Hareket Tüzüğü/Tasarı Komitesi/İlkeler

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Charter/Drafting Committee/Principles and the translation is 100% complete.


Bu sayfa Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesinin (HTTK) ilkelerini içermektedir. Komiteyi, ana amacını, çalışmalarını ve Wikimedia hareketi ile ilişkisini tanımlar.

İlkeler

Madde 1

'Hareket Tüzüğü Tasarı Komitesi' (HTTK), Wikimedia Hareketi Tüzüğü tasarısını oluşturacak olan bir oluşumdur.

 • HTTK, süreç tasarımı ve hareket çapında bir seçim/atama süreci yetkilerine sahiptir.
 • Tüzüğün tasarısı araştırma ve hareket grupları ile konuşmaları da içerir. Bu konuşmalar, yerel projeler, iştirakler, WMF ve harici uzmanları içerir; ancak bunlarla sınırlı değildir.
 • HTTK, Tüzük tasarısı için hareket çapında bir anlaşma geliştirme sürecine önderlik edecek. Nihai Wikimedia Hareketi Tüzüğü hareket çapında onaylanmış olacak.

Madde 2

HTTK, Hareket Stratejisi sürecindeki önceki tartışmalar sırasında verilen kararları ve yapılan tanımları dikkate alacak.

Bunları değiştirmek gerekli olursa, HTTK bunları şeffaflık ve süreç bilinci için açık bir şekilde paylaşacak.

Madde 3

HTTK, 15-18 çalışan üyeden oluşan bir yapı olarak faaliyet gösterecek.

 • Bir üyenin görevden ayrılması halinde, yerleri göreve geldikleri şekilde doldurulacak:
  • Seçimlerdeki sıradaki seçilebilir aday
  • Seçmenlerin seçimi
  • Atanan üyeler için, Komitenin ya da WMF'nin ataması

Madde 4

Wikimedia Vakfı çalışanları ve dışarıdan sağlanan profesyonel hizmet sağlayıcıları HTTK'yi destekleyecek.

Madde 5

HTTK bağımsız bir yapı olarak hareket edecek.

 • HTTK, komitenin kendi içindeki hareket ilkeleri, takvimi, organizasyonu ve politikaları hakkındaki kararları kendisi verir.
 • HTTK hesap verebilirdir ve Wikimedia hareketine bir bütün olarak rapor verir. Bilgilerin adil ve şeffaf bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlar.

Madde 6

HTTK kendi içinde bir fikir birliğine varma modelleri hakkında karar verir. Modeller, farklı bağlamlarda ve her tür karar için gerekli olan farklı çoğunluk türlerini içerir.

Modeller, tasarı, dahili ve harici kararlar ile grup tarafından tanımlanan ve karara bağlanan diğer kararlar için kullanılacak.

Madde 7

HTTK, topluluklarla açık ve tekrarlayan süreçler kullanarak, düzenli aralıklarla iletişime geçecek.

Madde 8

HTTK'nin görev süresi, tüzüğün onaylanmak üzere sunulmasına kadar olan tasarı, tartışma ve değişiklik aşamalarını kapsayacak.

Madde 9

HTTK, bir sonraki tanımlanan yönetimsel yapıya geçiş aşamasına kadar aktif kalacak. HTTK, bundan sonra veya komitenin amacını yerine getirememesi halinde, en geç 31 Aralık 2024'te kendini feshedecek.