Powszechne Zasady Postępowania – Wytyczne egzekwowania

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Version 1 and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.


VOTE HERE

Powszechne Zasady Postępowania

Wytyczne egzekwowania PZP

Streszczenie wytycznych egzekwowania

W tej tabeli znajdziesz podsumowanie Wytycznych Egzekwowania. Zostało ono stworzone w celu zapewnienia każdemu członkowi społeczności możliwości zapoznania się z oraz zrozumienia nowych wytycznych.

KTO będzie odpowiedzialny za egzekwowanie PZP?

  • Wyznaczone osoby funkcyjne i organy społeczności[1].
  • Wikimedia Foundation
  • osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas wydarzeń i osoby pełniące podobne funkcje
  • Komitet Koordynacyjny PZP (Universal Code of Conduct Coordinating Committee – U4C)
  • U4C będzie monitorować egzekwowanie PZP. Skład U4C zostanie ustalony przez U4C Building Committee. U4C Building Committee zostanie wybrany w taki sam sposób, jak poprzednie komitety PZP. Projekt przygotowany przez U4C Building Committee zostanie poddany głosowaniu przez społeczność

Lokalne i globalne osoby funkcyjne powinny rozumieć, jak działa egzekwowanie PZP, nawet jeśli nie są częścią U4C.

Przypisy
  1. takie jak, ale nie tylko, administratorzy lub Komitety Arbitrażowe

JAK zostanie to osiągnięte?

  • Niektóre osoby będą musiały wyraźnie zadeklarować, że będą przestrzegać PZP.
  • Wytyczne opisują również rekomendacje wyznaczające, kto zajmuje się konkretnymi typami naruszeń PZP.
  • Wytyczne Egzekwowania stanowią granice rodzajów zachowań, jakie społeczności powinny podejmować w celu egzekwowania i przestrzegania PZP.

JAKIE dodatkowe elementy muszą być spełnione, aby tak się stało?

  • Społeczności nadal mają prawo korzystać z istniejących już systemów egzekwowania zasad, o ile nie są one sprzeczne z Wytycznymi Egzekwowania.
  • Wytyczne Egzekwowania zaznaczają, że apelacje powinny być dostępne oraz praktycznie możliwe dla osób, które zostały usankcjonowane za naruszenia PZP.

Przegląd

Definicja Egzekwowania PZP

Egzekwowanie Powszechnych Zasad Postępowania (PZP) to zapobieganie, wykrywanie i badanie jego naruszeń oraz inne działania związane z naruszeniami jego postanowień.

Egzekwowanie PZP jest obowiązkiem wyznaczonych osób funkcyjnych oraz organów posiadających moc sprawczą i decyzyjną (takich jak, lecz nie tylko: administratorzy, stewardzi, Komitety Arbitrażowe (KA) i ich członkowie, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas wydarzeń, Komitet Koordynacyjny PZP (U4C) oraz Wikimedia Foundation).

Wyznaczanie osób funkcyjnych będzie w miarę możliwości dokonywane przez społeczności lokalne. Zgodnie z zasadą pomocniczości społeczności online i offline na całym świecie powinny w miarę możliwości same podejmować decyzje.

Powinno to być zrobione we właściwy sposób, na czas, konsekwentnie w całym Ruchu Wikimedia. W związku z tym, osoby odpowiedzialne za egzekwowanie Powszechnych Zasad Postępowania muszą być w pełni zaznajomione z przepisami, które egzekwują.

Egzekwowanie PZP odbywa się poprzez działania i kampanie prewencyjne, wydawanie ostrzeżeń i zawiadomień w celu skłonienia osób z objawami problematycznego zachowania do przestrzegania PZP, nakładanie blokad i kar lub podejmowanie dodatkowych kroków, które mogą być konieczne i właściwe. Lokalne i globalne osoby funkcyjne, które egzekwują polityki, kodeksy, zasady i regulacje w przestrzeniach Wikimedia, zarówno online, jak i offline, powinni rozumieć zarządzanie funkcją egzekwowania zasad oraz ten proces.

Działania prewencyjne (art. 1 i 2 PZP)

Celem działań prewencyjnych jest uświadomienie użytkownikom publicznych projektów prowadzonych przez Wikimedia Foundation (oraz innych obejmowanych przez PZP), że Powszechne Zasady Postępowania istnieją, oraz promowanie dobrowolnego ich przestrzegania.

Obsługa tłumaczeń Wytycznych egzekwowania PZP

Językiem oryginalnym i prawnie wiążącym Powszechnych Zasad Postępowania jest język angielski. PZP będą przetłumaczone na inne języki najczęściej używane w projektach Wikimedia. W przypadku jakichkolwiek różnic znaczeniowych między oryginalną wersją angielską a tłumaczeniem, pierwszeństwo ma oryginalny tekst w języku angielskim oraz jest tą, na podstawie której podejmowane są decyzje.

Zastosowanie Powszechnych Zasad Postępowania wobec pewnych grup

PZP dotyczą wszystkich, którzy wchodzą w interakcje i wnoszą wkład do projektów i przestrzeni Wikimedia, zarówno zdalnie, jak i bezpośrednio. Następujące osoby powinny być zobowiązane do potwierdzenia (poprzez podpisane oświadczenie lub inny format [do ustalenia]), że będą szanować i stosować się do Powszechnych Zasad Postępowania:

  • pracownicy (stali i tymczasowi) i członkowie organów Wikimedia Foundation oraz organizacji afiliowanych,
  • posiadacze zaawansowanych uprawnień,
  • wszyscy członkowie ciał podejmujących kluczowe decyzje w dowolnym projekcie Wikimedia,
  • każda osoba fizyczna, która chce wykorzystać znak towarowy Wikimedia Foundation w wydarzeniu, jak na przykład, ale nie tylko: wydarzenia oznaczone znakami towarowymi Wikimedia (np. poprzez włączenie ich do tytułu wydarzenia) oraz reprezentowanie organizacji, społeczności lub projektu Wikimedia podczas wydarzenia (np., ale nie tylko, jako prezenter lub operator stoiska),
  • każda osoba funkcyjna organizacji afilianckiej Wikimedia (lub aspirującej organizacji afilianckiej Wikimedia) (takie jak między innymi: osoba lub grupa osób, która chce promować lub współpracować z wydarzeniem lub grupą sponsorowaną przez Wikimedia, prowadzić badania zdalne lub bezpośrednio w społeczności lub projektach Wikimedia).

Wymienieni powyżej użytkownicy powinni dokonać potwierdzenia stosowania się do zasad przy okazji nabycia uprawnień lub roli, jak również przy każdym ponownym wyborze, odnowieniu lub przedłużeniu. Użytkownicy posiadający już uprawnienia dokonują tego w krótkim czasie po ratyfikacji niniejszych wytycznych, z wyjątkiem obecnych posiadaczy zaawansowanych uprawnień, których uprawnienia nie podlegają odnowieniu. (Ta część wytycznych może zostać zmieniona po upływie roku od ich ratyfikacji. Po uformowaniu U4C stworzy procedury, które ułatwią te afirmacje.)

Rekomendacje co do szkoleń z PZP dla członków społeczności

Wikimedia Foundation powinna opracować i wdrożyć szkolenia dla członków społeczności, przy pomocy lokalnych społeczności i organizacji afilianckich, aby mogli oni identyfikować, zajmować się i łagodzić szkody spowodowane naruszeniami PZP, w szczególności dotyczących nękania i podobnych zachowań.

Osoby zobowiązane do potwierdzenia stosowania się i przestrzegania Powszechnych Zasad Postępowania, będą musiały wziąć udział w szkoleniu, aby zapewnić jednolite zrozumienie oraz implementację. Pozostali członkowie społeczności będą mogli wziąć udział w tym szkoleniu, jeżeli wyrażą takie życzenie.

Szkolenie dla użytkowników powinno obejmować co najmniej wytyczne i narzędzia do identyfikacji zachowań uznawanych za nieetyczne oraz podręcznik, jak należy reagować, gdy jest się celem nękania.

Szkolenie powinno posiadać co najmniej poniższe poziomy certyfikacji:

  • Poziom 1: Ogólna podstawowa wiedza o PZP,
  • Poziom 2: Umiejętność postępowania z naruszeniami PZP, włącznie z odwołaniami,
  • Poziom 3: Odpowiednie wsparcie dla osób będących celem nękania.

Ukończenie certyfikacji nie powinno być rozumiane jako posiadanie stanowiska lub poziomu zaufania społeczności wymaganych do wykonywania czynności objętych szkoleniem.

  • Zalecamy, aby Wikimedia Foundation zapewniła środki do tłumaczenia, jeżeli raporty są sporządzane w językach, które nie są znane wyznaczonym osobom w projekcie.
  • Proces szkoleniowy dla użytkowników i pracowników, opracowany przez Wikimedia Foundation przy udziale osób funkcyjnych, w celu nauczenia, jak stosować odpowiednie procesy i rozumieć PZP w praktyce.

Promocja świadomości PZP

W celu promocji świadomości PZP, link do nich powinien być widoczny na:

  • stronie rejestracyjnej,
  • stopki w projektach Wikimedia oraz w oknie edycji dla niezalogowanych użytkowników (w razie potrzeby, biorąc pod uwagę użyteczność, ograniczenia dotyczące formfactor i inne kwestie techniczne),
  • w stopce stron organizacji afiliowanych Wikimedia Foundation,
  • w widocznym miejscu podczas spotkań na żywo,
  • w innych miejscach uznanych za odpowiednie przez lokalne projekty.

Działania responsywne (art. 3 PZP)

Celem działań responsywnych jest zapewnienie: ścieżek przetwarzania i składania nowych spraw; zasobów do ich rozpatrywania; definicji różnych rodzajów naruszeń i mechanizmów egzekwowania oraz sugestii dotyczących narzędzi służących zgłaszania spraw i możliwych ścieżek odwołań od decyzji.

Zasady rozpatrywania i składania spraw

Ścieżki eskalacji

  • Zgłaszanie naruszeń PZP powinno być możliwe zarówno przez osobę będącą celem nękania, jak i przez niezaangażowaną stronę trzecią, która obserwuje incydent.
  • Pewne sprawy powinny być przekazywane dalej lub eskalowane w zależności od potrzeb, zgodnie z sekcją „Types of violations and enforcement mechanism / groups”.
  • Sprawy mogą być traktowane priorytetowo w zależności od potrzeb.

Wskazówki dotyczące rozpatrywania spraw

  • Przypadki, szczególnie drobne naruszenia, powinny być rozwiązywane poprzez ostrzeżenie i przypomnienie o PZP, a nie poprzez sankcje administracyjne, jeżeli jest to możliwe i właściwe.
  • Sprawy powinny być rozstrzygane w sposób świadomy i kontekstowy.
  • Sprawy powinny być rozstrzygane w spójnych ramach czasowych.
    • Organ orzekający powinien regularnie informować uczestników, jeśli proces się przedłuża.
  • Sankcje są stosowane zgodnie z rolami i obowiązkami osoby, która naruszyła PZP (pracownicy, wybrany lub mianowany użytkownik, wolontariusz, itd.), charakterem naruszenia i jego wagą.
  • Prywatność sprawy powinna być określona nie tylko przez osoby, które są odpowiedzialne za rozwiązanie sprawy, ale również z udziałem osób, które złożyły pierwsze doniesienie.

Szczególne przypadki i wyjątki

  • Użytkownicy zaangażowani w raportowanie w złej wierze i uporczywe, nieuzasadnione zgłoszenia ryzykują sankcje takie jak, ale nie tylko: utrata przywilejów raportowania i/lub sankcje ograniczające lub blokujące ich dostęp do interfejsu raportowania.
  • Proste przypadki (m.in. prosty wandalizm), powinny być rozwiązywane poprzez normalne edycje i procesy, które już istnieją w danym projekcie.

Zapewnienie zasobów do przetwarzania zgłoszeń

Lokalne egzekwowanie PZP może być wspierane na wiele sposobów, a społeczności będą mogły wybierać spośród różnych mechanizmów lub podejść w oparciu o kilka czynników według ich uznania, takich jak ich możliwości, podejście do zarządzania i ogólne preferencje społeczności. Niektóre z tych podejść mogą obejmować:

  • Komitet Arbitrażowy dla konkretnego projektu Wikimedia,
  • Komitet Arbitrażowy dla wielu projektów Wikimedia,
  • Posiadacze zaawansowanych uprawnień egzekwują lokalne zasady zgodne z PZP w sposób zdecentralizowany,
  • Grupy lokalnych administratorów egzekwujących zasady danego projektu Wikimedia,
  • Lokalni użytkownicy egzekwują lokalne zasady poprzez dyskusję i konsensus w społeczności.

Społeczności powinny nadal zajmować się egzekwowaniem zasad za pomocą istniejących i lokalnych zasad, jeżeli nie są one sprzeczne z innymi zaleceniami w niniejszych wytycznych.

Egzekwowanie według typów naruszeń

Ta sekcja zawiera szczegółową (ale niepełną) listę różnych rodzajów naruszeń wraz z mechanizmem egzekwowania, który się do nich odnosi.

Naruszenia związane z groźbami jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej
  • Obsługiwane przez Trust & Safety.
Naruszenia związane z groźbami prawnymi
  • Sprawy należy niezwłocznie przesyłać do zespołu prawnego Wikimedia Foundation lub, w stosownych przypadkach, do innych specjalistów, którzy mogą odpowiednio ocenić zasadność zagrożeń.
Naruszenia polegające na ujawnieniu danych osobowych bez wyrażenia zgody
  • Z reguły obsługiwane przez użytkowników z uprawnieniami oversight lub uprawnionych do usuwania treści edycji.
  • Niektóre przypadki obsługiwane przez Trust & Safety.
  • Jeśli naruszenie wiąże się z czynnościami prawnymi, sprawa zostanie niezwłocznie przesłana do zespołu prawnego Wikimedia Foundation lub, w stosownych przypadkach, do innych specjalistów, którzy mogą odpowiednio ocenić meritum sprawy.
Naruszenia dokonane przez organizacje afiliowane
  • Obsługiwane przez Komitet Afiliacyjny.
Systemowy problem z nieprzestrzeganiem PZP
  • Obsługiwane przez U4C.
  • Do przykładów systemowego problemu z nieprzestrzeganiem PZP należą:
    • brak lokalnej zdolności do egzekwowania PZP,
    • konsekwentna seria lokalnych decyzji, które są sprzeczne z PZP,
    • jawna odmowa egzekwowania PZP,
    • brak zasobów lub brak woli w społeczności do rozwiązania problemów.
  • Naruszenia PZP na poziomie administracyjnym będą rozpatrywane przez U4C.
Naruszenia poza projektami Wikimedia

(przykłady takie jak, ale nie ograniczone do: działania podczas edytonów i innych wydarzeń organizowane na żywo, lub działania w takich miejscach jak listy dyskusyjne lub podobne miejsca na innych platformach „obcych”) Obsługiwane przez:

  • Istniejące lokalne i globalne mechanizmy egzekwowania zasad, takich jak, ale nie tylko: Zasady przyjaznej przestrzeni, regulaminy wydarzeń, Warunki użytkowania serwisów i podmiotów „obcych”,
  • U4C, jeżeli nie istnieje lokalna struktura (np. KA), lub jeżeli sprawa została skierowana do U4C przez organizatorów wydarzenia, lokalnego afilianta lub organy, które zajmują się naruszeniami PZP w poszczególnych projektach. W niektórych przypadkach pomocne może być zgłoszenie naruszeń off-wiki do struktur wykonawczych danej przestrzeni off-wiki. (Nie należy tego interpretować w sposób oznaczający, że istniejące lokalne i globalne mechanizmy egzekwowania zasad nie mają zastosowania w przypadkach naruszeń poza Wiki),
  • W przypadku wydarzeń organizowanych przez Wikimedia Foundation, zespół Trust & Safety zapewnia egzekwowanie zasad podczas tych wydarzeń.
Naruszenia w projektach Wikimedia
  • Naruszenia w wielu projektach Wikimedia: Obsługiwane przez U4C, jeżeli sprawa zostanie skierowana lub niepodjęta przez globalnych administratorów/stewardów oraz organy, które zajmują się naruszeniami PZP w poszczególnych projektach.
  • Naruszenia w jednym projekcie Wikimedia: Obsługiwane przez poszczególne projekty Wikimedia zgodnie z ich istniejącymi zasadami (przykłady takie jak, ale nie tylko: wandalizm, wprowadzanie stronniczej treści lub błędnych informacji, nadużywanie władzy lub omijanie zakazów).
Naruszenia w obszarach technicznych
  • Technical Code of Conduct Committee.

Rekomendacja dotycząca narzędzi służących do zgłaszania i procedowania spraw

W celu obniżenia bariery technicznej dla zgłaszania i przetwarzania naruszeń PZP, Wikimedia Foundation opracuje scentralizowane narzędzie do zgłaszania i przetwarzania naruszeń PZP. Narzędzie będzie utrzymywane przez Wikimedia Foundation jako rozszerzenie MediaWiki.

Zgłoszenia powinny zawierać wystarczającą ilość informacji, aby były przydatne do podjęcia działań lub stanowić przydatną dokumentację dla danej sprawy. Interfejs zgłaszania powinien umożliwiać zgłaszającemu dostarczenie tych szczegółów do osoby odpowiedzialnej za rozpatrzenie danej sprawy. Obejmuje to informacje takie jak:

  • sposób, w jaki zgłoszone zachowanie narusza Powszechne Zasady Postępowania,
  • kto lub co zostało poszkodowane przez to zachowanie,
  • data i godzina wystąpienia incydentu,
  • lokalizacja bądź lokalizacje, w których miał miejsce incydent,
  • inne istotne informacje umożliwiające organom egzekucyjnym możliwie najlepsze rozstrzygnięcie sprawy.

Narzędzie powinno działać zgodnie z zasadami łatwości użytkowania, prywatności i anonimowości, elastyczności w przetwarzaniu informacji oraz transparentnej dokumentacji.

Prywatność i anonimowość

  • Narzędzie powinno zezwalać na składanie zgłoszeń publicznie (wszystkie szczegóły sprawy są widoczne dla ogółu społeczności) lub z różnym stopniem prywatności (na przykład, gdy imię, nazwisko lub nick osoby zgłaszającej powinny zostać ukryte; gdy nazwa użytkownika dowolnej osoby zaangażowanej w zgłoszonej sprawie lub inne potencjalne wrażliwe informacje powinny zostać ukryte przed społecznością).
  • Narzędzie powinno zezwalać na sporządzanie zgłoszeń niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany, czy wylogowany.

Przetwarzanie zgłoszeń

  • Narzędzie powinno zezwalać na przetwarzanie zgłoszeń w sposób prywatny przez każdego odpowiedzialnego za rozwiązywanie naruszeń PZP.
  • Narzędzie powinno zezwalać na przekazywanie raportów do innych organów.
  • Narzędzie powinno zezwalać na łączenie bieżącej sprawy z poprzednimi sprawami dotyczącymi tego samego użytkownika, w tym umożliwienie powiązania zgłoszeń dokonanych osobiście lub poza wiki z bieżącymi zgłoszeniami naruszeń PZP.
  • Narzędzie powinno zapewnić możliwość zintegrowania lub udokumentowania zgłoszenia osobistego (tj. w trakcie bezpośredniego spotkania) w tym samym systemie raportowania.
  • Narzędzie powinno pozwalać osobom, które rozpatrują sprawy, odfiltrować zgłoszenia w złej wierze.

Transparentna dokumentacja

  • Narzędzie powinno zezwalać na publiczną archiwizację wszystkich spraw w sposób umożliwiający ich wyszukiwanie, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa w sprawach niepublicznych.
  • Narzędzie powinno zezwalać na przypisanie każdej sprawie niepowtarzalnego identyfikatora publicznego w celu jego publicznej widoczności.
  • Narzędzie powinno zezwalać na na ograniczone zbieranie danych na temat podstawowych statystyk dotyczących korzystania z tego narzędzia, w celu informowania opinii publicznej o egzekwowaniu PZP, zgodnie z naszymi (Ruch Wikimedia) zasadami minimalnego gromadzenia danych i poszanowania prywatności członków naszej społeczności.

Osoby odpowiedzialne za egzekwowanie Powszechnych Zasad Postępowania nie są zobowiązane do korzystania z tego narzędzia i mogą kontynuować pracę z dowolnymi narzędziami, które uznają za niezbędne lub odpowiednie, pod warunkiem, że pozwalają na prowadzenie lub tworzenie spraw zgodnie z tymi samymi zasadami związanymi z łatwością użytkowania, prywatnością i anonimowością, elastycznością w przetwarzaniu informacji oraz transparentną dokumentacją.

Rekomendacje dotycząca lokalnych struktur egzekwowania

Tam, gdzie to możliwe, zalecane jest, aby istniejące struktury wzięły odpowiedzialność za przyjmowanie i postępowanie w przypadku naruszeń PZP, zgodnie z niniejszymi wytycznymi. Jeżeli w pewnych przypadkach lokalne struktury/zasady są bardziej rygorystyczna niż niniejsze wytyczne, zalecamy stosowanie się do istniejących rozwiązań zamiast tych wytycznych. Aby upewnić się, że egzekwowanie PZP pozostaje spójne w całym ruchu, zalecamy stosowanie następujących podstawowych zasad podczas postępowania z naruszeniami PZP w skali pojedynczego projektu.

Uczciwość procesu

  • Powinny zostać utworzone zasady dotyczące konfliktów interesów, które pomogą administratorom lub innym osobom funkcyjnym rozróżnić kiedy należy wstrzymać się lub wycofać z zajmowania zgłoszeniem, gdy jest się osobą zaangażowaną w spór. Zgodnie z istniejącymi procesami arbitrażowymi Wikimedia, arbitrzy wskazani w sporze powinni wycofać się z udziału w sprawie.
  • W przypadku, gdy do podjęcia decyzji przez U4C potrzebne jest więcej informacji, a także w ramach oczekiwań zasad prywatności i przy minimalizacji nadmiernej szkody dla oskarżyciela lub oskarżonego, przy jednoczesnym kontynuowaniu właściwego procesu, organy decyzyjne wysokiego szczebla i społeczności będą zapraszać do przedstawienia opinii przez oskarżonego.

Przejrzystość procesu

  • Istniejące społeczności lub Wikimedia Foundation powinny dostarczyć dokumentację na temat intensywności różnych, powszechnych rodzajów nękania, które mogą być wykorzystane do mapowania pewnych procesów. Pomogłoby to wesprzeć administratorów lub inne organy wykonawcze w wykorzystaniu niniejszych wytycznych do samodzielnego określenia odpowiedniej surowości ewentualnych sankcji.

Projekty Wikimedia i organizacje afilianckie, jeśli to możliwe, powinny utrzymywać strony przedstawiające zasady i mechanizmy egzekwowania zgodnie z tekstem PZP. Projekty i afilianci, w których istniejące już wytyczne lub zasady są sprzeczne z tekstem PZP, powinny omówić zmiany w celu dostosowania się do globalnych standardów społeczności. Aktualizowanie lub tworzenie nowych lokalnych zasad powinno odbywać się w sposób, który nie jest sprzeczny z PZP. Projekty i afilianci mogą zwrócić się do U4C z prośbą o opinie doradcze na temat potencjalnych nowych zasad lub wytycznych.

W przypadku rozmów związanych z Wikimedia, które odbywają się poza projektem w powiązanych przestrzeniach na platformach „obcych” (np. Discord, Telegram), Warunki Użytkowania (Terms of Use) mogą nie mieć zastosowania. Takie rozmowy są objęte warunkami korzystania i zasadami postępowania danego portalu społecznościowego lub platformy dyskusyjnej. Niemniej jednak zachowanie Wikimedian w tych sieciach i platformach można zaakceptować jako dodatkowy dowód w sprawach o naruszeniach Powszechnych Zasad Postępowania. Wikimedia Foundation powinna dążyć do współpracy (tam, gdzie jest to możliwe) z moderatorami przestrzeni na zewnętrznych platformach i zachęcać je do dodania wytycznych, które zniechęcają do eksportowania konfliktów on-wiki do ich przestrzeni.

Przetwarzanie odwołań

Osoby, co do których stwierdzono, że naruszyły Powszechne Zasady Postępowania, powinny mieć możliwość odwołania.

Droga odwoławcza

Od decyzji indywidualnego posiadacza zaawansowanych uprawnień powinna istnieć możliwość odwołania się do lokalnego lub wspólnego ciała decyzyjnego, innego niż U4C (np. KA lub międzyprojektowy KA). Jeżeli nie istnieje takie ciało decyzyjne, wówczas odwołanie do U4C jest dopuszczalne. Poza tym ustaleniem, społeczności lokalne mogą zezwolić na odwołanie się do innego posiadacza zaawansowanych uprawnień.

Odwołania nie są możliwe w przypadku:

  • wandalizmów spod IP, kont spamerskich i innych podobnych przypadków,
  • lekkich sankcji (blokady na okres krótszy niż 2 tygodnie),
  • decyzji podjętej przez konsensus społeczności projektu, z wyjątkiem, gdy istnieje podejrzenie nadużycia władzy lub problem systemowy,
  • decyzji organu decyzyjnego wysokiego szczebla, z wyjątkiem sytuacji, gdy sprawa została rozpoczęta przez ten organ,
  • niektórych decyzji podjętych przez zespół prawny Wikimedia Foundation na podstawie zobowiązań prawnych.

Decydowanie o odwołaniach przez U4C i organy społeczności

Decyzja powinna brać pod uwagę następujące czynniki:

  • powaga naruszenia Powszechnych Zasad Postępowania,
  • wszelkie wcześniejsze przypadki naruszeń PZP ze strony zaangażowanych osób,
  • surowość sankcji wobec osoby dopuszczającej się naruszenia PZP,
  • wpływ i szkody spowodowane naruszeniem PZP dla konkretnych osób, grup użytkowników i projektu jako całości,
  • długość czasu od popełnienia naruszenia,
  • dla każdej sprawy z osobna może być uwzględniona analiza kontekstu naruszenia, a także stan obecny,
  • podejrzenie nadużycia władzy,
  • podejrzenie problemów systemowych w projekcie.

Komitet Koordynacyjny PZP – UCoC Coordinating Committee (U4C)

Zostanie utworzony nowy globalny organ o nazwie „Komitet Koordynacyjny PZP” (U4C). Komitet ten będzie organem równorzędnym z innymi organami decyzyjnymi wysokiego szczebla (np. KA lub AffCom) i ma być ostateczną alternatywą w przypadku systemowych niepowodzeń lokalnych organów w egzekwowaniu Powszechnych Zasad Postępowania.

Cel

U4C monitoruje doniesienia o naruszeniach PZP, może angażować się w dodatkowe dochodzenia i w razie potrzeby podejmować działania. U4C będzie regularnie monitorować i oceniać stan egzekwowania PZP i może zaproponować Wikimedia Foundation oraz społeczności do rozważenia zmiany tekstu PZP. W razie potrzeby U4C będzie pomagać Wikimedia Foundation w prowadzeniu postępowań.

Komitet Koordynacyjny PZP:

  • rozpatruje skargi i odwołania w określonych okolicznościach, jak opisano poniżej, jak również przeprowadza wszelkie dochodzenia niezbędne do ich rozwiązania;
  • zapewnia zasoby dla najlepszych praktyk w zakresie przestrzegania PZP przez społeczność, takie jak między innymi materiały szkoleniowe i wyjaśnienie ścieżek eskalacji spraw;
  • wraz z innymi organami decyzyjnymi wysokiego szczebla i społecznościami, zapewnia ostateczną interpretację niniejszych wytycznych oraz Powszechnych Zasad Postępowania w przypadku pojawienia się niejasności;
  • rozwija proces samooceny / refleksji nad decyzjami i procedurami, aby wspierać lepsze podejmowanie decyzji i rozpatrywanie spraw;
  • monitoruje i ocenia skuteczność egzekwowania PZP w praktyce oraz sugeruje zmiany w wytycznych dotyczących egzekwowania PZP, aby dostosować je do przyszłych potrzeb i problemów, przy udziale Wikimedia Foundation i szerszej społeczności. Sugeruje Wikimedia Foundation i społeczności zmiany w niniejszym dokumencie oraz w samych PZP.

U4C nie może samo:

  • zmienić treści niniejszych wytycznych, ani treści Powszechnych Zasad Postępowania;
  • tworzyć regulacji, które są sprzeczne z niniejszym dokumentem lub z samym PZP, lub w jakikolwiek sposób ich obchodzić.

U4C nie będzie przyjmować spraw, które dotyczą sporów w relacjach pracodawca-pracownik, ogólnych sporów pomiędzy WMF i afiliantami lub jakichkolwiek spraw, które nie odnoszą się do naruszeń Powszechnych Zasad Postępowania i jego egzekwowania.

Zasięg

Istnieją pewne ograniczenia co do przypadków, które mogą być eskalowane do U4C w celu ponownego rozpatrzenia.

Komitet Koordynacyjny PZP jest organem właściwym do podejmowania ostatecznych decyzji:

  1. gdy nie istnieje lokalna struktura, która mogłaby zająć się sprawą;
  2. gdy lokalne struktury nie są w stanie zająć się daną sprawą;
  3. jeśli lokalne struktury same zdecydują się na eskalację sprawy do U4C w celu podjęcia ostatecznej decyzji;
  4. w przypadku poważnych problemów systemowych, z którymi nie mogą sobie poradzić istniejące struktury egzekwowania prawa, takich jak, ale nie tylko, przypadki lokalnych struktur przeciwdziałających PZP, naruszenia PZP obejmujące wiele społeczności Wikimedia lub projektów, lub przypadki dotyczące dużej liczby osób; samo U4C lub komitet ds. budowy U4C narzuci szczegółowe zasady akceptacji takich przypadków;
  5. w przypadku, gdy sprawa została skierowana do U4C przez Wikimedia Foundation i przyjęta według uznania U4C.

U4C może delegować swoje uprawnienia do podejmowania ostatecznych decyzji, z wyjątkiem przypadków poważnych problemów systemowych.

U4C będzie także:

  1. Pomagać lokalnym strukturom z Powszechnymi Zasadami Postępowania. Może to dotyczyć między innymi:
    • treningów,
    • sugestii i porad,
    • rad i konsultacji,
    • pomocy lokalnej strukturze w utworzeniu organu decyzyjnego wysokiego szczebla.
  2. Przedstawiać globalnej społeczności i Radzie Powierniczej WMF, nie rzadziej niż raz w roku, raport na temat egzekwowania PZP. Szczegóły dotyczące raportów zostaną ustalone przez komitet U4C Building committee.
  3. Sugerować zmiany w tekście PZP i niniejszych wytycznych.
  4. Działać jako niewyłączny łącznik społeczności z Wikimedia Foundation w sprawie Powszechnych Zasad Postępowania.
  5. Udzielać porad lokalnym strukturom, organom decyzyjnym wysokiego szczebla i społecznościom, gdy zostanie o to poproszony.

Wybór, członkostwo i role

Członkowie Komitetu będą wybierani co roku w wyborach organizowanych przez społeczność. Kandydaci muszą:

  1. spełniać kryteria Wikimedia Foundation co do dostępu do niepublicznych informacji, potwierdzić w swoim oświadczeniu wyborczym, że będą w pełni przestrzegać kryteriów;
  2. nie mieć aktywnych blokad w żadnym projekcie Wikimedia, ani nie być objętym event-banem;
  3. postępować zgodnie z Powszechnymi Zasadami Postępowania;
  4. spełniać wszelkie inne wymagania kwalifikacyjne określone w procesie wyborczym.

Członkowie Komitetu Koordynacyjnego PZP będą nusieli podpisać umowę o zachowaniu poufności, aby uzyskać dostęp do informacji niejawnych.

W wyjątkowych okolicznościach U4C może zwołać przedterminowe wybory, w formacie podobnym do regularnych corocznych wyborów, jeżeli stwierdzi, że rezygnacje lub brak aktywności stworzyły natychmiastowe zapotrzebowanie na dodatkowych członków.

Wikimedia Foundation może mianować do dwóch członków (bez prawa głosu) Komitetu.

U4C może tworzyć podkomitety lub wyznaczać pełnomocników do poszczególnych zadań lub ról, jeśli jest to właściwe.

Członkostwo w U4C jest otwarte dla każdego członka społeczności Ruchu Wikimedia pozostającego w zgodzie z zasadami. Skład członkowski U4C powinien odzwierciedlać globalną i zróżnicowaną strukturę globalnej społeczności.

Poszczególni członkowie U4C nie muszą rezygnować z innych uprawnień lub stanowisk (np. sysop, członek KA, pracownik afilianta), ale nie mogą brać udziału w rozpatrywaniu spraw, w które zostali zaangażowani w ramach swoich obowiązków.

Procedury

U4C sam zadecyduje jak często powinien się zbierać, zadecyduje także o pozostałych procedurach. U4C może tworzyć lub modyfikować swoje procedury tak długo, jak pozostaje to w ich zakresie. Tam, gdzie to stosowne, Komitet powinien zaprosić społeczność do udzielenia opinii w sprawie zamierzonych zmian przed ich wprowadzeniem.

Zasady – precedens

U4C nie tworzy nowych zasad i nie może zmieniać treści Powszechnych Zasad Postępowania. Zamiast tego U4C stosuje i egzekwuje PZP zgodnie z zakresem swoich obowiązków.

Podczas gdy Komitet przy rozstrzyganiu nowych spraw będzie zazwyczaj brał pod uwagę swoje wcześniejsze decyzje, nie będą one jednak tworzyć precedensu. Ponieważ zasady, wytyczne i normy ewoluują w czasie, poprzednie decyzje będą brane pod uwagę tylko w takim zakresie, w jakim pozostają one istotne w obecnym kontekście.

U4C Building Committee

Po ratyfikacji wytycznych egzekwowania PZP, Wikimedia Foundation poprowadzi facylitację procesu oraz zajmie się wszelką inną logistyką niezbędną do ustanowienia U4C. Pomoże także w przeprowadzeniu wstępnych procedur wyborczych.

U4C Building Committee będzie się składał z wolontariuszy Ruchu Wikimedia oraz pracowników afiliantów, którzy zostaną powołani w drodze otwartego procesu aplikacyjnego oraz wykwalifikowanych pracowników Fundacji na podstawie określonych umiejętności (w tym doświadczenia prawniczego i doświadczenia w zakresie DEI). Członkowie zostaną wybrani przez Vice President of Community Resilience and Sustainability Wikimedia Foundation. Wolontariusze wybrani do komitetu będą szanowanymi członkami społeczności z co najmniej dwoma z następujących umiejętności lub cechami:

  • doświadczenie w opracowywaniu zasad,
  • doświadczenie w stosowaniu istniejących zasad i wytycznych w projektach Wikimedia,
  • doświadczenie we współpracy online,
  • empatia,
  • doświadczenie we współpracy w międzynarodowych zespołach,
  • partycypacyjne podejmowanie decyzji.

Członkowie zostaną wybrani w taki sposób, aby w miarę możliwości reprezentowali różnorodność Ruchu Wikimedia w odniesieniu do języków, którymi się posługują, geografii, płci, wieku, wielkości projektu ich macierzystej wiki oraz ich ról w ruchu Wikimedia.

Wyniki pracy U4C Building Committee zostaną ratyfikowane przez Global Council lub przez społeczność w procesie podobnym do ratyfikującego niniejsze wytyczne.

Słowniczek

Administrator (sysop lub admin)
Zobacz definicję na Meta
Posiadacz zaawansowanych uprawnień
użytkownik, który posiada uprawnienia administracyjne powyżej typowych uprawnień do edycji, z reguły wybierany przez społeczność lub mianowany przez Komitet Arbitrażowy. Zaliczają się do tego między innymi: lokalni administratorzy, osoby funkcyjne, globalni administratorzy i stewardzi.
Komitet Afiliacyjny (Affcom)
Zobacz definicję na Meta
Komitet Arbitrażowy (arbkom, KA)
grupa zaufanych użytkowników, która służy jako ostateczne ciało decyzyjne w niektórych sporach. Zakres działania każdego KA jest określany przez jego społeczność. Jeden KA może obsługiwać więcej niż jeden projekt (np. Wikinews i Wikivoyage w jednym języku) i/lub więcej niż jeden język. Dla celów niniejszych wytycznych do tej grupy zalicza się również „Code of Conduct Committee for Wikimedia Technical Spaces and administrative panels”.
Społeczność
Odnosi się do społeczności danego projektu. Decyzje społeczności projektu są z reguły podejmowane w drodze konsensusu. Patrz również: Projekt.
Organ społeczności
Każdy zbiorowy organ decyzyjny inny niż U4C (np. lokalny lub wspólny KA, lub grupa lokalnych administratorów).
Cross-wiki
Dotykający więcej niż jeden projekt. Zobacz jeszcze: globalne.
Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo podczas wydarzenia
Koordynator ds. bezpieczeństwa imprezy: Osoba wyznaczona przez organizatorów wydarzenia związanego z Wikimediami jako odpowiedzialna za bezpieczeństwo i ochronę tego wydarzenia.
Globalne
Dotyczące wszystkich projektów Wikimedia.
Globalni administratorzy
Zobacz definicję na Meta.
Organ decyzyjny wysokiego szczebla
Grupa (np. U4C, KA, Affcom), od której wyroku nie ma możliwości odwołania się. Różne sprawy mogą mieć różne organy decyzyjne wyższego szczebla. Pod tym pojęciem nie kryje się grono użytkowników uczestniczących w dyskusji zorganizowanej na tablicy ogłoszeń i zakończonej decyzją, nawet jeśli od wyników tej dyskusji nie można się odwołać.
Lokalne
Dotyczące jednego projektu Wikimedia.
Mediacja
Formalny proces prowadzony przez mediatora, który próbuje rozwiązać problem bez formalnych sankcji. Struktura mediacji może być różna w zależności od ustalonych zasad.
Osoba funkcyjna organizacji afilianckiej
Każda osoba pełniąca rolę decyzyjną w dowolnym afiliancie Wikimedia lub reprezentująca tę organizację.
Prywatna wiki
Projekt wiki prowadzony przez podmiot inny niż Wikimedia Foundation.
Projekt (projekt Wikimedia)
Projekt wiki prowadzony przez Wikimedia Foundation.
Problem systemowy
Problem związany z systemowym nieprzestrzeganiem Powszechnych Zasad Postępowania przy udziale wielu osób w projekcie, w szczególności tych, które posiadają zaawansowane uprawnienia.
Steward
Zobacz definicję na Meta.
Powiązane przestrzenie na platformach „obcych”
Strony internetowe, łącznie z prywatnymi wiki, które nie są prowadzone przez WMF, ale na których użytkownicy dyskutują o sprawach projektowych związanych ze światem Wikimediów. Często moderowane przez wolontariuszy Wikimedia.