CheckUser policy/bg: Difference between revisions

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Content deleted Content added
→‎Сваляне на достъпа: in the original policy it's just "proofs of bad behavior should be provided", and it might indeed be bad behaviour on behalf of the puppet master, not the suspected sock per se
Line 69: Line 69:
''Проверяващ'', който не е бил активен в продължение на повече от една година, ще бъде лишен от правото си на достъп.
''Проверяващ'', който не е бил активен в продължение на повече от една година, ще бъде лишен от правото си на достъп.


В случаи на злоупотреби с инструмента, стюардът или ''проверяващият'' ще бъдат незабавно лишавани от достъпа си до него. В частност, правата ще бъдат свалени при системно извършване на проверки върху потребители без основателна причина за това: евентуално вредителско поведение на въпросните проверявани редактори трябва да може да бъде доказано чрез съответни препратки или по друг подходящ начин.
В случаи на злоупотреби с инструмента, стюардът или ''проверяващият'' ще бъдат незабавно лишавани от достъпа си до него. В частност, правата ще бъдат свалени при системно извършване на проверки върху потребители без основателна причина за това: евентуално вредителско поведение трябва да може да бъде доказано чрез съответни препратки или по друг подходящ начин.


Съмнения за злоупотреби от страна на ''проверяващи'' следва да бъдат обсъждани на местно ниво в съответните проекти. В проекти с Арбитражен комитет, последният може да вземе решение относно евентуално снемане на правата. В проекти без Арбитражен комитет, решението за снемане на правата може да бъде гласувано от общността.
Съмнения за злоупотреби от страна на ''проверяващи'' следва да бъдат обсъждани на местно ниво в съответните проекти. В проекти с Арбитражен комитет, последният може да вземе решение относно евентуално снемане на правата. В проекти без Арбитражен комитет, решението за снемане на правата може да бъде гласувано от общността.

Revision as of 01:50, 5 October 2016

Това е превод. За официалната, правно обвързваща версия на този документ, моля вижте CheckUser policy.

Същност

CheckUser (бълг. произн. чекюзър, от англ. check, „проверявам“, и user, „потребител“) е специален инструмент, предназначен за потребители с права на проверяващи. Потребителите с такива права (наричани по-нататък в текста за по-кратко просто проверяващи) могат, в частност, да проверяват дали даден потребител представлява марионетка на друг потребител в същия конкретен проект (не във всички). Използвайки инструмента, потребителите с права на проверяващи имат възможност да:

  • определят IP адреса, от който даден потребител е редактирал или е извършил друго действие, което системата регистрира, като например възстановяване на парола;
  • установят всички редакции или други регистрирани действия (като възстановяване на парола), извършени от даден IP адрес, дори от регистрирани потребители;
  • установят дали даден потребител е изпращал електронна поща през интерфейса на МедияУики към друг потребител; видими са само датата и часа на изпращане, но данните на получателя (който не е обект на проверката) остават скрити.

Горната информация се съхранява само за сравнително кратък период от време (към настоящия момент срокът е 90 дни), поради което по-ранни редакции няма да бъдат видими в CheckUser интерфейса. Дневникът, съдържащ тези записи, е достъпен за проверяващите, като има приблизително следния вид:

За повече информация, вижте страницата Help:CheckUser.

Употреба

Инструментът CheckUser следва да бъде употребяван за борба с вандализмите, за проверка на злоупотреби с марионетки и като цяло за недопускане да бъде възпрепятствана нормалната работа на проектите. В този смисъл, той трябва да бъде използван само за възпиране на действия, които вредят на проектите.

Недопустимо е инструментът да бъде използван за упражняване на политически контрол, за оказване на натиск върху редактори или като заплаха срещу друг редактор при възникнал спор относно енциклопедично съдържание. Винаги трябва да е налице основателна причина за проверяване на потребител. Обърнете внимание, че допълнителни сметки за един редактор не са забранени, доколкото те не биват използвани за нарушаване или заобикаляне на правилата (например за неколкократно гласуване или пък за създаване на впечатление, че дадена позиция в дискусия се ползва с по-широка подкрепа от реалната).

Уведомяването на потребител, че е обект на проверка от проверяващ, е допустимо, но не е задължително. Аналогично, за извършваните проверки не е задължително да бъде уведомявана и общността като цяло, но подобно уведомяване също е възможно, при съблюдаване на изискванията на Декларацията за поверителност.

Някои проекти допускат IP адресът на даден потребител да бъде проверен по негово собствено искане, например като средство за доказване на невиновност при отправени обвинения в използване на марионетки. Обърнете внимание обаче, че искането за проверка от проверяващ в тези случаи понякога може да бъде всъщност елемент от опита да се възпрепятства нормалната работа на проекта.

Поверителност

Основни статии: Декларация за поверителност и Политика за достъп до непублична информация

В проектите на Фондация Уикимедия съображенията за поверителност имат огромно значение. Разкриването на IP адрес, местонахождение или друга информация, чрез която регистриран потребител може да бъде идентифициран като реален човек, представлява нарушение на Декларацията за поверителност, освен в случаите, когато потребителят нарушава правилата със своите действия (например извършва мащабен автоматизиран вандализъм или публикува спам) и разкриването на такава информация е необходимо, за да бъдат спрени тези вредителски действия, или когато потребителят сам вече е разкрил тази информация в проекта.

Оповестяване на информация

Дори когато потребителят извършва вредителски действия, при възможност е най-добре да не бъде разкривана лична информация.

  • В общия случай, проверяващият не бива да разкрива IP адресите на регистрирани потребители. Единствено може да предоставя информация от типа „от една и съща мрежа“, респективно, „от различни мрежи“. Ако разкрива детайлна информация, проверяващият трябва да се увери, че човекът, на когото я предоставя, е благонадежден и няма сам/сама да я разкрие пред трети лица.
  • Ако регистриран потребител е заявил, че е от дадено място, и IP адресът го потвърждава, публичното потвърждаване на твърдението на потребителя, когато това е нужно, не представлява разкриване на лична информация.
  • Ако проверяващият има каквито и да е колебания, следва да не разкрива подробности.

Достъп

Единствено на стюардите, на някои служители на Фондация Уикимедия, на омбудсманите и на много ограничен кръг други потребители е позволено да получават достъп до инструмента CheckUser. Потребителите могат да имат статут на проверяващи единствено на местно ниво, с изключение на омбудсманите и на тези служители на Фондацията, на които подобен достъп е позволен.

Ако в даден проект има местни проверяващи, обичайно проверките трябва да бъдат извършвани от тях. В извънредни случаи, изискващи спешна намеса, или при нужда от проверка в няколко проекта едновременно, като например при случаите на вандализъм върху няколко различни уики проекта, локалните проверки могат да бъдат извършвани и от стюарди. Стюардите следва да премахнат местния си достъп до CheckUser инструмента след приключване на проверките и да уведомят местните проверяващи или общия пощенски списък на проверяващите.

Ако в даден проект няма местни проверяващи, заявките трябва да бъдат отправяни към стюардите (например „явява ли се X марионетка на Y“). За тази цел следва да се добави заявката към страницата Steward requests/Checkuser, като се изброят съответните потребители, чиято проверка се изисква, и се обоснове необходимостта от извършване на проверката, включително и чрез съответни връзки. В зависимост от естеството на заявката, стюардът може да я отхвърли, да изиска допълнителна информация, или да отговори относно вероятността въпросните потребители да имат същия IP адрес, същия междинен сървър, същата мрежа, същата държава, включително и в смисъл, че потребителите може да са напълно несвързани помежду си.

Определяне на местни проверяващи

Във всеки един проект трябва да има най-малко двама проверяващи – или въобще да няма такива. Това е нужно, за да могат проверяващите да упражняват взаимен контрол и да потвърждават правилността на действията си. Ако в даден проект по някаква причина остане само един проверяващ (когато например единственият друг напусне или правата му бъдат отнети), общността трябва незабавно да определи нов допълнителен проверяващ, така че броят на проверяващите да бъде най-малко двама.

В проекти с Арбитражен комитет, чиито членове са били избрани с подкрепата на поне 25-30 участници от местната общност, проверяващите могат да бъдат определяни непосредствено от членовете на Арбитражния комитет. След достигане на съгласие, член на Комитета следва просто да изреди кандидатите на страницата Steward requests/Permissions.

В проекти без Арбитражен комитет или с такъв, който не отговаря на посоченото по-горе изискване, както и в проекти, където има предпочитание за провеждане на директни избори, общността може да одобри местни проверяващи чрез консенсус. Кандидатите за проверяващи трябва да спазят установената практика при издигане на кандидатурите си, като общността бъде уведомена по подходящ начин. Кандидатите трябва да са запознати с Декларацията за поверителност. След достигане на консенсус в местната общност (най-малко 70-80% одобрение при гласуване за/против всяка отделна кандидатура или най-голям брой събрани гласове при избор между няколко кандидата) при одобрение от най-малко 25-30 участници, успешните кандидати следва да поискат получаване на права на проверяващи на страницата Steward requests/Permissions, прилагайки препратка към решението на общността. В случай, че след провеждане на избора даденият проект няма да има поне двама проверяващи (успешно избраните плюс вече съществуващите), проектът остава без местни проверяващи до евентуално следващо успешно гласуване.

Пощенски списък

В помощ на проверяващите съществува непубличен пощенски списък, CheckUser-l, за който всички стюарди и проверяващи би следвало да бъдат абонирани. За включване в списъка, местните проверяващи трябва да изпратят писмо до модераторите. Насърчава се използването на пощенския списък, за да бъде потърсена помощ, идеи и второ мнение, ако местните проверяващи не са сигурни как да интерпретират наличната информация.

IRC канал

В помощ на проверяващите съществува и непубличен IRC канал, #wikimedia-checkuser, в който всички стюарди и проверяващи, които използват IRC, би следвало да влизат. Този канал служи за същите цели, както и пощенския списък, но комуникацията там протича в реално време. Проверяващите могат да се свържат с който и да е потребител в канала, за да получат временен достъп. Постоянен достъп се получава от мениджърите на канала. При проблем с достъпа, е нужно да се потърси съдействие от стюард.

Сваляне на достъпа

Проверяващ, който не е бил активен в продължение на повече от една година, ще бъде лишен от правото си на достъп.

В случаи на злоупотреби с инструмента, стюардът или проверяващият ще бъдат незабавно лишавани от достъпа си до него. В частност, правата ще бъдат свалени при системно извършване на проверки върху потребители без основателна причина за това: евентуално вредителско поведение трябва да може да бъде доказано чрез съответни препратки или по друг подходящ начин.

Съмнения за злоупотреби от страна на проверяващи следва да бъдат обсъждани на местно ниво в съответните проекти. В проекти с Арбитражен комитет, последният може да вземе решение относно евентуално снемане на правата. В проекти без Арбитражен комитет, решението за снемане на правата може да бъде гласувано от общността.

Оплаквания относно нарушения на настоящата политика, политиката за достъп до непублична информация или декларацията за поверителност се разглеждат от Комисията на омбудсманите, която обслужва всички проекти.

Списък на проверяващите по проекти

  • Edit (last updated: 2024-04-20)

Everywhere

Arabic Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Dr-Taher
  2. Meno25
  3. باسم
  4. علاء
  5. فيصل

Bengali Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (applications will open for no fewer than 30 days).

  1. NahidSultan
  2. RiazACU

Catalan Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Jmrebes
  2. Joutbis

Czech Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Jagro
  2. Martin Urbanec
  3. Mormegil

Danish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Kaare
  2. KnudW
  3. Sir48

Dutch Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
  1. Akoopal
  2. Groucho NL
  3. Jcb

English Wikibooks

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that Stewards are explicitly allowed to process non-emergency CheckUser requests.

  1. MarcGarver
  2. Xania

English Wikinews

Automatically generated checkusers list

  1. Acagastya
  2. Cromium

English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Alison
  2. AmandaNP
  3. Aoidh
  4. Barkeep49
  5. Blablubbs
  6. Bradv
  7. Cabayi
  8. Callanecc
  9. CaptainEek
  10. Courcelles
  11. DatGuy
  12. Doug Weller
  13. Dreamy Jazz
  14. Drmies
  15. EdJohnston
  16. Ferret
  17. Firefly
  18. GeneralNotability
  19. Girth Summit
  20. Guerillero
  21. HJ Mitchell
  22. Ivanvector
  23. Joe Roe
  24. Jpgordon
  25. KrakatoaKatie
  26. Ks0stm
  27. L235
  28. Mailer diablo
  29. Materialscientist
  30. Maxim
  31. Mkdw
  32. Moneytrees
  33. Mz7
  34. NinjaRobotPirate
  35. Oshwah
  36. PhilKnight
  37. Ponyo
  38. Primefac
  39. Reaper Eternal
  40. RickinBaltimore
  41. Risker
  42. RoySmith
  43. SQL
  44. ST47
  45. Salvio giuliano
  46. Sdrqaz
  47. Spicy
  48. Stwalkerster
  49. ToBeFree
  50. Vanamonde93
  51. Versageek
  52. Yamla
  53. Zzuuzz
  54. Z1720

English Wiktionary

Automatically generated checkusers list

  1. Chuck Entz
  2. TheDaveRoss

Finnish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Ejs-80
  2. Harriv
  3. Stryn

French Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for six-month terms.

  1. Durifon
  2. Hyméros
  3. LD
  4. Le chat perché
  5. Lewisiscrazy
  6. Linedwell
  7. Mathis B

German Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for one- or two-year terms.

  1. Count Count
  2. Karsten11
  3. MBq
  4. Perrak
  5. Squasher

Hebrew Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. PurpleBuffalo
  2. TheStriker
  3. דגש
  4. יונה בנדלאק
  5. עלי

Hungarian Wikipedia

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

  1. Bináris
  2. Csigabi
  3. FoBe
  4. Grin
  5. Tgr

Indonesian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Hidayatsrf
  2. Meursault2004
  3. Nohirara
  4. Wagino 20100516

Italian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Ask21
  2. Elwood
  3. Gac
  4. Melos
  5. Mtarch11
  6. Ruthven
  7. Sakretsu
  8. Shivanarayana
  9. Superspritz
  10. Vituzzu

Japanese Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy)

  1. Infinite0694
  2. Penn Station
  3. W.CC
  4. さかおり

Korean Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

  1. Dmthoth
  2. IRTC1015
  3. Sotiale
  4. 이강철

Malayalam Wikipedia

Automatically generated checkusers list (policy and requests)

  1. Kiran Gopi
  2. Razimantv

Persian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Huji
  2. Ladsgroup

Polish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Due to a new local policy, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers.

  1. Masti
  2. Msz2001
  3. Nedops
  4. Nux

Portuguese Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for two-year terms.

  1. Albertoleoncio
  2. Conde Edmond Dantès
  3. Érico
  4. Teles

Russian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
  1. DR
  2. Q-bit array
  3. Ле Лой

Serbian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Djordjes
  2. Dungodung
  3. Обрадовић Горан
  4. Боки

Simple English Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Bsadowski1
  2. Djsasso
  3. Eptalon
  4. Fr33kman
  5. Operator873
  6. Peterdownunder
  7. Vermont

Slovene Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. A09
  2. MZaplotnik
  3. Romanm

Spanish Wikipedia

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

  1. Alhen
  2. Bernard
  3. BlackBeast
  4. LuchoCR
  5. Montgomery
  6. Rastrojo

Swedish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Julle
  2. Stigfinnare
  3. Tegel

Thai Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Geonuch
  2. Just Sayori
  3. Siam2019
  4. Timekeepertmk

Turkish Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. Elmacenderesi
  2. Uncitoyen
  3. Vincent Vega

Ukrainian Wikipedia

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
  1. Andriy.v
  2. Goo3
  3. Mykola7
  4. NickK

Vietnamese Wikipedia

Automatically generated checkusers list

  1. DHN
  2. Mxn

Wikimedia Commons

Automatically generated checkusers list

  1. Elcobbola
  2. Jameslwoodward
  3. Krd

Wikispecies

Automatically generated checkusers list

  1. Dan Koehl
  2. Faendalimas
  3. Koavf

Meta

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

  1. Ajraddatz
  2. Hasley
  3. Minorax
  4. Sotiale
  5. Superpes15
  6. Vermont
  7. Xaosflux

Wikidata

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

  1. 1997kB
  2. Jasper Deng
  3. Sotiale
  4. علاء

Wikitech

Automatically generated checkusers list

  1. Alexandros Kosiaris
  2. BryanDavis
  3. Jcrespo
  4. Ladsgroup
  5. Reedy
  6. Tim Starling

Вижте също