Dostaňme Wikipedii na Měsíc/Často kladené dotazy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon/FAQ and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.
ToTheMoon Header png.png
Hlavní strana Fase 1: scénáře Fase 2: volba Fase 3: Práce Fase 4: provední O projektu Často kladené dotazy
hotovo hotovo hotovo hotovo

Na často kladených dotazech je vtipné to, že bývají často zveřejněny předem - nemohou tady být skutečně často kladenými. Možná by bylo lepší je nazývat dotazy „velmi očekávanými." Každopádně zde najdete seznam základních otázek ohledně projetku, jde o wikistránku, takže můžete klidně pokládat další otázky. Komunikační tým německé Wikipedie se na ně bude dívat pravidelně.

Je to vtip?

Ne, myslíme to vážně!

Kdo za tím stojí?

Naši spolupracující vědci z Berlína na tomto projektu pracují od roku 2016, účastní se soutěže Google Lunar XPRIZE. Celý tým na tom začal pracovat jako na své koníčku, nicméně vzal to velmi vážně - nyní pracuje na měsíčním vozítku, přistávacím modulu, počítá trajektorii atd. Tým se rozrostl o pár lidí a nyní pracuje většinou celé dny, neboť se projekt blíží do finále, jejich hlavním sponsorem je Audi. Dále je podporuje mnoho dobrovolníků, jako například Jack Crenshaw, jenž počítal trajektori letů misí Apollo. Tým se obrátil na německou Wikipedii, jestli by pro ně nemohli připravit obsah pro 20GB disk. Hlavními organisátory ze strany německé wikipedie jsou Michael Jahn a Jan Apel, pro více informací se podívejte na stránku O projektu

Proč chce onen vědecký tým dostat Wikipedii na Měsíc?

They are great fans of Wikipedia! That’s the bottom line. Also, going to space is not only difficult, but needs teamwork and efficiency. That’s why space missions come with so-called payload, meaning that resources are combined and you take as many things with you as you can, mostly scientific experiments. The rover of the Part-Time Scientists will hold a couple of experiments, but they have capacity for data, too. When they started thinking about what data to take to the Moon, Wikipedia was a no-brainer to them. It’s like Voyager’s 1977 Golden Record, only with more knowledge, more cultural insights, more community. They also would like to see Wikipedia as a digital Rosetta Stone, being a key to reading humanity at the beginning of the third millenium.

Karsten Becker of the Part-Time Scientists claims: “I believe that Wikipedia has collected the most important human knowledge in a very structured way. This acts as a contemporary document. To take a copy of the human knowledge with us means to archive a moment in time. If you’ll take a look at Wikipedia in 10, 50 or 100 years, it will look totally different. We think it’s a good idea to store a decentralized back-up that no one can change so easily. And of course we’ll leave it there so that aliens who come by have something nice to read.”

Jak se vastně Wikipedi do vesmíru dostane?

Součástí mise „našich" vědců není zdaleka jen vesmírné vozítko a jeho provaz na měsíci. Modul poletí komerční raketou na oběžnou dráhu, odtud bude již sám pokračovat ku Měsíci, posledním jeho úkolem je pak bezpečně přistát na Měsíci a vysadit vozítko (z mnoha důvodů vlastně dvě vozítka) na povrch.

Proč nelze dostat celou Wikipedii na Měsíc?

Wikipedie existuje v téměř 300 jazykových versích, celkem jde asi o 40 milionů článků. Ani samotná anglická wikipedie by se na daný (keramický) disk nevešla.

Nemůže se použít jiného media s větší kapacitou?

Pro většinu datových medií jsou podmínky ve vesmíru velmi nepřátelské. Vesmír kupříkladu zničí tradiční CD či DVD, protože se skládají z několika vrstev, jež by se rozdělily působením různých záření. Naopak kermické medium je velmi odolné. Samozřejmě je také nutno zvážit rozměry a hmotnost, neboť každý gram navíc potřebuje další palivo. Keramický disk je dostatečně lehký a přitom odolný.

Kdo má najít onen disk? Mimozemšťané?

Asi ne...ale kdo ví? Ne, ve skutečnosti jde spíše o prvenství, zvědavost a vise pro lidstvo. Takže tímto symbolickým ponecháním lidských znalostí na Měsíci myslíme spíše na další generace, než na mimozemšťany. Možná onen disk nikdy nikdo nenajde, natož aby jej rozluštil, ale se soukromou dopravou do vesmíru se teprve začíná a lidé z dalších generací někdy možná znovu stanou na Měsíci z turistických, vědeckých, podnikatelských, či jakýchkoliv jiných důvodů. Naše zvláštní časová schránka tam bude a bude vlastně historickým dokumentem. A bude vskutku hodně zvláštní, neboť hostorické zprávy pro budoucí časy nebyly nikdy vytvořeny tolika lidmi, z tolika kultur.

Jak mohu přispět?/Jak se mohu stát členem projektu?

Upravujte! Můžete přispět do jakékoliv fase, začněte v siskusi o scénářích.

Potřebuji wikiúčet, abych se mohl účastnit?

As in all Wikimedia projects, it is recommendable to have a personal account, because being logged-in has many advantages when it comes to communication. However, you don’t need a personal account to participate in discussions. If you decide to not create/use a personal account your IP address will be displayed when saving an edit.

Jaké jsou kroky projektu?

If this is supposed to work as a community-driven process, we need to discuss first. What does it all mean? How should we move forward? This is phase 1, and it is open for contribution from day 1. Please discuss here. There need to be four phases altogether, because once you start a discussion you will always need to reach a conclusion, which we are planning to get in Wikipedia style, i. e. with a vote. The official part of curating the content for Wikipedia to the Moon will begin after that, in July 2016. Later that year, in the fourth and final phase, there will be time to deal with any issues or surprises that may or may not have come about in the process. The goal is to celebrate the International Volunteers Day on December 5 with our official time capsule. The rocket launch itself will not happen before Q4 of 2017, but payload needs to be prepared well in advance. For a detailled timetable see the About page.

Do I have to go with one of the suggested scenarios?

No, you can also suggest one yourself. This project is meant to be community-driven. Not all scenarios will convince everybody. A discussion is most welcome, and so are edits to outlined scenarios.

Which languages is the content for the Moon going to include?

That will ultimately depend on which scenario the Wikipedia community agrees on. We can’t say before the community discussion and subsequent voting are finished. However, with knowledge in almost 300 languages, diversity is at the heart of the Wikipedia project. Its global use is part of what makes Wikipedia unique. As a message to future generations it makes a lot of sense to strive for broad representation, doesn’t it?

Why is English the default language of this site?

Meta-Wiki makes it possible for Wikipedians to contribute via their Single User Login. Since the project is designed to first discuss the basic ideas and get feedback, Meta-Wiki is a better choice than any of the language versions of Wikipedia. Language skills are always an issue with global discussion, because whichever language you choose, this will put some users in a better position to participate than others. The default language of Meta-Wiki is English, but the translation extension enables anybody to add page translations. Please feel free to translate! However, it will be impossible to translate ongoing discussions, because potentially every Wikipedian in the world may take part in the discussion and the volume of feedback cannot be followed simultaneously in many languages.

What will the rover do with the data disc, once it’s on the Moon surface?

The disc may either remain with the rover, because it needs to be firmly secured/installed for the landing procedure, or it may be dropped to the surface. There is no final decision yet, because engineering needs to be considered.

What is planned on the mission except the Wikipedia part?

The main challenge for the Part-Time Scientists is to land their rover safely, then move it at least 500 m and send images to earth. Their payload includes a number of scientific experiments like a small box in which plant growth under space conditions will be analyzed. Furthermore, it is planned to repeat an experiment from an earlier Apollo mission, double-checking results from a soil analysis.

What is the role of Audi and Google in this project?

There are several X Prize challenges, of which Google has created the Lunar challenge. Google is basically hosting the competition. They are not involved with what the project teams are doing. Audi, on the other hand, is the lead sponsor of the Part-Time Scientists. They have been working together for years on the rover design and technical aspects. You can visit their own joint mission website. There is no connection to our own Wikipedia challenge. The Part-Time Scientists have offered one data disc to us because they love Wikipedia. Neither Google nor Audi are involved in how we approach our Wikipedia challenge.

Is there a launch date?

Yes, probably Q4 2017. The Part-Time Scientists are in the process of finalizing the exact launch window. However, the Wikipedia anniversary year ends in December 2016 and any payload needs to be prepared and confirmed well in advance.

Do we have to pay for getting Wikipedia on board?

No. It’s a gift, no strings attached.

What happens if the rover of the PT Scientists is not able to fly to the Moon after all?

Let’s cross our fingers that everything works out as planned! But if something goes wrong, there may be many different reasons for that. It’s rocket science, afterall. Even after a successful rocket launch there will be a million things that might go wrong. It’s an adventure, so we can only hope for the best. The worst case scenario, though, is that the mission to the moon will not happen or fail. If we, as the global Wikipedia community, still manage to achieve our goal and prepare our time capsule, then it will be freely available in any case. Wikipedia content is freely licensed. Our work will be there for future adventurers to take into space. And maybe the Moon is just a start. As Karsten Becker of the Part-Time Scientists claims: “I always wanted to go to Mars. But the Moon is quite ok for a first start into space travel”.

What kind of data disk is it, technically? How long will the disk last on the moon before the solar wind destroys it?

The disc that will be sent to the moon will be made out of a special ceramic which will last in space for 1000 years. Unlike CD’s and Blue Rays, which are composed of plastic layers which unglue in space, the composition of the ceramic disc makes it much more resistant to the conditions beyond earth's atmosphere.