Lista życzeń społeczności/Przyszłość listy/Spojrzenie na nową Listę
Otwarte jest zgłaszanie do Listy Życzeń Społeczności
Nowa Lista życzeń społeczności (dawniej Badanie życzeń Społeczności ) jest otwarta na zgłoszenia nowych życzeń. Określiliśmy już, czego należy oczekiwać i jak przesyłać życzenia. Dowiedz się więcej. |
1 lipca 2024: Lista życzeń społeczności zostanie ponownie otwarta 15 lipca 2024 roku. Oto, czego się spodziewać i jak się przygotować
Lista życzeń społeczności pomaga społecznościom w ujawnianiu problemów i możliwości technicznych oraz związanych z doświadczeniami użytkowników, dzięki czemu Wikimedia Foundation i społeczności mogą wspólnie ustalać priorytety i rozwiązywać te problemy.
W przeciwieństwie do poprzednich lat, współtwórcy mogą zgłaszać problemy i możliwości, przesyłając "życzenia" przez cały rok. Fundacja zidentyfikuje wzorce zachodzące między życzeniami i zaproponuje "Obszary fokusowe" życzeń, które mają wspólny problem; uczestnicy są zachęcani do komentowania i głosowania na Obszary fokusowe, aby podkreślić obszary wymagające priorytetyzacji. Następnie Fundacja, podmioty afiliowane i programiści-wolontariusze mogą przejąc Obszary Fokusowe i współpracować z uczestnikami w celu rozwiązania tych problemów.
Wikimedia Foundation zobowiązuje się do włączenia Obszarów tematycznych do planu rocznego na rok podatkowy 2025-26. Obszary tematyczne są powiązane z hipotezami (konkretne projekty, zwykle trwające do jednego kwartału) i / lub kluczowymi wynikami (szersze projekty trwające do jednego roku).
Lista życzeń społeczności zostanie ponownie otwarta 15 lipca 2024 i pozostanie otwarta.
Jak wziąć udział
Zachęcamy wszystkich wolontariuszy do udziału w Liście życzeń społeczności. Wolontariusze mogą zgłaszać życzenia, edytować swoje życzenia oraz życzenia innych i komentować na stronie dyskusji danego życzenia. Wolontariusze mogą komentować lub głosować w obszarach tematycznych lub sugerować współpracowników technicznych do realizacji danego życzenia. Mamy nadzieję, że wolontariusze będą nawzajem rozwijać swoje pomysły i współpracować w celu zidentyfikowania największych i najbardziej wpływowych potrzeb i możliwości technicznych.
Jak zgłosić życzenie
Udział w nowej liście życzeń jest tak prosty, jak samo przesłanie życzenia. Korzystając z naszego nowego formularza, możesz przesłać życzenia w dowolnym języku, używając wikikodu lub edytora wizualnego. Możesz przesłać dowolną liczbę życzeń, a także edytować lub komentować życzenia przesłane przez innych. Oto jak zacząć:
- Przejdź do strony głównej Listy życzeń społeczności i kliknij "Prześlij życzenie". Należy pamiętać, że użytkownicy muszą być zalogowani do MetaWiki, aby przesłać życzenie. Życzenia można przesyłać w dowolnym języku.
- Wypełnij następujące wymagane pola
- Nazwa: nazwa życzenia
- Opis: problem, który chcesz rozwiązać.
- Typ: prośba o funkcję, zgłoszenie błędu, zmiana systemowa lub coś innego.
- Projekt: Projekty Wiki powiązane z życzeniem.
- Dotyczy użytkowników: Opis użytkowników, którzy skorzystaliby na rozwiązaniu życzenia
- Użytkownicy mogą opcjonalnie udostępnić zgłoszenie w serwisie Phabricator.
- Naciśnij przycisk Prześlij. To wszystko!
Życzenie zgłoszone, co teraz?
Fundacja będzie na bieżąco sprawdzać życzenia i oznaczać je "statusem". Dostępne opcje to:
- Zgłoszone: Są to nowe życzenia. Często Fundacja będzie zadawać pytania wyjaśniające na stronie dyskusji życzenia.
- Otwarte: życzenia, które wyrażają wyraźny problem lub potrzebę użytkownika i są oznaczone do tłumaczenia.
- Zarchiwizowane: najczęściej są to życzenia popierające nietechniczne zmiany zasad lub zbyt niszowe.
- W trakcie realizacji: zespół, partner lub programista-wolontariusz przyjął życzenie i pracuje nad nim.
Począwszy od sierpnia, zespół Community Tech zacznie grupować życzenia w Obszary fokusowe. Członkowie społeczności mogą głosować na Obszar Fokusowy, na podstawie którego Wikimedia Foundation, programiści w organizacji afiliowanej lub programiści-wolontariusze mogą zidentyfikować i ustalić priorytety możliwych kolejnych kroków. Uwaga: nie wszystkie życzenia będą pasować do Obszaru fokusowego.
Jak napisać dobre życzenie
Najlepsze życzenia wyrażają problem, który wnioskodawca chce rozwiązać i pozostawiają wolontariuszom i pracownikom więcej miejsca na kreatywne wspólne rozwiązywanie problemów. Ilustrują empatię i pokazują wyzwania dla użytkownika. Takie ujęcie pomaga zapewnić, że życzenia mogą być skalowane pomiędzy różnymi wiki i pozwala uniknąć pułapek związanych ze zbyt niszowym lub specyficznym życzeniem, w przypadku którego ktoś może nie zgodzić się z jego realizacją.
W poniższym przykładzie zarówno problem, jak i rozwiązanie wyrażają potrzebę poprawy doświadczenia dla nowych edytorów. Przykład oparty na problemie pozostawia rozwiązanie otwarte i zachęca do współpracy, podczas gdy przykład oparty na rozwiązaniu może zostać "wywrócony" przez współtwórców, którzy sprzeciwiają się zmianie nazwy brudnopisu użytkownika. W związku z tym życzenie związane z problemem może mieć większe szanse na przypisanie do obszaru tematycznego.
Życzenie związane z problemem (zalecane) | Życzenie związane z rozwiązaniem (odradzane) | |
---|---|---|
Tytuł | Ułatwienie nowym użytkownikom tworzenia pierwszego artykułu | Zmiana nazwy brudnopisu na "Edytor wersji roboczej" |
Opis | Znalezienie brudnopisu użytkownika może być trudne zwłaszcza dla nowych redaktorów. Po znalezieniu brudnopisu nowi redaktorzy napotykają szereg opisów, które utrudniają zdobycie pewności siebie w pisaniu dobrej jakości artykułu. Wpływa to na zdolność nowicjusza do wejścia na Wikipedię i poczucia się pewnie jako współtwórca. Jest to częściowo spowodowane projektem - musimy pamiętać o przepływach pracy patrolujących - ale doświadczenie to utrudnia nam wdrażanie nowych redaktorów. | Termin "brudnopis" jest mylący dla nowych użytkowników. Zmieńmy nazwę na "Edytor wersji roboczej", aby ludzie chętniej otwierali wersje robocze artykułów. |
Typ | Zmiana systemowa | Żądanie funkcji |
Projekt | Wikipedia | Wikipedia |
Użytkownicy, których dotyczy zmiana | Nowi redaktorzy i, w dalszej kolejności, patrolujący, którzy sprawdzają nowe edycje | Redaktorzy |
zgłoszenie Phab | opcjonalne | T123456 |
Nie możesz czekać do 15 lipca?
Jeśli naprawdę chcesz zacząć tworzyć życzenia, zachęcamy do napisania ich w brudnopisie lub wybranym edytorze (pomożemy Ci je przejrzeć) i przesłania życzeń za pośrednictwem naszego formularza Intake, gdy lista życzeń zostanie ponownie otwarta.
Lista Życzeń Społeczności to teraz Społecznościowa Lista Życzeń
Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory uczestniczyli w rozmowach na temat restrukturyzacji i rebrandingu Listy życzeń.
Jeśli chodzi o zmianę nazwy, na podstawie waszych opinii zachowamy "Listę życzeń społeczności" i usuniemy "Ankietę" (Survey).
Przeczytaj więcej o zmianie nazwy, sprawdź wyniki głosowania i dowiedz się więcej o ponownym otwarciu Community Wishlist 15 lipca 2024 r. w naszej najnowszej aktualizacji.
–– Community Tech
Czerwiec 2024: Aktualizacja 4
Zmiana nazwy Listy życzeń
Zdaliśmy sobie sprawę, że nazwa "Community Wishlist Survey" - Ankieta życzeń społecznosci, przerosła nasze wysiłki związane z przeprojektowaniem. Wraz z nowym podejściem uważamy, że nadszedł właściwy czas, aby wybrać nową nazwę.
Przedstawiliśmy pewne uzasadnienie zmiany nazwy, a także zaangażowaliśmy społeczność w dyskusje.
Obecnie otworzyliśmy ankietę, w której społeczność może wybrać nazwę. Zapraszamy do głosowania.
–– Jack Wheeler, główny menedżer ds. technologii, Wikimedia Foundation
Czerwiec 2024: Aktualizacja 3
Cześć wszystkim!
Zaangażowanie społeczności wokół przeprojektowania listy życzeń jest nadal w toku, aby pomóc w podejmowaniu decyzji przed ponownym uruchomieniem ankiety w lipcu 2024 roku. Zmieniona ankieta będzie potrzebować nowej nazwy, która odzwierciedli jej nowy kierunek. Zachęcamy do pomocy w wyborze nazwy.
Istnieją pewne wczesne pomysły na zmianę nazwy, takie jak Wikimedia Opportunities Registry, Wikimedia Collaboration Hub i ImagineWiki. Dołącz do dyskusji i zaproponuj własną nazwę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czekamy na wasze opinie na stronie dyskusji.
–– Community Tech
Maj 2024: Aktualizacja 2
Podsumowanie nadchodzących zmian
- Nowa lista życzeń zostanie otwarta w lipcu i pozostanie nieprzerwanie otwarta.
- Wolontariusze mogą zgłaszać życzenia w wybranym przez siebie języku i nie muszą znać wikikodu.
- Wolontariusze będą mogli zgłaszać życzenia, przeglądać życzenia, edytować istniejące życzenia i omawiać życzenia między sobą oraz z pracownikami Fundacji.
- Uczestnicy będą głosować na "obszary tematyczne"
- Życzenia mogą być skategoryzowane według projektów i według "typu" (błąd, prośba o funkcję, optymalizacja, inne).
- Docelowo będziemy mieć pulpit nawigacyjny, który pozwoli użytkownikom wyszukiwać życzenia i filtrować je według projektu lub typu życzenia.
Witam wszystkich,
Dziękuję wszystkim, którzy przekazali nam swoje opinie na stronach rozmów, na Discordzie, podczas rozmów głosowych i w wiadomościach e-mail. Chciałem podzielić się kilkoma aktualizacjami na temat naszych postępów w projektowaniu i decyzji dotyczących uruchomienia nowej listy życzeń, którą planujemy ponownie otworzyć we wczesnej formie 15 lipca 2024 roku.
Definiowanie funkcji
Nowa lista życzeń będzie miała pewne definiujące ją funkcje, które wspierają dostępność i integrację:
- Nowa lista życzeń zostanie otwarta w lipcu i pozostanie otwarta przez cały rok.
- Wolontariusze mogą zgłaszać życzenia w preferowanym dla siebie języku i nie muszą znać wikikodu.
- Wolontariusze będą mogli składać życzenia, przeglądać życzenia, edytować istniejące życzenia i omówić życzenia ze sobą i z personelem Fundacji.
- Uczestnicy będą głosować na "Obszary tematyczne" zamiast na poszczególne życzenia.
Wprowadzenie "obszarów tematycznych"
Nowa lista życzeń rozpocznie eksperymentowanie z "Obszarami Fokusowymi", które są grupami 3 i więcej indywidualnych życzeń dotyczących podobnego problemu. Wolontariusze mogą przeglądać i wspierać Obszary Fokusowe, aby zasygnalizować swoje priorytety; Community Tech i odpowiednie zespoły WMF będą następnie przeglądać i przyjmować Obszary Fokusowe do pracy. Ponadto podmioty afiliowane i programiści-wolontariusze mogą również przyjmować Obszary Fokusowe i pracować nad nimi.
Obszary Fokusowe pomogą nam zidentyfikować i rozwiązać jak najwięcej największych, najbardziej wpływowych problemów. Zamiast spełniać jedno życzenie, łączymy punkty i poświęcamy ten sam czas na spełnienie co najmniej 3 życzeń, rozwiązując podstawowy problem.
Oto namacalny przykład: Szybkie dodawanie ulubionych szablonów, szybkie dodawanie infoboxów, wybieranie szablonów według kategorii i łatwy dostęp do szablonów to pojedyncze propozycje, które mają na celu rozwiązanie podstawowego problemu "zbyt uciążliwe jest znajdowanie i wstawianie szablonów, których potrzebuję". Zamiast rozwiązywać każde życzenie - lub rozwiązywać tylko jedno - łączymy te życzenia w "Obszar focusowy" z "Ulepszeniami selektora szablonów".
Oto jak działa ten proces w nowej liście życzeń:
Wspólnie przeanalizujemy życzenia, aby wygenerować obszary fokusowe
- Pracownicy WMF i zainteresowani wolontariusze dokonają przeglądu i zidentyfikują wzorce między życzeniami, aby zasugerować obszary tematyczne. Obszary fokusowe "połączą" podobnie myślące życzenia w przestrzeń problemową, przygotowując proponowane rozwiązania. Ponieważ Obszary Fokusowe są bardziej bezpośrednio związane z tym, jak zespoły WMF będą przyjmować i ustalać priorytety pracy w przyszłości, wolontariusze będą mogli wspierać tylko Obszary Fokusowe.
Zespoły WMF ustalą priorytety i wybiorą Obszary Fokusowe, którymi będą się zajmować
- Grupy pracujące nad listą życzeń, w tym zespoły produktowe i inżynieryjne WMF, wybiorą obszary tematyczne, nad którymi będą pracować w oparciu o wsparcie społeczności, wiedzę zespołu lub wolontariuszy, dostępne zasoby i potencjalny wpływ obszaru tematycznego. Community Tech będzie pracować w ramach WMF, aby pomóc innym zespołom produktowym w dodaniu Obszarów Fokusowych do ich map drogowych wraz z pracami priorytetowymi w rocznym planie WMF na dany rok. Sukces będzie mierzony liczbą obszarów tematycznych przyjętych i ukończonych w danym roku podatkowym.
Współpraca i realizacja obszarów fokusowych
- Grupy pracujące nad obszarem tematycznym będą współpracować z wolontariuszami - w tym z tymi, którzy zasugerowali, skomentowali lub poparli temat lub indywidualne życzenie - w celu stworzenia odpowiednich rozwiązań produktowych w oparciu o przesłane propozycje życzeń i dodatkowe badania.
Zdaję sobie sprawę, że te proponowane zmiany na liście życzeń będą dla niektórych kontrowersyjne, ponieważ tak wielu z was poświęciło tak wiele energii na listę życzeń i macie silne odczucia co do tego, w jaki sposób praca powinna być traktowana priorytetowo. Wierzymy, że indywidualne życzenia powinny zostać przedyskutowane i poddane warsztatom, a skupiając naszą energię na artykułowaniu i wspieraniu Obszarów Fokusowych, będziemy w stanie wywrzeć większy wpływ - razem.
Dyskusja jest zawsze mile widziana. Zostawcie swoje przemyślenia lub pytania na stronie dyskusji lub, alternatywnie, dołączcie do nas w rozmowie na żywo, gdzie podzielimy się kilkoma szczegółami i projektami za pośrednictwem Google Meet.
Specjalne podziękowania dla (w dowolnej kolejności): Klein Muçi, Novem Linguae, Bluerasberry, TheDJ, AntiCompositeNumber, Theklan, Sohom Datta, Noé, Xavier Dengra, Townie, Galahad, Ciridae, Robertgarrigos, MER-C, Amadalvarez, Iniquity, Thingofme, GPSLeo i inni za wasze wypowiedzi na temat szeroko pojętej Listy.
PS. Podgląd tego, jak będzie wyglądał formularz zgłoszeniowy i strony obszarów tematycznych:
-
Makieta nowego formularza zgłaszania w ramach społecznościowej listy życzeń
-
Makieta Obszarów Fokusowych społecznościowej listy życzeń
–– Jack Wheeler, główny menedżer techniczny społeczności, Wikimedia Foundation
Marzec 2024: Aktualizacja 1
Witam wszystkich,
W styczniu zespół Community Tech podzielił się kilkoma wczesnymi decyzjami dotyczącymi zmian w ankiecie listy życzeń społeczności, a wkrótce potem zaprosiliśmy Was do udziału w trwających rozmowach (dołączcie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) na temat tego, jak powinna wyglądać nowa ankieta listy życzeń.
Podzieliłem się również moimi wnioskami z rozmów z wolontariuszami i pracownikami Wikimedia Foundation.
Pytanie brzmi: jak spełnić więcej życzeń i wywrzeć większy wpływ na nasz Ruch? Możemy zacząć od eksperymentowania z następującymi zmianami:
- Lista życzeń powinna być forum dla wolontariuszy i Fundacji do omawiania nowych pomysłów i podnoszenia świadomości na temat istotnych błędów. Jeśli będziemy w stanie uchwycić wszelkiego rodzaju potrzeby społeczności, duże i małe, na wielką skalę, będziemy mieli jaśniejszy obraz potrzeb wolontariuszy, na podstawie którego zajmiemy się największymi problemami.
- Będziemy mieć wiele życzeń, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie każde życzenie będzie przedmiotem intensywnego przeglądu i odpowiedzi ze strony Fundacji. Przyjrzymy się jednak każdemu życzeniu i odpowiemy na nie w rozsądnym terminie.
- Naszym celem jest, aby więcej programistów skupiało się na spełnianiu życzeń w obszarach, w których mają doświadczenie. Powinno to prowadzić do szybszego i bardziej efektywnego rozwoju. Jednak wraz ze startem zmienionego procesu tworzenia listy życzeń może się wydawać, że niewiele się zmienia.
- Nie będziemy zamykać życzeń za to, że są "za duże" lub "za małe". Zamiast tego, życzenia pozostaną otwarte, aby wolontariusze mieli możliwość wspólnej pracy nad rozwiązaniami technicznymi, nawet jeśli zespoły Fundacji nie podejmą tego pomysłu. Oznacza to, że liczba otwartych życzeń będzie rosła z czasem i że będzie traktowana bardziej jako przestrzeń pomysłów niż lista zadań.
Chcemy zwiększyć udział w projektowaniu i osiągnąć jak największy wpływ. Aby to osiągnąć, będziemy potrzebować Waszego wkładu.
Podgląd nowej listy życzeń (potencjalne modyfikacje)
Wciąż dopracowujemy szczegóły nowej listy życzeń i procesu jej tworzenia, ale chciałem dać Wam podgląd tego, co nadejdzie. Nadal planujemy uruchomić pilotażowy proces przyjmowania życzeń do 1 lipca i dodawać dodatkowe funkcje w ciągu roku.
Kluczowe atrybuty:
- Lista życzeń będzie otwarta przez cały rok. Nigdy nie będziemy "zamykać" życzeń, które można zrealizować, ani oznaczać ich jako zbyt duże lub zbyt małe. Fundacja dąży do reagowania na życzenia w odpowiednim czasie i skupi się na życzeniach, które można rozwiązać technicznie.
- Zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do nowego "Formularza życzeń" i przesłać życzenie.
- Użytkownicy nie będą musieli znać wikikodu, aby przesłać życzenie.
- Życzenia mogą być kategoryzowane według projektów i według "typu" (błąd, prośba o funkcję, optymalizacja, inne).
- Ostatecznie będziemy mieć pulpit nawigacyjny, który pozwoli użytkownikom wyszukiwać życzenia i filtrować je według projektu lub typu życzenia.
Obecnie badamy:
- Możliwości integracji z Phabricatorem
- W jaki sposób możemy ujawnić "status" życzenia?
- Jak Fundacja i społeczność wspólnie ustalają priorytety życzeń
- Jak wzmocnić rolę programistów-wolontariuszy w przyznawaniu życzeń?
- W jakim stopniu życzenia powinny być edytowalne po ich przesłaniu?
Jestem bardzo podekscytowany, że w lipcu będę pilotować ten nowy proces z naszymi wolontariuszami.
W nadchodzących tygodniach podzielę się naszymi kluczowymi wynikami dla przyszłości listy życzeń i kierunkami projektowania, aby uzyskać Wasze opinie.
Jeśli masz jakieś uwagi na temat tej aktualizacji, kliknij niebieski przycisk poniżej.
–– Jack Wheeler, Lead Community Tech Manager, Wikimedia Foundation