Jump to content

Wikimedia Commons

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Commons and the translation is 100% complete.
Wikimedia Commons logo
Wikimedia Commons logo

Wikimedia Commons (Türkçe ana sayfası) özgür kullanım görüntülerin, konuşulan metinler çevrimiçi deposudur ve diğer medya dosyaları 7 Eylül 2004 tarihinde başlatıldı.

Wikimedia Commons nedir?

Wikimedia Commons büyümesi

Wikimedia Commons’ın amacı, herkese ücretsiz olarak kamuya açık alan ve ücretsiz lisanslı eğitim ortamı içeriği sağlayan ve Wikimedia Vakfı’nın çeşitli projeleri için ortak bir depo görevi gören bir medya dosyası deposu sağlamaktır.

Wikimedia Commons bir çok dilli bir projedir. Varsayılan dil İngilizce'dir, ancak kayıtlı kullanıcılar arayüzlerini mevcut diğer kullanıcı arayüzü çevirileriyle özelleştirebilirler. Ayrıca birçok sayfa çeşitli dillere çevrilmiştir. Kullanıcıların çevirilere yardımcı olmaları teşvik edilir.

Lütfen tüm ayrıntıları görmek için Wikimedia Commons hoş geldiniz sayfası ve topluluk portalına bakın ve tarihi ayrıntılar için tarihi proje planı bakın.

Merkezi medya deposu

Eskiden birçok Wikimedia projesinin her biri Vikipedi ve Vikisözlük 'ün yanı sıra, Vikikitap , Vikikaynak , Vikihaber , Vikiversite ve Vikisöz - kendi resim ad alanlarını kullandı. Diğer projelerde görüntülere referans vermenin güvenilir bir yolu yoktu. Bir wikideki birçok iyi, ücretsiz yükleme diğerine fark edilmeden gidebilir. Böylece, entelektüel ve yaratıcı çalışmaların gereksiz yere kopyalanması, gereksiz fazlalık ve bakımın artması vardı.

Biri {{Commons}} şablon Wikimedia kardeş projelerinde kullanabilir (yani, Vikipedi , Vikikitap , Vikihaber ...) Commons'a bağlantı vermek için.

Projeye doğrudan bağlantılar

Bu projenin giriş sayfası için lütfen daha fazla ayrıntı için commons.wikimedia.org bakınız.