Translation requests/WMF/Our projects/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki


Wszystkie ważniejsze projekty Fundacji Wikimedia są rozwijane wspólnie przez wiele osób, a użytkownicy wykorzystują w tym celu oprogramowanie MediaWiki. Każdy wkład w dowolny projekt opatrzony jest licencją GNU Free Documentation License (oprócz wkładu użytkowników w serwis WikiNews, który licencjonowany jest zgodnie z zasadami Creative Commons Attribution 2.5), co oznacza, że zawartość serwisów może być dowolnie użytkowana, edytowana, kopiowana i rozpowszechniana na warunkach określonych w licencji. Linki do wszystkich projektów Fundacji znajdują się w dokumencie Special:SiteMatrix.

Wikipedia

Logo Wikipedii
Logo Wikipedii

Wikipedia jest projektem zakładającym stworzenie wolnych encyklopedii we wszystkich językach świata. Praktycznie każda osoba posiadająca dostęp do Internetu może zamieścić w Wikipedii swój wkład w postaci neutralnie napisanych i opatrzonych źródłami wiadomości.

Projekt wystartował w styczniu 2001 wyłącznie w języku angielskim. W chwili obecnej Wikipedie w 200 językach zawierają ponad 5 milionów artykułów. Największa z nich jest wersja angielska, w której zamieszczono ponad 1,6 miliona haseł, druga w kolejności, z ponad 500 tysiącami haseł, jest wersja niemiecka, ponad 400 tysięcy haseł napisali użytkownicy francuskiej edycji Wikipedii. Dziewięć wersji językowych Wikipedii przekroczyło liczbę 100 tysięcy artykułów a ponad 100 innych ma ponad tysiąc haseł. Praktycznie w każdym tygodniu pojawiają się nowe wersje językowe projektu.

Wikipedia znana jest też dzięki swojej społeczności. W 2004 została uhonorowana nagrodą Webby Award w kategorii "społeczność", zdobyła też nagrodę Golden Nica przyznawaną przez Prix Ars Electronica w dziedzinie "społeczność cyfrowa". Licząc od początku działania projektu, można wskazać 100 tysięcy użytkowników, którzy dokonali przynajmniej dziesięciu edycji.[1] Całkowita liczba kont użytkownika zarejestrowanych w angielskiej Wikipedii przekroczyła już 2,4 miliona. Większość edycji tej właśnie wersji językowej dokonywana jest jednak przez tysiąc najbardziej zaangażowanych osób.

Niektóre wersje Wikipedii planują regularne wydawanie wersji stabilnych lub już to robią. Niemiecka Wikipedia wydawana jest na płycie DVD dwa razy do roku, współpracując z wydawnictwem Directmedia Publishing. Polska Wikipedia wydała jak do tej pory jedną płytę DVD.

Wikisłownik (Wiktionary)

Logo Wikisłownika
Logo Wikisłownika

Celem projektu "Wikisłownik" jest stworzenie darmowych słowników i tezaurusów dla każdego języka. Projekt rozpoczęto w grudniu 2002, a w chwili obecnej istnieje on już w ponad 100 językach, udostępniając ponad 1,5 miliona wpisów. Najbardziej rozbudowane wersje językowe to Wikisłownik angielski, francuski, wietnamski i rosyjski. Każdy z nich zawiera ponad 100 tysięcy haseł. 40 wersji językowych Wikisłownika zawiera ponad 1000 wpisów.

W ostatnich czasach Wikisłownik podjął współpracę z Wikimedia Commons, repozytorium wolnych mediów. Do Commons przesłano wiele plików dźwiękowych przedstawiających wymowę haseł.

Wikicytaty (Wikiquote)

Logo Wikicytatów
Logo Wikicytatów

Wikicytaty stanowią zbiór cytatów znanych osób, książek, przemówień, filmów, czy innych interesujących pod względem intelektualnym materiałów. Wikicytaty zawierają również mnemoniki, przysłowia, czy slogany.

Projekt ruszył w lipcu 2003. W maju 2007 miał już ponad 60 tysięcy stron w ponad 30 językach. Największe wersje językowe to angielska (ponad 10 tysięcy stron), niemiecka, polska, włoska i słowacka (każda powyżej 4 tysięcy artykułów).

Wikibooks

Logo Wikibooks
Logo Wikibooks

Celem istnienia Wikibooks jest stworzenie zbioru wolnych książek elektronicznych - podręczników, kursów językowych, instrukcji, czy adnotowanych książek public domain. Publikowane materiały mają za zadanie ułatwiać (samo)kształcenie studentów i nauczycieli szkół średnich i uniwersytetów.

Największy księgozbiór posiada angielska wersja Wikibooks (ponad 220 tysiące modułów). Projekt zainaugurowano w lipcu 2003, a w chwili obecnej zawiera on ponad 50 tysięcy modułów tworzących ponad tysiąc książek w 50 językach.

Wikiźródła (Wikisource)

Logo Wikiźródeł
Logo Wikiźródeł

Wikiźródła to wielojęzyczny projekt, który wystartował w listopadzie 2003. Stanowi archiwum tekstów, które można rozpowszechniać jako darmowe i otwarte. Jest to więc nie tylko wymarzona forma przechowywania w formie hipertekstu klasycznych pozycji literatury pięknej, ustaw i innych opracowań, ale również ich tłumaczeń. W początkach działalności projektu, teksty źródłowe we wszystkich językach (oprócz hebrajskiego) znajdowały się w jednej strukturze wiki. Dzisiejsze Wikiźródła zostały już rozdzielone na poszczególne języki.

W lutym 2007 wszystkie wersje językowe Wikiźródeł udostępniały ponad 150 tysięcy tekstów źródłowych. Największy jest zbiór angielskojęzyczny, zawierający 40 tysięcy opracowań.

Wikispecies

Wikispecies logo
Wikispecies logo

Wikispecies jest otwartym projektem opartym na mechanizmach wiki, którego zadaniem jest stworzenie jednolitej, szerokiej bazy danych taksonomicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do środowisk naukowych. W lutym 2007 opisywał gatunki w 87 tysiącach artykułów.

Wikinews

Logo Wikinews
Logo Wikinews

Projekt Wikinews wystartował w grudniu 2004, mając za cel dostarczanie aktualnych wiadomości w rozległym zakresie tematycznym. Od lutego 2006 Wikinews działa w 22 językach, a od grudnia 2006 wydał ponad 25 tysięcy artykułów. Od stycznia 2007 angielską wersję Wikinews subskrybuje za pośrednictwem kanałów RSS ponad 30 tysięcy osób.

Uczestnicy projektu piszą artykuły w Wikinews wspólnie. Publikowane wiadomości mogą być tworzone samodzielnie, lub stanowić podsumowanie wiadomości pochodzących z serwisów zewnętrznych. Wszystkie wpisy muszą spełniać zasadę neutralności punktu widzenia.

Aktualnie serwis Wikinews ma dwa cele: stanowić darmową i wolną alternatywę dla komercyjnych serwisów prasowych oraz zapewniać neutralność oraz weryfikowalność zamieszczanych wiadomości.

Wikiversity

Wikiversity logo
Wikiversity logo

Serwis Wikiversity powstał w celu udostępniania materiałów do nauki i wspierania społeczności w kwestiach nauki na każdym poziomie. Pojawił się jako projekt Wikimedia (w fazie "beta") 15 sierpnia 2006 z założeniem przeglądu prac po sześciu miesiącach. Prowadzone są prace nad zdefiniowaniem zakresu działania projektu, prowadzonych w jego ramach prac naukowych, koordynacji międzynarodowej (wyjaśnienie zakresu prac wstępnie zatwierdzonego przez Radę Fundacji). Prace nad kształtem proponowanego dla projektu logo również są na etapie końcowym, podobnie jak motto i slogan projektu.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons logo
Wikimedia Commons logo

Projekt Wikimedia Commons powstał we wrześniu 2004 jako centralne repozytorium mediów (plików wideo, grafik, muzyki, tekstów mówionych i innych plików), przechowujące materiały w sposób gwarantujący łatwe wykorzystanie we wszystkich projektach Wikimedia. W listopadzie 2006 serwis przechowywał ponad milion plików.

Wikimedia Commons otrzymało wyróżnienie w kategorii "społeczność cyfrowa" podczas rozdania nagród Prix Ars Electronica awards w maju 2005.

Powiązane projekty

MediaWiki

MediaWiki logo
MediaWiki logo

MediaWiki jest silnikiem wiki udostępnianym na licencji GPL. Oprogramowanie MediaWiki wykorzystywane jest przez wszystkie projekty Wikimedia i pewną liczbę projektów niezależnych.

W roku 2005 oprogramowanie MediaWiki zdobyło nagrodę na les Trophées du Libre w kategorii specjalna nagroda PHP.

Więcej informacji znajduje się w haśle MediaWiki, artykule Wikipedii oraz na stronie projektu.

Meta

Logo Meta-wiki
Logo Meta-wiki

"Meta" to centralny projekt oparty na mechanizmach wiki, którego zadaniem jest koordynacja i rozwój wszystkich projektów Wikimedia. Na stronach Meta padają propozycje tworzenia nowych projektów, dyskusje na temat istniejących projektów, polityki, spraw deweloperskich i administracji wszystkich wiki Fundacji Wikimedia.

Przypisy

  1. Nieznana jest ilość użytkowników, którzy zarejestrowani są w kilku projektach równocześnie.