.

Wikipedia[edit]

Wikipedia schema.png

Wikipedia jest projektem, którego zadaniem jest stworzenie wolnych (tzn. bezpłatnych i otwartych dla każdego) encyklopedii we wszystkich językach świata. Projekt został zapoczątkowany w styczniu 2001 i osiągnął 1.000.000 haseł w 140 językach. Wg danych z marca 2005, od początku istnienia projektu, zostało utworzonych ok. pół miliona kont użytkowników, z których 30.000 aktywnie włączyło się do pracy nad projektem. Największą z Wikipedii jest obecnie Wikipedia w języku angielskim z blisko 500 tys. haseł, następne są Wikipedie w językach niemieckim, japońskim i francuskim.


Wiktionary[edit]

Wiktionary-logo-en.png

Wiktionary jest projektem, którego zadaniem jest stworzenie wolnych (tzn. bezpłatnych i otwartych dla każdego) słowników i tezauriuszy we wszystkich językach świata. Projekt został zapoczątkowany w grudniu 2002 roku i utworzono wersje w 146 językach. Wg danych z lutego 2005 roku, od początku istnienia projektu założono ok. 7 tys. kont użytkowników i we wszystkich wersjach wprowadzono ponad 70 tys. słów i wyrażeń. Największym z Wikisłowników jest wikisłownik w języku angielskim, a następne są w językach: polskim, holenderskim, szwedzkim i francuskim.


Wikiquote[edit]

Wikiquote-logo.png

Wikicytaty to wielojęzyczny projekt, który ma na celu stworzenie wolnego i otwartego repozytorium cytatów. Projekt powstał w 2004 roku i obecnie ma blisko 9500 stron w 22 językach. Największym z Wikicytatów jest projekt w języku angielskim z ponad 2500 stronami, następne to Wikicytaty w języku niemieckim, francuskim i polskim.


Wikibooks[edit]

Wikibooks-logo.png

Wikibooks to wielojęzyczny projekt, który ma na celu stworzenie zbioru wolnych i otwartych elektronicznych książej (e-books) głównie dla potrzeb edukacji. W projekcie tworzone są podręczniki, manuale i dzieła literackie PD opatrzone komentarzami. Głównym celem jest pomoc w (samo)kształceniu uczniów, studentów i nauczycieli w szkołach średnich i na uczelniach. Projekt został zapoczątkowany w lipcu 2003 roku i ma pkoło 5 000 modułów w 250 książkach w 6 językach. Największym z Wikibooks jest Wikibooks w języku angielskim.

Planuje się utworzenie osobnego portalu projektu Wikibooks, który ma się nazywać Wikiversity.


Wikisource[edit]

Wikisource-logo.png

Wikisource (Wikiźródła) to wielojęzyczny projekt, który ma na celu stworzenie zbioru tekstów źródłowych, które są rozpowszechniane jako wolne i otwarte. Służy on innym projektom Wikimedia jako archiwum różnorodnych nieobjętych prawem autorskim tekstów (literackich, prawnych i innych). Projekt został zapoczątkowany w listopadzie 2003 roku. Wszystkie teksty są gormadzone na jednym serwerze (oprócz tekstów w języku hebrajskim).


Wikispecies[edit]

Wikispecies-logo.png

Wikispecies jest otwartą i opartą o mechanizm wiki bazą danych gatunków organizmów żywych. Wikispecies stworzy scentralizowaną, rozbudowaną bazę danych taksonomicznych. Wikispecies jest skierowana głównie jako pomoc dla naukowców.


Wikimedia Commons[edit]

Commons-logo.png

Projekt Wikimedia Commons został zapoczątkowany we wrześniu 2004 roku i celem jego utworzenia było stworzenie centralnego repozytorium plików multimedialnych (grafika, animacja, dźwięk, wideo) na potrzeby wszystkich projektów Wikimedia. Project ten umożliwia łatwe używanie tego samego pliku w każdym z projektów Wikimedia.


Wikinews[edit]

Wikinews logo

Projekt Wikinews znajduje się w fazie prób (beta). Został zapoczątkowany w grudniu 2004 roku dla relacjonowania wiadomości z różnych dziedzin. W lutym 2004 roku istniało 7 wersji językowych Wikinews. Użytkownicy z całego świata piszą wspólnie artykuły o aktualnie dziejących się wydarzeniach. Tematami mogą być doniesienia własne lub podsumowania doniesień z innych źródeł. Wszystkie muszą być pisane z zachowaniem neutralnego punktu widzenia. Obecnie Wikinews ma dwa zadania: tworzyć alternatywne do komercyjnych źródło informacji i zapewnić żeby doniesienia były dokładne i zweryfikowane.


Inne projekty[edit]

MediaWiki[edit]

MediaWiki jest oprogramowaniem wiki które jest udostępniane na warunkach licencji GPL. To oprogramowanie jest używane przez wszystkie projekty Wikimedia i wiele innych niezwiązanych serwisów internetowych.


Meta[edit]

Wikimedia-logo.png

"Meta" jest to serwis wiki, który grupuje wszystkie projekty Wikimedia. W portalu znajduje się dokumentacja dla użytkowników oprogramowania MediaWiki; dyskusje na temat proponowanych lub już działających projektów, zasad, dróg rozwoju i prowadzenia serwisów wiki w ramach Wikimedia.