Jump to content

Všeobecný kodex chování/Pokyny pro prosazování/Informace pro hlasující

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voter information and the translation is 99% complete.
Všeobecný kodex chování

Hlasování k ratifikaci pokynů pro prosazování všeobecného kodex chování (VKCH) bylo naplánováno od 7. března 2022 do 21. března 2022 23:59:59 (UTC) skrze SecurePoll. Všichni způsobilí hlasující z komunity Wikimedia měli možnost podpořit nebo naopak oponovat adaptaci pokynů vymáhání, a sdělit proč. Ratifikace pokynů vymáhání je důležitá k nastavení cest a procesů vymáhání kodexu. Více informací ohledně pokynů k hlasování a způsobilosti k hlasování naleznete níže.

Hlasování bylo ukončeno a jeho výsledky byly zveřejněny zveřejněny. Návrh je schválen.

Také se podívejte na často kladené otázky ohledně hlasování pro informace o hlasování.

Pozvánka dobrovolníků k hlasování

Chcete pomoci zvýšit počet hlasujících ve vaší komunitě? Nepotřebujete mít zkušenosti ve volbách nebo anketách. Dobrovolníci mohou pomoci informovat své komunity o hlasování k ratifikaci. Dobrovolníci ze všech projektů Wikimedia jsou vítáni! Pomozte zajistit, že hlas vaší komunity a její zájmy budou zahrnuty v hlasování k ratifikaci (7.–21. března 2022) tím, že se vaše komunita zapojí! Můžete tak učinit registrací na Meta-wiki a čerpat zde novinky, diskutovat na diskusních stránkách, tázat se ohledně překladů, nebo nás můžete kontaktovat na ucocproject@wikimedia.org

Proces hlasování

Pokud jste způsobilí k hlasování:

 1. Podívejte se na pokyny pro prosazování pravidel všeobecného kodexu chování.
 2. Rozhodněte se, pokud chcete adaptaci pokynů pro prosazování podpořit nebo jí oponovat. Pokud se rozhodnete oponovat, napište navrhované změny pokynů společně s vaším hlasem.
 3. Zjistěte, jak hlasovat prostřednictvím SecurePoll.
 4. Jděte na hlasovací stránku SecurePoll a následujte pokyny.
 5. Připomeňte ostatním členům komunity, ať jdou hlasovat!

O čem se hlasuje?

Správní rada Nadace Wikimedia podporuje hlasování komunity o návrhu pokynů pro prosazování VKCH, které bude následovat po ratifikaci VKCH samotnou správní radou. Správní rady rovněž uznávají podporu takového hlasování vyjádřenou ve společném dopise rozhodčích výborů a v průzkumu mezi dobrovolnými funkcionáři, členy poboček a návrhovou komisí.

Jedním z klíčových doporučení strategických cílů pro rok 2030 byla společná tvorba VKCH k poskytnutí globálních základních pokynů přijatelného chování pro celé hnutí bez tolerance obtěžování.

Pokyny pro prosazování všeobecného kodexu chování

Tyto pokyny jsou pro prosazování všeobecného kodexu chování. VKCH byl předtím ratifikován správní radou, po konzultaci s komunitou, bez explicitního schválení komunity. Obsahuje preventivní, detektivní a investigativní akce a jiné akce zaměřené na porušování všeobecného kodexu chování. Prosazování bude prováděno především (nikoliv však pouze) ustanovenými funkcionáři napříč všemi online i offline projekty Wikimedia, akcemi a souvisejícími prostory, které jsou na platformách třetích stran. Bylo by tak činěno organizovaně, zavčasu a konzistentně napříč celým hnutím Wikimedia.

Pokyny pro prosazování VKCH se skládají ze dvou částí:

 • Preventivní práce
  • Propagace povědomí o VKCH, doporučení školení VKCH mezi ostatními.
 • Reakční práce
  • Upřesňuje proces pro zakládání a zpracování nahlášených porušení, poskytuje zdroje pro nahlášená porušení, ustanovuje sankce za tato porušení, atd.

Proč byste měli hlasovat?

Ratifikace pokynů pro prosazování je důležitá k finalizaci cest, procesů a akcí pro prosazování VKCH. Hlas k pokynům pro prosazování je navržen pro vyjádření podpory komunity pro VKCH a sesbírání zpětné vazby, pokud mají hlasující výhrady k současnému návrhu. Každopádně je důležité se ozvat prostřednictvím hlasování, a pokud budete hlasovat proti, je důležité zdůraznit, které části pokynů se vám nelíbí a proč.

To nejdůležitější, hlasování:

 • Zajistí, že pohled vašeho Wikimedia projektu bude reprezentován v globálním hlasování.

Jak hlasovat

Návrh volební karty SecurePoll. Všimněte si zejména toho, že votewiki může naznačovat, že nejste přihlášeni. Váš hlas se přesto započítá.

Prosíme, přečtěte si tuto sekci předtím, než půjdete hlasovat skrze SecurePoll, abyste se dozvěděli užitečné informace, které vám s hlasováním pomohou.

* Hlasovací karta vám dá otázku a nabídne dvě odpovědi: „Ne“ a „Ano“
 • Políčko „Komentář“ vám poskytne prostor k zanechání komentářů k jakýmkoliv výhradám, které budete mít vzhledem k navrhovaným pokynům.
 • SecurePoll vám poté připomene, že váš hlas byl zaznamenán.
 • Svůj hlas můžete změnit. To přepíše předchozí hlas. To můžete učinit kolikrát chcete.

Jak budou určeny výsledky hlasování?

Je zapotřebí minimálně 50 % pozitivních hlasů, než se pokyny přesunou k ratifikaci správní radou. Momentálně nemá hnutí sjednocený systém rozhodnutí o přijetí či odmítnutí na základě výsledků hlasování (některé procesy jsou bližší k větší většině ⅔, zatímco ostatní používají prostou většinu 50 % + 1, jiní se chtějí početnímu hlasování vyhnout úplně). Pro tento proces byl zvolen v souladu s většinou referend v reálném právním světě prostý většinový systém.

Hlasující budou vyzváni ke specifikaci, které body mají být změněny a proč. Pokud hlasování dosáhne většiny záporných hlasů, tým vedoucí projekt VKCH zanonymizuje a zveřejní důvody k odmítnutí hlasování a připraví shrnující protokol. Členové dvou navrhujících komisí VKCH budou pozváni k uskupení komise k přezkoumání, tato skupina zhodnotí návrhy na vylepšení pokynů na základě výhrad vyjádřených během hlasování. Jako u tohoto procesu, nový návrh bude zveřejněn pro zhodnocení komunitou a bude ustanoveno nové hlasování.

Budou lidé mimo nadaci Wikimedia zahrnuti ke zkoumání hlasů k ověření pravosti?

Výsledky hlasování budou zkoumány pro nepřesnosti wikimedisty bez příslušnosti k nadaci se zkušenostmi v hlasování v rámci hnutí a s procesy verifikace. Zkoumající jsou:

 • Sj – bývalý člen rady, bývalý stevard
 • User:Tks4Fish – Současný stevard, správce portugalské Wikipedie, kontrolor a patrolář
 • Matanya – současný stevard, správce hebrejské wiki a Commons, člen pozorovacího týmu Malé Wiki
 • TheresNoTime – současný stevard, správce, kontrolor a patrolář na anglické wiki, správce na Metě

Způsobilost k hlasování

Způsobilost k hlasování je určena správní radou nadace Wikimedia. Všichni registrovaní přispěvatelé do projektů Wikimedia, kteří splňujcí minimální požadavky aktivity, spolupracovníci a pracovníci a sponzoři nadace Wikimedia (zaměstnaní před 17. lednem 2022) a současní i bývalí členové správní rady nadace Wikimedia budou mít příležitost hlasovat o návrhu pokynů pro prosazování v SecurePoll.

Editoři

Můžete hlasovat z jakéhokoli registrovaného účtu, který vlastníte na wiki Wikimedia. Můžete hlasovat pouze jednou, bez ohledu na to, kolik účtů vlastníte. Pro splnění podmínek tento jeden účet:

 • nesmí být zablokován na více než jednom projektu;
 • nesmí být robotem;
 • musí mít nejméně 300 editací před 7. únorem 2022 na všech projektech Wikimedia;
 • nejméně 20 editací musí být provedeno mezi 7. srpnem 2021 a 7. únorem 2022.

Nástroj způsobilosti účtu lze použít k rychlému ověření základní způsobilosti editora k hlasování.

Vývojáři

Vývojáři jsou způsobilí hlasování, pokud:

 • jsou administrátoři serveru Wikimedia s přístupem do shellu
 • nebo provedli alespoň jednu sloučenou revizi v jakémkoliv repozitáři Wikimedia na Gerritu mezi 7. srpnem 2021 a 7. únorem 2022

Další kritéria:

 • nebo provedli alespoň jednu sloučenou revizi v jakémkoliv nenadačním rozšíření nebo nenadačním stylu mezi 7. srpnem 2021 a 7. únorem 2022
 • nebo provedli alespoň jednu sloučenou revizi do jakéhokoliv repozitáře nástroje Wikimedia (například nástroj Magnus) mezi 7. srpnem 2021 a 7. únorem 2022.
 • nebo provedli alespoň 300 editací před 7. únorem 2022 a alespoň 20 jich bylo provedeno mezi 7. srpnem 2021 a 7. únorem 2022 na translatewiki.net.
 • nebo jsou správci/přispěvatelé jakýchkoliv nástrojů, robotů, uživatelských skriptů, udělátek a modulů Lua na projektech Wikimedia.
 • nebo se významně podíleli na procesech navrhování a/nebo posuzování technického vývoje v souvislosti s Wikimedií.

Poznámka: Pokud splňujete hlavní kritéria, jste okamžitě způsobilí k hlasování. Kvůli technickým omezením SecurePoll lidé, kteří splňují dodatečná kritéria, nemusí mít přímou možnost hlasování, dokud nesplní jakákoliv jiná kritéria. Pokud si myslíte, že splňujete dodatečná kritéria, prosím, pošlete email na ucocproject@wikimedia.org alespoň 4 dny před koncem hlasování.

Zaměstnanci a smluvní partneři nadace Wikimedia

Současní zaměstnanci nadace Wikimedia a smluvní partneři jsou způsobilí k hlasování, pokud byli nadací zaměstnáni před 17. lednem 2022.

Zaměstnanci a smluvní partneři hnutí Wikimedia

Současný spolek Wikimedia, tématická organizace nebo uživatelská skupina zaměstnanců a smluvních partnerů jsou způsobilí k hlasování, pokud byli jejich organizací zaměstnáni před 17. lednem 2022.

Členové rady nadace Wikimedia

Současní a bývalí členové správní rady nadace Wikimedia jsou způsobilí k hlasování.

Časté dotazy k hlasování

 1. Jak mohu ověřit mou způsobilost?
  Editoři mohou k verifikaci způsobilosti v současném hlasování použít Nástroj způsobilosti účtu. Je k dispozici informační stránka globálního účtu zobrazení počtu vašich editací a historie příspěvků.
 2. Jak jsou stanoveny podmínky?
  Rada nadace Wikimedia stanovuje podmínky způsobilosti před začátkem hlasování. Jsou to stejné podmínky, které se používají k volbám do správní rady.
 3. Způsobilý hlasující nemůže hlasovat
  Můžete obdržet zprávu: „Je nám líto, ale nejste na předem stanoveném seznamu uživatelů oprávněných hlasovat v těchto volbách.“
  Řešení

  Ujistěte se, že jste přihlášeni.

  Ujistěte se, že hlasujete z Meta-wiki, můžete použít odkaz na úvodní stránku hlasování.

  Pokud jste vývojář, zaměstnanec nadace Wikimedia nebo člen poradního sboru, volební komisař nebyl schopen vás přiřadit ke konkrétnímu uživatelskému jménu. Měli byste se obrátit na ucocproject@wikimedia.org, aby vás na seznam přidali.

  Pokud stále nemůžete hlasovat a domníváte se, že byste tu možnost mít měli, prosíme, zanechte zprávu a diskusní stránce voleb nebo kontaktujte volebního komisaře na ucocproject@wikimedia.org. Odpověď by měla být zaslána do 72 hodin.

 4. Nemohu se přihlásit na VoteWiki
  Pro hlasování se nemusíte přihlašovat do VoteWiki. Pokud se vám zobrazí hlasovací karta, SecurePoll vás úspěšně identifikoval. Z bezpečnostních důvodů je na VoteWiki registrován pouze omezený počet účtů.
 5. Může každý vidět, pro co jsem hlasovat?
  Ne, volby jsou zabezpečené. Volby používají software SecurePoll. Hlasy jsou tajné. Nikdo z volebních komisařů, rady nebo jakýchkoliv zaměstnanců nadace Wikimedia k nim nemá přístup. Člen bezpečnostní rady nadace Wikimedia drží šifrovací klíč k volbám. Jakmile je klíč použit, volby se zastaví.
 6. Jakáé údaje o voličích se shromažďují?

  Některé konkrétní identifikační údaje o voličích jsou vidět vybranými lidmi, kteří spravují a vyhodnocují volby. Viz ratifikační skrutátoři, jak je oznámeno výše.

  To zahrnuje IP adresu a identifikaci prohlížeče. Tyto údaje jsou po 90 dnech od voleb automaticky smazány.

 7. Jak je s těmito údaji nakládáno?
  Metriky o těchto volbách budou shrnuty na stránkách výsledků voleb na Metě a v protokolu po analýze voleb. Žádné konkrétní identifikační údaje nebudou zveřejněny. Tyto konkrétní identifikační údaje monou být použity k určení počtu nezávislých voličů a globálního rošíření voličů.
 8. Pokud potřebuji hlasovat, nevidím žádné potvzení, že můj hlas byl přijat, a automatická zpráva mi říká, že pro hlasování musím být přihlášen. Co se děje?

  K hlasování nemusíte být na VoteWiki přihlášeni. Tato chyba je nejspíše chybou v cache. Omlouváme se za potíže, prosím zkuste hlasovat znovu na m:Special:SecurePoll/vote/391.

Měla by se vám ukázat zpráva „Hlasování bude probíhat na centrální wiki. Prosíme, klikněte na tlačítko níže pro přenos.“ Kliknutí na tlačítko vás přenese na server pro hlasování a měli byste být schopni hlasovat.

Také mějte na paměti, že máte právo přiřadit či změnit vaše hlasy kolikrát budete chtít. Jen jeden hlas na uživatele se ukládá a systém prostě přepíše vaše staré hlasy novým a všechny předchozí zahodí.

Jakmile bude váš volební proces hotový, na obrazovce se vám zobrazí lístek, který vám slouží jako důkaz, že jste se účastnil hlasování.

 1. Jak je systém chráněn před uživateli, kteří zadávají více hlasů?
  Jen jeden hlas na uživatele je systémem zaznamenáván. Máte právo přiřadit či změnit vaše hlasy kolikrát budete chtít. Systém prostě přepíše vaše staré hlasy novým a všechny předchozí zahodí.
 2. Jsou zaměstnanci povinni nebo nějakým zvláštním způsobem podpořeni k hlasování?
  Ne, zaměstnanci nadace Wikimedia a další z partnerů nejsou zvláštním způsobem podpořeni k hlasování. K hlasování podněcujeme všechny nezávisle na sobě. Aby byly pokyny pro prosazování účinné, potřebujeme pravdivé odpovědi, které nám pomohou zjistit, jestli je zde něco, co by potřebovalo vylepšit.
 3. Je výsledek voleb nějakým způsobem ovlivněn vztahem týmu rady bezpečnosti?
  Jednotka rady bezpečnosti má tři odvětví: Podmínky, Dezinformace a Operace. Tým sestavující VKCH je tým Podmínek. Tým Podmínek není zahrnut v investigaci chování uživatele. Zatímco se nepředpokládá, že by tým Operace nějak ovlivňoval výsledky, toto rozdělení funkcí bylo záměrné právě kvůli zamezení ovlivnění. Tým Podmínek není posuzován podle toho, jestli tento společný dokument dosahuje schválení na první dobrou nebo potřebuje další vývoj. Tým je ale posuován podle toho, zda funguje dobře v komunitě. To znamená vývoj a pozitivní přístup ke spolupráci v prosazování VKCH, který bude pro komunitu fungovat. Dodržení všech povinností a zodpovědnosti je také i naším cílem.
 4. Jiné dotazy zde neuvedené
  Pro technické či systémové chyby, zašlete, prosím, email na ucocproject@wikimedia.org. Prosíme, specifikujte své uživatelské jméno, pod kterým se snažíte hlasovat, a projekt, v rámci kterého se snažíte hlasovat. Člen týmu projektu na váš email co nejdříve odpoví.