Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Frequently asked questions/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Frequently asked questions and the translation is 43% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎português do Brasil • ‎العربية • ‎فارسی • ‎हिन्दी • ‎中文 • ‎日本語
می‌خواهید به ترجمه کمک کنید؟ پیام‌های ترجمه نشده را ترجمه کنید.

Contents

Basics

ویکی‌مدیا 2030 چیست؟

با رسیدن ویکی‌مدیا به 15 سالگی در 2016، ما، به عنوان جنبش، شروع به اندیشیدن درباره آینده و آنچه باید تا سال 2030 ایجاد شود یا به دست آید، کردیم. در این مسیر، فرآیندی مشارکتی و تطبیقی برای تعریف جایگاه ویکی‌مدیا در سال 2030 و شیوه پیشرفت طرحها، جوامع و اکوسیستم دانش رایگان شکل گرفت.

«فرآیند راهبرد جنبش» با عنوان «ویکی‌مدیا 2030» در سال 2017 آغاز شد. هدف نخست، ایجاد ساختاری برای این فرآیند و تدوین دستورالعملی منسجم برای هدایت حرکت جنبش بود. گروه راهبرد اصلی و «کمیته راهبری فرآیند جامعه» مباحث جامعه جهانی را برای ایجاد این دید مشترک از آینده هدایت کردند. در اکتبر 2017، مسیر راهبردی جنبش نهایی و تصویب شد: تا 2030، ویکی‌مدیا به زیرساخت اساسی اکوسیستم دانش رایگان تبدیل می‌شود و هر کس که دید مشترکی با ما داشته باشد می تواند به ما بپیوندد. در این مسیر راهبردی دو هدف دنبال می‌شود: دانش به عنوان خدمت و دانش منصفانه. اکنون، در این فرآیند مستمر، ما در حال پیمودن مسیر دستیابی به این اهداف هستیم.

«فرآیند راهبرد جنبش 2018-20» چیست؟

«فرآیند راهبرد جنبش» با عنوان «ویکی‌مدیا 2030» اعضای جنبش ما را گرد هم می‌آورد تا بهترین راه حرکت در مسیر راهبردی را تعریف می‌کند. در این راستا، ما در حال ارزیابی جایگاه کنونی جنبش و چالش‌های احتمالی هستیم تا امکان شناسایی و بهره‌برداری از فرصت‌های حامی مسیر راهبردی و تدوینه پیشنهادهای تغییر در ساختارهای جنبش فراهم شود. در این زمینه، مباحث و تحلیل‌هایی در سطح جهانی برای تدوین برنامه تغییر صورت خواهد گرفت. این برنامه باید:

 • مبتنی بر پایداری، جامعیت و تنوع باشد
 • بهره‌برداری از همه فرصت‌های بالقوه را برای جنبش تضمین کند
 • چالش‌های کنونی و احتمالی و بهترین شیوه‌های غلبه بر آنها را مشخص کند
 • ابزارها، روش‌ها، منابع و تغییرات ساختاری لازم برای تضمین اعمال موثر تغییرات پیشنهادی را شناسایی کند

«فرآیند راهبرد جنبش» چه چیزهایی را در بر می‌گیرد؟

هدف ما بزرگ است: تبدیل شدن به زیرساخت اساسی اکوسیستم دانش رایگان تا سال 2030 مستلزم انجام گرفتن تحلیلی عمیق از وضعیت کنونی و مطرح کردن ایده‌های حرکت در مسیر راهبردی. چگونه می‌توانیم ساختارهای خود را برای آماده کردن جنبش خود برای آینده سازگار کنیم؟ بزرگترین فرصت‌های محرک این تحول کدام‌اند؟ این همان چیزی است که زمینه کار «فرآیند راهبرد جنبش» را فراهم می‌کند.

به طور کلی، «فرآیند راهبرد جنبش» شامل مسائل زیر است: تحلیل وضعیت کنونی جنبش، تدوین پیشنهادهای تغییر، و اجرای این پیشنهادها.

خود فرآیند مبتنی بر فعالیت نُه کارگروه است که هریک بر موضوع خاصی که در ساختار جنبش اساسی محسوب می‌شود، متمرکز هستند. این گروه‌ها زمینه بحث، پژوهش و تحلیل موضوعات مرتبط را فراهم می‌کنند تا جنبش بتواند به پرسش‌های مهم پاسخ دهد.

تمرکز اولیه روی تعریف حوزه پرسش، یعنی مجموعه پرسش‌های هدایت‌کننده، است که چارچوبی برای شناسایی تغییرات ضروری در سطح ساختار جنبش فراهم می‌کند. پاسخ‌هایی که این حوزه آماده می‌کند، برای تصمیم‌گیری درباره تغییرات لازم و روش حرکت به کار گرفته می‌شود.

کل جامعه، کارشناسان و ذینفعان اصلی در مراکز مشخصی گرد هم می‌آیند تا این مباحث از اطلاعات و دیدگاه‌های متنوع برخوردار شود.

کارگروه و فرآیند کلی از پشتیبانی گروه راهبرد اصلی برخوردارند. این گروه همه افراد ذیربط را هدایت می‌کند و ترتیبی می‌دهد که فرآیند مرتبط، گروهی، شفاف و نتیجه-محور باشد.

نتایج مطلوب «فرآیند راهبرد جنبش» چیست؟

هدف، تدوین پیشنهادهای جامع در زمینه چگونگی ایجاد تحول و تکامل راهبردی در حوزه‌های موضوعی تعریف شده و حرکت در مسیر راهبردی ماست.

استفاده منظم از کمک جوامع، ذینفعان جنبش، گروه‌های سازمان‌یافته و کارشناسان زمینه تضمین کاربردی بودن پیشنهادها، پشتیبانی گسترده از آنها و لحاظ شدن جنبه‌ها و پیامدهای مهم حقوقی، مالی و ساختاری را فراهم می‌کند.

زمان‌بندی «فرآیند راهبرد جنبش» چیست؟

«فرآیند راهبرد جنبش» در سال 2017 شکل گرفت. تعیین حوزه از جولای 2018 تا مارس 2019 زمان برد و نخستین پیش‌نویس پیشنهادهای تغییر قرار است در آگوست 2019 ارائه شود. اجرای تغییرات احتمالاً از اواخر 2019 آغاز می‌شود و انتظار می‌رود که نخستین نتایج اعمال تغییرات تا اواسط 2020 آشکار شود.

اطلاعات بیشتر درباره زمان‌بندی را می‌توانید اینجا ببینید.

Working Groups

نقش کارگروه‌ها چیست؟

کارگروه‌ها قلب و روح «فرآیند راهبرد جنبش» ما محسوب می‌شوند و مسئول پیشبرد مباحث اصلاحات ساختاری در سطح جنبش هستند. بیش از 90 عضو جامعه جهانی ویکی‌مدیا در نُه کارگروه گرد آمده‌اند. هریک از این کارگروه‌ها به تحلیل حوزه موضوعی خاصی در جنبش می‌پردازند. نتایج تحلیل‌های آنها مبنای تدوین پیشنهادهای مربوط به تغییرات ساختاری را شکل می‌دهد.

کارگروه‌ها سه نقش مهم را بر عهده دارند:

 1. شناسایی و پایش روندها در حوزه موضوعی مرتبط و ارزیابی تناسب و تاثیر آن بر «جنبش ویکی‌مدیا».
 2. تدوین پیشنهادهای ساختاری برای جنبش، به طور کلی، و برای ذینفعان متنوع (وابستگان، WMF، جوامع و متحدان)، به طور ویژه.
 3. همکاری تنگاتنگ با اعضای جامعه در کل فرآیند با هدف تدوین پیشنهادها و دستیابی به برنامه اجرایی جامع برای این پیشنهادها.

نُه حوزه موضوعی که کارگروه‌ها مشغول پژوهش درباره آنها و تدوین پیشنهاد برای آنها هستند، عبارت‌اند از: هواداری، ظرفیت‌سازی، بهداشت همگانی، تنوع، محصول و فناوری، مشارکت، تخصیص منابع، جریان‌های درآمد و نقشها و وظایف.

چگونه می‌توانم به کار کارگروه‌ها دسترسی پیدا کنم؟

پرسش‌های هدایت‌کننده حوزه، پیشنهادهای نهایی، تحلیل و بررسی‌های صورت گرفته در فرآیند، پژوهش و مطالعات موردی، خواندن مطالب و گزارش‌های کارگروه در Meta مستند می‌شود و برای تحلیل و بررسی در دسترس قرار می‌گیرد.

صورتجلسات، تصمیمات گرفته شده و اقدامات با رضایت اعضای کارگروه در صفحه Meta هر کارگروه منتشر می‌شود.

جلسات کارگروه با چه تناوبی برگزار می‌شود؟

تناوب جلسات در گروه‌های مختلف فرق می‌کند زیرا هر کارگروه برنامه خود را تعیین می‌کند. کارگروه‌ها به گردش کار ناهمگام متکی هستند که امکان برگزاری جلسات آنلاین، و همکاری و مدیریت از راه دور اسناد و امور مشترک را فراهم می‌کند. هریک از اعضای کارگروه موظف است که پنج ساعت در هفته برای پرداختن به امور کارگروه وقت صرف کند.

اعضای کارگروه چگونه انتخاب می‌شوند؟

هر کارگروه شامل حدوداً 8 تا 15 نفر و ترکیبی از داوطلبان، کارکنان ویکی‌مدیا و اعضای «هیات» با پیشینه‌ها/از مناطق مختلف است. در اواسط 2018، درخواست‌های پیوستن به کارگروه‌ها روانه جامعه ویکی‌مدیا شد. گروه اصلی پس از بررسی 172 درخواست‌نامه فهرست کوتاهی را برای «کمیته راهبری» آماده کرد. «کمیته راهبری» -که گروه اصلی آن را با اعضای جنبش که در فاز 1 از «فرآیند راهبرد جنبش» شرکت داشتند تشکیل داده بود- اعضای نهایی کارگروه را انتخاب کردند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده نتایج تحلیل درخواست‌های کلی، به گزارش فرآیند درخواست در اینجا مراجعه کنید.

درخواست‌نامه هنوز در دسترس است و ما خواستار همکاری اعضای جدیدی هستیم که بتوانند چشم‌اندازها و تخصص‌های جدیدی برای فرآیند به ارمغان بیاورند.

ترکیب نسبی کارگروه‌ها از نظر تعداد داوطلبان، کارکنان و اعضای «هیات» چگونه است؟

ساختار تفکیکی اعضای کارگروه تقریباً به صورت زیر است: 30% داوطلبان، 40% کارکنان، 30% اعضای هیات.

توزیع درخواست‌نامه‌ها تقریباً بین کارکنان، اعضای هیات و داوطلبان یکنواخت بود. در هنگام ایجاد کارگروه‌ها، دیگر عوامل مانند تخصص، جغرافیا و هویت جنسی، علاوه بر نقشهای متقاضی، در نظر گرفته می‌شود تا از تنوع و جامعیت ترکیب گروه اطمینان حاصل شود و امکان ایجاد تعادل مناسب در ترکیب اعضای گروه فراهم شود.

آیا پرداخت پول به داوطلبان بابت حضور در کارگروه‌ها مد نظر قرار گرفته است؟

درخواست پرداخت پول به داوطلبان بابت حضور آنان در کارگروه‌ها به گروه اصلی ارائه شده است. بنا به الگوی کلی ویکی‌مدیا در زمینه مشارکت داوطلبانه، داوطلبان بابت حضور در کارگروه‌ها پولی نمی‌گیرند.

گروه راهبری چیست؟

برای روان‌تر کردن جریان اطلاعات بین کارگروه‌های مختلف، «گروه راهبری» شامل نمایندگان برگزیده (یا هماهنگ‌کنندگان) کارگروه‌ها تشکیل شد. «کمیته راهبری» هر ماه با حضور اعضای گروه اصلی تشکیل جلسه می‌دهد و به تبادل تجربیات و بحث درباره رویدادهای جدید مرتبط با کارگروه‌ها می‌پردازند. اطلاعات بیشتر درباره «کمیته راهبری» را می‌توانید اینجا بیابید.

پیشنهادهای کارگروه چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسی و در چه زمانی درباره پیشنهادهای کارگروه تصمیم می‌گیرد؟

این مساله به پیشنهادهای مطرح شده در این فرآیند بستگی بسیاری دارد و احتمالاً برای هر پیشنهاد متفاوت است. پیشنهادها بر روی سطوح مختلف جنبش (جهانی، منطقه‌ای و محلی) تاثیرگذار است و به همین دلیل رویکردهای متفاوتی را در حوزه تصمیم‌سازی پدید می‌آورد. از آنجا که خود کارگروه‌ها بدنه تصمیم‌سازی نیستند، یکی از اولویت‌های آنها مطرح کردن ایده‌هایی درباره روش تصمیم‌گیری درباره این پیشنهادها، به عنوان یک جنبش، است.

«هیات سرپرستی ویکی‌مدیا» نیز در کارگروه‌ها حضور فعال دارد (یک عضو هیات در هر کارگروه حضور دارد). این هیات ملزم به کمک‌رسانی به فرآیند تصمیم‌سازی، و در صورت لزوم، اجرای پیشنهادهاست. به‌ویژه، «هیات سرپرستی»:

 • به پرسش‌های دشوار، بنا به ضرورت، پاسخ می‌دهد و تصمیمات گرفته شده را رعایت می‌کند
 • پیشنهادها را، در صورت امکان، با سازوکار اجتماعی مرتبط (مانند تایید یا اجماع) تصویب می‌کند
 • در صورت نبود سازوکار تصمیم‌سازی دیگر، به تصمیم‌سازی می‌پردازد و پیشنهادهای سازگار با ارزش‌ها، مسیر راهبردی و نیز قانون و دیگر الزامات سازگاری جنبش را می‌پذیرد
 • منابع، بودجه و ظرفیت‌ها را برای اجرای پیشنهادهای مصوب هدایت می‌کند.

اطلاعات بیشتر درباره نقش «هیات سرپرستی» در «فرآیند راهبرد جنبش» در اینجا ارائه شده است.

Participants

چگونه می توانم مشارکت کنم؟

فرصت‌های بسیاری برای مشارکت در «فرآیند راهبرد جنبش» وجود دارد. فهرست این فرصت‌ها را می‌توانید در صفحه «مشارکت» که مرتباً به‌روز می‌شود، بیابید.

جوامع چه زمانی و چگونه می‌توانند در «فرآیند راهبرد جنبش» مشارکت کنند؟

دیدگاه و چشم‌اندازهای اعضای جامعه ویکی‌مدیا عنصری حیاتی برای «فرآیند راهبرد جنبش» است. برای مشارکت اعضای جامعه راه‌های گوناگونی وجود دارد:

پیوستن به گفتگوهای اجتماعی ما: در جلسات گفتگوی اجتماعی، اعضای جامعه می‌توانند دیدگاه خود درباره جنبه‌های خاص «فرآیند راهبرد جنبش» را مستقیماً و در قالب‌های مختلف مطرح کنند. گفتگوهای اجتماعی از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2019 و در مقاطعی از همان سال برگزار می‌شود (تاریخ دقیق اعلام خواهد شد).

اعضای نُه جامعه زبانی به عنوان رابط‌های راهبرد به مدیریت جریان اطلاعات بین جامعه خود و «فرآیند راهبرد جنبش» می‌پردازند. در ضمن، مطالب به زبان‌های دیگر (بیش از 20) ترجمه می‌شود و ما برای شروع و هدایت گفتگوها در اینجا نیز با اعضای جامعه همکاری خواهیم کرد. برای آگاه شدن از جدیدترین اخبار و مطرح کردن دیدگاه‌های خود درباره «فرآیند» می‌توانید به آنها بپیوندید.

آیا ایده‌های دیگری در زمینه مشارکت در «فرآیند راهبرد جنبش» دارید؟ با گروه اصلی تماس بگیرید!

نقش گروه‌های سازمان‌یافته (وابستگان، بنیاد ویکی‌مدیا، همکاران جنبش، کمیته‌ها) در «فرآیند راهبرد جنبش» چیست؟

از گروه‌های سازمان‌یافته درخواست می‌شود که در «فرآیند راهبرد جنبش» فعالانه مشارکت کنند. از آنها دعوت شده است که برای تعیین رابطان راهبرد اقدام کنند. این افراد نقطه تماس بین گروه‌های سازمان‌یافته و «فرآیند راهبرد جنبش» خواهند بود. رابطان زمینه‌ساز گفتگوی دو-طرفه‌ای خواهند بود که چشم‌انداز و دیدگاه گروه‌های سازمان‌یافته را وارد این مباحث جهانی می‌کند.

Community Conversations

Who participates in Community Conversations?

The purpose of Community Conversations is for everyone to have a voice in shaping the future of Wikimedia. With this in mind, Community Conversations are for all members of the Wikimedia community. We welcome editors, readers, affiliates, or anyone who spends their time in the broader free knowledge ecosystem. We also encourage external partners and other interested groups to share feedback where they are interested. In short, this is an opportunity for the community at large to play a central role in determining what structural changes will take place in our movement.

What is the difference between “open discussions” and “strategy salons”?

Open discussions are a period of broad consultation where organized groups of our movement and members of our various language communities (in other words, anyone active on any Wikimedia project, online or offline, in any language) can enrich the conversations with their perspective on what structures and systems they would like to see changed or preserved as we design the next 15 years of our movement. During this period, we encourage you to share thoughts across as many working group themes or areas of interest as you feel comfortable.

Many organized groups and communities will also use this period as a chance to spread awareness about the movement strategy process and help people understand the importance of sharing their perspective. For both of these purposes, open conversations will take place in a variety of formats, including on-wiki, on social media channels, over conference calls, and occasionally in-person. Most open discussion events and conversations will result in notes collected by the organizer and shared back with the Core Team so that they can be summarized together and sent to the working groups.

Strategy salons will build off of our work in open discussions by enabling organized groups and some regional Wikimedia communities the opportunity to meet in person and have more focused discussions around one to three working group themes. Most strategy salons will be 2-5 hour meetings hosted by affiliate groups with their community members and a few external partners. In a few instances, some regional groups will host 1-3 day events bringing in community members from a wider geographic region that otherwise might not have the opportunity to discuss movement strategy together. More information will be released about the structure of strategy salons and how to apply for funding in early May.

How will the Community Conversations feed into the working groups?

Community Conversations will be monitored throughout the process. On a monthly basis, the Core Team will create summary documents of the notes shared by affiliate representatives and Strategy Liaisons and present them to the working groups. From there, the working groups will review and consider the new inputs as they draft recommendations to be shared with the public. If the working groups have additional questions to the communities, they will reach out with follow-up questions and specifications to fully understand the local context. The aim of the community conversations is to enrich the discussions and inform the recommendations about the local needs and contexts.

When is the survey coming and what will it be used for?

By mid May, there will be a short survey to enable participants to engage with strategy discussions anonymously and as individuals. A summary of the results will be integrated in the development of the recommendations. The survey will be translated into multiple languages. In the survey one can choose a theme that they find most interesting and it will have approximately 3 questions per thematic area. It  can be completed multiple times depending on the preference of the participant.

How can I or my group participate in Strategy salons?

Strategy salons will be hosted by affiliate groups and also in partnership with the Core Team in selected regions that have a good representation of active members of  emerging communities. Information about how to apply or participate will be released in May. If you are an affiliate group, we recommend you begin thinking about what theme(s) your group would most like to “deep dive” on, who from your community you would like to invite, and when and where a strategy salon would ideally take place. In parallel, the Core Team will reach out to regional leaders in target areas to organize multi-day strategy salons in select places.

What are the working groups doing, more specifically?

From April until September, the working groups main focus is taking in external information, primarily from Community Conversations, but also through targeted research, to enrich their thinking and draft recommendations which will be shared publicly for community input. This includes having working group members meet with volunteers at Wikimania (August 14-18, 2019) to receive feedback on early recommendation drafts.

From September until October, working groups will be finalizing their recommendations. During this time, the community will have draft recommendations on which to give their targeted feedback and support or rejection.

In November, the recommendations will be made public and shared with the Wikimedia Board of Trustees, before they are implemented in the beginning of 2020.

What is the role of Strategy Liaisons in all of this?

Strategy Liaisons act as a bridge between their organized group or language community and the movement strategy process. Their purpose is to help make sure their organized group or language community understands the strategy process and has rich opportunities to discuss and share the changes they would like to see in the structures of our movement in 9 chosen thematic areas.

With this in mind, there are currently two types of Strategy Liaisons. Organizational Strategy Liaisons are volunteers who represent specific organized groups or affiliates, and lead conversations within those groups. Community Strategy Liaisons are part-time hired contractors who lead conversations in target languages (currently Arabic, Mandarin, German, Portuguese, Spanish, Hindi, and French) across all Wikimedia projects. The two groups operate in parallel, but also lean on each other for support and ideas in facilitating movement strategy discussions within their constituencies.

Recommendations

When will recommendations be ready?

Draft recommendations will be ready in August 2019, prior to Wikimania. A cohesive set of recommendations for all nine thematic areas is expected to be published in November.

The scope of each working group’s analysis was defined and finalized in March, outlining a set of questions that guide research into our movement. The working groups are spending the time following the Wikimedia Summit deep in analysis work and putting recommendations for structural change on paper. An initial draft of recommendations is projected to be ready in August 2019 prior to Wikimania. These will be published on Meta, and communities can do an initial review of them online. There will be an opportunity to discuss the recommendations  with working group representatives during Wikimania 2019 to provide rich input in person.

Following this, the groups will work on refining their recommendations based on input they gather on the drafts, both at Wikimania and online. This input includes both ideas from the communities as well as perspectives from experts beyond the movement who have dealt with change processes or certain aspects of it. Recommendations from each working group will then be published at the beginning of September.

From here, we  will “harmonize” the  recommendations. This means that representatives from all groups will work together with expert support (in an in-person meeting format as well as online) to develop one coherent set of recommendations that encompasses the work of all nine working groups. Final recommendations will then be published in November and presented to the movement as well as the Board of Trustees of the Wikimedia Foundation.

Can I already get an idea of what the recommendations will be?

The recommendations are currently still in the making. If you wish to see what kinds of topics are being discussed within the movement strategy, we encourage you to read the scoping documents that each working group published in March 2019. These outline a set of questions that each group is using to analyze the movement and identify which changes may be necessary on a structural level.

If you would like to help shape the recommendations, you can take part in community conversations. Here, you can bring in your perspectives on Meta, via survey, and at regional strategy-focused salons. This will help enrich the content that the working groups gather and analyze and ensure that as many views as possible are taken into account as recommendation drafts are being created.

How will feedback on the recommendations be collected?

Feedback on the draft recommendations will be collected in a variety of ways.

One of the first opportunities where this will happen is in person at Wikimania in August 2019. Several working group members will be present to engage with the movement about their draft recommendations and get feedback.

Community conversations will also be held throughout August, September, and October with Wikimedia communities, affiliates, and other organized groups. These discussions will take place on a diverse range of platforms (both on- and offline). During this time, the movement will be encouraged to share their views and perspectives on the recommendations and the impact these may have in their local context.

How will feedback be incorporated into the recommendations?

Feedback will be assessed and, where applicable, integrated into recommendations on an ongoing basis. This will start around the time of Wikimania. Working groups will take the initial feedback received during community conversations and Wikimania in August and use it to refine their recommendations.

Community conversations will then continue throughout September and into October. The feedback this generates will be compiled and consolidated in mid-to-late October so it can be incorporated, where applicable, into the final set of recommendations. During this time, the Information and Knowledge Management team will also collaborate with the working groups to ensure that all impressions, insights, feedback, and data is being made available to the working groups, who will then integrate it as applicable and close feedback loops where necessary.

Please note, while all feedback will be reviewed and considered when refining the recommendations, not all the specifics of all feedback may be taken forward and integrated into the recommendations. Please see the following question for more details.

Will all feedback be incorporated into the recommendations?

All the feedback will be considered as a whole when finalizing the recommendations to ensure that they reflect the perspectives of the wider movement as much as possible. However, not all the details of all feedback may be taken forward. The reasons for this may vary. Some of the input provided might be contradictory across the diverse range of stakeholders and communities within our movement; it might not be consistent with the movement's values, the strategic direction, law and other compliance requirements, or with the general direction of other recommendations; or it may be inconsistent or lack clarity of rationale. All input, however, will be well documented and made available for the implementation phase.

How will decisions be made about the implementation of recommendations?

This will depend significantly on the recommendations that come out of this process and will likely vary from recommendation to recommendation. The recommendations will influence the movement on various levels (global, regional, and local), which may also mean different approaches in relation to decision-making. As the working groups themselves are not decision-making bodies, one of their priorities will be putting forward a proposal for how we make decisions on these recommendations as a movement.

The Wikimedia Board of Trustees is also active in the working groups (there is one Board member in each group). It has also committed to assisting the decision-making process and, where applicable, the implementation of recommendations. Specifically, the Board of Trustees will:

 • resolve difficult questions as required and adhere to decisions made
 • delegate approval of recommendations to an appropriate community mechanism whenever possible (such as endorsement or consensus)
 • make decisions when there is no other mechanism to make the decisions, accept the recommendations that are consistent with the movement's values, the strategic direction, as well as law and other compliance requirements
 • direct resources, budgets, and capacities for the implementation of approved recommendations.

Read more about the Board of Trustees’ role in the Movement Strategy Process here.

We will update this section with further information about how decisions will be made.

What steps will take place in the next few months to put a decision-making process in place?

 • August: Working groups will be asked to deliver their proposal for a decision-making process by the end of August. Parallel to this, the global conversations will start to focus on preparing for the implementation stage of the movement strategy; as part of this, discussions will be held with various stakeholders from across the movement.  They will also provide insight into decision making on recommendations.
 • September and October: community conversations about the recommendations will be held. These will gather input from the community on the working groups’ decision-making proposal.

The feedback collected in the aforementioned three areas (working groups, implementation discussions, and community conversations) will be used to put in place a decision-making process by the time the recommendations are delivered in November.

Is the decision of the Board of Trustees or any other body binding for all?

Status as of June 2019: The movement strategy core team is working to determine the answer to this question. We will update this section as soon as possible.

To read more about the Board of Trustees’ role in the movement strategy here.  

What are the steps that will take place between recommendations being published and implementation?

Once the recommendations are delivered to the wider movement, the focus of the movement strategy will start to shift. We will begin envisioning what implementation of the recommendations might look like. As part of this, there will be a number of measures taken to allow time for the community to discuss and provide input into the recommendations and, subsequently, to then design an effective plan for implementing the recommendations.

Community conversations will be held during this time to discuss the recommendations, particularly to see how they might apply in a local or regional context, as well as gather insight on the implementation plan and the suggested process for how decisions will be made about recommendations. While this is happening, an implementation plan for putting the recommendations into action will be developed, drawing on the input that is provided during community conversations. The aim will be to deliver the implementation design by mid-November, and the next steps toward implementation will be based on that plan.

آخرین اخبار درباره «فرآیند راهبرد جنبش» را از کجا دریافت کنم؟

گروه اصلی آخرین اخبار و گزارش‌ها یا ارائه‌های مربوط به فرآیند را در قالب فرسته‌های وبلاگ (حداقل یکی در ماه) در Meta منتشر می‌کند. همچنین گزارش‌های ماهانه جامعه را از طریق فهرست پستی ویکی‌مدیا-l منتشر می‌کنیم.

در ضمن، رابطان جوامع و گروه‌های سازمان‌یافته زمینه جریان آزاد اطلاعات و انتقال اخبار هر گروه را فراهم می‌کنند.