Strategy/Wikimedia hareketi/2017/Süreç/Özet

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Process/Briefing and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.

Giriş

Hedefler: Bugün neden buradayız?

Hedeflerimiz (TASLAK):

 • Bir hareket olarak, önümüzdeki 15 yıl boyunca bizleri düzene sokacak ve ilham verecek şekilde birleştirici bir yön belirlemek.
 • Hareketimiz için güven, iyi niyet ve uyum oluşturmak. Meşru, şeffaf, hiyerarşiye değil paylaşılan güce dayanan açık bir sürece katılmak.
 • Hareketimizi oluşturan kişileri ve kurumları henüz ulaşmadıklarımızı ve önümüzdeki 15 yılda gereksinimlerinin nasıl değişebileceğini daha iyi anlamak

Bir hareket olmanın ne demek olduğu, bizim dışımızdakilerin nasıl katılabileceği ve hareketimizin etkisini arttırmanın neler gerektirdiği konusunda ortak bir anlayış oluşturmak. Vizyonumuzu gerçekleştirecek için nasıl büyüyeceğimiz hakkında birleşmek.

 • Hareketimizi ve gelecekteki ortaklarımızı geliştirmek ve zenginleştirmek üzere ilişkiler kurmak
Süreç: Şimdi ne yapıyoruz?

Bu müzakere farklı gruplar ve kanallarda gerçekleştirilecek pek çoklarından birisidir. Düşüncelerinizi paylaşmak ve başkaları ile hareketin geleceğini tartışmak için pek çok fırsatınız olacak.

Önce genel fikirleri tartışacağız, sonra temalara ve etkilerine döneceğiz.

Wikimania'dan sonra anlaştığımız konuları uygulamak için gerekli rolleri ve kaynakları tartışacağız.Bir hareket ne demektir?

Hareketler amacı olan ve güçlü ekosistemlerdir

Seferber olmuş gruplar, eşitsizliği fark etmek, değişim için organize olup harekete geçmek

Bazı iyi örnekler:

 • Sosyal- Çevre/iklim koruma hareketi
 • Siyasi- ABD sivil haklar/Siyahların Yaşamı Değerlidir hareketleri
 • Güçlendirme- Kişisel gelişim, kendin yap ve mikrofinans hareketleri
 • Fizzles (bazı belli protestolar gibi): Wall Street İşgali

Hareket-çapında bir müzakere başlatıyoruz. Fakat tam olarak bir hareket ne demektir? Farklı türlerde (siyasi, sosyal, yerel/küresel, güçlendirme-tabanlı) bilindik bazı örnekler nelerdir?Dönüştürücü hareketlere karşı aşamalı değişim
 1. Cesur vizyonla liderlik
 2. Temel paylaşılan değerleri uygulama yoluyla somutlaştırmak
 3. Topluluk bağlantılarını derinleştirme
 4. Stratejik yön bulmayı benimseme
Toplu Etki Çerçevesi
 1. Ortak bir gündem
 2. Ortak ölçüm sistemleri
 3. Karşılıklı takviye faaliyetleri
 4. Sürekli iletişim
 5. Sağlam destek organizasyonları
Sosyal Hareket Teorisi
 1. Kolektif davranış (kişilerin, kurumların, grupların & kaynakların)
 2. Öğrenilmiş çaresizlik & değişim arayışı
 3. Kaynak hareketliliği
 4. Siyasi fırsat
 5. Sosyal etki

Burada hareketleri değerlendirmede 3 farklı yaklaşım sunulmaktadır. Hepsi araştırma ve deneyime fakat farklı bakış açılarına dayanır.

1.si, Hareket Strateji Merkezi (Oakland, CA, USA)'ndendir ve çok yerel, topluluk-odaklı bir yaklaşımdır; sistematik sömürüyü durdurmak ve olanak dahilinde tamamen ortadan kaldırmak üzere katılımcıları büyük dönüştürücü yaklaşımlara (küçük, daha aşamalı etkinliklerden ziyade) teşvik etmekle ilgilidir.

2.si, çalışmaları koordine etmek ve daha büyük bir toplu sosyal etkiye sahip olmak için kendi ayrı (ve olasılıkla izole) etkinliklerinin değerine bakmak -ve değerlendirmek- isteyen yerleşik kurumlar arasında çok yeni bir yaklaşımdır.

3.sü, sosyal hareketlerin ortak yönlerini biraz daha siyasal bir açıyla değerlendirmek için az çok daha akademik bir yaklaşımdır. Tüm bu 3 hareket değerlendirme "modeli" bizlere kendi "özgür bilgi" hareketimizin önemli öğelerini görmede ve imkan dahilinde optimize etmede ilham vermeye yardımcı olabilir.


Gelecek hakkında ne biliyoruz:2030 ve ötesi

2030'da dünya: Çok çok daha fazla insan

Probabilistic Population Projections based on the World Population Prospects: The 2015 Revision

21. yüzyılın en önemli demografik trendi Afrika'daki hızlı nüfus artışı olacak.


Örneğin, Lagos'un (Nijerya) nüfusunun 2030'da, günümüzde dünyanın en büyük şehri Şangay'ın nüfusu olan 24 milyona çıkması bekleniyor.

Dünya insanlarının yaş ortalaması 33.1'e düşecek ve dünya gençliğinin dörtte birinin Afrika'da yaşaması bekleniyor.


Diğer ülkelerde nüfus daha yavaş artacak veya artmayıp azalacak ve yaşlanacak.

Ülkelerin çoğunun yaşlı nüfusu orantısız derecede büyük olacak.

Örneğin, 60 yaş üstündeki Çin vatandaşlarının oranı 2030'da %16.1'den %25.2'ye çıkacak.2030'da Toplum: Aynı gezegendeki insanlar

Yeryüzünde yaşayan 8.5milyar insan halen aynı gezegende yaşamak zorunda olacak. Bir hareket olarak, çevremizi ve geniş ekosistemi görmezden gelemeyiz. Global nüfus olarak yüzyüze olduğumuz diğer tehditlere ve hareketimizi nasıl etkilediklerine karşı bilinçli olmalıyızç

Bununla Wikimedia hareketi olarak Global ısınma ya da sosyal adaletsizliği çözmeye çalışmamız gerektiği kastedilmiyor, bu bizim ana odak noktamız değil.

Ne var ki özgür bilgi paylaşma arayışımızda bir aciliyet sözkonusu; kayıtsızlık insan nüfusunun çoğunun göze alamayacağı bir özelliktir.Çözümler bağlantılı

Hareket Strateji Merkezi'ne göre, hareketlerin çoğu bağlantılı sorunları yine bağlantılı çözümlerle çözmeye çalışıyor:

Şunlara dayalı sistemlerden ... Şunlara dayalı sistemlere geçiş
Çıkartım Yenilenme
Kontrol Demokrasi
Dışlama Kaynaştırma
Tek elde toplama İşbirliği

Sosyal hareket uzmanları zenginlik ve gücün küçük bir kesimin elinde toplandığı sistemlerin ortak belirtilerini tespit ediyor.

Wikimedia hareketi bu problemleri çözmek için önerilen bir çok çözümünün örneğini sergiler. Özgürce bilgi paylaşmak gücü seçkinlerden halka veir. Vikiler yoluyla özgür bilgiyi oluşturma ve dağıtma şeklimiz çok kapsayıcı ve paylaşımcıdır.

Topluluklarımız arasında gösterilen erdem, cömertlik ve nezaket kolektif geleceğimizi geliştirmek isteyen diğer sosyal hareketlerde de görülebilir.2030'da Eğitim

2000'dekinden %5 daha fazla genç ilkokula kaydolmakta (sırasıyla %84 ve %89).[e 1]

İlkokul çağındaki okul-dışı kalmış çocukların %50'si çatışma bögelerinde yaşamakta.[e 2]

Global nüfusun %85'i okur yazar, 2000'deki %82'ye göre artış var.[e 1]2030'da Teknoloji

Teknoloji dünyasında 15 yıl, bir sonsuzluktur, şu anda bellibaşlı pazarlarda heryerde bulunan dokunmatik akıllı telefon 15 yıl önce mevcut değildi.

Önümüzdeki 15 yılın teknolojisi öngörmek zor fakat bazı trendler devam edecek gibi görünüyor.

Bu tür trendlerden birisi dünya genelinde özellikle de yüksek nüfuslu yeni pazarlarda internet penetrasyonunun büyümesi.Bir başka güçlü trend mobil erişimin, araçların ve uygulamaların devamlı büyümesi. 2015'te ilk defa mobil trafik, masaüstü Vikipedi sitesini geçti. Mobil gelişmekte olan ülkelerde erişimi önemli derecede değiştirmekte. Kullanıcıların çoğu önce çevrimiçi bilgi alıyor; sonra çevrimiçi tüketiyor ve paylaşıyor.

Mesajlaşma platformları basit karşılıklı konuşmalardan anlatımsal iletişime geçerek hızla büyüyor.

Artan akıllı telefon kullanımı, hikayeleri gerçekleşirken paylaşmak demektir.

Hareketimiz ve ekosistem: Bugün kimiz?

Hareketimizin bugünü: Akışkan sınırlar

What do we mean by "movement" in the context of Wikimedia and its vision? There are many different perspectives on what the movement is.

We're a large and diverse group of people doing a lot of different things, playing a lot of different roles, at different levels of involvement.

Our movement is also part of a larger ecosystem of movements, organizations, and individuals. Some of them have interests similar to ours, and others work against our efforts.Bugünün bireysel katkıverenleri

Almost 75,000 individual editors currently make more than 5 edits in a month. Of those, almost 13,000 make over 100 edits in a month.

The work of contributing to Wikipedia and its sister sites is complex, so contributors tend to specialize in the roles that they fill. These roles range from content-focused (actual writing of content), support (templates, building tools/bots), administrative, social work (e.g. mediating disputes) and quality control (vandal fighting & new page patrol).

Newcomers tend to enter via content-creation roles and move to social and technical roles as they gain experience.

Individual contributors also include developers, designers, and others who create and improve the tools and software platform that runs Wikimedia sites.Bugünün organize grupları

Organized groups and affiliates provide a structure for groups of individuals to organize activities that advance the movement. As of March 2017, there are 40 chapters focused on specific geographies, 75 user groups, and 1 thematic organization.

There is a wide variety across affiliates in terms of models, levels of activity, and finances. Some have paid staff and others are entirely run by volunteers. Some can provide support to individual contributors and others focus on events and outreach.

There is no single model of what an affiliate should become; it depends on their capacities and external circumstances.


Bugünün Wikimedia Vakfı

The Wikimedia Foundation is currently the largest organization in the movement. It was created in 2003 and has around 290 staff and contractors based around the world and in San Francisco.

One of the Foundation's main activities today is to provide direct support to websites and improve the technical platform supporting Wikimedia sites.

The Foundation also runs programs and grants to support individuals, communities, and affiliates across the movement.

This movement strategy process will notably influence what the Foundation focuses on in the next 15 years.Hareketin büyümesi ve gerilimler

Over the last 15 years, our movement has grown and become more complex. Along the way, there have been disagreements, mild and strong. There have been decisions involving power, money, and breaches of trust that have hurt relationships across the movement.

Many of us in the movement have felt wronged. Some have made mistakes that we might feel we can't ignore. Instead, we would ask that we acknowledge our shared history and learn from what we could have done better.

We can take a moment to reflect on the past, air any grievances, and heal before we can make plans for a future that we build together.

Biz bugün hareketin içinde neyiz?

Bugün hareketin içindeki etkinlikler

"İçerik üretiyoruz, içerik tüketiyoruz, içerik üreticilerini ve tüketicilerini destekliyoruz."Bugükü mali durumu

This section is currently Foundation-centric. Please help improve it to reflect finances across the whole movement, or propose improvements on the talk page.

More than 5 million readers around the world donated $77 million USD in the Wikimedia Foundation’s 2015–2016 fiscal year. Donations were about $15 USD on average.

While the Foundation raises funds all year long internationally, the bulk of the revenue (almost 50%) comes in during the December English campaign.

Wikimedia's email fundraising program continues to grow significantly, doubling email revenue for the second year running. Readers opt-in for future email communications when they make a donation, and a year later the fundraising team sends a few reminders to donate.NarrativeNarrative

Niçin bu hareketin bir parçasıyız?

Rationale: Show the diversity of motivations and also the common values shared across the movement. Understand what the members of these groups get out of being part of the movement.

Katkı verenlerin motivasyonları

Points to convey: See Research:Codex/Motivations of contributors and related links, Research:Necromancy, Studies on motivations of volunteer Wikipedians?, Research:Newsletter/2013/November#What drives people to contribute to Wikipedia? Experiment suggests reciprocity and social image motivations

Format:

Contact: Guillaume

 • People are motivated by both personal and social factors. Group identity and perceived value of contribution to the group is critical beating social loafing.
 • Fun, Learning and Social-seeking reasons seem to dominate high contribution editors. Ideological alignment seems to be less predictive of high contribution rates
 • Feelings of self-efficacy and positive feedback are critical to sustained contribution
 • The motivation of new editors is strongly negatively affected by negative feedback and the rate of negative feedback for good-faith newcomers has been rising.


NarrativeOkurların ve içerik tüketicilerinin motivasyonları

English Wikipedia is read in a wide variety of use cases that differ in their motivation triggers, the depth of information needs, and readers' prior familiarity with the topic.

[For more details about the study and results, please refer to https://arxiv.org/pdf/1702.05379.pdf. For a more detailed summary of results, please refer to section 4.3.]Some interesting user behavior observations based on the Wikipedia reader study: Users who intend to use Wikipedia for work or school (19.5% of the participants, left table) are more frequently observed for specific topics of articles, namely war & history, mathematics, technology, biology & chemistry, and literature & arts.

For the first two of these topics, users are more than twice as often motivated by work or school motivations when compared to the average Wikipedia user. While these topics cover a wide range of different areas, all of them are more related to academic or professional activities than for leisure.

Additionally, this type of motivation is more often reported by users accessing Wikipedia’s desktop version. This could be expected since many work/school activities are performed in office settings.

Furthermore, we can see that this motivation occurs more often for users who are referred by external search engines multiple times in a session, and by users who stay longer on an individual page, which can be seen as a potential indicator for intensive studying.

By contrast, users who describe their motivation as bored/random (right table), are more likely to use internal navigation within Wikipedia and to spend only little time on the individual articles.

Also, they tend to switch topics between the individual articles more often (as indicated by the subgroup with a high average topic distance).

These are telltales for less focused browsing behavior. Bored users also view more articles on Wikipedia both within the survey session and overall during the study period.

Finally, this motivation can also be observed more frequently for articles that cover specific topics, such as sports, 21st century, and TV, movies, & novels.

Clearly, these topics are more leisure-oriented and are in stark contrast to the previously discussed topics favored by users who use Wikipedia for work or school.Bağışçıların motivasyonları

Points to convey: See [Wikimedia-l] Fundraising Update - Japan - Focus Group and Survey Findings, File:Wikimedia Survey 2014 English Fundraiser.pdf , File:Report.WikimediaJapan.f.071916.pdf

A few quotes from donors

Some information from surveys: do people know we're a nonprofit, how much are interested in contributing content, etc.

Format:

Contact: Caitlin C., LisaNarrativeNarrative

Yaşayan bir hareket: Nasıl gelişiyoruz

Rationale: Build understanding of the dynamics of the main groups within the movement

Katkı trendleri

Points to convey: Contributors to the wikis are the most visible part of the movement. What do we know about them? Wiki-wide trends e.g. Rise and Decline, different dynamics across wikis. A summary of Research:WMF Strategy document: Research about contributors. Community health, civility, metrics about harassment

Microcontributions, offline events

Gender bias on Wikipedia, Gender gap, Research:Gender gap

Diversity improves quality: it is important that some editors are highly experienced while others are more green. It's important that few editors contribute a lot to an article while most others contribute only a little.

To newcomers, the rules are complex and often non-intuitive. This causes difficulty and often leads to frustration for good-faith newcomers. It also results in power disparities where experienced editors are more empowered by their "process literacy" to "win" disputes.

Rationale:

Format: A few charts (if applicable) and a few sentences summarizing what we know (and possibly what we don't know)

Contact: Guillaume, Aaron


Tüm büyük Vikipedilerin 2004'ten itibaren patlayan, 2007'de yavaşlayan bir büyüme sergiledikleri görülüyor. Çoğu viki'nin aktif editör sayıları 2006'dan beri görece sabit olsa da İngilizce Vikipedi önemli ve sürekli bir düşüş yaşadı.

İngilizce Vikipedi'nin aktif editörlerindeki bu düşüşün kökeninde, "yeni üyeleri şüpheci bir mercek altında gören" vandalizm önleme araçlarının oluşturduğu olumsuz ortam nedeniyle iyi niyetli yeni üyelerin uzaklaşması var gibi görünüyor.Narrativeİçerik trendleri

Points to convey: Number of languages, levels of activity and growth rates. Comparison of the amount of content in languages. Map of geotagged articles.

Diversity of content. Place and dynamics of sister projects. Content gaps.

https://arxiv.org/abs/1501.06307

http://epjdatascience.springeropen.com/articles/10.1140/epjds/s13688-016-0066-4

Rationale:

Format:

Contact: Asaf, Leila, Katy/Chris S.Narrative

İnteraktif versiyonGünümüzde Vikipedi'de önemli bilgi boşlukları var. Eğer bildiğiniz veya okumayı tercih ettiğiniz tek dil -467 milyonun anadili olan - Arapça ise, Vikipedi'den sadece dünyadaki 87bin coğrafi yeri öğrenebilirsiniz.

Eğer bir Vikipedi projesi olan tüm dilleri konulabiliyorsanız, Vikipedi'den sadece 2Milyon coğrafi yeri öğrenebilirsiniz. Bu örnek coğrafi olarak etkietkkenebilir maddelere odaklansa da belli bir konudaki bilgi eksiklerini açıkça gösterir.

Bir çok Vikipedi dilindeki bir çok alanda eksikler mevcut ve gelecekteki editörler tüm insanlığın bilgisine erişimi gerçek kılmak için bu eksikleri doldurmak zorunda olacaklar.NarrativeOkurluk ve içerik tüketimindeki trendler

Wikimedia siteleri yüz milyonlarca okuyucuya bilgi sağlıyor ve onları takip etmiyoruz.

Üçte biri Google'dan geliyor, üçte biri iç bağlantılardan ve üçte biri diğer yerlerden (sosyal medya ve diğer arama motorları)

Bir çok okuyucu Wikimedia içeriğini sindikasyon ve bilgi panelleri gibi dolaylı yollardan tüketiyor. Bu kesimin büyüklüğü bir milyar kadar diye tahmin ediliyor ama ölçümü çok zor.Global north, global south. Wikipedia very well know in some parts of the world and not in others offline, education. Kiwix, Wiki Med


Placeholder for Suzie's updated metrics from the 2010-2015 strategic plan:

 • "Hizmet edilen insan sayısı"
 • "Vikipedi madde sayısı"
 • "Çok yüksek kalite materyalin yüzdesindeki artış"
 • "Ayda 5 ve üstü katkı sağlayan editör sayısı"
 • "Güney Küre editörlerinin ve kadın editörlerin sayısı"

Geçmişe baktığımızda, 2010-2015 stratejik planından doğan ana önceliklerde bir miktar gelişme sağladığımız görülüyor.

Ne var ki başarımızı ölçmekte kullandığımız ölçütler her zaman gördüğümüz gelişmeyi yansıtmıyor.Gerçekten ölçmek istediğimizi mi ölçüyoruz? Sadece Wikimedia kurumlarının değil, hareketin bir bütün olarak gelişmesini ölçmek için daha iyi yollar ne olabilir?


Hareketimizin 2030'daki geleceği

Questions & prompts: What is the future we want to build together as a movement in the next 15 years?

 • Kim olmak istiyoruz?
 • Ne olmak istiyoruz?