Bir soru sor/SSS/İş

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Ask a question/FAQ/Business and the translation is 100% complete.
Wikimedia Kaynak Merkezi'nin bir parçasıdır

Wikimedia Vakfı projelerinde reklamcılık hakkında daha fazla bilgiyi nerede edinebilirim??

Wikimedia Vakfı reklam kabul etmiyor.

Wikimedia Vakfı, çevrimiçi reklamcılık dünyasına veya reklamları barındıran diğer kuruluşlara karşı değil; reklamın eğitimle ilgili, özellikle de dengeli, tarafsız bir ansiklopedi ile tutarlı değerler tarafından yönlendirilen bir projeye ait olduğuna inanmıyor. Küresel gönüllü topluluğu her zaman, reklamcılığın tarafsız kalma kabiliyetimiz üzerinde büyük bir etkisi olacağını ve nihayetinde reklamların, okudukları makalelere yönelik okuyucuların genel güveni zayıflatacağını düşünmektedir. Reklamverenlerin yazıları bize lehte vermeleri konusunda herhangi bir baskı yapmasalar da okuyucular bilinçli olarak ya da başka türlü bir etki yaratmaktan korkabilirler.

Buna ek olarak, Vakfın okuyucu gizliliği konusunda güçlü görüşleri var. Web reklamcılığı için güncel modeller, bunlarla, özellikle görüntülediğiniz içeriği okuyan içeriğe dayalı reklamcılık ile tutarsızdır. Vakıf ayrıca coğrafyalarına göre okuyuculara reklam vermenin müdahaleci olduğunu düşünmektedir.

Vikipedi'ye reklam verme ile ilgili tartışmaların geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz gönüllülerden oluşan topluluk burada reklam hakkında bir sayfa oluşturmuştur.

Hayır kurumum için Wikimedia desteğini nasıl talep edebilirim?

Zaten bildiğiniz gibi Wikimedia Vakfı, halka ücretsiz olarak dağıtılmak üzere dünyanın her yerinde çevrimiçi açık öğretim eğitim kaynakları paketimizi geliştirip korumak olan çok spesifik bir amaçla kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Florida, Birleşik Devletler'de kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğumuz için yerel ve ulusal kanunlar fonlarımızı ancak bu amaçla kullanmamızı yasaklar.

İsteğiniz misyonumuz ile ilgiliyse destek talep etme hakkında daha fazla bilgi için Hibeler "Başlat" sayfasını incelemek isteyebilirsiniz.

Mevcut bir projeyle ilgili yeni bir proje veya yeni bir yol önerebilir miyim?

Wikimedia'yı iyileştirmenin yollarını düşünerek vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Wikimedia Vakfı, Vikipedi'de ya da yönettiğimiz diğer sitelerin içeriğini yaratmamakta ya da küratörlüğünde olmadığı için -Bu çalışma geniş bir gönüllü topluluğu tarafından yapılır- çoğu öneriyi doğrudan e-posta isteği ile uygulayamıyoruz. Vikipedi gibi mevcut projelerde yapılan değişiklikler ve yeni proje onayı (mevcut projeler için yeni diller "veya" siteler için tamamen yeni kavramlar gibi) bu gönüllü topluluğundan geliyor.

Tamamen yeni bir proje teklif etmek isterseniz, lütfen proje tekliflerini ziyaret edin. Mevcut bir projenin yeni bir dil sürümünü oluşturduğumuzu önermek isterseniz lütfen Meta'nın "Yeni dil talepleri" sayfasını ziyaret edin. Teklif etmek istediğiniz şey varolan projelerimizden biri için yeni bir özelliktir, lütfen düşüncelerinizi o projedeki gönüllülerle paylaşın. Fikirler ve öneriler için topluluk forumları var. Projelerimizin çoğunda, sağ taraftan topluluk tartışma noktalarına, bazen "köy çeşmesi" ya da "cafe" ya da "gezginler pub" başlıkları verilen bir bağlantı mevcuttur. Örneğin, İngilizce Vikipedi'de fikir ve öneriler burada tartışılıyor.

Madde sayfaları herkes tarafından düzenlenebildiği gibi tartışma sayfaları için de bu kural geçerlidir. Sayfalarımızı nasıl düzenleyeceğimize zaten aşina değilseniz, düzenlemeye ilişkin MediaWiki kılavuzu yararlı olabilir. Topluluk, düzenlemeyle veya tartışmanız için uygun bir yer bularak daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, yardımcı olabilecek bir gönüllü e-posta yanıt ekibi oluşturmaktadır. info@wikimedia.org adresinden ulaşılabilir. Onlara hangi projenin ve hangi dilde çalıştığınız konusunda özellikle bilgi verdiğinizden emin olun; İngilizce dışındaki dillerde daha rahat ediyorsanız çoğu durumda kendi dilinizde sizinle iletişim kuran çıkabilir.

Umarız topluluk, fikrinizi kabul eder.

Yeni bir proje, mevcut bir projenin yeni bir dil sürümü veya var olan bir projedeki uygulamaların bir değişikliği olmayan bir iş teklifiniz varsa business@wikimedia.org ile iletişime geçin:

Logolarınızı veya ticari markalarınızı kullanabilir miyim?

Kullanımınıza izin verilmesi de dahil olmak üzere Wikimedia'nın ticari markalarını kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Ticari Marka politikamıza bakın.

Kullanımınızın söz konusu politikaya veya yerel ticari marka yasalarına uygun olup olmadığından emin değilseniz trademarks@wikimedia.org adresinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yazılımınızı kendi sitemde kullanabilir miyim?

Memnun oluruz ve bunu yapmaya sizi teşvik ediyoruz! MediaWiki, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında lisanslanan ücretsiz sunucu tabanlı bir yazılımdır. MediaWiki, MySQL gibi bir veritabanında depolanan verileri işlemek ve görüntülemek için PHP kullanan son derece güçlü, ölçeklenebilir bir yazılım ve zengin özelliklere sahip bir wiki uygulamasıdır.

MediaWiki ana sayfası, yazılımı kendi amaçlarınız için kurmanız ve kullanmanız gereken tüm bilgilere sahip olması gerekir. Wikimedia Vakfı, kullanıcıları yazılımı kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya teşvik ediyor olsa da yazılımın kullanımı hakkında eğitim veremiyoruz ya da onunla ilgili soruları yanıtlayamıyoruz; ancak gönüllü topluluğu sıklıkla yardımcı MediaWiki yazılımını kullanmaya ilişkin cevabı bulamazsanız özel kullanım soruları sorabileceğiniz bir destek masası bulunur. Ayrıca, "İletişim" sayfasında listelenen IRC veya e-posta yoluyla yardım alabilirsiniz.

Sitelerinizdeki metin veya resimleri tekrar kullanabilir miyim?

Not: Projelerimizden bir veya daha fazlasından önemli miktarda içerik indirmek veya mirror sunucusu olmakla ilgileniyorsanız "Sitelerinizi yansıtabilir veya kopyalayabilir miyim?" kısmına bakınız.

Wikimedia Vakfı'nın aslında Vikipedi'deki içeriğin çoğunun telif hakkına sahip değildir. Bu materyal genellikle sitedeki içeriği sitemizde ve başka yerlerde kullanabilmeniz için özgürce lisanslayan gönüllülere aittir. Prensip olarak, sitelerimizdeki metinlerin çoğunun Creative Commons Attribution-ShareAlike Lisansı'na (CC-By-SA) tabidir ve herhangi bir amaç için ücretsiz kullanılabilir. Lisans koşullarına uyulduğu sürece, kullanım için özel bir izin gerekli değildir. Bazı metinler GNU Serbest Belge Lisans (GFDL) kapsamında da mevcuttur.

Resimler çeşitli lisanslardan herhangi birine tabi olarak tanımlanır. Bu nedenle, bir görüntü kullanmak istiyorsanız, kaynak ve/veya lisanslama bilgileri için resim bilgi sayfasını kontrol etmeniz önerilir. Resmi tıklayarak resim bilgi sayfasına gidersiniz. Çoğu resim, uygun atıflarda bulunduğunuz ve resim açıklama sayfasında belirtilen lisans koşullarını izlediğiniz sürece ücretsizdir.

Daha fazla bilgi için lütfen Kullanım Koşullarımız - İçerik Lisanslaması, bölüm 7 (g) kısmına bakınız. Web sitemizde de bulunabilecek başka bir sayfa var. Sitemizde içerik yaratan ve küratörlük yapan gönüllüler tarafından yazılmış olsa da, Commons: Vikikitap dışındaki içeriği yeniden kullanma, özellikle medyayla ilgili daha fazla bilgi sunabilir.

Lütfen dikkat: Ne Wikimedia Vakfı ne de Wikimedia sitelerine içeriğin katkıda bulunduğu taraflar yasal tavsiye sağlayamaz. Kullanmak istediğiniz içerik hakkında size belirli geri bildirimler verebilirdik ancak -logolarımızdan biri veya personelimiz tarafından üretilen nadir içerik değilse- yapamayız. Wikimedia sitelerindeki içeriği tekrar kullanmak istiyorsanız, barındırdığımız kullanım amaçlarına uygun olan içeriğin lisanslarının nasıl kullanılacağını belirlemek sizin sorumluluğunuzdur. Şüpheniz varsa, fikrî mülkiyet yasalarına aşina olan kendi yetki alanınızdaki bir avukata başvurmak isteyebilirsiniz.

Sitelerinizi yansıtabilir veya kopyalayabilir miyim?

Not: Bir veya daha fazla projemizden yalnızca az miktarda içerik kullanmak istiyorsanız "Sitelerinizdeki metin veya resimleri tekrar kullanabilir miyim?" kısmına bakınız.

Bilgi paylaşımı misyonumuzun önemli bir parçası olduğundan içeriğimizin yayılmasını memnuniyetle karşılamaya çalışıyoruz. Elbette, okuyucularınıza varlığınımızı bildirdiğiniz ve onlara daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret etme seçeneği sunduğunuz geleneksel anlamda web sitemize bağlanmanız hoşunuza gidiyor. Bununla birlikte, web sitelerini canlı yansıtmayı (uzaktan yükleme veya hotlinking) desteklemiyoruz. Benzersiz telif hakkı durumumuz göz önüne alındığında daha önceki sürümlerin bir metin dökümünü veya maddelerin yerel olarak barındırılan kopyalarını barındırması daha iyi (bu kısma bakınız). Vikipedi madde veritabanının indirilebilir dökümleri için, veritabanı indirmeleri sayfasına bakın. Mediawiki API'sı ilginizi çekebilir.

Lütfen dikkat: Ne Wikimedia Vakfı ne de Wikimedia sitelerine içeriğin katkıda bulunduğu taraflar yasal tavsiye sağlayamaz. Kullanmak istediğiniz içerik hakkında size belirli geri bildirimler verebilirdik ancak -logolarımızdan biri veya personelimiz tarafından üretilen nadir içerik değilse- yapamayız. Wikimedia sitelerindeki içeriği tekrar kullanmak istiyorsanız, barındırdığımız kullanım amaçlarına uygun olan içeriğin lisanslarının nasıl kullanılacağını belirlemek sizin sorumluluğunuzdur. Şüpheniz varsa, fikrî mülkiyet yasalarına aşina olan kendi yetki alanınızdaki bir avukata başvurmak isteyebilirsiniz.