Jump to content

PRISM

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page PRISM and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

PRISM, спостереження уряду та Вікімедіа: Запит на зворотний зв'язок від спільноти

Минулого тижня новинні видання опублікували інформацію про програму стеження уряду США, під заголовком PRISM [1], яка, за наявними відомостями, дозволяє уряду США безпосередньо отримувати особисті дані з серверів декількох провайдерів, що розташовуються в США[2]. Більшість постачальників послуг, про залученість яких повідомлялося, заперечують свою участь у програмі PRISM [3], проте президент Обама визнав існування PRISM і виправдовував його.

Зберігається невизначеність і відкриті питання щодо суті і рамок PRISM. Опубліковані відомості і суперечки навколо них викликали побоювання в спільноті Вікімедіа, включаючи Фонд Вікімедіа.

Позиція Фонду

Фонд Вікімедіа не отримував ні пропозицій, ні наказів взяти участь у PRISM, підкоритися вимогам Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA), або взяти участь ні в одній засекреченій програмі стеження. Ми також не вносили до системи ніяких "змін" для спрощення державного стеження, незважаючи на заявиNew York Times про те, що деякі постачальники так роблять.[4]

Чому це нас хвилює

Свобода слова та доступ до інформації — ключові цінності Вікімедіа. Вони можуть піддатися ризику в результаті стеження: редактори і читачі зі зрозумілих причин менш схильні писати і ділитися відомостями все так само чесно і вільно. Простіше кажучи, «право на приватність є обов'язковим для інтелектуальної свободи».

Слід брати до уваги, що, хоча PRISM — програма уряду США, всесвітній масштаб обміну даних через Інтернет, а також встановлений порядок обміну даними спостереження між урядами держав означає, що права інтернет-користувачів з усього світу можуть бути зачеплені. Через це ми відчуваємо за собою зобов'язання перед усією глобальною спільнотою редакторів і читачів з'ясувати суть проблеми (і, можливо, зреагувати на неї).

Обговорення і дії

Оскільки PRISM викликає безліч питань і останні події можуть вплинути на наші основні цінності, Фонд вважає за потрібне обговорити подальші кроки з спільнотою Вікімедіа.[5] На нашу думку, уряди мають бути прозорими для громадськості. Ця прозорість необхідна нам (і іншим організаціям з аналогічними поглядами) для визначення відповідності подібних випадків до юридичних чи конституційних норм.

Mozilla, Electronic Frontier Foundation, Free Software Foundation і Center for Democracy and Technology, як і багато інших організацій, почали співпрацювати з даного питання. Вони почали з підготовки відкритого листа до Конгресу США, і закликають до прозорості, розслідувань, реформ і відповідальності; закликають приватних осіб та інші зацікавлені організації — такі, як Фонд Вікімедіа, — приєднатися до них.

На нашу думку, нам належить зіграти важливу роль у справі захисту прав свободи вираження і доступу до інформації, оскільки це співвідноситься з нашою місією. Ми також думаємо, що Фонд Вікімедіа повинен співпрацювати з цими організаціями і, можливо, іншими, приєднатися до їх зусиль, вимагаючи від уряду звітів і пояснень його програми стеження.

Узагальнюючи вищесказане, Фонд хоче почути від спільноти думки з цієї теми до того, як зробить які-небудь дії. Чи слід приєднатися до перерахованих вище організацій та їх заяв, виходячи з їх близькості до місії і цінностей спільноти Вікімедіа? Будь ласка, повідомте свою думку на сторінці обговорення. Для нас важливі всі відповіді, але, оскільки події розвиваються дуже швидко, ми змушені будемо прийняти рішення до 21 червня 2013 [6] .

Примітки

  1. The Washington Post і The Guardian першими опублікували статті 6 червня.
  2. Ранні повідомлення містили повідомлення про доступність широких пластів даних. Пізніше CNET випустив звіт, з якого стає зрозумілою наявність, принаймні, формалізованої конкретної процедури
  3. TechCrunch опублікував спростування від восьми організацій, що імовірно беруть участь
  4. Стеження можливе без нашої співпраці. Як наслідок, відстеження інтернет-трафіку державою чи іншими особами може мати вплив на наших редакторів і читачів. Щоб допомогти запобігти цьому, сайти фонду Вікімедіа вже доступні по HTTPS, а встановивши HTTPS Everywhere, можна зробити HTTPS протоколом за замовчуванням. Ми працюємо над тим, щоб зробити HTTPS стандартом як для читачів, так і для редакторів, без необхідності установлення розширень. Оновлення будуть опубліковані в нашому технічному блозі.
  5. Як вам, можливо, відомо, спільнота Вікімедіа співпрацювала з Фондом Вікімедіа для того, щоб виробити політику щодо асоціації Фонду з певними політичними або правовими положеннями. Вона проявляється, крім іншого, в ті моменти, коли Фонд Вікімедіа шукає співпраці з іншими організаціями для прийняття рішення про дії з політичних та правових питань. Дотримуючись цієї політики, Фонд дуже цінує думку спільноти щодо запропонованих питань.
  6. Ця пропозиція має на увазі тільки участь Фонду Вікімедіа і жодним чином не припускає обмеження діяльності інших вікімедійців від дій на власний розсуд.