Jump to content

Wikimedia Commons

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Commons and the translation is 100% complete.
Logo Wikimedia Commons
Logo Wikimedia Commons

Wikimedia Commons (hlavní strana v češtině) je svobodné online úložiště obrázků, zvuků, mluveného textu a dalších mediálních souborů. Spuštěno bylo 7. září 2004.

Co je Wikimedia Commons?

Růst Wikimedia Commons

Cílem Wikimedia Commons je poskytnout sbírku mediálních souborů, která „naučný mediální obsah, který je volným dílem nebo volně licencovaným dílem, učiní dostupný všem a bude sloužit jako společný repozitář pro různé projekty Nadace Wikimedia“.

Wikimedia Commons je vícejazyčný projekt. Výchozím jazykem je angličtina, ale registrovaní uživatelé si mohou své rozhraní přepnout do jiných dostupných jazyků. Množství stránek už bylo přeloženo do různých jazyků. Pokud chcete a můžete, pomozte také s překladem.

Prohlédněte si uvítací stránku a komunitní portál Wikimedia Commons, chcete-li se dozvědět více. K dispozici je také historický plán projektu.

Centrální úložiště médií

Dříve každý z mnoha projektů Wikimedie, každá Wikipedie a Wikislovník , stejně jako Wikiknihy , Wikizdroje , Wikinews , Wikiverzita a Wikicitáty používaly svůj vlastní jmenný prostor pro obrázky. Neexistoval spolehlivý způsob, jak odkázat na obrázky na jiných projektech. Kvůli tomu mnoho dobrých svobodných uložených souborů na jedné wiki zůstalo nepovšimnuto na jiných wiki. Díky Commons zmizela nutnost duplikovat intelektuální a kreativní tvorbu, snížila se redundance a zvýšil výkon.

Šablonu {{Commons}} lze použít v sesterských projektech Wikimedia (Wikipedie , Wikiknihy , Wikinews atd. ) pro odkaz na Commons.

Přímý odkaz na projekt

Přesnější informace naleznete na hlavní straně projektu: commons.wikimedia.org.