Jump to content

Všeobecný kodex chování/Pokyny pro prosazování/Hlasování

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting and the translation is 93% complete.
Všeobecný kodex chování


Hlasování o pokynech pro prosazování VKCH probíhalo od 7. do 21. března 2022, prostřednictvím SecurePoll. To završuje dokončení Pokynů pro prosazování všeobecného kodexu chování (VKCH) a nedávné oznámení správní rady podporující ratifikaci komunitou. Ratifikace pokynů pro prosazování je nezbytná pro dokončení způsobů prosazování, postupů a opatření pro VKCH. Viz též Výsledky hlasování a Vyhlášení výsledků.

Způsobilí hlasující budou mít možnost podpořit nebo oponovat pokyny pro prosazování a vyjádřit komentář k těmto pokynům. Členové komunity jsou pozváni ke sdílení pokynů pro prosazování s jejich komunitami k reprezentaci potřeb jejich komunity. Detaily ohledně procesu hlasování lze najít na stránce informací pro hlasující. Více se můžete dočíst na stránkách VKC a pokynů pro prosazování.

O čem se hlasuje? – O Pokynech pro prosazování Všeobecného kodexu chování (VKCH)

Pokyny pro prosazování Všeobecného kodexu chování (VKCH) byly vytvořeny pro prosazování Všeobecného kodexu chování, který byl předtím ratifikován správní radou. Pokyny pro prosazování zahrnují prevenci, detekci, investigaci a další akce k řešení porušení Všeobecného kodexu chování. Prosazování bude nadále řešeno komunitou, která stanoví základy VKCH pro vyhodnocení chování.

Pokyny pro prosazování VKCH se skládají ze dvou částí:

 • Preventivní činnost
  • Propagace povědomí o VKCH a doporučování školení VKCH mezi ostatními
 • Responsivní činnost
  • Upřesňování procesu nahlašování
  • Zpracování nahlášených porušení
  • Poskytování zdrojů pro nahlášená porušení
  • Stanovení prosazovacích akcí vůči porušení

Bude ustanoven nový globální výbor zvaný Koordinační výbor Všeobecného kodexu chování (U4C). U4C je zamýšlen jako finální rozhodčí, pokud místní orgány selžou v prosazování Všeobecného kodexu chování. U4C bude stát v řadě s dalšími rozhodovacími orgány, jako arbitrážním výborem a výborem pro partnery. U4C bude ustanoveno stavebním výborem. Stavební výbor bude mít členy z komunity dobrovolníků, zaměstnanců nadace Wikimedia a zaměstnanců partnerů. Stavební výbor bude plánovat kroky potřebné k sestavení funkčního U4C.

Více informací můžete nalézt na Pokynech pro prosazování.

Proč je ratifikace Pokynů pro prosazování VKCH důležitá / Proč byste měli jít volit?

Ratifikace pokynů pro prosazování je nezbytná k dokončení způsobů prosazování, postupů a opatření pro VKCH. Hlasování o pokynech pro prosazování má vyhodnotit podporu VKCH ze strany komunity a shromáždit zpětnou vazbu, pokud mají hlasující výhrady k současným návrhům. Je důležité, abyste svým hlasováním vyjádřili svůj názor. Pokud hlasujete „ne“, je důležité sdělit, ke které části (částem) pokynů máte výhrady a proč.

Hlasování:

 • zajistí, že pohled vašeho Wikimedia projektu bude reprezentován v globálním hlasování;
 • vám pomůže sdělit, která část (části) pokynů vám dělá starosti a proč.