Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Provide for Safety and Inclusion/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Provide for Safety and Inclusion and the translation is 100% complete.
Забезпечити безпеку та інклюзію

Що

Ми встановимо спільні для всього руху стандарти щодо інклюзивного, привітного, безпечного середовища без переслідувань. Це дозволить нам ліпше приваблювати та утримувати нових і різноманітних добровольців і розвиватися як рух.

Короткий відеозапис про цю рекомендацію (англійською мовою).

Ми запевнимо для нинішніх і майбутніх користувачів у форматі онлайн та поза ним відповідні умови і ресурси, що дозволять їм участь без жодних загроз особистій і громадській безпеці. Ми забезпечимо умови (інфраструктурні і методичні), а також стандарти і процедури захисту всіх учасників через аналіз середовища, адаптованого до різних зовнішніх умов.

Зміни і дії

 • У співпраці зі спільнотами створити Кодекс поведінки, щоб встановити універсальні зразки прийнятної поведінки для всього руху, які б виключали можливість переслідування. Це буде зроблено через інклюзивний процес, чутливий до місцевого контексту, існуючих місцевих правил, а також структур запровадження і вирішення конфліктів.
 • Створити можливості для користувачів приватно повідомляти про випадки - як технічні так і персональні - щодо переслідувань, з метою ефективного реагування з відповідною оперативністю незалежно від мови та місця.
 • Створити основу відповідальності в спільноті щодо забезпечення і підтримки здорової робочої атмосфери для участі в проєктах Вікімедіа, як онлайн, так і наживо, включно з процедурами звітування і відслідковування.
 • Дослідити і виробити приблизний план обстеження і дотримання безпеки, а також інфраструктури оперативного реагування і підтримки. Це має забезпечити учасникам проєктів Вікімедіа як онлайн, так і офлайн наявність ресурсів, готових і доступних, щоб мінімізувати шкоду, спричинену їхньою діяльністю в проєктах Вікімедіа, а саме:
  • психологічну підтримку (консультації терапевтів, порадників, медіаторів),
  • технічну підтримку (напр. механізми забезпечення анонімності),
  • правову підтримку (напр. список партнерських адвокатів, забезпечення юридичного представництва на локальному рівні),
  • засоби швидкого уникнення в загрозливих для життя ситуаціях,
  • процедури реагування на масштабні виклики, як напр. соціально-політичні заворушення та екологічні загрози,
  • тренінги і можливості для підвищення суспільного усвідомлення і підвищення здатності реагування щодо суспільної безпеки і вирішення конфліктів.
 • Виробити місцеву спроможність для правозахисної діяльності у юридичному та процедурному плані, необхідну для підтримки діяльності проєктів.
 • Створити вбудовані у платформу механізми, спрямовані на безпеку учасників у їхньому контексті (напр. механізмів підтримки анонімності). Дослідити можливості і ризики окремих проєктів чи оточень з огляду на переслідування і вандалізм.

Обґрунтування

Вікіпедія - це приклад успішного проєкту, і його багаторічні дописувачі - добровольці, які створили найцінніший навчальний ресурс, який лиш можна уявити. Одначе, наші спільноти наразі не представляють усієї різноманітності світу. Вони не охоплюють ані всього спектру людей, що працюють зі знаннями, ані всього спектру знань, яким слід поділитись. Нам також бракує розмаїття серед керівних позицій. Серед поширених причин ґендерного дисбалансу та інших прогалин щодо багатоманітності у сферах знань і у складі дописувачів є недостатньо безпечне та інклюзивне середовище. Цей брак у культурі, що склалася в багатьох проєктах Вікімедіа обмежує роботу і участь існуючих спільнот і є бар'єром для інших потенційних учасників, включаючи жінок, ЛҐБТК+, корінних народів та інших недостатньо представлених груп.

Більше того, на сьогодні нема системного підходу до підтримки учасників, які наражаються на ризик через їхню участь у діяльності руху (напр. загроз безпеці в країнах, де існують обмеження свободи слова), немає і суттєво важливих місцевих засобів захисту анонімності дописувачів (чи засобів повідомлення про такі випадки). Потреби і рівні загроз різняться залежно від ролей і відповідальності. Забезпечення анонімності, приватності і доступу до необхідних засобів безпеки, щоб обмежити такі практики, як інформаційне переслідування (Doxing) і тролінг є критичними для зміцнення і розширення наших спільнот і для життєздатності нашого руху. Ми не будемо миритися з жодною токсичною поведінкою серед учасників нашого руху.