Jump to content

COVID-19/April 2020 - Message from Wikimedia Foundation: Thank you for your work during the COVID-19 pandemic/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Zpráva od nadace Wikimedia: Děkujeme za vaši práci při pandemii COVID-19

Toto je zpráva od Katherine Maherové, výkonné ředitelky Wikimedia Foundation. Jsou k dispozici další překlady.

Vážené komunity Wikimedia,

Šíření pandemie COVID-19 nám připomíná naši lidskou globální propojenost a zodpovědnost, kterou máme jeden vůči druhému. Také jde o okamžik, který nám připomíná, jak zásadní jsou po celém světě svobodné a otevřené vědomosti.

Zatímco je zhruba polovina světa v nějaké podobě zasažena omezeními, provoz na projektech Wikimedia prudce roste. Minulou neděli, 5. dubna, jsme napočítali přes 673 milionů zobrazených stránek napříč našimi projekty za jediný den, pětiletý rekord (od doby, kdy jsme začali tyto hodnoty měřit) a nárůst 30,5 % oproti stejnému dni loni. Články týkající se koronaviru a COVID-19 jsou mezi nejčtenějšími články na mnoha jazykových verzích Wikipedie. Různé stránky po celém světě používají údaje a média ke koronaviru z Wikidat a Commons, aby mohli poskytovat důvěryhodné, přesné a otevřené informace o pandemii.

Chvíle nejistoty jsou často chvílemi, kdy naše hnutí září. Každý den, každou hodinu usilovně pracují tisíce wikimediánů, aby informovali svět, od probírání se aktualizacemi lékařských informací v reálném čase, aby naše články o COVID-19 byly co možná nejpřesnější, přes vytváření datových modelů o COVID-19 na Wikidatech, po vysvětlování lidem, jak mohou přispívat z bezpečí svých domovů.

V nadaci Wikimedia máme tu čest podporovat všechnu vaši práci. Její důležitost vidíme stomilionkrát každý den, když lidé po celém světě hledají informace. Od dárců, čtenářů, učitelů, partnerů, novinářů a propagátorů po celém světě slyšíme, jak moc jste důležití.

Dnes bych chtěla vyjádřit naši vděčnost za to, co v tento okamžik tvoříte na těchto projektech. Děkuji vám.

Také bychom se rádi dozvěděli, jak se vám daří a co při pandemii potřebujete jako dobrovolníci, organizované skupiny nebo pobočky. Podělte se a diskutujte o svých potřebách na této diskusní stránce na Meta-Wiki: MetaWiki:Talk:COVID-19.

Pokud vás zajímá, co dělá nadace, připravili jsme stránku na Meta-Wiki, kam zveme i další, aby doplnili další informace z celého hnutí: MetaWiki:COVID-19.

Tohle je okamžik, kde nejen to, co děláme, ale také jak to děláme, má významný dopad na svět. Jsme velice vděční za všechno, co jako hnutí děláte, abyste se postavili všem výzvám. Jménem nás všech v nadaci Wikimedia vám děkuji za vaši práci a odhodlání, váš závazek vizi Wikimedia a vaši starost o lidi po celém světě.

Vaše
Katherine (DATE)