Jump to content

Movement Strategy and Governance/Newsletter/6

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy and Governance/Newsletter/6 and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Biuletyn Movement Strategy and Governance
previous issue 

Witamy w szóstym numerze Biuletynu Movement Strategy and Governance! Biuletyn zawiera istotne wiadomości i wydarzenia dotyczące Karty Ruchu, Powszechnych Zasad Postępowania, grantów na realizację Strategii Ruchu, wyborów do Rady Powierniczej i innych istotnych tematów. Celem tego biuletynu jest pomoc Wikimedianom w utrzymaniu zaangażowania w różne projekty i działania prowadzone przez zespół Movement Strategy and Governance.

Biuletyn MSG jest wydawany raz na kwartał, natomiast częściej ukazuje się Movement Strategy Weekly, który został zaprojektowany z myślą o Wikimedianach, którzy chcą dokładnie śledzić nasze działania. Możesz zostawić opinię lub pomysł na przyszłe wydania na stronie dyskusji Biuletynu. Możesz nam także pomóc, tłumacząc wydania biuletynu na inne języki i udostępniając go w portalach społecznościowych i projektach Wikimedia. Pamiętaj również o subskrypcji Biuletynu, na którą można zapisać się tutaj.

Dziękujemy za przeczytanie oraz uczestnictwo w naszym projekcie!

Leadership Development: Powstaje grupa robocza!

W lutym zespół Community Development (CD) opublikował zaproszenie do wyrażenia opinii na temat Leadership Development Working Group, które zostało udostępnione w 42 językach. Zespół Movement Strategy & Governance, składający się z 16 facylitatorów, zbierał informacje zwrotne od swoich społeczności językowych i regionalnych za pośrednictwem wielu kanałów: Meta-wiki, Telegram, spotkania 1:1, rozmowy ze społecznościami, fora dyskusyjne na wiki i inne.

Zaproszenie do wyrażenia opinii było istotnym krokiem w celu zebrania opinii społeczności na temat rozwoju przywództwa i grupy roboczej, ponieważ członkowie społeczności mogli podzielić się opiniami na temat znaczenia terminu "lider", składu grupy roboczej oraz potrzeby uzyskania dalszych informacji zwrotnych od społeczności. Na Meta-wiki możesz zobaczyć podsumowanie informacji zwrotnej.

Ponadto 10 kwietnia 2022 r. zamknięto nabór członków Leadership Development Working Group. Do udziału w grupie roboczej zostanie wybranych maksymalnie 12 członków społeczności, w tym wolontariusze i pracownicy organizacji afiliowanych, z rocznym zobowiązaniem do pracy, począwszy od maja 2022 roku. Szczegółowy opis struktury grupy roboczej można znaleźć na stronie Meta-wiki. W razie dalszych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z zespołem Community Development: comdevteam(_AT_)wikimedia.org.

Wyniki głosowania nad Wytycznymi Egzekwowania Powszechnych Zasad Postępowania są już dostępne!

24 stycznia 2022 roku zespół Movement Strategy and Governance (MSG) wspierał tłumaczenie i publikację uaktualnionych Wytycznych Egzekwowania Powszechnych Zasad Postępowania, obejmujących kilkanaście języków. Dokument został opracowany przez komitet redakcyjny złożony z wolontariuszy i pracowników, który pracował przez cały rok 2021 nad przygotowaniem ww. Wytycznych.

Następnie zespół MSG zaangażował członków społeczności i zachęcił ich do przejrzenia i skomentowania dokumentu poprzez serię rozmów ze społecznością, które zakończyły się globalnym głosowaniem. Globalny proces podejmowania decyzji za pośrednictwem SecurePoll trwał od 7 do 21 marca. Ponad 2300 uprawnionych do głosowania z co najmniej 128 różnych projektów przesłało swoje głosy oraz komentarze. Wyniki głosowania zostały już opublikowane tutaj. Możesz przeczytać więcej o projekcie PZP.

Dyskusje o Hub'ach

W sobotę 12 marca 2022 odbyło się Global Conversation poświęcone regionalnym i tematycznym ośrodkom współpracy – Hubom. Udział w tym wydarzeniu był otwarty, ale wymagał wcześniejszej rejestracji. Dzięki temu każdy zainteresowany mógł wziąć udział w dyskusji na temat hubów, niezależnie od tego, czy zamierzał rozpocząć lub kontynuować pracę nad hubem regionalnym lub tematycznym. W wydarzeniu wzięło udział 84 użytkowników z różnych środowisk i o różnym doświadczeniu, pochodzących z całego ruchu. Celem spotkania było:

  • Podziel się wynikami serii wywiadów z badań jakościowych Hubs Dialogue.
  • Zatwierdzenie kluczowych wniosków z badań z uczestnikami.
  • Wyjaśnij, czy zidentyfikowane wspólne potrzeby mogą być zaspokojone wyłącznie przez strukturę Hubu.
  • Zebranie większej ilości informacji w celu opracowania wstępnej definicji Hubów.

Jednym z celów rozmowy była również próba zaproponowania definicji opartej na analizie ogólnie podzielanych potrzeb, które wynikały z dialogu dotyczącego hubów, oraz próba zrozumienia, co tak naprawdę wiąże się z istotą hubów.

This phase of the process is just for piloting and learning for practice, as it will take time to get to a really good formal consensus across the movement about what qualifies as a hub, and the exclusivity of hubs that makes it different from affiliates. There is a need to specify the minimum viable piloting criteria, understand what criteria hubs need to meet to form, and pilot parties to do some actual work around the regional and thematic coordination. Conversations will continue, and will need to be well connected and aligned with the charter conversations, which will tackle the governance questions that exist all around the movement.

Podsumowanie spotkania jest opublikowane na stronie Meta-wiki.

Granty Strategii Ruchu dalej otwarte!

Od początku roku zatwierdzono sześć propozycji o łącznej wartości ok. 80 000 USD. Ponadto siedem w pełni złożonych wniosków jest obecnie analizowanych i oczekuje na decyzje, a dwa razy więcej wniosków jest nadal w fazie pomysłu i jest wspieranych przez facilitatorów MSG, którzy pomagają przekształcić pomysły w pełne wnioski i aplikacje. Wielkie gratulacje dla tych, którzy są obecnie w trakcie realizacji swoich projektów. Poniżej znajduje się pełna lista projektów zatwierdzonych do tej pory:

Movement Strategy Grants zostały ponownie otwarte w październiku ubiegłego roku. Facylitatorzy MSG współpracują z różnymi osobami, partnerami i grupami użytkowników, by poszerzać wiedzę o Strategii Ruchu i wspierać przekształcanie pomysłów w pełne projekty i wnioski. Dzięki tym działaniom dowiadujemy się wiele o wyzwaniach, przed jakimi staje wiele osób, by stworzyć mocne propozycje i uzyskać wsparcie potrzebne nie tylko do ubiegania się o fundusze, ale też do pełnego zaangażowania się w dyskusje o Strategii Ruchu.

Czy masz pomysł na projekt w ramach Strategii Ruchu? Nie jesteście pewni, jak wasze pomysły wpisują się w Strategię Ruchu i czy są możliwe do sfinansowania dzięki grantom MS? Prosimy o kontakt z facylitatorem, by poprosić o wsparcie. Możecie też kontaktować się z nami pod adresem strategy2030{{@}wikimedia.org, jeśli macie jakieś pytania dotyczące Movement Strategy Implementation Grants lub pomysłów, dla których chcecie uzyskać wsparcie.

Grupa robocza ds. Movement Charter już działa!

W październiku 2021 około 1000 Wikimedian wzięło udział w wyborach i procesie selekcji, aby utworzyć Movement Charter Drafting Committee (MCDC). Komitet składa się z piętnastu członków, a jego celem jest stworzenie dokumentu, który określi przyszły sposób zarządzania ruchem Wikimedia. Po miesiącach wytężonej pracy Komitet uzgodnił podstawowe wartości i metody pracy oraz rozpoczął tworzenie zarysu projektu Karty Ruchu.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy swojej działalności Komitet Redakcyjny poświęcił wiele czasu na stworzenie zasad oraz systemu swojej pracy. Na przykład, Komitet stworzył dokumenty określające jego zasady i jak podejmuje wewnętrzne decyzje, opracował plan komunikacji i zaktualizował harmonogram procesu redakcyjnego. Komitet również zastąpił jednego ze swoich członków z powodów zdrowotnych, uzgodnił sposób współpracy z Radą Powierniczą i odnowił swoją stronę informacyjną na Meta-wiki.

Obecnie Komitet Redakcyjny dyskutuje nad pierwszą wersją zarysu projektu Karty Ruchu. Aby dowiedzieć się więcej na temat zarysu, gdy zostanie on opublikowany, a także o pracy Komitetu, zapraszamy do śledzenia MCDC Updates (publikowane regularnie 10. dnia każdego miesiąca).

Przedstawiamy Movement Strategy Weekly - Weź udział się i subskrybuj!

Jeśli kiedykolwiek trudno było Wam odnaleźć się między różnymi stronami Strategii Ruchu, lub chcieliście wiedzieć, co się dzieje i gdzie możecie uczestniczyć, zapraszamy do subskrypcji nowo uruchomionego Movement Strategy Weekly! Na tym łatwo dostępnym portalu na Meta-wiki znajdziecie aktualne informacje o różnych projektach, nadchodzących wydarzeniach i możliwościach uczestnictwa w Strategii Ruchu.

The portal is connected to the various Movement Strategy pages on Meta-wiki (for example, the Hubs page), which are automatically updated through the portal, without duplicating translations or content. If you have a project you are working on, you are also welcome to submit it. The Movement Strategy and Governance Team welcomes submissions for updates from everyone. Please don't forget to subscribe to the updates and watch the Meta page!

Blogi w serwisie Diff

Oto kilka publikacji Diff na temat Strategii Ruchu, zarządzania ruchem i pokrewnych tematów, które mogą Cię zainteresować: