Jump to content

Általános viselkedési szabályzat/Végrehajtási Irányelvek

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Version 1 and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.


Általános viselkedési szabályzat

UCoC Végrehajtási Irányelvek

Összefoglaló a végrehajtási irányelvekről

Ebben a táblázatban a teljes végrehajtási irányelvek összefoglalója található. Azért készült, hogy a közösség minden tagja megértse az új irányelveket.

KI felelős az UCOC betartatásáért?

  • Kijelölt közösségi megbízottak és testületek[1].
  • A Wikimédia Alapítvány
  • Rendezvénybiztonsági csapattagok és hasonló szerepkörben dolgozók
  • Egy új bizottság, az Egyetemes Magatartási Kódex Koordinációs Bizottság (más néven U4C).
  • Az U4C figyelemmel fogja kísérni az UCoC betartatását. Az U4C összetételéről az U4C alapító bizottsága dönt. Az alapító bizottságot ugyanúgy választják ki, mint a korábbi UCOC-bizottságokat. Az alapító bizottság által készített vázlatról a közösség szavazni fog.

A helyi és globális tisztviselőknek meg kell érteniük, hogyan működik az U4C végrehajtása, még akkor is, ha nem részei az U4C-nek.

Jegyzetek
  1. mint például, de nem kizárólagosan adminisztrátorok vagy választott-bírósági bizottságok

HOGYAN fog ez történni?

  • Egyes személyeknek nyilatkozniuk kell arról, hogy tiszteletben tartják és követik az UCoC-t
  • A helyi közösségeknek, tagszervezeteknek és a Wikimédia Alapítványnak érdemes képzést kidolgozni és tartani a közösség tagjai számára, hogy jobban tudják kezelni a zaklatást és más UCoC megsértéseket.
  • Az irányelvek arra is javaslatot tesznek, hogy milyen típusú UCoC-szabálysértésekkel kell foglalkozniuk a feleknek
  • A Végrehajtási Irányelvek jelölik ki a közösségeknek az UCoC betartatása érdekében tanúsítandó magatartásformák határait

MELY további dolgoknak kell teljesülniük ahhoz, hogy ez megtörténjen?

  • A közösségek továbbra is szabadon használhatják meglévő végrehajtási rendszereiket, ha azok nem ellentétesek a Végrehajtási Irányelvekkel
  • A Végrehajtási Irányelvek szerint a gyakorlatban elérhetővé kell tenni a fellebbezést az UCoC-sértésért megbüntetett egyének számára.

Áttekintés

A szabályok betartatásának fogalma

A szabályzat végrehajtása az általános viselkedési szabályzat megsértésének megelőzése, felderítése, kivizsgálása és egyéb intézkedések összessége.

A szabályzat betartatása a kijelölt, technikai vagy döntéshozatali hatáskörrel rendelkező tisztviselők és testületek feladata, mint például, de nem kizárólagosan: helyi rendszergazdák, intézők, Wikitanács (ArbComs) és tagjaik, rendezvények biztonsági koordinátorai, az általános viselkedési szabályzatot koordináló bizottság (U4C), valamint a Wikimédia Alapítvány.

A tisztségviselők kijelölését lehetőség szerint a helyi közösségek végzik majd, követve a másodlagosság elvét, miszerint az online és offline közösségeknek a világon mindenhol maguknak kell meghozniuk a döntéseket, amikor csak lehetséges.

Ezt megfelelő módon, időben és következetesen kell végrehajtani az egész Wikimédia-mozgalomban. Ebből következően az Általános viselkedési szabályzat érvényesítésével megbízott személyeknek teljes mértékben ismerniük kell az általuk érvényesített szabályokat.

Az UCoC végrehajtását megelőző munkával és kampányokkal, figyelmeztetések és értesítések útján alkalmazzák, hogy a problémás viselkedésre utaló jeleket mutató személyeket rábírják a szabályok betartására, technikai és szociális korlátozásokat vezetnek be, illetve további szükséges és megfelelő lépéseket tesznek. A helyi és globális tisztviselőknek, akik a Wikimédia online és offline felületein irányelveket, szabályokat és szabályozásokat hajtanak végre, meg kell érteniük a szabályok betartatásának irányítását és a folyamatot.

Megelőző munka (UCoC 1. és 2. cikk)

A megelőző munka célja, hogy a Wikimédia Alapítvány nyilvános Wikikönyvek és más, az UCoC alá tartozó wikik felhasználói tudjanak a szabályzat létezéséről, és hogy elősegítsék annak önkéntes betartását.

Az UCoC végrehajtási irányelvekk fordításainak kezelése

Az UCoC Végrehajtási Irányelvek eredeti változata angol nyelven készült. A Wikimédia-projektekben használt más nyelvekre is le lesz fordítva. Amennyiben az eredeti angol nyelvű változat és a fordítás között bármilyen jelentésbeli különbség van, az eredeti angol nyelvű változatnak kell elsőbbséget élveznie, és az alapján kell meghozni a döntéseket.

Az UCoC elfogadása bizonyos csoportok körében

Az UCoC mindenkire vonatkozik, aki kapcsolatba lép és hozzájárul a Wikimédia-projektekhez, a hivatalos, személyes rendezvényekhez és a harmadik fél által üzemeltetett hasonló platformokon. Az alábbi személyektől meg kell követelni, hogy (aláírt nyilatkozatban vagy más, később meghatározandó formában) erősítsék meg, hogy tudomásul veszik és betartják az Általános viselkedési szabályzatot:

  • A Wikimédia Alapítvány minden munkatársa, igazgatótanácsi tagja, a Wikimédia társszervezetek igazgatótanácsi tagjai, munkatársai és vállalkozói;
  • Minden kiemelt jogtulajdonos;
  • Minden projekt magas szintű döntéshozó testületének összes tagja;
  • Minden olyan személy, aki a Wikimédia Alapítvány védjegyét használni kívánja egy rendezvényen, például, de nem kizárólagosan: a Wikimédia védjegyével fémjelzett rendezvények (például azáltal, hogy a Wikimédia védjegyét az esemény címében szerepelteti) és a Wikimédia szervezet, közösség vagy projekt képviselete egy rendezvényen (például, de nem kizárólagosan, előadó vagy stand üzemeltetője);
  • A Wikimédia társszervezetének vagy a Wikimédia egyik leendő társszervezetének tisztségviselője (például, de nem kizárólagosan: olyan személy vagy személyek csoportja, aki a Wikimédia által támogatott eseményt, csoportot, tanulmányt kíván népszerűsíteni és/vagy együttműködni vele, akár a Wikimédián belül, akár azon kívül, kutatási környezetben).

A fent felsorolt felhasználóknak a jog vagy szerep megszerzésekor, valamint minden újraválasztáskor, megújításkor vagy meghosszabbításkor, a már meglévő felhasználóknak pedig ezen iránymutatások megerősítését követő rövid időn belül kell elvégezniük a megerősítést, kivéve a megújítás előtt nem álló jogokkal rendelkező jelenlegi, haladó jogtulajdonosokat, akiknek nincs meghatározott határidő a megerősítés elvégzésére. Ezen iránymutatások ratifikálását követő egy év elteltével, felülvizsgálat esetén megváltoztatható. A megalakulást követően az U4C eljárásokat fog kidolgozni e megerősítések megkönnyítésére.

A közösségi tagok UCoC képzésére vonatkozó ajánlások

A Wikimédia Alapítványnak a helyi közösségek és tagszervezetek útmutatásával képzést kell kidolgoznia és megvalósítania a közösségi tagok számára, hogy képesek legyenek azonosítani, kezelni és csökkenteni az UCoC megsértése által okozott károkat, különösen a zaklatást és a hasonló magatartási problémákat.

Az Egyetemes Magatartási Kódex elismerésére és betartására kötelezett személyeknek képzésen szükséges részt venniük, hogy biztosítsák a végrehajtás közös megértését. A közösség más tagjai is részt vehetnek ezen a képzésen, amennyiben ezt kívánják.

A felhasználók képzésének legalább iránymutatásokat és olyan eszközöket kell tartalmaznia, amelyekkel azonosítani lehet, hogy mi tekinthető etikátlan magatartásnak, valamint egy kézikönyvet arról, hogy hogyan kell reagálni, ha zaklató magatartást tapasztalnak.

A képzésnek legalább az alábbi képzési szintekből kell állnia:

  • 1. szint: Általános alapismeretek az UCoC-ról
  • 2. szint: Az UCoC megsértésének kezelésére való készség, ideértve a fellebbezéseket is.
  • 3. szint: A zaklatás célpontjainak megfelelő támogatása

A hitelesített képzés egy szintjének elvégzése nem értelmezhető úgy, mint a képzésben szereplő tevékenységek elvégzéséhez szükséges pozíció vagy közösségi bizalmi szint birtoklása.

  • A Wikimédia Alapítvány által biztosított fordítási forrásokat ajánljuk, ha a jelentések olyan nyelveken készülnek, amelyeket a kijelölt személyek nem ismernek
  • A Wikimédia Alapítvány által a tisztviselők közreműködésével kidolgozott képzési folyamat a felhasználók és a munkatársak számára, amellyel megtanulhatják, hogyan kell alkalmazni a megfelelő eljárásokat és megérteni az UCoC-ot a gyakorlatban

Az UCoC ismertségének elősegítése

Az ismertség elősegítése érdekében az UCoC-ra mutató linket kell elhelyezni a következő oldalakon:

  • A felhasználó regisztrációs oldalán
  • Láblécek a Wikimédia projekteken és a bejelentkezett felhasználóknak szóló szerkesztési megerősítő oldalak (ahol szükséges, figyelembe véve a használhatóságot, a formafaktor korlátait és egyéb technikai kérdéseket).
  • Láblécek az elismert társszervezetek és felhasználói csoportok weboldalain
  • Személyes eseményeken való promóciós megjelenés
  • Mindenhol máshol, ahol a helyi projektek ezt megfelelőnek tartják

Reszponzív munka (3. cikk UCoC)

A reszponzív munka célja, hogy útvonalakat biztosítson a bejelentett esetek feldolgozásához és benyújtásához, forrásokat biztosítva az esetek feldolgozásához, a különböző típusú jogsértések és végrehajtási mechanizmusok meghatározásához, valamint javaslatokat a bejelentési eszközökre és a fellebbezések útvonalaira vonatkozóan.

A bejelentések benyújtásának és feldolgozásának elvei a bejelentett jogsértés esetén

Terjeszkedési útvonalak

  • Az UCoC megsértésének bejelentését a jogsértés célpontjának, valamint az esetet megfigyelő, nem érintett harmadik félnek is lehetővé kell tennie;
  • A jogsértések típusai és a végrehajtási eljárások/csoportok szakasznak megfelelően adott esetben továbbítani vagy eszkalálni kell bizonyos eseteket;
  • Az esetek szükség szerint rangsorolhatóak.

Útmutatás a feldolgozáshoz

  • Az eseteket, különösen a kisebb szabálysértéseket, lehetőség szerint adminisztratív szankció helyett figyelmeztetéssel és az UCoC-ról szóló értesítéssel kell megoldani.
  • Az eseteket megalapozottan és a körülmények ismeretében célszerű megítélni.
  • Az eseteket következetes időkeretben kell megoldani. Késedelem esetén a döntéshozó szervnek rendszeresen tájékoztatnia kell a résztvevőket, ha a folyamat elhúzódik.
  • A szankciókat az UCoC-ot megsértő személy (fizetett alkalmazott, választott vagy kiválasztott felhasználó, önkéntes stb.) szerepének és felelősségi körének, a jogsértés jellegének és súlyosságának megfelelően alkalmazzák.
  • Az ügy bizalmas kezelését nem csak az ügy megoldásával megbízott személyeknek kell meghatározniuk, hanem az eredeti bejelentést tevő személyek közreműködésével is.

Speciális esetek és kivételek

  • A rosszhiszemű jelentésekben és tartósan indokolatlan jelentésekben részt vevő felhasználók olyan szankciókat kockáztatnak, mint például, de nem kizárólagosan: a jelentéstételi jogosultságok elvesztése és/vagy a jelentéstételi felülethez való hozzáférésük korlátozására vagy letiltására irányuló szankciók.
  • Egyszerű eseteket, mint például, de nem kizárólagosan, a közönséges vandalizmus, szerkesztéssel és a wikiben a zavarok kezelésére meglévő folyamatokkal kell megoldani.

Az ügyek feldolgozásához szükséges eszközök biztosítása

Az egyetemes együttműködési megállapodás helyi végrehajtását többféle módon lehet támogatni, és a közösségek több tényező, például kapacitásuk, a vezetés megközelítése és a közösség általános preferenciái alapján választhatnak a különböző mechanizmusok vagy megközelítések közül. E megközelítések között szerepelhet néhány:

  • Egy Választottbírósági Bizottság (ArbCom) egy adott Wikimédia-projekthez;
  • Egy több Wikimédia-projekt között megosztott ArbCom;
  • Előrendelt jogtulajdonosok, akik az egyetemes kódexszel összhangban lévő helyi irányelveket decentralizált módon érvényesítik;
  • helyi adminisztrátorokból álló testületek, melyek egy Wikimédia-projekt szabályait érvényesítik; és
  • Helyi közreműködők, akik a helyi irányelveket közösségi megbeszélések és megegyezés útján érvényesítik.

A közösségeknek továbbra is a meglévő eszközökkel kell kezelniük a végrehajtást, amennyiben azok nem ütköznek az ezen iránymutatásokban szereplő egyéb ajánlásokkal.

A jogsértések típusai szerinti végrehajtás

Ez a szakasz a jogsértések különböző típusainak nem kimerítő felsorolását és a hozzájuk tartozó lehetséges végrehajtási eljárásokat ismerteti.

Bármiféle fizikai erőszakkal való fenyegetéssel járó jogsértések
  • A Trust & Safety által kezelt
Pereskedéssel vagy jogi fenyegetéssel járó jogsértések
  • Az ügyeket haladéktalanul el kell küldeni a Wikimédia Alapítvány jogi csapatának, vagy adott esetben más szakembereknek, akik megfelelően tudják mérlegelni a fenyegetések megalapozottságát.
Személyazonosításra alkalmas adatok előzetes beleegyezés nélküli közlésével járó jogsértések
  • Általában felügyeleti vagy szerkesztési jogosultsággal rendelkező felhasználók kezelik.
  • Alkalmanként a Trust & Safety kezeli
  • Ha a jogsértés jogi kötelezettséget von maga után, az ügy azonnal a Wikimédia Alapítvány jogi csapatához vagy adott esetben más szakemberekhez kerül, akik megfelelően tudják elbírálni az ügy érdemi részét.
A tagvállalatok irányításával kapcsolatos jogsértések
  • A Társulási Bizottság kezelésében
Az UCoC rendszeres figyelmen kívül hagyása
  • Az U4C által kezelt;
  • Néhány példa a rendszeres hibákra:
    • A helyi kapacitás hiánya az UCoC érvényesítésére;
    • A helyi döntések folyamatos ellentmondása az UCoC-nak;
    • Az UCoC végrehajtásának megtagadása;
    • A források, a közösség hiánya vagy a problémák megoldására irányuló hajlandóság hiánya.
  • Az UCoC adminisztratív szintű, wiki-közi megsértését az U4C fogja kezelni.
Off-wiki szabálysértések

(például, de nem kizárólag: személyes szerkesztési versenyek vagy a wikin kívüli esetek, például vitakörök vagy harmadik fél által üzemeltetett platformokon található hasonló helyek).

  • Meglévő helyi és globális végrehajtási rendszerek, mint például, de nem kizárólagosan: barátságos helyek szabályai, konferenciák szabályai, viselkedési szabályok és fellépés a wikin kívüli jogsértések esetén.
  • Az U4C kezeli, ha nem létezik helyi struktúra (pl. ArbCom), vagy ha az esetet az eseményszervezők, a helyi társcsoportok, vagy az egy-wiki UCoC megsértését kezelő szervek adják át nekik. Bizonyos esetekben hasznos lehet, ha az off-wiki jogsértéseket az adott off-wiki terület végrehajtási szervezeteinek jelentik. Ezt nem szabad úgy értelmezni, hogy a meglévő helyi és globális végrehajtási rendszerek ne tudnának fellépni az off-wiki jogsértések esetén.
  • Az Alapítvány által szervezett események esetében a Trust & Safety biztosítja az eseményekre vonatkozó szabályok betartatását.
On-wiki UCoC szabálysértése
  • Cross-wiki UCoC szabálysértése: Az U4C kezeli, ha a globális rendszergazdák és az intézők, valamint az egy-wiki UCoC megsértését kezelő személyek irányítják, vagy nem kezelik;
  • Single-wiki UCoC szabálysértése: Az egyes Wikimédia projektek kezelik a meglévő irányelveiknek megfelelően (példák: vandalizmus, elfogultság vagy téves információ bevezetése, hatalommal való visszaélés, tiltás megkerülése).
Szabálysértések a műszaki terekben
  • Műszaki Magatartási Kódex Bizottság.

A jelentéskészítő és feldolgozó eszközre vonatkozó ajánlások

Az UCoC-szabálysértések bejelentésének és feldolgozásának technikai akadályainak csökkentése érdekében a Wikimédia Alapítvány MediaWiki-bővítményként kifejleszt és karbantart egy központi bejelentő és feldolgozó eszközt az UCoC-szabálysértésekhez.

A jelentéseknek elegendő információt kell tartalmazniuk ahhoz, hogy az adott esetről hasznos feljegyzéseket lehessen készíteni. A jelentési felületnek lehetővé kell tennie a panaszos számára, hogy ezeket az adatokat megadja annak, aki az adott ügy feldolgozásáért felelős. Ez többek között a következő információkat foglalja magában:

  • A mód, ahogyan a bejelentett magatartás sérti az UCoC-ot
  • Kinek vagy minek okozott kárt az UCoC megsértése
  • Az eset vagy esetek bekövetkezésének dátuma és időpontja
  • A helyszín(ek), ahol az incidens történt
  • Egyéb lényeges információk, amelyek lehetővé teszik a végrehajtó szervek számára, hogy az ügyet a lehető legjobban elbírálják.

Az eszköznek a könnyű használhatóság, a magánélet és az anonimitás, a rugalmas feldolgozás és az átlátható dokumentáció elvei szerint kell működnie.

Adatvédelem és névtelenség

  • Lehetővé teszi, hogy a bejelentéseket vagy nyilvánosan (amikor az ügy minden részlete a nyilvánosság számára is megtekinthető), vagy különböző fokú titoktartással (például amikor a bejelentő neve a nyilvánosság számára rejtve van; amikor a bejelentett viselkedésben érintett személyek felhasználóneve a nyilvánosság számára rejtve van; és egyéb lehetséges példák) tegyék meg.
  • Lehetővé teszi a bejelentések benyújtását bejelentkezve vagy kijelentkezve is.

Feldolgozás

  • Lehetővé teszi, hogy a jelentéseket privát módon dolgozza fel az, akit az UCoC megsértésének megoldásával megbíznak
  • Lehetővé teszi a jelentések továbbítását az illetékes szervekhez; összekapcsolja a folyamatban lévő ügyeket a korábbi ügyekkel, melyekben ugyanaz a panasz címzettje érintett, beleértve a személyesen vagy a wikin kívül tett jelentések összekapcsolását az UCoC megsértéséről szóló folyamatban lévő jelentésekkel
  • Lehetőséget biztosít a személyes bejelentések integrálására vagy dokumentálására ugyanebben a bejelentési rendszerben
  • Lehetővé teszi az ügyek feldolgozását végző személyek számára, hogy kiszűrjék a rosszhiszemű bejelentéseket

Egyértelmű dokumentáció

  • Lehetővé teszi az összes ügy nyilvános archiválását kereshető módon, miközben megőrzi a nem nyilvános ügyek adatvédelmét és biztonságát.
  • Minden esethez egyedi nyilvános azonosítót rendel a nyilvános láthatóság érdekében
  • Az eszköz használatára vonatkozó alapvető statisztikai adatok korlátozott gyűjtésének lehetővé tétele az UCoC végrehajtásával kapcsolatos információk nyilvánosságra hozatala céljából, a minimális adatgyűjtés és a közösségünk tagjainak magánéletét tiszteletben tartó alapelveinkkel összhangban

Az UCoC végrehajtásával megbízott személyek nem kötelesek ezt az eszközt használni, és továbbra is dolgozhatnak az általuk szükségesnek vagy legmegfelelőbbnek ítélt eszközökkel, feltéve, hogy azok lehetővé teszik az ügyek kezelését vagy létrehozását a könnyű használat, a magánszféra védelme és az anonimitás, a rugalmas feldolgozás és az átlátható dokumentáció ugyanazon elvei szerint.

A helyi végrehajtási szerkezetekre vonatkozó ajánlások

Ahol lehetséges, arra ösztönözzük a meglévő végrehajtási rendszereket, hogy a fenti iránymutatásoknak megfelelően vállalják a felelősséget az UCoC megsértésének fogadásáért és kezeléséért. Ha a helyi végrehajtási struktúra egy adott esetben szigorúbb, mint az alábbi alapérték, javasoljuk, hogy a meglévő helyi végrehajtási struktúrát kövessék ezen irányelv helyett. Annak érdekében, hogy az UCoC végrehajtása a teljes mozgáson belül következetes maradjon, javasoljuk, hogy az UCoC megsértésének kezelése során az alábbi alapelveket alkalmazzák az egyes projektek szintjén.

Méltányosság az eljárásban

  • Támogató jellegű összeférhetetlenségi irányelvek, amelyek segítenek az adminoknak vagy másoknak meghatározni, hogy mikor tartózkodjanak vagy vonuljanak ki egy jelentésből, ha közelről érintettek a kérdésben. A Wikimédia meglévő döntőbírósági eljárásaival összhangban a vitában megnevezett döntőbíráknak fel kell menteniük magukat az ügyből.
  • Ha több információra van szükség az U4C döntésének alátámasztásához, valamint az adatvédelmi irányelvek elvárásain belül maradva és a vádló vagy a vádlott indokolatlan sérelmének minimalizálása mellett, a megfelelő eljárás folytatása mellett, a magas szintű döntéshozó szervek és közösségek ki fogják kérni a vádlott nézőpontját.

Az eljárás átláthatósága

  • A meglévő közösségeknek és/vagy a Wikimédia Alapítványnak dokumentációt kellene készítenie a zaklatás különböző, gyakori fajtáinak súlyosságáról, melyet fel lehet használni a különböző eredményekhez. Ez segítené az adminisztrátorokat vagy más végrehajtó testületeket abban, hogy ezeket az ajánlásokat felhasználva maguk határozzák meg a megfelelő súlyosságot

A Wikimédia projekteknek és társult szervezeteknek lehetőség szerint olyan oldalakat kell fenntartaniuk, melyek az UCoC irányelvek szövegével összhangban lévő irányelveket és végrehajtási módszereket ismertetik. Azoknak a projekteknek és társult szervezeteknek, amelyeknek meglévő irányelvei vagy szabályzata ellentétes az UCoC irányelvek szövegével, tárgyalniuk kell a globális közösségi normáknak való megfelelés érdekében történő változtatásokról. A helyi irányelvek frissítését vagy újak létrehozását úgy célszerű elvégezni, hogy az ne legyen ellentétes az UCoC szövegével. A projektek és tagszervezetek tanácsadói véleményt kérhetnek az U4C-től a lehetséges új irányelvekkel vagy útmutatásokkal kapcsolatban.

A Wikimédia specifikus beszélgetésekre, melyek harmadik fél által üzemeltetett platformokon (pl. Discord, Telegram stb.) zajlanak, a Wikimédia felhasználási feltételei nem feltétlenül alkalmazandók. Ezekre az adott weboldal felhasználási feltételei és magatartási szabályzata vonatkozik. Mindazonáltal a Wikimédiások viselkedése a harmadik fél által üzemeltetett kapcsolódó tereken elfogadott további bizonyítékként elfogadott lehet az UCoC megsértéséről szóló jelentésekben. A Wikimédia Alapítványnak törekednie kell az együttműködésre (ahol ez lehetséges) az ilyen harmadik fél platformokkal, és ösztönöznie kell őket, hogy olyan irányelveket adjanak hozzá, melyek megakadályozzák a wikin belüli konfliktusok átvitelét az ő területükre.

Fellebbezések kezelése

Azoknak a személyeknek, akikről megállapították, hogy megsértették az egyetemi szabályzatot, biztosítani kell a fellebbezés lehetőségét.

Fellebbezési lehetőségek

A fejlett jogok egyéni jogosultjának intézkedése ellen az U4C-től eltérő helyi vagy megosztott közös döntéshozó testülethez (például az ArbComhoz) lehet fellebbezni. Ha nincs ilyen kollektív döntéshozó testület, akkor az U4C-nél lehet fellebbezni. Ettől a megállapodástól eltekintve a helyi közösségek engedélyezhetik a fellebbezést egy másik egyéni előrehozott jogtulajdonoshoz.

A fellebbezésekre a következő esetekben nincs lehetőség:

  • vandál IP-k, csak spam-fiókok és hasonló esetek esetén
  • enyhe szankciókhoz (2 hét tiltás alatt)
  • egy Projekt a közösség által hozott döntés ellen, kivéve, ha felmerül a hatalommal való visszaélés gyanúja vagy szisztematikus probléma;
  • egy magas szintű döntéshozó testület döntése ellen, kivéve, ha az adott testület által hivatkozott
  • a Wikimédia Alapítvány jogi csoportja által hozott bizonyos döntések ellen, melyek ellentmondásos jogi kötelezettségeken alapulnak

Az U4C és a közösségi szervek fellebbezéseinek elbírálása

A döntést a következő tényezők alapján érdemes meghozni:

  • Az UCoC első megsértésének súlyossága;
  • Az érintett személyek által elkövetett korábbi UCoC jogsértések;
  • Az UCoC megsértését elkövető személlyel szembeni büntetések súlyossága;
  • Az UCoC megsértése által az egyes személyekre, a szerkesztők csoportjaira és a projekt egészére gyakorolt hatás és sérelem;
  • A jogsértés óta eltelt idő;
  • A jogsértés és a jelenlegi állapot összefüggéseinek elemzése eseti alapon vehető figyelembe;
  • A hatalommal való visszaélés gyanúja; és
  • Rendszeres probléma feltételezése.

UCoC Koordinációs Bizottság (U4C)

Megalakul egy új globális bizottság, az Egyetemes Magatartási Kódex Koordinációs Bizottság (U4C). Ez a bizottság a többi magas szintű döntéshozó testülettel (pl. ArbCom és AffCom) egyenrangú testület lesz, és végső alternatívaként szolgálhat abban az esetben, ha a helyi testületek rendszeresen elmulasztják az Egyetemes Magatartási Kódex betartatását.

Célja

Az Egyetemes Magatartási Kódex Koordinációs Bizottság figyelemmel kíséri az Egyetemes Magatartási Kódex megsértéséről szóló jelentéseket, további vizsgálatokat folytathat, és adott esetben intézkedéseket tehet. Az U4C rendszeresen figyelemmel kíséri és elemzi a Kódex betartásának állapotát, és megfontolásra javasolhatja a Wikimédia Alapítvány és a közösség számára az UCoC megfelelő módosításait. Szükség esetén az U4C segítséget nyújt a Wikimédia Alapítványnak az ügyek kezelésében.

Az Egyetemes Magatartási Kódex Koordinációs Bizottsága:

  • az itt ismertetett bizonyos körülmények között kezeli a panaszokat és fellebbezéseket, valamint elvégzi az azok megoldásához szükséges vizsgálatokat;
  • forrásokat biztosít az UCoC közösségi szintű betartásának legjobb gyakorlataihoz, például, de nem kizárólagosan, képzési anyagokat és az eszkalációs útvonalak tisztázását;
  • a magas szintű döntéshozó testületekkel és a közösségekkel együttesen végérvényesen értelmezi ezt a dokumentumot "UCoC Végrehajtási Irányelvek" és magát az UCoC-ot, amennyiben nem egyértelmű a helyzet;
  • önértékelési/reflexiós folyamat kidolgozása a döntések és eljárások tekintetében a jobb döntéshozatal és az ügyek feldolgozásának támogatása érdekében;
  • figyelemmel kíséri és értékeli az UCoC betartatásának hatékonyságát a gyakorlatban, és a Wikimédia Alapítvány valamint általában véve a közösség hozzájárulásával módosításokat javasol az UCoC betartatási irányelveinek módosítására, hogy azok megfeleljenek a jövőbeni igényeknek és aggályoknak - javaslatokat tesz a Wikimédia Alapítvány és a közösség számára az "UCoC Végrehajtási Irányelvek" című dokumentum és maga az UCoC módosítására.

Az U4C önmagában nem biztos:

  • megváltoztatja ezt a dokumentumot "UCoC Végrehajtási Irányelvek" vagy magát az UCoC-ot;
  • nem hozhat létre olyan szabályokat, melyek ellentmondanak az "UCoC Végrehajtási Irányelvek" című dokumentumnak vagy magának az UCoC-nak, illetve bármilyen módon megkerülhetik azokat;

Az U4C nem foglalkozik olyan ügyekkel, melyek a munkáltató-munkavállalói kapcsolatokkal kapcsolatos vitákkal, a WMF és a társult szervezetek közötti általános nézeteltérésekkel, vagy olyan ügyekkel, melyek nem az Egyetemes Magatartási Kódex megsértésével és annak végrehajtásával kapcsolatosak.

Hatókör

Vannak bizonyos korlátozások az U4C-hez felülvizsgálat céljából továbbítható ügyek tekintetében.

Az U4C rendelkezik hatáskörrel a végső döntéshozatalra:

  1. Ha nincs helyi szintű struktúra a panaszok kezelésére;
  2. Ha a helyi struktúrák nem képesek kezelni egy esetet;
  3. Amennyiben a helyi struktúrák maguk döntenek úgy, hogy az ügyet az U4C bizottság elé terjesztik végső döntéshozatal céljából;
  4. Súlyos, rendszeres problémák esetén, melyeket a meglévő végrehajtási struktúrák nem tudnak kezelni, mint például, de nem kizárólagosan, az UCoC-nak ellentmondó helyi struktúrák esetei, több Wikimédia-közösséget vagy projektet érintő UCoC megsértések, vagy nagyszámú egyént érintő esetek. Maga az U4C vagy az U4C létrehozó bizottsága fogja meghatározni az ilyen esetek elfogadásának részletes szabályait.
  5. Ha az ügyet a Wikimédia Alapítvány az U4C elé terjeszti, és az U4C saját belátása szerint elfogadja.

Az U4C a végső döntéshozatali jogkörét átruházhatja, kivéve súlyos rendszerproblémák esetén.

Az U4C továbbá:

  1. Segíti a helyi struktúrákat az Egyetemes Magatartási Kódexben. Ez magában foglalhatja a következőket
    • képzés
    • javaslat a legjobb gyakorlatokra
    • konzultáció és tanácsadás
    • egy helyi struktúra támogatása egy magas szintű döntéshozó szervezet felállításában
  2. Évente legalább egyszer jelentést készít a globális közösségnek és a WMF igazgatótanácsának az U4C végrehajtásáról, a jelentések részleteit az U4C létrehozó bizottság határozza meg.
  3. Javasolja az UCoC és az UCoC végrehajtásának módosítását.
  4. Nem kizárólagos közösségi kapcsolattartás a Wikimédia Alapítvánnyal az Egyetemes Magatartási Kódexszel kapcsolatban.
  5. Felkérésre tanácsadást nyújt a helyi struktúrák magas szintű döntéshozó testületei és a közösségek számára.

Kiválasztás, tagság és szerepek

A bizottság szavazati joggal rendelkező tagjait évente a közösség által szervezett és lebonyolított választásokon választják ki. A jelölteknek a következőkre kell figyelniük:

  1. megfelelnek a Wikimédia Alapítvány nem nyilvános személyes adatokhoz való hozzáférésre vonatkozó kritériumainak, és választási nyilatkozatukban megerősítik, hogy teljes mértékben megfelelnek a feltételeknek; és
  2. Ne legyen szankcionálva egyetlen Wikimédia projektben sem, és ne legyen eltiltva semmilyen eseménytől;
  3. Megfelel az UCoC-nak; és
  4. A választási eljárás során meghatározott egyéb alkalmassági követelményeknek megfelel.

Az U4C tagjai titoktartási szerződést írnak alá, mely biztosítja számukra a nem nyilvános információkhoz való hozzáférést.

Kivételes körülmények között az U4C a rendes éves választásokhoz hasonló formában időközi választásokat írhat ki, ha úgy ítéli meg, hogy a lemondások vagy a tevékenység hiánya miatt azonnali szükség van további tagokra.

A Wikimédia Alapítvány legfeljebb két nem szavazati joggal rendelkező tagot nevezhet ki a bizottságba.

Az U4C szükség szerint albizottságokat hozhat létre, vagy személyeket jelölhet ki bizonyos feladatokra vagy szerepekre.

Az U4C tagsága a Wikimédia Mozgalom bármelyik érvényes jogállású közösségi tagja számára nyitva áll. Az U4C tagságának tükröznie kell globális közösségünk változatos és sokszínű összetételét.

Az U4C egyes tagjainak nem kell lemondaniuk más mandátumokról (pl. helyi sysop, ArbCom tag, eseménybiztonsági koordinátor), de nem vehetnek részt olyan ügyek feldolgozásában, melyekben más mandátumuk miatt érintettek.

Eljárások

Az U4C dönt arról, hogy milyen gyakran üljön össze, és az egyéb eljárásokról. Az U4C létrehozhatja vagy módosíthatja eljárásait, amennyiben az a hatáskörébe tartozik. Adott esetben a bizottságnak a tervezett változtatásokkal kapcsolatban - azok végrehajtása előtt - közösségi észrevételeket kell kérnie.

Irányelvek és precedensek

Az U4C nem hoz létre új irányelveket, és nem módosíthatja vagy változtathatja meg az Egyetemes Magatartási Kódexet. Az U4C ehelyett a hatálya által meghatározottak szerint alkalmazza és érvényesíti az UCoC-ot.

Bár a bizottság az új ügyek eldöntésekor általában figyelembe veszi korábbi határozatait, a korábbi határozatok nem teremtenek precedenst. Mivel a közösségi irányelvek, iránymutatások és normák idővel fejlődnek, a korábbi döntéseket csak annyiban veszik figyelembe, amennyiben azok a jelenlegi kontextusban továbbra is relevánsak.

U4C Fejlesztési Bizottság

Az U4C végrehajtási irányelveinek megerősítését követően a Wikimédia Alapítvány elősegíti az U4C további folyamatának alapszabály formájában történő kidolgozását, az U4C létrehozásához szükséges egyéb logisztikai feladatokat, és segít a kezdeti választási eljárások lebonyolításában.

A Fejlesztési bizottság nyílt jelentkezési folyamat során bevont önkéntes tagokból, a bizottságba önkéntesen jelentkező tagszervezeti munkatársakból és az Alapítvány szakképzett munkatársaiból áll majd, akiknek különleges képességei (többek között jogi tapasztalat, sokszínűséggel és befogadással kapcsolatos tapasztalat, valamint a fordítói képességek terén szerzett szakértelmük) alapján kell majd képzettnek lenniük. A tagokat a Wikimédia Alapítvány közösségi terhelhetőségért és fenntarthatóságért felelős alelnöke választja ki. A bizottság önkéntes tagjai a közösség elismert tagjai lesznek, akik az alábbi készségek vagy tulajdonságok közül legalább kettővel rendelkeznek:

  • tapasztalat a szabályok kidolgozásában
  • tapasztalat a Wikimédia projektekben meglévő szabályok és irányelvek alkalmazásával kapcsolatban
  • az online együttműködésben szerzett tapasztalat
  • empátia
  • nemzetközi csapatban való együttműködésben szerzett tapasztalat
  • részvételen alapuló döntéshozatal

A lehető legnagyobb mértékben úgy lesznek kiválasztva, hogy képviseljék a Wikimédia sokszínűségét, a beszélt nyelvek, a földrajzi elhelyezkedés, a nem, a kor, a saját wikipédiájuk projektmérete és a Wikimédia mozgalomban betöltött szerepük tekintetében is.

Az U4C Fejlesztési Bizottság munkáját vagy a Globális Tanács fogja ratifikálni, vagy egy, a jelen dokumentum ratifikálásához hasonló közösségi folyamat révén.

Szójegyzék

Adminisztrátor (sysop vagy admin)
Lásd a meghatározást a Metán.
Speciális jogtulajdonos
olyan felhasználó, aki a tipikus szerkesztési jogosultságokon felüli adminisztrációs jogokkal rendelkezik, általában közösségi folyamatok révén megválasztva vagy a döntőbizottságok által kinevezve. Ide tartoznak, a nem kimerítő felsorolás szerint: helyi sysopok / adminisztrátorok, tisztviselők, globális sysopok, intézők.
Affiliációs Bizottság vagy Affcom
Lásd a meghatározást a Metán.
Döntőbizottság vagy ArbCom
megbízható felhasználókból álló csoport, mely bizonyos vitás esetekben végső döntéshozó testületként szolgál. Az ArbCom hatáskörét a közösség határozza meg. Egy ArbCom több projektet (pl. Wikinews és Wikivoyage) és/vagy több nyelvet is szolgálhat. Ezen irányelvek alkalmazásában ez magában foglalja a Wikimédia Műszaki Terek Magatartási Kódex Bizottságát és az adminisztratív testületeket.
Közösség
A projekt közösségére utal. A projektközösség által hozott döntések általában konszenzus alapján születnek. Lásd még: Projekt.
Közösségi szerv
Bármely, az U4C-n kívüli kollektív döntéshozó testület (például egy helyi vagy közös ArbCom, illetve helyi sysopok testülete).
Cross-wiki
Egynél több projektet érint. Lásd még: Globális.
Rendezvény biztonsági koordinátor
a Wikimédiához kapcsolódó személyes rendezvény szervezői által kijelölt személy, aki az adott rendezvény biztonságáért és védelméért felelős.
Globális
Az összes Wikimédia projektre vonatkozik.
Globális sysopok
Lásd a meghatározást a Metán.
Magas szintű döntéshozó testület
Egy olyan csoport (pl. U4C, ArbCom, Affcom), melyen túl nem lehet fellebbezni. Különböző kérdésekben különböző magas szintű döntéshozó testületek működhetnek. Ez a kifejezés nem foglalja magában a hirdetőtáblán szervezett és döntést eredményező vitában részt vevő felhasználók csoportját, még akkor sem, ha a vita eredménye ellen nem lehet fellebbezni.
Helyi
Egyetlen Wikimédia projektre utal.
Közvetítés
A közvetítő által vezetett hivatalos folyamat, mely hivatalos szankciók nélkül igyekszik megoldani egy problémát. A közvetítés struktúrája különböző helyeken eltérő lehet.
egy Wikimédia társszervezet tisztviselője
Bármely Wikimédia társszervezet döntéshozó szerepét betöltő vagy azt képviselő személy.
Magán wiki
A Wikimédia Alapítvány által nem üzemeltetett wiki.
Projekt (Wikimédia projekt)
WMF által működtetett wiki.
Rendszeres kérdés
Az Egyetemes Magatartási Kódexet több ember, különösen a kiemelt jogokkal rendelkezők részvételével rendszeresen megsértik.
Intéző
Lásd a meghatározást a Metán.
Kapcsolódó tér, mely harmadik fél által üzemeltetett platformokon található
A WMF által nem üzemeltetett weboldalak, beleértve a privát wikiket is, ahol a felhasználók a Wikimédiával kapcsolatos projekteket vitatják meg. Gyakran a Wikimédia önkéntesei moderálják.