Jump to content

Univerzalni kodeks ponašanja/Smernice za sprovođenje

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Version 1 and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.


Универзални кодекс понашања

Smernice za sprovođenje UCoC

Enforcement guidelines summary


У овој табели можете пронаћи резиме комплетних смерница за спровођење. Направљен је да би се осигурало да сваки члан заједнице може да разуме нове смернице.

КО је одговоран за спровођење УЦОЦ-а?

  • Именовани функционери и тела у заједници<ref>као што су, без ограничења, Администратори или арбитражни комитети<ref>
  • Фондација Викимедија
  • Чланови тима за безбедност догађаја и људи у сличним улогама
  • Нови орган под називом Координациони одбор Универзалног кодекса понашања (У4Ц)
  • У4Ц ће пратити спровођење УЦоЦ-а. О саставу У4Ц одлучиће Одбор за изградњу У4Ц. Овај одбор ће бити изабран на исти начин као и претходни одбори УЦОЦ-а. Заједница ће изгласати нацрт који је припремио Одбор за иаградњу.

Локални и глобални функционери треба да разумеју како функционише спровођење УЦоЦ-а чак и ако нису део У4Ц.

Напомене


КАКО ће се ово урадити?

  • Локалне заједнице, филијале и Викимедија фондација треба да развију и спроводе обуку за чланове заједнице како би они могли боље да се баве узнемиравањем и другим кршењима УЦоЦ-а.
  • Поред тога, Смернице дају препоруке које стране треба да се позабаве којим врстама кршења УЦоЦ-а.
  • Смернице за спровођење представљају границе у врстама понашања које заједнице треба да примењују како би спровеле и следиле УЦоЦ.

КОЈЕ додатне ствари морају постојати да би се ово догодило?

  • Заједнице су слободне да наставе да користе своје постојеће системе спровођења док год они нису у супротности са Смерницама за спровођење.
  • Смернице за спровођење напомињу да би жалбе требало да буду могуће и практично доступне свим појединцима који су кажњени због кршења УЦоЦ-а.

Pregled

Definicija sprovođenja Kodeksa

Sprovođenje Kodeksa predstavlja skup preventivnih, otkrivajućih, istražnih i drugih radnji koje se preduzimaju u cilju rešavanja slučajeva kršenja Univerzalnog kodeksa ponašanja.

Sprovođenje Kodeksa je odgovornost unapred određenih funkcionera i tela koji poseduju tehnička ovlašćenja ili ovlašćenja za donošenje odluka, uključujući bez ograničenja: lokalne sistem operatere (sisope), stjuarde, Arbitražne odbore (u daljem tekstu, ArbCom) i njihove članove, koordinatore za bezbednost događaja, Koordinacioni odbor Univerzalnog kodeksa ponašanja (U4C), te Fondacija Vikimedija.

Određivanje funkcionera će, kad god je to moguće, vršiti lokalne zajednice, poštujući načelo subsidijarnosti da onlajn i oflajn zajednice širom sveta treba da same donose odluke kad god je to moguće.

Ovo treba da se uradi na pravilan, blagovremen način, dosledno u celom pokretu Vikimedija. Shodno tome, pojedinci koji su zaduženi za sprovođenje Univerzalnog kodeksa ponašanja moraju biti u potpunosti upoznati sa propisima koje sprovode.

Sprovođenje UCoC primenjuje se preventivnim radom i kampanjama, izdavanjem upozorenja i obaveštenja sa ciljem da se lica sa znacima problematičnog ponašanja ubede da se pridržavaju Kodeksa, uvođenjem tehničkih i društvenih ograničenja, te preduzimanjem dodatnih koraka koji mogu biti neophodni i primereni. Lokalni i globalni funkcioneri koji primenjuju politike, kodekse, pravila i propise na Vikimedijinim prostorima, kako onlajn tako i oflajn, treba da razumeju upravljanje funkcijom i procesom sprovođenja Kodeksa.

Rad na preventivi (čl. 1 i 2 UCoC)

Cilj preventivnog rada je da se korisnici javnih vikija Fondacije Vikimedija i drugih subjekata koji potpadaju pod UCoC upoznaju sa njegovim postojanjem i promoviše dobrovoljno poštovanje Kodeksa.

Rukovanje prevodima smernica za sprovođenje UCoC

Originalna verzija Smernica za sprovođenje UCoC je na engleskom jeziku. Ovaj tekst će biti preveden na druge jezike koji se koriste u Vikimedija projektima. U slučaju bilo kakvih razlika u značenju između originalne engleske verzije i prevoda, originalna verzija na engleskom treba da ima prednost i da bude ona na kojoj su zasnovane odluke.

Afirmacija UCoC među određenim grupama

UCoC se primenjuje na svakoga ko stupa u interakciju i doprinosi projektima Vikimedije, zvanične događaje sa ličnim prisustvom, kao i povezane prostore koji se održavaju na platformama trećih strana. Od sledećih pojedinaca treba tražiti da potvrde (putem potpisane izjave ili kroz neki drugi format o kome će se odlučiti) da prihvataju Univerzalni kodeks ponašanja i da će se pridržavati njegovih odredbi:

  • Svo osoblje Fondacije Vikimedija, članovi odbora, osoblje podružnica i zaposleni po ugovoru (kontraktori);
  • Svi nosioci naprednih prava;
  • Svi članovi visokorangiranog tela za donošenje odluka pri bilo kojem projektu;
  • Svaki pojedinac koji želi da koristi zaštitni znak Fondacije Vikimedija na različitim događajima kao što su, bez ograničenja: događaji brendirani Vikimedijinim zaštićenim znakovima (kao što je njihovo uključivanje u naslov događaja) i predstavljanje Vikimedijine organizacije, zajednice ili projekta na događaju (kao što je, bez ograničenja, prezenter ili operater štanda);
  • Svaki službenik Vikimedijine podružnice ili buduće Vikimedijine podružnice (kao što je, bez ograničenja: pojedinac ili grupa pojedinaca koji žele da promovišu i/ili sarađuju na događaju, grupi, studiji pod pokroviteljstvom Vikimedije, kako na tako i u van-viki istraživačkom okruženju).

Gore pobrojani korisnici treba da obave čin potvrđivanja u trenutku sticanja prava ili uloge, kao pri svakom ponovnom izboru, obnavljanju ili produženju. Postojeći to čine u kratkom roku nakon ratifikacije ovih smernica, sa izuzetkom onih koji su trenutno nosioci naprednih prava koja nisu za obnavljanje i koji stoga neće imati određeni vremenski okvir za izvršenje čina potvrđivanja. Ovo se može promeniti nakon revizije, godinu dana po ratifikaciji ovih smernica. Nakon što se formira, U4C će kreirati procedure koje će olakšati sprovođenje potvrđivanja.

Preporuke za UCoC obuku članova zajednice

Fondacija Vikimedija treba da razvije i sprovede obuku za članove zajednice, uz smernice iz lokalnih zajednica i podružnica, kako bi bili u stanju da identifikuju, rešavaju i umanje štetu prouzrokovanu kršenjem UCoC-a, naročito u slučajevima uznemiravanja i sličnim problemima u ponašanju.

Pojedinci od kojih se traži da priznaju i pridržavaju se Univerzalnog kodeksa ponašanja moraće da pohađaju obuku kako bi se obezbedilo zajedničko razumevanje primene. Ostali članovi zajednice će moći da prisustvuju ovoj obuci ako to žele.

Obuka za korisnike treba da sadrži, u najmanju ruku, smernice i alate za identifikaciju onoga što se smatra neetičkim ponašanjem i priručnik o tome kako reagovati kada ste na meti uznemiravajućeg ponašanja.

Obuka treba da sadrži najmanje sledeće nivoe sertifikacije:

  • Nivo 1: Opšte osnovno poznavanje UCoC;
  • Nivo 2: Sposobnost rešavanja slučajeva kršenja UCoC uključujući tu i žalbe;
  • Nivo 3: Odgovarajuća podrška za mete uznemiravanja.

Završetak nivoa sertifikovane obuke ne treba tumačiti kao posedovanje pozicije ili nivoa poverenja zajednice koji je potreban za obavljanje radnji obuhvaćenih obukom.

  • Preporučujemo da Fondacija Vikimedija obezbedi resurse za prevod kada se izveštaji dostavljaju na jezicima koje određene osobe ne poznaju.
  • Proces obuke za korisnike i osoblje, koji je razvila fondacija Vikimedija uz doprinose funkcionera, kako bi naučili kako da primenjuju procese pravičnog postupanja i razumeju UCoC u praksi.

Promovisanje UCoC

Da bi se promovisala njegova vidljivost, veza ka UCoC treba da bude prisutna na sledećim mestima:

  • Stranicama za registraciju korisnika;
  • Podnožjima stranica Vikimedija projekata i stranica za potvrdu izmena za odjavljene korisnike (tamo gde je to prikladno, s obzirom na upotrebljivost, ograničenja oblika i druga tehnička pitanja);
  • Podnožjima veb stranica priznatih podružnica i korisničkih grupa;
  • Uočljivo prikazana na događajima sa ličnim prisustvom;
  • Bilo kom drugom mestu koje lokalni projekti smatraju odgovarajućim.

Efikasan rad (čl. 3 UCoC)

Cilj efikasnog rada je da se obezbede putevi za obradu i dokumentovanje prijavljenih slučajeva, resursi za procesuiranje slučajeva, definicije za različite vrste kršenja i mehanizama za sprovođenje, kao i sugestije za alate za prijavljivanje i žalbeni postupak.

Principi za podnošenje i obradu prijavljenih prekršaja

Putevi eskalacije

  • Prijavu kršenja UCoC-a može da podnese meta tog kršenja, kao i neumešana treća strana koja posmatra incident;
  • Određene slučajeve treba proslediti ili, ako je potrebno, eskalirati u skladu sa odredbama iz odeljka o vrstama prekršaja i mehanizmima sprovođenja / grupama;
  • Slučajevi se po potrebi mogu obrađivati po stepenu prioriteta.

Smernice za obradu

  • Slučajeve, a posebno manje prekršaje, treba kad god je to moguće i prikladno rešavati putem upozorenja i obaveštenjem o UCoC, a ne administrativnom kaznom.
  • Slučajeve treba prosuđivati na informisan način i uz svest o odgovarajućem kontekstu.
  • Slučajeve treba rešavati u doslednom vremenskom okviru.
    • Ako se proces produži, organ koji donosi odluku treba o tome redovno da izvesti učesnike u postupku.
  • Eventualne sankcije se primenjuju u skladu sa ulogama i odgovornostima osobe koja je prekršila UCoC (plaćeno osoblje, izabrani ili imenovani korisnik, volonter, itd.), prirodom i ozbiljnošću prekršaja.
  • O privatnosti predmeta odlučuju ne samo oni koji su zaduženi za rešavanje slučaja, već i uz doprinos onih koji su podneli prvobitnu prijavu.

Posebni slučajevi i izuzeci

  • Korisnici koji podnose prijave iz loše namere i bave se upornim neopravdanim prijavljivanjem rizikuju da se suoče sa sankcijama kao što su, bez ograničenja: gubitak privilegija za prijavljivanje i/ili sankcije kojima im se ograničava ili blokira pristup interfejsu za podnošenje prijava.
  • Jednostavni slučajevi kao što je, bez ograničenja, običan vandalizam, treba rešavati kroz uređivanje sadržaja i putem redovnih procesa za rešavanje ometanja koji već postoje na Vikiju;

Obezbeđivanje resursa za obradu slučajeva

Lokalno sprovođenje UCoC može biti podržano na više načina, a zajednicama će na raspolaganju biti više različitih mehanizama ili pristupa zasnovanih na nekoliko faktora, kao što su: njihov kapacitet, pristup upravljanju i opšte preferencije zajednice. Neki od ovih pristupa mogu uključivati:

  • Arbitražni odbor (ArbCom) za određeni projekat Vikimedije;
  • Zajednički ArbCom koji deli više projekata Vikimedije;
  • Napredni nosioci prava koji na decentralizovan način sprovode lokalne politike u skladu sa UCoC;
  • Paneli lokalnih administratora koji primenjuju politike za projekat Vikimedije; i
  • Lokalni saradnici koji sprovode lokalne politike kroz diskusiju i dogovor u zajednici.

Zajednice treba da nastave sa postojećim načinima sprovođenja tamo gde ti načini nisu u suprotnosti sa ostalim preporukama iz ovih smernica.

Sprovođenje prema vrstama prekršaja

U ovom odeljku se navodi neiscrpna lista različitih vrsta prekršaja, zajedno sa potencijalnim mehanizmom sprovođenja koji se na njih odnosi.

Prekršaji koji uključuju pretnje bilo kojom vrstom fizičkog nasilja
  • Ovim prekršajima se bavi tim za Poverenje i bezbednost.
Prekršaji koji uključuju pretnje sudskim sporom ili pravne pretnje
  • Ovakve slučajeve treba odmah proslediti pravnom timu Fondacije Vikimedija ili, kada je to prikladno, drugim profesionalcima koji mogu na odgovarajući način da procene meritornost pretnji.
Prekršaji koji uključuju otkrivanje ličnih podataka bez pristanka
  • Obično se ovim prekršajima bave korisnici sa pravima nadzora ili zabrane uređivanja;
  • Povremeno se ovim prekršajima bavi tim za Bezbednost i poverenje;
  • Ako prekršaj povlači zakonsku obavezu, slučaj će odmah biti prosleđen pravnom timu Fondacije Vikimedija ili, kada je to prikladno, drugim profesionalcima koji mogu na odgovarajući način proceniti osnovanost slučaja.
Prekršaji vezani za upravljanje podružnicama
  • Rukovodi Komisija za podružnice.
Sistematsko nepoštovanje UCoC
  • U ndležnosti U4C;
  • Pojedini primeri sistematskog nepoštovanja uključuju:
    • Nedostatak lokalnih kapaciteta za sprovođenje UCoC;
    • Dosledne lokalne odluke koje su u suprotnosti sa UCoC;
    • Odbijanje sprovođenja UCoC;
    • Nedostatak resursa ili zajednice ili nedostatak volje za rešavanje problema.
  • U4C će se baviti slučajevima kros-viki (na više vikija) kršenja UCoC-a na administrativnom nivou.
Prekršaji van Vikija

(primeri kao što su, bez ograničenja: „edit-a-thons“ sa ličnim prisustvom, ili događaji van vikija, kao što su diskusione liste ili srodni prostor hostovan na platformama trećih strana)

  • Postojeći lokalni i globalni mehanizmi sprovođenja kao što su, bez ograničenja: politike prijateljskog prostora ili pravila konferencija, propisuju pravila ponašanja i postupanja u slučajevima kršenja izvan vikija.
  • Ovakvim prekršajima se bavi U4C tamo gde ne postoji lokalna struktura (npr. ArbCom), ili ako im slučaj prijave organizatori događaja, lokalne pridružene grupe ili tela koja se bave kršenjem UCoC-a na pojedinačnom vikiju. U nekim slučajevima može biti od pomoći prijaviti van-viki prekršaje strukturama za sprovođenje nadležnim za taj van-viki prostor. Ovo ne treba tumačiti kao da se implicira da postojeći lokalni i globalni mehanizmi sprovođenja ne mogu delovati u slučajevima prekršaja izvan vikija.
  • U slučajevima događaja koje organizuje Fondacija, tim za Poverenje i bezbednost je nadležan za sprovođenje pravila događaja.
Kršenja UCoC-a na vikiju
  • Kršenja UCoC-a na više vikija: Obrađuje ih U4C ukoliko prijave proslede ili ih sami ne obrade globalni sisopi i stjuarti ili rukovodioci tela koja su nadležna za kršenja odredbi UCoC na pojedinačnom vikiju;
  • Kršenja UCoC-a na pojedinačnom vikiju: Obrađuju pojedinačni projekti Vikimedije u skladu sa svojim postojećim smernicama (na primer, bez ogranečnja: vandalizam, unošenje pristrasnosti ili netačnih informacija, zloupotreba ovlašćenja, izbegavanje zabrane)
Prekršaji u tehničkim prostorima
  • Komisija za Tehnički kodeks ponašanja

Preporuke za alat za izveštavanje i obradu

U cilju smanjenja tehničke barijere za prijavljivanje i obradu slučajeva kršenja UCoC, Fondacija Vikimedija će razviti i održavati centralizovani alat za prijavljivanje i obradu kršenja UCoC u formi MediaWiki ekstenzije.

Izveštaji treba da sadrže dovoljno informacija da bi na njih moglo da se reaguje ili da pruže korisnu evidenciju o slučaju o kom je reč. Interfejs za izveštavanje treba da omogući podnosiocu žalbe da iznese takve detalje onome ko je odgovoran za obradu tog konkretnog slučaja. Ovo uključuje informacije kao što su, bez ograničenja:

  • Način na koji prijavljeno ponašanje krši Univerzalni kodeks ponašanja;
  • Ko ili šta je povređeno ovim kršenjem UCoC;
  • Datum i vreme kada su se incident ili incidenti dogodili;
  • Lokacija ili lokacije na kojima se ovaj incident dogodio;
  • Druge relevantne informacije koje bi omogućile organima za sprovođenje da na najbolji način odluče o ovom pitanju.

Alat treba da radi na principima jednostavnosti korišćenja, poštovanja privatnosti i anonimnosti, fleksibilnosti u obradi i transparentne dokumentacije:

Privatnost i anonimnost

  • Omogućava da se prijave podnose javno (gde su svi detalji slučaja vidljivi široj javnosti), ili sa različitim stepenom privatnosti (na primer, kada je ime izvestioca skriveno od javnosti; gde je korisničko ime bilo kog pojedinca uključenog u prijavljeno ponašanje skriveno od javnosti; kao i drugi potencijalni primeri)
  • Dozvoljava podnošenje prijave bez obzira da li je korisnik prijavljen ili je odjavljen.

Obrada

  • Omogućava da prijave, uz zaštitu privatnosti, obrade oni koji su zaduženi za rešavanje kršenja UCoC;
  • Omogućava da se prijave proslede relevantnim organima; Povezuje trenutne slučajeve sa prethodnim slučajevima koji uključuju istog primaoca žalbe, uključujući i mogućnost da se prijave podnete lično ili van vikija povežu sa aktivnim prijavama kršenja UCoC.
  • Obezbeđuje način da se lično podneta prijava integriše ili dokumentuje u istom sistemu prijavljivanja.
  • Dozvoljava onima koji obrađuju slučajeve da filtriraju zlonamerno podnete prijave.

Transparentna dokumentacija

  • Obezbeđuje način da se svi predmeti javno arhiviraju na način koji omogućava pretraživanje, uz očuvanje stepena privatnosti i bezbednosti u slučajevima koji nisu javni;
  • Dodeljuje svakom slučaju jedinstveni javni identifikator u svrhu javne vidljivosti;
  • Dozvoljava ograničeno prikupljanje osnovnih statističkih podataka o korišćenju ovog alata, u svrhu izveštavanja šire javnosti o sprovođenju UCoC, u skladu sa našim principima minimalnog prikupljanja podataka i poštovanja privatnosti članova naše zajednice.

Pojedinci zaduženi za sprovođenje UCoC nisu obavezni da koriste ovaj alat i mogu da nastave da rade sa alatkama koje smatraju neophodnim ili najprikladnijim, pod uslovom da one dozvoljavaju da se slučajevi obrađuju ili kreiraju u skladu sa istim principima jednostavnosti upotrebe, privatnosti i anonimnosti, fleksibilnosti u obradi i transparentnog dokumentovanja.

Preporuke za lokalne izvršne strukture

Tamo gde je to moguće, podstičemo postojeće strukture za sprovođenje da preuzmu odgovornost za prijem i rešavanje slučajeva kršenja UCoC-a, u skladu sa gore navedenim smernicama. Ako je u određenom slučaju lokalna struktura sprovođenja stroža od sledeće osnovne linije, preporučujemo da se pridržavate postojeće lokalne strukture sprovođenja u odnosu na ovde date smernice. Kako bismo obezbedili konzistentno sprovođenje UCoC u čitavom pokretu, preporučujemo da se primenjuju sledeći osnovni principi kada se radi o kršenju UCoC na nivou pojedinačnog projekta.

Pravičnost u procesu

  • Politike podrške izbegavanja sukoba interesa pomažu administratorima i drugima da odrede kada treba da se uzdrže ili odustanu od rada na prijavi kada su blisko uključeni u problem. U skladu sa postojećim Vikimedijinim arbitražnim procesima, arbitri imenovani u sporu treba da se povuku iz slučaja:
  • Kada je potrebno više informacija da bi se podržala odluka U4C ostajući u okvirima očekivanja politike privatnosti i uz minimiziranje nepotrebne štete za tužitelja ili optuženog tokom trajanja procesa, zajednice i visoko rangirana tela za donošenje odluka će pozvati perspektive iz optuženi.

Transparentnost procesa

  • Postojeće zajednice i/ili Fondacija Vikimedija treba da obezbede dokumentaciju o ozbiljnosti različitih, uobičajenih vrsta uznemiravanja koje se onda mogu koristiti za planiranje različitih ishoda. Ovo bi pomoglo u pružanju podrške administratorima ili drugim organima za sprovođenje UCoC tako što bi mogli da koriste ove preporuke kako bi samostalno odredili odgovarajući stepen ozbiljnosti.

Kada je to moguće, projekti i podružnice Vikimedije treba da održavaju stranice na kojima su navedene politike i mehanizmi sprovođenja u skladu sa tekstom politike UCoC. Projekti i podružnice čije su postojeće smernice ili politike u suprotnosti sa tekstom politike UCoC treba da razgovaraju o promenama kako bi se uskladile sa standardima globalne zajednice. Ažuriranje ili kreiranje novih lokalnih politika treba da se izvrši tako da one ne budu u suprotnosti sa UCoC. Projekti i filijale mogu tražiti savetodavna mišljenja od U4C o potencijalnim novim politikama ili smernicama.

Za razgovore koji se odnose specifično na Vikimediju, a koji se odvijaju na povezanom prostoru koji se nalazi na platformama trećih strana (npr. Discord, Telegram, itd.), Vikimedijini uslovi korišćenja možda neće moći da se primenjuju. Oni su pokriveni Uslovima korišćenja i smernicama ponašanja te konkretne veb stranice. Ipak, ponašanje Vikimedijanaca na povezanom prostoru na platformama trećih strana može se prihvatiti kao dodatni dokaz u izveštajima o kršenju UCoC-a. Fondacija Vikimedija bi trebalo da traži saradnju (gde je to izvodljivo) sa takvim platformama trećih strana i podstakne ih da dodaju smernice koje obeshrabruju prenošenje sukoba sa viki u njihove prostore.

Obrada žalbi

Pojedinci za koje se utvrdi da su prekršili UCoC treba da imaju mogućnost žalbe.

Putevi apelacije

Na odluku pojedinačnog nosioca naprednih prava žalba se može podneti lokalnom ili zajedničkom telu za odlučivanje koje nije U4C (npr. ArbCom). Ako takvo telo za kolektivno odlučivanje ne postoji, onda je dozvoljena žalba U4C. Pored ovoga, lokalne zajednice mogu dozvoliti žalbe drugom pojedinačnom nosiocu naprednih prava.

Žalbe nisu moguće u sledećim slučajevima:

  • za IP adrese koje se bave vandaliziranjem, spam naloga (za neželjene poruke) i slične slučajeve
  • za lakše sankcije (zabrana ispod 2 nedelje)
  • protiv odluke koju je doneo ekspert za zajednicu na određenom projektu, osim ako postoji sumnja na zloupotrebu ovlašćenja ili sistematsko pitanje;
  • protiv odluke visoko rangiranog tela za donošenje odluka, osim ako je samo to telo uputilo na žalbu;
  • protiv određenih odluka pravnog tima Fondacije Vikimedija zasnovanih na suprotstavljenim zakonskim obavezama.

Odlučivanje po žalbama U4C i organa zajednice

Odluka treba da se zasniva na sledećim faktorima:

  • Ozbiljnost početnog kršenja UCoC;
  • Bilo kakva prethodna istorija kršenja UCoC-a od strane pojedinaca o kojima je reč;
  • Ozbiljnost sankcije protiv osobe koja se bavi kršenjem UCoC;
  • Uticaj i šteta prouzrokovana kršenjem UCoC naneta određenim pojedincima, klasama urednika i projektu u celini;
  • Dužina vremena od kada je došlo do kršenja;
  • Kontekstualna analiza kršenja, kao i trenutno stanje mogu se razmotriti od slučaja do slučaja;
  • Sumnja na zloupotrebu ovlašćenja; i
  • Sumnja na sistemski problem.

Koordinacioni odbor UCoC (U4C)

Biće formiran novi globalni komitet pod nazivom Koordinacioni odbor Univerzalnog kodeksa ponašanja (U4C). Ovaj odbor će biti telo ravnopravno sa drugim telima za donošenje odluka na visokom nivou (npr. ArbCom i AffCom), i namera je da ono bude konačna alternativa u slučaju sistematskih propusta lokalnih organa da sprovode Univerzalni kodeks ponašanja.

Svrha

Koordinacioni odbor Univerzalnog kodeksa ponašanja prati izveštaje o kršenju UCoC-a, može da se angažuje u dodatnim istragama i preduzimaće odgovarajuće mere. U4C će redovno pratiti i procenjivati stanje primene Kodeksa i može predložiti odgovarajuće izmene UCoC Fondaciji Vikimedija i zajednici na razmatranje. Kada je potrebno, U4C će pomagati Fondaciji Vikimedija u rešavanju slučajeva.

Koordinacioni odbor Univerzalnog kodeksa ponašanja:

  • bavi se pritužbama i žalbama u određenim okolnostima kao što je navedeno u nastavku, te sprovodi sve istrage neophodne za njihovo rešavanje;
  • obezbeđuje resurse za najbolje prakse poštovanja UCoC u zajednici, kao što su, bez ograničenja, materijali za obuku i razjašnjavanje puteva eskalacije;
  • zajedno sa organima za donošenje odluka na visokom nivou i zajednicama, daje konačno tumačenje ovog dokumenta „Smernice za sprovođenje UCoC-a“ i samog UCoC-a kad god se pojavi nejasnoća;
  • razvija proces samoevaluacije / proces refleksije na odluke i procedure kako bi se podržalo bolje donošenje odluka i procesuiranje slučajeva;
  • prati i procenjuje efikasnost primene UCoC u praksi i predlaže izmene i dopune smernica za sprovođenje UCoC-a kako bi se uskladile sa budućim potrebama i zabrinutostima; uz doprinos Fondacije Vikimedija i šire zajednice – daje predloge Fondaciji i zajednici za promene ovom dokumentu „Uputstva za sprovođenje UCoC“ i samog UCoC.

U4C ne može samostalno:

  • da promeni ovaj dokument „Smernice za sprovođenje UCoC“ ili sam UCoC;
  • kreira propise koji su u suprotnosti sa ovim dokumentom „Smernice za sprovođenje UCoC-a” ili samim UCoC-om, ili ih zaobilaze na bilo koji način;

U4C neće preuzimati slučajeve koji se odnose na sporove u odnosima između poslodavaca i zaposlenih, opšta neslaganja između Fondacije Vikimedija i njenih filijala, ili na bilo šta što se ne odnosi na kršenje Univerzalnog kodeksa ponašanja i njegovu primenu.

Opseg

Postoje određena ograničenja u slučajevima koji se mogu proslediti U4C na razmatranje.

U4C će imati nadležnost za donošenje konačne odluke:

  1. Kada ne postoji lokalna struktura za rešavanje pritužbi;
  2. Kada lokalne strukture nisu u mogućnosti da se bave slučajem;
  3. Kada lokalne strukture same odluče da eskaliraju slučaj kod U4C radi donošenja konačne odluke;
  4. Za ozbiljna sistematska pitanja koja ne mogu da reše postojeće strukture za sprovođenje, kao što su, bez ograničenja, slučajevi lokalnih struktura koje se suprotstavljaju UCoC-u, kršenja UCoC-a koja obuhvataju više Vikimedijinih zajednica ili projekata, ili slučajevi koji uključuju veliki broj pojedinaca. Sam U4C ili odbor za izgradnju U4C će nametnuti detaljna pravila za prihvatanje takvih slučajeva.
  5. Kada Fondacija Vikimedija uputi slučaj U4C i U4C ga prihvati prema svom diskrecionom pravu.

U4C može delegirati svoja ovlašćenja za donošenje konačnih odluka osim u slučajevima ozbiljnih sistemskih problema.

U4C će takođe:

  1. Pomagati lokalnim strukturama sa Univerzalnim kodeksom ponašanja. Ovo može uključivati:
    • obuku;
    • predloge najboljih praksi;
    • savete i konsultacije;
    • pomoć lokalnoj strukturi u uspostavljanju tela za donošenje odluka na visokom nivou.
  2. Pružati izveštaje globalnoj zajednici i Upravnom odboru Fondacije Vikimedija, najmanje jednom godišnje, o primeni UCoC-a. O detaljima izveštavanja će odlučivati Komitet za izgradnju U4C;
  3. Predlagati izmene UCoC i u sprovođenju UCoC;
  4. Delovati kao jedna od veza zajednice sa Fondacijom Vikimedija u pitanjima koja se tiču UCoC.
  5. Kada se to zatraži, davati savete zajednicama i lokalnim strukturama koje donose odluke na visokom nivou.

Selekcija, članstvo i uloge

Članovi odbora sa pravom glasa biće birani svake godine na izborima koje organizuje i vodi zajednica. Kandidati moraju:

  1. Ispunjavati kriterijume Fondacije Vikimedija za pristup nejavnim ličnim podacima i potvrditi u svojoj izbornoj izjavi da će u potpunosti ispunjavati kriterijume; i
  2. Da nisu sankcionisani na bilo kom projektu Vikimedije niti da imaju zabranu događaja;
  3. Poštovati UCoC; i
  4. Ispunjavati sve druge uslove za kvalifikaciju utvrđene izbornim procesom.

Članovi U4C će potpisati ugovor o neotkrivanju podataka kako bi im se omogućio pristup nejavnim informacijama.

U izuzetnim okolnostima, U4C može raspisati privremene izbore, u formatu sličnom onom na redovnim godišnjim izborima, ako utvrdi da su ostavke ili neaktivnost stvorile hitnu potrebu za dodatnim članovima.

Fondacija Vikimedija može imenovati do dva člana Odbora bez prava glasa.

U4C može formirati pod-odbore ili odrediti pojedince za određene zadatke ili uloge prema potrebi.

Članstvo u U4C biće otvoreno za svakog člana zajednice Pokreta Vikimedije koji ima dobru reputaciju. Članstvo U4C treba da odražava globalni i raznolik sastav naše globalne zajednice.

Pojedinačni članovi U4C ne moraju da daju ostavke na druge mandate (npr. lokalni savetnik, član ArbCom-a, koordinator za bezbednost događaja), ali ne mogu da učestvuju u obradi slučajeva u koje su bili uključeni kao rezultat svojih drugih mandata.

Procedure

U4C će odlučiti o tome koliko često treba da se sastaje i o drugim procedurama. U4C može kreirati ili modifikovati svoje procedure sve dok je to u njihovom delokrugu. Tamo gde je prikladno, Komitet treba da pozove zajednicu da komentariše nameravane promene pre nego što ih primeni.

Politika i presedan

U4C ne kreira novu politiku i ne sme da dopunjuje ili menja Univerzalni kodeks ponašanja. Umesto toga, U4C primenjuje i sprovodi UCoC kako je definisano njegovim delokrugom.

Iako će Komitet obično uzeti u obzir svoje ranije odluke kada odlučuje o novim slučajevima, prethodne odluke ne stvaraju presedan. Kako se politike, smernice i norme zajednice vremenom razvijaju, prethodne odluke će se uzimati u obzir samo u meri u kojoj ostaju relevantne u trenutnom kontekstu.

Odbor za izgradnju U4C

Nakon ratifikacije smernica za sprovođenje UCoC-a, Fondacija Vikimedija će olakšati proces izrade nacrta, u obliku ustava, ostatka procesa U4C, baviti se bilo kojom drugom logistikom neophodnom za uspostavljanje U4C-a i pomoći u olakšavanju početnih izbornih procedura.

Odbor za izgradnju će se sastojati od članova volonterskog pokreta koji su dovedeni kroz otvoreni proces prijavljivanja, osoblja podružnica koje se dobrovoljno prijavi i kvalifikovanog osoblja Fondacije zasnovanog na specifičnim veštinama (uključujući pravno iskustvo, iskustvo različitosti i inkluzije i stručnost u vezi sa prevođenjem). Članove će birati Potpredsednik za Otpornost zajednice i održivost Fondacije Vikimedija. Članovi volonteri za komitet će biti poštovani članovi zajednice sa najmanje dve od sledećih veština ili osobina:

  • iskustvo u izradi nacrta politike;
  • iskustvo sa primenom postojećih pravila i politika na Vikimedijinim projektima;
  • iskustvo u saradnji na mreži;
  • saosećanje;
  • iskustvo u saradnji u međunarodnom timu;
  • participativno donošenje odluka.

Oni će biti odabrani koliko god je to moguće da takođe predstavljaju raznolikost našeg pokreta u pogledu jezika koji se govori, geografije, pola, starosti, veličine projekta na njihovom matičnom vikiju i njihove uloge u pokretu Vikimedija.

Rad Odbora za izgradnju U4C ratifikovaće ili Globalni savet ili proces zajednice sličan ratifikaciji ovog dokumenta.

Rečnik

Administrator (sisop ili admin)
Videti definiciju na Meti.

Nosilac naprednih prava: korisnik koji ima administrativna prava iznad tipičnih dozvola za uređivanje, generalno biran kroz procese zajednice ili imenovan od strane arbitražnih komiteta. Ovo uključuje, kao neiscrpnu listu: lokalne sisope / administratore, funkcionere, globalne sisope, upravitelje.

Affcom (Affiliations Committee)
Videti definiciju na Meti.

Arbitražni odbor, odnosno ArbCom: grupa korisnika od poverenja koji služe kao telo za donošenje konačne odluke u nekim sporovima. Obim svakog ArbCom-a je definisan od strane njegove zajednice. ArbCom može da služi za više od jednog projekta (npr. Wikinews i Wikivoyage) i/ili za više od jednog jezika. Za potrebe ovih Smernica, ovo uključuje Komitet kodeksa ponašanja za tehničke prostore Vikimedije i administrativne panele.

zajednica
Odnosi se na zajednicu nekog projekta. Odluke zajednice projekta se obično donose konsenzusom. Videti i: Projekat.
Organ zajednice
Bilo koje telo za kolektivno odlučivanje osim U4C (na primer, lokalni ili zajednički ArbCom, ili panel lokalnih sisopa).
Kros-viki
Koji ima uticaj na više od jednog projekta. Videti i: Global.
Koordinator za bezbednost događaja
Osoba koju su organizatori događaja sa ličnim prisustvom povezanog sa Vikimedijom odredili kao odgovornu za bezbednost i sigurnost tog događaja.
Global
Koji se odnosi na sve Vikimedija projekte.
Globalni sisopi
Videti na Meti.
Telo za donošenje odluka na visokom nivou
Grupa (tj. U4C, ArbCom, Affcom) izvan koje nema dalje mogućnosti žalbe. Različita pitanja mogu imati različita tela za donošenje odluka na visokom nivou. Ovaj termin ne uključuje korisnike koji učestvuju u diskusiji organizovanoj na oglasnoj tabli i koja rezultira odlukom, čak i ako se na rezultate te diskusije ne može uložiti žalba.
Lokalni
Koji se odnosi na pojedinačni Vikimedija projekat.
Posredovanje (medijacija)
Formalni proces koji vodi posrednik i koji nastoji da reši problem bez formalnih sankcija. Strukture za medijaciju mogu biti različite na različitim mestima.
Službenik Vikimedijine podružnice
Svaka osoba u poziciji donošenja odluka za bilo koju Vikimedijinu podružnicu ili koja predstavlja tu podružnicu.
Privatni viki
Viki koji ne hostuje Fondacija Vikimedija.
Projekat (Vikimedija projekat)
Viki kojim upravlja WMF.
Sistematsko pitanje
Pitanje za koje postoji obrazac nepoštovanja Univerzalnog kodeksa ponašanja uz učešće više osoba, posebno onih sa naprednim pravima.
Stjuart
Videti na Meti.
Povezani prostor koji se hostuje na platformama trećih strana
Veb lokacije, uključujući i privatne vikije, kojima ne upravlja Fondacija Vikimedija, ali na kojima korisnici raspravljaju o projektnim pitanjima relevantnim za Vikimediju. Često ih moderiraju volonteri Vikimedije.