אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/מקורות/מעגל 2/סיכום 28-21 במאי

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Cycle 2/Summary May 21 to 28 and the translation is 100% complete.

"זהו סיכום קצר המתייחס לדיונים השונים המתקיימים במסגרת המעגל השני של התהליך האסטרטגי בין התאריכים 28-21 במאי. הקיצורים השונים המוצגים כאן מתייחסים לשפות המקור השונות, עליהן מתבסס הסיכום. לדוגמה, השפה העברית מוצגת באמצעות הצירוף HE. על מנת להעביר מושג כללי ביחס לדיונים השונים אותם דפי המקורות מסכמים, סיכום זה מציין כמה הצהרות היו זמינות בכל דף מקור במועד עריכת הסיכום, ולכן נלקחו בחשבון במסגרתו. (3), למשל, פירושו שדף מקור מסוים כלל 3 הצהרות בעת כתיבת הסיכום. אתם מוזמנים גם להעיף מבט בדף Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Cycle 2/Summary 11th to 21st May.

מפתח לרשימת הנושאים
 1. קהילה רחבה ומשגשגת
 2. העידן הטכנולוגי
 3. תנועה גלובלית אמיתית
 4. מקור הידע האמין ביותר
 5. השתלבות במערך הידע הגלובלי

קהילה רחבה ומשגשגת - A

 • המשתתפים בדיון בוויקיפדיה האנגלית (64 עד 85) הדגישו כי אם נעקוב אחר נושא זה, נוכל לכסות פרויקטים רבים ביעילות ובזמן (§EN84), אף שמשתמש אחד ציין כי הקהילה שלנו יכולה להישאר בריאה אם ניצור ויקי רב לשוני ונפסיק להפריד פרויקטים על פי שפה (§EN85). משתמש אחד ציין שאנחנו צריכים גם לחקור האם מתן אפשרות למשתמשים אנונימיים לערוך עוזר או פוגע בקהילה, ולאחר מכן לשקול שימוש בנתונים על מנת לפעול בהתאם כדי לחזק את הנושא הזה (§EN69). בנוסף, היו גם כמה הערות כלליות על נושא זה, כגון הקושי בהגדרה של כוללניות... ושעדיף להישאר ברור בכל הנוגע לשטחים אפורים (§EN65), המגוון הדמוגרפי לטובת המגוון עצמו הוא חסר טעם (§EN66) והעדפת שמות משתמש הקשורים לעורך על פני שמות משתמש ללא קשר לעורך עצמו (§EN67).
 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה הצרפתית (5 עד 39), משתמש אחד אמר שאם נפעל לפי נושא זה, נהיה רק עוד רשת חברתית (§FR5), למרות שהוא גם העיר שכל איום על הקהילה עלול לסכן את הפרויקטים שלה (§FR6) והציע להאניש את הפרויקטים שלנו על ידי צמצום האוטומציה והמעורבות של בוטים (§FR7). המשתתפים גם הציעו כי מחרוזות מדיה-ויקי צריכות להיות מנוהלות ישירות על ידי פרויקט מטעם קרן ויקימדיה, במקום על ידי צד שלישי (§FR10).
 • במסגרת הדיון בשפה הגרמנית (6 עד 9), המשתתפים סברו שהנושא הזה אינו רלוונטי עבורם, ושמדובר בתחום פעולה של קרן ויקימדיה (§DE6) ו-(§DE8).
 • במסגרת ויקיפדיה האיטלקית (36 עד 64), בהתייחס לנושא זה המשתתפים חושבים שאנחנו צריכים לחפש באופן יזום משתמשים חדשים באמצעות מסעות פרסום ממוקדים ולא באקראי (§IT62), ולעצור את מי שיבוא לקדם את הרעיונות הלא מבוססים שלו (§IT43). צריך גם לתת את הדעת לקוראים שלנו (§IT50), אם כי אחד מהמשתתפים סבר כי נושא זה אינו חשוב (§IT48).
 • במסגרת מטא-ויקי (58 עד 67), המשתתפים סברו שהנושא הזה חשוב (§Meta62) ו-(§Meta63), ושאנחנו יכולים ללמוד, ולאחר מכן ללמד, הרבה יותר על איך לבנות שיח עובדתי ומנומס באינטרנט בקנה מידה עולמי אם נעקוב אחר הנושא הזה (§Meta60).
 • במסגרת ויקיפדיה הפולנית (15) משתתף אחד סבר שאנחנו יכולים לשנות את גישת הקהילה כלפי משתמשים חדשים באמצעות פגישות בחיים האמתיים ותכניות הכשרה (§PL15)

.

 • במסגרת ויקיפדיה הספרדית (18 עד 30), המשתתפים חושבים כי נושא זה הוא חשוב (§ES24), וכן שיש לגבש קריטריונים אוניברסליים שיחולו על כל המשתמשים (§ES26). במסגרת קהילת דוברי הספרדית בטלגרם, משתמשים אמרו כי יש צורך בוועדה מיוחדת שתטפל בתלונות על הטרדה/התעללות (§ES14), אם כי משתמש אחד לא הסכים עם הקמתה של ועדה כזו (§ES15).
 • במסגרת הדיון בוויקידאטה (34 עד 43), משתמש אחד אמר שאנחנו צריכים לעשות עבודה רגישה על מנת לבנות צוותים בריאים ... ומטרות ללא קהילה בריאה הן רטוריקה ריקה (§DATA34).

העידן הטכנולוגי - B

 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה האנגלית (64 עד 85), המשתמשים ציינו כי בהתחשב במהירות של הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום החישוב והבינה המלאכותית, תוכנית של 15 שנה היא בלתי אפשרית (§EN71). נטען שאנחנו צריכים להקדיש יותר תשומת לב ויחסי ציבור לפרויקטים של בינה מלאכותית כמו ORES (§EN73), והוצע לשפר את העיצוב של האתר (§EN74).
 • במסגרת ויקיפדיה הצרפתית (5 עד 39), המשתמשים אמרו כי יפותח בשקיפות, נושא זה יכול לאפשר לפרויקטים של ויקימדיה ולוויקימדים להתפתח תוך שמירה על רלוונטיות (§FR11); כלים ומודלים של שיפור פרויקטי הויקי שלנו ניתנים לשימוש חוזר על ידי משתמשים אחרים באינטרנט (§FR12); נושא זה יכול להיות בעל משמעות לאחרים (§FR14); נושא זה גם מבטיח כי ההיבט "הטכנולוגי" עתיד לדרוש צריכת ענק של חשמל (§FR17).
 • במסגרת ויקיפדיה האיטלקית (36 עד 64), המשתמשים אינם מתנגדים לחדשנות (§IT52), והקהילה מעריכה חידושים אם הם מאפשרים שיפור בתוכן (§IT51). פרויקטים כמו ויקיטקסט יכולים לעשות שימוש בסוג כלשהו של "כמוסת זמן", שתארח תוכן מוסתר אשר עודנו מוגן תחת זכויות יוצרים (§IT64).
 • במסגרת מטא-ויקי (58 עד 67), המשתתפים חושבים שאנחנו צריכים להגביר את האינטראקציות בין הפרויקטים, ואת הידע והמיומנויות שלנו כולל בכל הנוגע לכלי תקשורת (§Meta65) ולא צריכים להפחית את הדגש על תקשורת בין עורכים (§Meta66).
 • במסגרת קבוצת הטלגרם הספרדית (8 עד 24), המשתמשים ציינו כי כלים ותוכנות צריכים להיות משופרים כדי להקל על תהליך ההדרכה מרגע רישום החשבון (§ES21).
 • במסגרת הדיון בוויקידאטה (34 עד 43), המשתמשים אמרו שאם נעקוב אחר נושא זה, נהיה מובילים בפיתוח של הטכנולוגיות שיגדירו את העידן החדש (§DATA35), ונתייצב כנגד אלו אשר מפיצים דיסאינפורמציה, תעמולה וחדשות מזויפות (§DATA36). בסיס האנציקלופדיה שלנו צריך להיות מורחב באופן קיצוני בשפות שאינן אנגלית (§DATA39). משתתף אחד חושב שהנושא הזה יכול לעבוד אם ויקידאטה תתגבר על מחסום השפה (§DATA41).

קהילה גלובלית אמיתית - C

 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה הצרפתית (5 עד 39), המשתתפים סברו שאם נעקוב אחר נושא זה, תהיה לנו גישה הרבה יותר טובה בעולם השלישי (§FR21), ואנחנו צריכים ללמד ארגונים ללא כוונת רווח כיצד להשתמש במשאבים שלנו (§FR22). אנחנו יכולים גם להרחיב את הפצת הידע לאזורים בעלי מודעות נמוכה (§FR32).
 • במסגרת ויקיפדיה העברית (14), המשתתפים הדגישו כי עלינו לחשוב על האופן שבו אנו יכולים להרחיב את ויקיפדיה כדי לכלול את מגוון הדעות והידע, ולשמור על התרבות המקומית בכל שפה (§HE5).
 • במסגרת ויקיפדיה הספרדית (18 עד 30), המשתתפים ציינו כי כדי להיות תנועה גלובלית באמת, אנחנו חייבים להילחם במגמת המקומיות (§ES27), ואם נעקוב אחר הנושא הזה, ההשפעה תהיה צמצום של פערי הידע (§ES28). במסגרת הדיון בקבוצת הטלגרם הספרדית, המשתמשים ציינו כי עלינו, כתנועה, לפעול לשימור של שפות מיעוט, ואנו צריכים למנות שגרירי שפה כדי להשיג ייצוג ברמה הארגונית (§ES13).

מקור הידע האמין ביותר - D

 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה האנגלית (64 עד 85), המשתתפים סברו שיש צורך דחוף בפיקוח מחמיר יותר כדי לשמור על האיכות ועל הסטנדרטים של התוכן שלנו (§EN76), ואנחנו צריכים גם ליישם אימות זהות אופציונלית עבור משתמשים כדי להבטיח את האחריות של אלו העושים שימוש בחשבון (§EN78).
 • במסגרת ויקיפדיה הצרפתית (5 עד 39), המשתתפים אמרו כי נושא זה משלים לאחרים (§FR27). אנחנו צריכים דגש על פרויקטים אחרים מלבד ויקיפדיה (§FR24), ולשים דגש חזק על אמינות המידע שלנו (§FR25).
 • במסגרת ויקיפדיה העברית (14), המשתתפים סברו כי ויקיפדיה חייבת לשמר ידע ולוודא שהידע מהימן (§HE6), ושיש צורך במנגנון ידידותי ואוטומטי לציטוטים סטנדרטיים של מאמרים במאגרי מידע מדעיים (§HE10).
 • במסגרת ויקיפדיה האיטלקית (36 עד 64), המשתמשים הציעו כי אנו צריכים לשתף פעולה עם מוסדות מחקר וחינוך כדי לאמת את התוכן, ואנחנו צריכים לשתף פעולה עם בתי ספר (§IT39) ואוניברסיטאות על מנת לפתח חשיבה ביקורתית בקרב הקוראים (§IT41).
 • במסגרת ויקיפדיה הספרדית (18 עד 30), המשתתפים חושבים שזה דבר נדרש עבור ויקיפדיה להיות המקור האמין ביותר של ידע (§ES23), ושיש צורך בשליטה הדוקה יותר על התוכן כדי לשפר את האמינות והמהימנות (§ES22).

השתלבות במערך הידע הגלובלי - E

 • במסגרת ויקיפדיה האנגלית (64 עד 85), המשתתפים חושבים שאנחנו צריכים להפנות משאבים למדינות מתפתחות (§EN80), להתמקד בתחום שאינו מכוון לרווח (§EN81) וליצור שותפים מתוך בסיס המשתמשים שלנו (§EN82).
 • במסגרת הדיון בוויקיפדיה הצרפתית (5 עד 39), המשתתפים חושבים שאנחנו צריכים לערב מומחים כדי לשפר את יכולת האימות של התוכן (§FR34), להפסיק את העימות בין האדם והמכונות (§FR37), ואם אנחנו רוצים לכלול את ויקימדיה במערכת הידע הרחבה יותר, אנחנו צריכים לספק מידע אמין ולהביא שחקנים מוסדיים להפגין לגיטימציה (§FR39).
 • במסגרת ויקיפדיה האיטלקית (36 עד 64), משתמש אחד ציין כי נושא זה הוא נושא חשוב יותר מהנושא הראשון (§IT46). צוין גם כי לפרויקטים של ויקימדיה יש תפקיד בחינוך (§IT47).
 • במסגרת ויקיפדיה הספרדית (18 עד 30), המשתתפים בדיון הסכימו כי לנושא זה תהיה השפעה גדולה (§ES18), ולנושא זה יש חשיבות עצומה (§ES19).

ראו גם