Wikimedia Commons/Česky

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
Merge-arrows.svg It has been suggested that this article or section be merged with Wikimedia_Commons/cs. (Discuss)
Wikimedia Commons logo

Wikimedia Commons [1] je společné úložitě volných obrázků, hudby, zvuků, videa a namluveného textu. Svoji činnost zahájilo 7. září 2004.

Commons umožňuje vyhnout se duplikování nahraných médií, protože nahrané soubory mohou být využívány ve všech projektech Nadace Wikimedia. Například obrázek nahraný na Commons může být použit ve všech jazykových verzích Wikipedie.

Commons jsou mnohojazyčné. To znamená, že na jedné stránce je text ve více jazycích. Toto řešení je možné díky tomu, že většina "článků" na Commons jsou obrázky doplněné jen krátkým popiskem.

Důvod vzniku projektu[edit]

Dříve každý z mnoha projektů Wikimedia - každá jednotlivá Wikipedie a Wikcionář, stejně jako Wikibooks, Wikisource a Wikiquote - používaly vlastní jmenný prostor pro obrázky. Používání obrázků z jiných projektů přitom není možné. Mnoha kvalitních souborů pod svobodnou licencí nahraných na jeden wikiprojekt si na jiných projektech nikdo nevšiml. To na jedné straně vedlo ke zbytečnému opakování intelektuální a tvůrčí práce, na druhé straně ke zbytečným duplicitám a zvýšeným nákladům na provoz.

Přímé odkazy na projekt[edit]

Domovskou stránku tohoto projektu najdete na adrese http://commons.wikimedia.org/, její českou verzi na http://commons.wikimedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

Podívejte se také na[edit]