Jump to content

Lista życzeń społeczności/Przyszłość listy/Spojrzenie na nową Listę

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey/Future Of The Wishlist/Preview of the New Wishlist and the translation is 44% complete.
Future of the Community Wishlist Survey

1 lipca 2024: Lista życzeń społeczności zostanie ponownie otwarta 15 lipca 2024 roku. Oto, czego się spodziewać i jak się przygotować

Community Wishlist pomaga społecznościom w ujawnianiu problemów i możliwości technicznych oraz związanych z doświadczeniami użytkowników, dzięki czemu Wikimedia Foundation i społeczności mogą wspólnie ustalać priorytety i rozwiązywać te problemy.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, współtwórcy mogą zgłaszać problemy i możliwości, przesyłając "życzenia" przez cały rok. Fundacja zidentyfikuje wzorce zachodzące między życzeniami i zaproponuje "Obszary fokusowe" życzeń, które mają wspólny problem; uczestnicy są zachęcani do komentowania i głosowania na Obszary fokusowe, aby podkreślić obszary wymagające priorytetyzacji. Następnie Fundacja, podmioty afiliowane i programiści-wolontariusze mogą przejąc Obszary Fokusowe i współpracować z uczestnikami w celu rozwiązania tych problemów.

Wikimedia Foundation zobowiązuje się do włączenia Obszarów tematycznych do planu rocznego na rok podatkowy 2025-26. Obszary tematyczne są powiązane z hipotezami (konkretne projekty, zwykle trwające do jednego kwartału) i / lub kluczowymi wynikami (szersze projekty trwające do jednego roku).

Community Wishlist zostanie ponownie otwarta 15 lipca 2024 i pozostanie otwarta.

Jak wziąć udział

Zachęcamy wszystkich wolontariuszy do udziału w Liście życzeń społeczności. Wolontariusze mogą zgłaszać życzenia, edytować swoje życzenia oraz życzenia innych i komentować na stronie dyskusji danego życzenia. Wolontariusze mogą komentować lub głosować w obszarach tematycznych lub sugerować współpracowników technicznych do realizacji danego życzenia. Mamy nadzieję, że wolontariusze będą nawzajem rozwijać swoje pomysły i współpracować w celu zidentyfikowania największych i najbardziej wpływowych potrzeb i możliwości technicznych.

Jak zgłosić życzenie

Udział w nowej liście życzeń jest tak prosty, jak samo przesłanie życzenia. Korzystając z naszego nowego formularza, możesz przesłać życzenia w dowolnym języku, używając wikikodu lub edytora wizualnego. Możesz przesłać dowolną liczbę życzeń, a także edytować lub komentować życzenia przesłane przez innych. Oto jak zacząć:

  1. Przejdź do strony głównej Listy życzeń społeczności i kliknij "Prześlij życzenie". Należy pamiętać, że użytkownicy muszą być zalogowani do MetaWiki, aby przesłać życzenie. Życzenia można przesyłać w dowolnym języku.
  2. Wypełnij następujące wymagane pola
    • Nazwa: nazwa życzenia
    • Opis: problem, który chcesz rozwiązać.
    • Typ: prośba o funkcję, zgłoszenie błędu, zmiana systemowa lub coś innego.
    • Projekt: Projekty Wiki powiązane z życzeniem.
    • Dotyczy użytkowników: Opis użytkowników, którzy skorzystaliby na rozwiązaniu życzenia
    • Użytkownicy mogą opcjonalnie udostępnić zgłoszenie w serwisie Phabricator.
  3. Naciśnij przycisk Prześlij. To wszystko!

Życzenie zgłoszone, co teraz?

Fundacja będzie na bieżąco sprawdzać życzenia i oznaczać je "statusem". Dostępne opcje to:

  • Zgłoszone: Są to nowe życzenia. Często Fundacja będzie zadawać pytania wyjaśniające na stronie dyskusji życzenia.
  • Otwarte: życzenia, które wyrażają wyraźny problem lub potrzebę użytkownika i są oznaczone do tłumaczenia.
  • Zarchiwizowane: najczęściej są to życzenia popierające nietechniczne zmiany zasad lub zbyt niszowe.
  • W trakcie realizacji: zespół, partner lub programista-wolontariusz przyjął życzenie i pracuje nad nim.

Począwszy od sierpnia, zespół Community Tech zacznie grupować życzenia w Obszary fokusowe. Członkowie społeczności mogą głosować na Obszar Fokusowy, na podstawie którego Wikimedia Foundation, programiści w organizacji afiliowanej lub programiści-wolontariusze mogą zidentyfikować i ustalić priorytety możliwych kolejnych kroków. Uwaga: nie wszystkie życzenia będą pasować do Obszaru fokusowego.

Jak napisać dobre życzenie

Najlepsze życzenia wyrażają problem, który wnioskodawca chce rozwiązać i pozostawiają wolontariuszom i pracownikom więcej miejsca na kreatywne wspólne rozwiązywanie problemów. Ilustrują empatię i pokazują wyzwania dla użytkownika. Takie ujęcie pomaga zapewnić, że życzenia mogą być skalowane pomiędzy różnymi wiki i pozwala uniknąć pułapek związanych ze zbyt niszowym lub specyficznym życzeniem, w przypadku którego ktoś może nie zgodzić się z jego realizacją.

W poniższym przykładzie zarówno problem, jak i rozwiązanie wyrażają potrzebę poprawy doświadczenia dla nowych edytorów. Przykład oparty na problemie pozostawia rozwiązanie otwarte i zachęca do współpracy, podczas gdy przykład oparty na rozwiązaniu może zostać "wywrócony" przez współtwórców, którzy sprzeciwiają się zmianie nazwy brudnopisu użytkownika. W związku z tym życzenie związane z problemem może mieć większe szanse na przypisanie do obszaru tematycznego.

Życzenie związane z problemem (zalecane) Życzenie związane z rozwiązaniem (odradzane)
Tytuł Ułatwienie nowym użytkownikom tworzenia pierwszego artykułu Zmiana nazwy brudnopisu na "Edytor wersji roboczej"
Opis Znalezienie brudnopisu użytkownika może być trudne zwłaszcza dla nowych redaktorów. Po znalezieniu brudnopisu nowi redaktorzy napotykają szereg opisów, które utrudniają zdobycie pewności siebie w pisaniu dobrej jakości artykułu. Wpływa to na zdolność nowicjusza do wejścia na Wikipedię i poczucia się pewnie jako współtwórca.
Instrukcje dla nowych użytkowników Wikipedii
Jest to częściowo spowodowane projektem - musimy pamiętać o przepływach pracy patrolujących - ale doświadczenie to utrudnia nam wdrażanie nowych redaktorów.
Termin "brudnopis" jest mylący dla nowych użytkowników. Zmieńmy nazwę na "Edytor wersji roboczej", aby ludzie chętniej otwierali wersje robocze artykułów.
Typ Zmiana systemowa Żądanie funkcji
Projekt Wikipedia Wikipedia
Użytkownicy, których dotyczy zmiana Nowi redaktorzy i, w dalszej kolejności, patrolujący, którzy sprawdzają nowe edycje Redaktorzy
zgłoszenie Phab opcjonalne T123456

Nie możesz czekać do 15 lipca?

Jeśli naprawdę chcesz zacząć tworzyć życzenia, zachęcamy do napisania ich w brudnopisie lub wybranym edytorze (pomożemy Ci je przejrzeć) i przesłania życzeń za pośrednictwem naszego formularza Intake, gdy lista życzeń zostanie ponownie otwarta.

Lista Życzeń Społeczności to teraz Społecznościowa Lista Życzeń

Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory uczestniczyli w rozmowach na temat restrukturyzacji i rebrandingu Listy życzeń.

Jeśli chodzi o zmianę nazwy, na podstawie waszych opinii zachowamy "Listę życzeń społeczności" i usuniemy "Ankietę" (Survey).

Przeczytaj więcej o zmianie nazwy, sprawdź wyniki głosowania i dowiedz się więcej o ponownym otwarciu Community Wishlist 15 lipca 2024 r. w naszej najnowszej aktualizacji.

–– Community Tech

Czerwiec 2024: Aktualizacja 4

Zmiana nazwy Listy życzeń

Zdaliśmy sobie sprawę, że nazwa "Community Wishlist Survey" - Ankieta życzeń społecznosci, przerosła nasze wysiłki związane z przeprojektowaniem. Wraz z nowym podejściem uważamy, że nadszedł właściwy czas, aby wybrać nową nazwę.

We have provided some renaming rationale and also engaged the community in discussions.

Currently, we have opened the polls for the community to choose a name. You are invited to vote.

–– Jack Wheeler, Lead Community Tech Manager, Wikimedia Foundation

June 2024: Update 3

Hello everyone!

Community engagement around the Wishlist's redesign is still in progress to help make decisions ahead of the relaunch of the survey in July 2024. The revised survey will need a new name that reflects its new direction. You are invited to help choose a name.

There are some early renaming ideas like Wikimedia Opportunities Registry, Wikimedia Collaboration Hub and ImagineWiki. Please join the discussions and suggest your own name if need be.

Looking forward to hearing from you on the discussion page.

–– Community Tech

May 2024: Update 2

Summary of upcoming changes

  1. The new wishlist will open in July and remain open year-round.
  2. Volunteers can submit a wish in their preferred language, and do not need to know Wikitext.
  3. Volunteers will be able to submit wishes, review wishes, edit existing wishes, and discuss wishes with one another and Foundation staff.
  4. Participants will vote on “Focus Areas”
  5. Wishes can be categorized by project(s) and by “type” (bug, feature request, optimization, other).
  6. We'll eventually have a dashboard which will allow users to search for wishes and filter by project or wish type.

Hello everyone,

Thank you to everyone who's provided feedback in the Talk Pages, on Discord, calls, and emails. I wanted to share a few updates about our design progress and decisions for the launch of the new wishlist, which we're planning to reopen in an early form on July 15, 2024.

Defining features

The new wishlist will have some defining features that support accessibility and inclusion:

  1. The new wishlist will open in July and remain open year-round.
  2. Volunteers can submit a wish in their preferred language, and do not need to know Wikitext.
  3. Volunteers will be able to submit wishes, review wishes, edit existing wishes, and discuss wishes with one another and Foundation staff.
  4. Participants will vote on “Focus Areas” instead of individual wishes.

Introducing “Focus Areas”

The new wishlist will begin experimenting with “Focus Areas,” which are groups of 3+ individual wishes on a similar problem space. Volunteers can review and support Focus Areas to signal their priorities; Community Tech and relevant WMF teams will then review and adopt Focus Areas to work on. In addition, affiliates and volunteer developers may also adopt and work on Focus Areas.

Focus Areas help us identify and solve as many of the biggest, most impactful problems as possible. Instead of fulfilling one wish, we will connect the dots and spend the same time addressing 3+ wishes by solving the underlying problem.

Here's a tangible example: Quickly Adding Favorite Templates, Quickly Add Infobox, Select Templates by Categories, and Easy Access Templates are all individual proposals that aim to solve an underlying problem of “it's too cumbersome to find and insert the templates I want.” Instead of solving each wish - or only solving one -we're bundling these wishes into a “Focus Area” with “Template Picker improvements.”

In the new Wishlist, here's how the process works:

We will review wishes together to generate Focus Areas

  • WMF staff and interested volunteers will review and identify patterns between wishes to suggest focus areas. Focus Areas will “bundle” like-minded wishes into a problem space, teeing up proposed solutions. Because Focus Areas are more directly connected to how WMF teams will adopt and prioritize work moving forward, volunteers will only be able to support Focus Areas.

WMF teams will prioritize and select Focus Areas to address

  • Groups working on the wishlist, including WMF product and engineering teams, will choose Focus Areas to work on based on community support, team or volunteer expertise, available resources, and the potential impact of the Focus Area. Community Tech will work within WMF to help other Product teams add Focus Areas to their roadmaps alongside work prioritized in the WMF's annual plan for that year. We will measure success by the number of focus areas adopted and completed during a given fiscal year.

Focus Area Collaboration and Delivery

  • Groups working on a Focus Area will collaborate with volunteers – including those who suggested, commented, or supported the topic or individual wish – to build the right product solutions based on the submitted wish proposals and additional research.

I recognize that these proposed shifts around the Wishlist will be controversial to some, since so many of you have expended so much energy in the Wishlist and have strong feelings on how work should be prioritized. We believe that individual wishes should be discussed and workshopped, and that by focusing our energy towards articulating and supporting Focus Areas, we'll be able to make a bigger impact – together.

Discussion is always welcome. Please leave your thoughts or questions on the talk page or, alternatively, join us in a live conversation, where we'll share a few more details and designs over Google Meet.

And, special thanks to (in no particular order): Klein Muçi, Novem Linguae, Bluerasberry, TheDJ, AntiCompositeNumber, Theklan, Sohom Datta, Noé, Xavier Dengra, Townie, Galahad, Ciridae, Robertgarrigos, MER-C, Amadalvarez, Iniquity, Thingofme, GPSLeo and others for your contributions about the Wishlist at large.

Ps. A preview of what the intake form and Focus Area pages will look like:

–– Jack Wheeler, Lead Community Tech Manager, Wikimedia Foundation

Give feedback

March 2024: Update 1

Hello everyone,

In January, Community Tech shared some early decisions about changes coming to the Community Wishlist Survey, and soon after, we invited you to participate in ongoing conversations (please join if you haven't yet) about what a new Wishlist survey should look like.

I have also shared my learnings from talking with volunteer contributors and Wikimedia Foundation staff on the same page as the conversations.

So the question is: how do we fulfill more wishes and make more impact for the Movement? We can start by experimenting with these changes:

  1. The Wishlist should be a forum for volunteers and the Foundation to discuss new ideas and raise awareness of impactful bugs. If we're able to capture all sorts of community needs, large and small at scale, we'll have a clearer picture of volunteer needs, from which we tackle the biggest problems.
  2. We're going to have lots of wishes, but we need to recognize that not every wish will get an intensive review and response from the Foundation. But we will look at each wish and reply within a reasonable time frame.
  3. Our goal is to eventually have more engineers focused on fulfilling wishes, in the areas where they have expertise. This should lead to faster, more impactful development. But, as the revised Wishlist process kicks off, it might not feel like much is changing.
  4. We're not going to close wishes for being “too big” or “too small.” Instead, wishes will remain open so volunteers have an opportunity to work on technical solutions together, even when Foundation teams do not take up that idea. This means that the number of open wishes will grow over time, and that it is treated as an idea space more than a task list.

We want to increase participatory design and achieve the most impact. To do this, we'll need your input.

Preview of the New Wishlist (Potential Modifications)

We're still ironing out the details of the new Wishlist and wishlist process, but I wanted to give you a preview of what's to come. We still plan to launch the pilot Wish intake process by July 1, and will add additional functionality throughout the year.

Key attributes:

  1. The Wishlist will be open year-round. We won't ever “close” an actionable wish, or flag a wish as too big or too small. The Foundation aims to respond to wishes in a timely manner, and will focus on Wishes that can be technically resolved.
  2. Logged in users will be able to access a new “Wish form” and submit a wish.
  3. Users won't need to know Wikitext to submit a wish.
  4. Wishes can be categorized by project(s) and by “type” (bug, feature request, optimization, other).
  5. We'll eventually have a dashboard which will allow users to search for wishes and filter by project or wish type.

Currently Exploring:

  1. Opportunities to integrate with Phabricator
  2. How we might expose the “status” of a wish
  3. How the Foundation and community prioritize wishes together
  4. How to strengthen the role of volunteer developers in granting wishes
  5. To what degree wishes should be editable after they are submitted

I'm so excited to pilot this new process in July with our volunteers.

In the coming weeks, I'll share our Key Results for the Future of the Wishlist and design directions to solicit feedback.

If you have any feedback on this update, please click the blue button below.

–– Jack Wheeler, Lead Community Tech Manager, Wikimedia Foundation