Plan roczny Wikimedia Foundation/2024-2025/Cele/Bezpieczeństwo i integralność

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Goals/Safety & Integrity and the translation is 100% complete.

Ochrona naszych uczestników i projektów

Wzmocnienie systemów zapewniających bezpieczeństwo wolontariuszom. Bronić integralności naszych projektów. Wspieranie środowiska wolnej wiedzy.

Swobodny dostęp do wiarygodnej wiedzy oferowanej przez projekty Wikimedia jest cenniejszy niż kiedykolwiek. W erze eskalacji konfliktów politycznych i geopolitycznych, skoordynowanych kampanii dezinformacyjnych, ataków na wolności w Internecie i powszechnego wdrażania sztucznej inteligencji, świat potrzebuje Wikimediów.

Cała nasza praca na rzecz obrony bezpieczeństwa ludzi Wikimedia i integralności projektów Wikimedia jest zakorzeniona w zasadach praw człowieka, takich jak nasza obrona wolności słowa i prywatności, aby projekty mogły działać globalnie i sprawiedliwie. Integralność projektów Wikimedia wymaga ochrony, aby oprzeć się zewnętrznym wyzwaniom i zagrożeniom. W międzyczasie przepisy regulujące platformy internetowe nadal ulegają bezprecedensowym zmianom na całym świecie. Ustawa o usługach cyfrowych i ustawa o bezpieczeństwie online to tylko dwa przykłady trwającego globalnego trendu. W obliczu tak bezprecedensowych zmian organy regulacyjne będą chronić i wspierać ludzi i projekty Wikimedia tylko w takim zakresie, w jakim rozumieją wyjątkową rolę, jaką projekty Wikimedia odgrywają w promowaniu interesu publicznego.

Prace nakreślone w ramach tegorocznego celu "Bezpieczeństwo i integralność" stanowią odpowiedź na dwa kluczowe trendy zewnętrzne:

  • Prawdziwość treści jest coraz bardziej kwestionowana. Konflikty polityczne i geopolityczne utrudniają redaktorom i odbiorcom uzgodnienie faktów, podczas gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do szerzenia dezinformacji.
  • Regulacje niosą ze sobą zagrożenia i możliwości, które różnią się w zależności od jurysdykcji.

Jak dowiedzieliśmy się również od wolontariuszy podczas Talking: 2024, projekty Wikimedia zależą od ludzi, którzy są w stanie wnieść swój wkład, pozostając bezpiecznymi, mile widzianymi i szanowanymi.

Aby zapewnić bezpieczeństwo tym wolontariuszom i bronić integralności projektów Wikimedia, będziemy:

  1. Chronić naszych ludzi: Wzmocnimy zasady i systemy zapewniające bezpieczeństwo wolontariuszy. Zrobimy to poprzez wzmocnienie zaufania i bezpieczeństwa w projektach Wikimedia, ochronę praw człowieka, gdy nasze projekty są zagrożone, oraz tworzenie technologii zapobiegających nadużyciom na dużą skalę.
  2. Ochrona naszych projektów: Będziemy bronić integralności naszych projektów przed próbami ograniczenia dostępu do wiedzy. Będziemy to robić poprzez obronę prawną i zgodność z przepisami oraz przeciwdziałanie dezinformacji.
  3. Rozwijanie naszego modelu: Promowanie wartości modelu wolnej wiedzy Wikimedia, aby więcej osób pomogło nam go chronić. Będziemy to robić poprzez promowanie pozytywnej wizji polityki internetowej, która wspiera i chroni szersze zasoby cyfrowe, od których zależy Wikimedia.

Ochrona naszych ludzi

Wzmocnimy zasady i systemy zapewniające bezpieczeństwo wolontariuszy. Zrobimy to, wspierając samorządność społeczności, chroniąc prawa człowieka, gdy nasze projekty są zagrożone, oraz wzmacniając zaufanie i bezpieczeństwo w projektach Wikimedia.

Planujemy nadal wzmacniać nasze wsparcie dla programów samorządności społeczności, które zajmują się sprawami związanymi z postępowaniem użytkowników, zapewniają, że projekty Wikimedia przestrzegają zasad zawartych w Uniwersalnym kodeksie postępowania i działają zgodnie ze standardami zgodnymi z Polityką praw człowieka Wikimedia.

Zaufanie i bezpieczeństwo (Trust and Safety)

Nasza współpraca ze społecznościami w konstruktywnym prowadzeniu naszych projektów jest prawdopodobnie naszą największą siłą. Ruch Wikimedia opiera się na sile i elastyczności crowdsourcingu, umożliwiając projektom rozszerzanie treści oraz szybką i przejrzystą aktualizację informacji. Samorządność Wikimedia oparta na crowdsourcingu jest również kluczowym mechanizmem zaufania i bezpieczeństwa w naszych projektach, pozwalając nam być znacznie bardziej zwinnymi niż scentralizowany model oparty wyłącznie na pracownikach, nie tylko w utrzymywaniu zgodności naszych witryn z prawem, ale także w tworzeniu i egzekwowaniu prawdziwie globalnego zestawu zasad zarządzania, które odzwierciedlają zasady projektów Wikimedia.

Wspieramy samorządność społeczności poprzez wspieranie komitetów składających się w dużej mierze lub nawet wyłącznie z wolontariuszy. W tym przypadku odnosimy się do komitetów składających się z członków naszego międzynarodowego grona wolontariuszy, którzy monitorują treści i podejmują wyzwania związane z zachowaniem użytkowników na naszych stronach. Ich działania obejmują przeglądanie i rozwiązywanie sporów użytkowników, ocenę aktywności administratorów w odniesieniu do naszych globalnych zasad oraz zapewnianie procesu odwoławczego dla użytkowników podlegających sankcjom Fundacji. Pomagają oni wnieść różnorodność doświadczeń i perspektyw oraz zapewnić, że takie kluczowe przepływy pracy odzwierciedlają nasz międzynarodowy ruch. Pomimo swojego zaangażowania, wolontariusze ci często borykają się z ograniczeniami czasowymi i wyzwaniami, w tym w niektórych przypadkach z ryzykiem osobistym, zwłaszcza gdy ich praca polega na ograniczaniu nadużyć naszych systemów. Jesteśmy tutaj, aby im pomóc.

Działania obejmują:

  • Wspieranie Komisji Przeglądu Spraw, Komisji Rzeczników, kilku Komitetów Arbitrażowych z podpisanymi NDA oraz Stewardów, a także prawdopodobnie nowo powołanemu Komitetowi ds. Powszechnych Postępowania poprzez pracowników w razie potrzeby, szkolenia w stosownych przypadkach i raport administracyjny dostosowany do potrzeb poszczególnych grup;
  • Ochrona administratorów, którzy są celem nadgorliwych sporów sądowych;
  • Zapewnienie zasobów dla osób tworzących treści, ze szczególnym naciskiem na administratorów witryn, aby pomóc im zachować świadomość zmieniającego się międzynarodowego krajobrazu kwestii prawnych.
  • Współpraca z wolontariuszami w celu aktualizacji i wzmocnienia istniejących polityk związanych z integralnością między projektami.

Prawa człowieka

Ruch Wikimedia zarówno opiera się na prawach człowieka, jak i umożliwia ich przestrzeganie. Zasadniczo nasze projekty umożliwiają każdej osobie poszukiwanie, otrzymywanie i przekazywanie informacji, co jest kluczowym prawem człowieka. Jednak sam proces selekcjonowania, udostępniania i wnoszenia wiedzy ma również wpływ na podstawowe prawa związane między innymi z wolnością wypowiedzi, prywatnością i równością. Poważnie traktujemy naszą rolę we wspieraniu bezpieczniejszego środowiska, w którym informacje mogą być udostępniane i odbierane w sposób odpowiedzialny.

Ważne jest, aby przyznać, że Wikimedia Foundation nie jest i nie może być osamotniona w tej pracy. Polegamy na naszych licznych wolontariuszach, którzy niestrudzenie skanują hostowane przez nas witryny w poszukiwaniu materiałów naruszających prawa innych osób, niezależnie od tego, czy chodzi o usuwanie materiałów bez źródeł dotyczących ludzi, czy treści o niejasnym statusie praw autorskich. Polegamy na wielu globalnych partnerach, którzy wspierają naszych wolontariuszy w czasach zagrożenia, zarówno oferując im natychmiastową pomoc i zasoby, jak i opowiadając się za ich długoterminowym dobrem. Polegamy na wielu ustawodawcach, organach regulacyjnych i innych decydentach, którzy są zaangażowani w odpowiedzialne utrzymywanie wolności informacji dla tego pokolenia i w przyszłości.

Działania obejmują:

  • Lepsze zrozumienie praw człowieka w kontekście pracy Fundacji i projektów Wikimedia w celu wzmocnienia wpływu i oddziaływania, jakie możemy wywierać na decydentów, wolontariuszy i pracowników jako kluczowych posłańców tej pracy.
  • Wzmocnienie zdolności Fundacji do wspierania i ochrony wolontariuszy, którzy stoją w obliczu zagrożenia ich praw człowieka w związku z ich wkładem w projekty;
  • Sformalizowanie procesów należytej staranności w zakresie praw człowieka, tak aby pracownicy i wolontariusze dysponowali zasobami i ramami wiedzy niezbędnymi do identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla wolontariuszy i innych osób, które mogą pojawić się w trakcie prowadzenia i zarządzania projektami Wikimedia;
  • Przeprowadzenie pierwszej niezależnej oceny wysiłków Fundacji na rzecz ochrony wolności słowa i prywatności w odniesieniu do projektów Wikimedia, zgodnie z wymogami Global Network Initiative;
  • Przegląd i zapewnienie eksperymentalnego wsparcia dla technologii, która zwiększa zdolność wolontariuszy do bezpiecznego wnoszenia wkładu w projekty Wikimedia, a także zdolność czytelników do bezpiecznego dostępu do wszystkich treści Wikimedia, takich jak Wikimedia DNS.
  • Proaktywne docieranie do kluczowych odbiorców (opinii publicznej, ruchu, decydentów) i komunikowanie się z nimi na temat pracy Fundacji na rzecz ochrony praw czytelników i współtwórców projektów Wikimedia w celu zwiększenia świadomości i zrozumienia.

Skalowane nadużycia

Każdy cel w tegorocznym planie rocznym jest również wspierany przez pracę nad produktem i technologią.

Poniższe OKR wyszczególniają te prace dla celu Bezpieczeństwo i integralność:

Ochrona naszych projektów

Ochrona integralności naszych projektów przed próbami ograniczenia dostępu do wiedzy. Będziemy to robić poprzez obronę prawną i zgodność z przepisami oraz przeciwdziałanie dezinformacji.

Obrona prawna i zgodność z przepisami

W ubiegłym roku wiele nowych lub proponowanych przepisów koncentrowało się na podmiotach hostujących platformy internetowe, a Fundacja zainwestowała w wielopłaszczyznowe podejście obejmujące: analizę i ocenę prawną, edukację regulatorów, obronę prawną i zgodność z przepisami tam, gdzie jest to zgodne ze standardami praw człowieka. W roku budżetowym 24-25 będziemy nadal realizować tę strategię.

Przepisy, które nie uwzględniają modelu Wikimedia, mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla naszych projektów i ludzi, którzy je tworzą - są to: cenzura, aresztowanie redaktorów lub koszty, które mogą zakłócić działalność Fundacji - niezależnie od tego, czy szkody są zamierzone. W obliczu przepisów, które mogą mieć takie niezamierzone konsekwencje, pracujemy nad edukowaniem prawodawców i organów regulacyjnych na temat potencjalnych szkód. Działania informacyjne i komunikacyjne służą również jako ważne sposoby podnoszenia świadomości, a w niektórych przypadkach zdobywania publicznego poparcia dla naszych celów.

Po przyjęciu proponowanego prawa przeprowadzamy szczegółową analizę, aby zrozumieć, czy może ono mieć zastosowanie do projektów i/lub Fundacji, oceniając je zgodnie z naszymi zasadami dotyczącymi prawa stosowanego i praw człowieka. Na podstawie tej analizy ustalamy, czy Fundacja - w niektórych przypadkach współpracując ze społecznościami darczyńców - może rozważyć podjęcie działań w odpowiedzi na prawo. Jeśli jakiekolwiek działania są wymagane, stworzymy odpowiedni plan wszelkich wymaganych zmian.

Zmiany prawne mogą pojawić się nieoczekiwanie w ciągu roku, więc ta lista nie może być wyczerpująca. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów naszego podejścia do tego wyzwania.

Działania obejmują:

  • Pracę, we współpracy ze społecznościami Wikimedia, nad istotną aktualizacją i przeglądem naszej Polityki prywatności, która ma zostać ukończona i wejść w życie w roku podatkowym 2025-26. Wzmocnimy nasze zaangażowanie w ochronę danych użytkowników w projektach, jednocześnie wspierając Fundację i twórców społeczności w tworzeniu wysokiej jakości narzędzi do ochrony użytkowników i wolnej wiedzy, którą wnoszą i udostępniają, przed nadużyciami i wandalizmem.
  • Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa w stosownych przypadkach. Oto kilka kluczowych przykładów prac na następny rok podatkowy:
    • Kontynuacja naszego programu zgodności z ustawą o usługach cyfrowych (DSA), w odpowiedzi na te istotne przepisy Unii Europejskiej, które mają wpływ na podmioty hostujące serwisy internetowe. W szczególności w przyszłym roku podatkowym poprawimy i udoskonalimy naszą sprawozdawczość w zakresie przejrzystości DSA i zakończymy nasz pierwszy wymagany audyt.
    • Ocena brytyjskiej ustawy o bezpieczeństwie online i odpowiednie planowanie wszelkich zmian w działalności Fundacji, które uznamy za rozsądne. Ustawa ta jest jedną z wielu, które dotyczą w szczególności aktywności dzieci w Internecie, a my wykorzystamy naszą ocenę ryzyka związanego z prawami dziecka, aby pokierować przyszłymi pracami, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo projektów Wikimedia.
  • W tym roku podatkowym spodziewamy się orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Netchoice przeciwko Paxton, które może znacząco zmienić zasady prawne dotyczące hostowania treści generowanych przez użytkowników i może stanowić zagrożenie nie tylko dla Fundacji, ale także dla poszczególnych wikipedystów. W przyszłym roku podatkowym będziemy pracować nad ochroną projektów, jeśli wynik sprawy doprowadzi do nowych pozwów próbujących usunąć treści lub zaszkodzić użytkownikom. Będziemy również przyglądać się opcjom legislacyjnym, które mogą zostać rozwinięte po wydaniu orzeczenia, oraz działaniom komunikacyjnym skierowanym do opinii publicznej, które mogą pomóc wzmocnić nasze kluczowe przesłania.
  • Wzmocnienie naszej współpracy ze społecznościami Wikimedia w niektórych jurysdykcjach w celu promowania potrzebnych reform. W jurysdykcjach, które mają największy wpływ na kształt naszych projektów, będziemy współpracować z wolontariuszami w celu promowania reform prawnych, które lepiej chronią nasze projekty i ludzi przed sporami sądowymi prowadzonymi w złej wierze przez osoby i podmioty dążące do promowania swoich punktów widzenia lub autopromocji.
  • Rozszerzenie naszego programu strategicznych sporów sądowych w celu ochrony projektów Wikimedia, współtwórców i całego modelu tworzenia treści, w świetle zmieniającego się otoczenia regulacyjnego. Będziemy poszukiwać i oceniać możliwości składania wezwań do ugody w sądach na całym świecie, gdzie głos Fundacji może pomóc lokalnym lub międzynarodowym sądom zrozumieć wpływ przepisów, które interpretują na Wikipedię. Na przykład, będziemy szukać przydatnych przypadków testowych, aby pomóc wyjaśnić i rozszerzyć domenę publiczną oraz pomóc zapewnić, że kwestie zniesławienia i prawa do bycia zapomnianym są jasno rozumiane, tak aby użytkownicy wiedzieli, jakie rodzaje treści można bezpiecznie wnosić do projektów w różnych miejscach na całym świecie. Tam, gdzie wpływ jest wystarczający, rozważymy możliwości, w których Fundacja bezpośrednio wniesie pozew sądowy w celu wsparcia tej pracy. W kluczowych jurysdykcjach komunikacja może pomóc wzmocnić nasze kluczowe przesłania dla kluczowych odbiorców publicznych i decydentów.

Przeciwdziałanie dezinformacji

Fundacja będzie nadal aktywnie pracować nad wzmocnieniem zdolności naszych społeczności do przewidywania, przygotowywania się, neutralizowania, jak też zapobiegania atakom dezinformacyjnym.

Projekty Wikimedia są coraz częściej uznawane za zaufane źródła wiedzy na całym świecie. W związku z bezprecedensową liczbą wyborów na całym świecie w 2024 i rosnącym konfliktem geopolitycznym, prawda jest kwestionowana bardziej niż kiedykolwiek. Istnieją przykłady polityków i rządów podejmujących celowe wysiłki w celu zdyskredytowania Wikipedii poprzez kampanie dezinformacyjne w mediach głównego nurtu i mediach społecznościowych. Otwarty charakter samych projektów sprawia, że jesteśmy podatni na wojnę informacyjną, w tym dezinformację (informacje udostępniane z zamiarem wprowadzenia w błąd).

Przeciwdziałanie dezinformacji jest ściśle związane z szerszą pracą przeciwdziałającą dezinformacji na wiki (informacje, które są niedokładne, ale nie mają na celu celowego wprowadzenia w błąd), stanowiącą część podstawowej pracy wolontariuszy. Wspieranie pracy wolontariuszy w zakresie poprawy integralności informacji na wiki pozostaje kluczowym priorytetem w latach 2024-2025.

Działania obejmują:

  • Usprawnienie dochodzeń, które identyfikują dezinformację na wiki, we współpracy z wolontariuszami i przy wsparciu ze strony badań i partnerstw.
  • Wzmocnienie i rozszerzenie narzędzi moderatorów, w tym przejrzyste i odpowiedzialne wykorzystanie uczenia maszynowego w służbie wysiłków wolontariuszy w celu identyfikacji i zwalczania dezinformacji.
  • Dzielenie się informacjami, taktykami i zasobami między osobami funkcyjnymi i innymi kluczowymi interesariuszami oraz afiliantami pracującymi nad zwalczaniem dezinformacji w swoich społecznościach.
  • Lepsze zrozumienie przez decydentów modelu Wikimedia oraz tego, jakie rodzaje przepisów i polityk publicznych mogą chronić i wspierać zdolność wolontariuszy do zwalczania dezinformacji w jurysdykcjach, w których przepisy mają znaczący wpływ na działalność projektów.
  • Utworzenie nowej grupy zadaniowej ds. wyborów w 2024 r. w celu koordynowania pracy Fundacji w zakresie przeciwdziałania dezinformacji podczas wielu globalnych wyborów i wspierania wolontariuszy w tej materii.
  • Wzmocnienie relacji z zewnętrznymi badaczami, którzy badają dezinformację w Internecie, tym samym informując o śledzeniu dezinformacji na wiki, poprawiając dostęp do szerszego zakresu zasobów weryfikujących fakty i poprawiając dostęp do zewnętrznych badań na temat trendów dezinformacyjnych pojawiających się na innych platformach.
  • Strategie komunikacyjne skierowane do opinii publicznej umożliwią Fundacji opowiedzenie skutecznej historii o działaniach mających na celu zapobieganie wprowadzaniu w błąd i dezinformacji w projektach Wikimedia na kluczowych rynkach - w Indiach, UE i USA - w tym krytycznym roku wyborczym.
  • Wzmocnienie świadomości i wartości naszego unikalnego modelu oraz tego, w jaki sposób stanowi on antidotum na błędy i dezinformację, aby pomóc zwiększyć przywiązanie i zaufanie do marki.

Promowanie naszego modelu

Będziemy promować wartość modelu wolnej wiedzy Wikimedia, aby więcej osób pomogło nam go chronić. Będziemy to robić poprzez promowanie pozytywnej wizji polityki internetowej, która wspiera i chroni szersze zasoby cyfrowe, od których zależą Wikimedia.

W ramach naszych działań prawnych i politycznych reprezentujemy publicznie interesy społeczności Wikimedia poprzez szereg proaktywnych działań informacyjnych i komunikacyjnych w kluczowych jurysdykcjach. Będziemy edukować decydentów i innych interesariuszy, którzy mają na nich wpływ (takich jak media, naukowcy i grupy społeczeństwa obywatelskiego) na temat tego, jak działa model Wikimedia i w jaki sposób nasze projekty pozytywnie wpływają na społeczeństwo. Szukamy sposobów, aby środowisko prawne i regulacyjne ruchu było bardziej sprzyjające dla bezpiecznego i integracyjnego wkładu. Będziemy opowiadać się za pozytywną wizją polityki internetowej, która promuje wolną wiedzę w kontekście naszej pracy. Opowiadamy się przeciwko rządowym przepisom, regulacjom lub zachowaniom, które zagrażają otwartemu internetowi, od którego zależą nasze społeczności. Rzecznictwo to jest traktowane priorytetowo w oparciu o możliwość wywarcia wpływu przez Wikimedia i znaczenie danej kwestii dla ludzi i projektów Wikimedia.

Wyniki obejmują:

  • Pogłębimy i rozszerzymy partnerstwa z podmiotami afiliowanymi i wolontariuszami w celu edukowania decydentów, rządów i innych interesariuszy na temat modelu zarządzania społecznościowego Wikimedia. Pomoże to naszym zewnętrznym interesariuszom zrozumieć, w jaki sposób Fundacja wspiera ruch oraz jakie rodzaje przepisów i polityk publicznych mogą chronić i promować zdolność wolontariuszy do odpowiedzialnego dzielenia się dobrze pozyskiwanymi informacjami;
  • Wsparcie i koordynacja dla afiliantów i wolontariuszy opowiadających się za reformami praw autorskich zostaną jeszcze bardziej wzmocnione, aby zapewnić, że prawo chroni i wspiera korzystanie z bezpłatnych i otwartych licencji, a rządy udostępniają utwory i treści za darmo;
  • Zidentyfikowaliśmy potencjalne przypadki testowe dla sporów sądowych w celu wyjaśnienia i rozszerzenia domeny publicznej oraz zapewnienia, że kwestie zniesławienia i prawa do bycia zapomnianym są jasno rozumiane, tak aby użytkownicy wiedzieli, jakie rodzaje treści można bezpiecznie wnosić do projektów Wikimedia w różnych miejscach na całym świecie.
  • Partnerstwa z naukowcami są poszerzane w celu gromadzenia i rozpowszechniania empirycznych, niezależnych badań nad wpływem projektów Wikimedia. Badania te będą miały kluczowe znaczenie dla dostarczenia jasnych dowodów, które możemy przytoczyć decydentom i mediom na temat tego, w jaki sposób ruch Wikimedia wspiera interes publiczny, przyczyniając się do ekonomicznego i społecznego dobrobytu ludzi w poszczególnych społecznościach i krajach.
  • Nasza strategia zaangażowania w ONZ prowadzi do lepszego zrozumienia przez interesariuszy w całym systemie ONZ, w jaki sposób projekty Wikimedia przyczyniają się bezpośrednio do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
  • Decydenci w kluczowych organizacjach międzynarodowych i organach międzyrządowych uznają, że projekty Wikimedia są ważnym składnikiem cyfrowej infrastruktury publicznej, którą należy wspierać i chronić.
  • Wzmacniane są relacje z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i społeczeństwem obywatelskim. W wyniku lepszego zrozumienia modelu zarządzania Wikimedia i wkładu naszych społeczności w równość wiedzy, więcej sojuszników będzie głośno opowiadać się za stanowiskami politycznymi, które chronią projekty Wikimedia jako dobro publiczne.
  • Decydenci i osoby mające wpływ na politykę (media, społeczeństwo obywatelskie itp.) w krajach, których przepisy mają bezpośredni wpływ na projekty, są informowani o tym, w jaki sposób społeczności Wikimedia opracowują i wdrażają narzędzia uczenia maszynowego, które wspierają wysiłki wolontariuszy na rzecz poprawy jakości encyklopedycznej projektów i zwalczania dezinformacji;
  • Decydenci i osoby mające wpływ na politykę zyskują lepsze zrozumienie pojawiających się relacji między projektami wolnej wiedzy, w tym projektami Wikimedia, a generatywną sztuczną inteligencją; oraz w jaki sposób i dlaczego przepisy ustawowe i wykonawcze powinny chronić rozwój technologii Wikimedia skoncentrowany na człowieku i model zarządzania treścią w służbie interesu publicznego.