Jump to content

Globalny Filtr Nadużyć/ogłoszenie na rok 2014

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global AbuseFilter/2014 announcement and the translation is 100% complete.

Witaj!

Filtr Nadużyć jest rozszerzeniem MediaWiki zapobiegającym wandalizmom i spamowi. Administratorzy i inni uprzywilejowani użytkownicy mogą tworzyć filtry analizujące działania na wiki (np. wykonywanie edycji albo tworzenie konta) i wykrywać określone prawdopodobne nadużycia (choćby edycje, które zawierają jedynie powtórzenia liter). Zarządzający Filtrem Nadużyć mogą oznaczać określone filtry jako prywatne bądź publiczne. Filtry publiczne pozwalają każdemu użytkownikowi przejrzeć jego kod źródłowy i związane z nim logi (ile razy dany filtr był użyty). Filtry prywatne (kod źródłowy i logi) są dostępne jedynie dla zarządzających Filtrem Nadużyć.

Filtry Filtra Nadużyć mogą porównywać edycje, przenosiny stron, tworzenie kont i in. Twórcy Filtra Nadużyć mogą wybrać spośród następujących czynności, które są podejmowane, gdy wykryta zostanie pasująca edycja: oznaczenie edycji, jej zablokowanie, ostrzeżenie użytkownika ustalonym komunikatem lub zablokowanie użytkownika. Ilekroć edycja uruchamia filtr, aktualizowany jest log. Pełna dokumentacja dla rozszerzenia Filtr Nadużyć jest dostępna na MediaWiki.org

Prace techniczne aby stworzyć globalny (na wiki Fundacji Wikimedia) Filtr Nadużyć rozpoczęły się w 2009 roku. W 2012 roku powstała na Meta-Wiki propozycja stworzenia Globalnego Filtra Nadużyć. Głosowanie odbyło się na Meta-Wiki stronie dyskusji, większość głosów była "za", lecz dyskusja nie została dobrze rozreklamowana i niewiele osób wzięło w niej udział. Przez prawie dwa lata, wniosek zastygł, ale rozwój techniczny był powoli kontynuowany. W 2013 roku globalne Filtry Nadużyć zostały włączone na niektórych wiki (metawiki, specieswiki, incubatorwiki, testwiki, test2wiki, mediawikiwiki, a w 2014 roku na "Małych wiki"). To był początek fazy próbnej. Filtry globalne zostały niedawno włączone na "średnich wiki". Zaproponowano pewne zasady dotyczące filtrów globalnych, ale nigdy nie zostały całkowicie akceptowane. Aktywny jest obecnie wniosek o komentarz w sprawie polityki dotyczącej stosowania globalnych Filtrów Nadużyć. W międzyczasie konkretne wiki mogą zrezygnować z korzystania z globalnego Filtra Nadużyć. Te wiki mogą po prostu dodać żądanie do Globalny Filtr Nadużyć/Wiki rezygnujące.