Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Adam Wight/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Adam Wight and the translation is 100% complete.

Adam Wight

Adam Wight (Adamw)

Adamw (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Adam Wight
 • Kişisel:
  • İsim: Adam Wight
  • Konum: Berlin, Almanya
  • Diller: en-N, es-2
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2012
  • Etkin Vikiler: mediawiki, meta
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Problem: Kurumlarımız hareketimizi yansıtmalı. İlim bir dağ ise, zirveye inşa edilmiş bir kale değil, yamaçlarına yayılan teraslı bahçeler olmalıyız. Wikimedianlar, sömürgeci bir dilde tek bir baskın proje inşa etmek yerine, kendilerini her konuya ve dile yayarlar. Ancak Wikimedia Vakfı dominant, geliri en büyük bölümden 12 kat daha fazla.

“Teklif”: Daha küçük yerel kuruluşlara giden kaynakların oranını aşamalı olarak artırmak, bunların Vakfın birçok rolünü üstlenmesini sağlamak. Hareket çapındaki kararların yerel gruplardan oluşan bir konfederasyon tarafından alınmasını sağlamak.

Sorun: Editörler ve katkıda bulunanlar tüm servetimizi yaratıyor, ancak Heyet temsilcilerinin seçiminde azınlık kontrolüne sahipler.

Teklif: Katkıda bulunanlar, bir kişiye bir oyla Wikimedia Vakfı Yönetim Kurulu'nun tamamını doğrudan seçecek. Bu, Heyetin Tüzüğünü değiştirmesini ve muhtemelen bir üyelik organizasyonuna (geri) dönüştürülmesini gerektirecektir. Daha sonra, gelecekteki sorular topluluk kararına göre çözülecektir.

'Problem: Projelerimizin sınırları sıkı bir şekilde korunuyor. Herhangi bir yeni topluluk ancak uzun ve zorlu bir süreçten sonra ve ancak mevcut projelere benziyorsa ve benzer değerlere sahipse hayata geçebiliyor. Reddedilenlerin çoğu, tutarsız güvenlik politikaları, lisanslama ve hatta dayatılan reklamlarla ticari veya diğer barındırma hizmetlerine yönelmek zorunda kalıyor.

Teklif: İstikrarlı finansman ve tutarlı topluluk güvenliği ile reklamsız, açık bir viki çiftliği gibi bir diaspora projesine ihtiyacımız var. Aynı zamanda harekete yeni bir soluk getirebiliriz: Gerçek zamanlı işbirlikçi düzenleme, dezenformasyonla mücadele etmek için gazetecilerle ortaklık kurma ve Bilgi Sermayesi Fonu gibi girişimlerle viki üzerindeki yaşamın ötesine geçme.

Hakkımda: Bir Heyet üyesi olarak, doğrudan demokrasi için baskı yapacağım ve katkıda bulunanlar tarafından yapılacak herhangi bir geri çağırma veya referandum oylamasını destekleme taahhüdünde bulunacağım. Önceliklerim, stratejik tavsiyeler ve 2019 yönetim incelemesinin sonucu ile uyumlu, ve başkalarını dinlemekten ve savunduğum şeyi gerektiği gibi uyarlamaktan mutluluk duyuyorum.

Profesyonel geçmişim çoğunlukla bir yazılım geliştiricisi veya bulabildiğime bağlı olarak el işçiliğidir. Topluluk örgütlenmesinden hoşlanıyorum, bir kaldırım yemek kolektifinin, ücretsiz bir okulun kurulmasına yardım ettim ve diğerleriyle birlikte Wikimedia Vakfı personelini sendikalaştırma girişiminde bulundum. Endüstriyel sanat mağazalarının bakımına yardımcı oldum ve Heyet üyesi olarak yapılması gerekenlerle bazı paralellikler gördüm: her bireyin gelişmesine ve yaratıcı olmasına, ışıkları açık tutmasına ve herkesle bol bol konuşmasına olanak tanıyan bir yapı kurmak.

Viki deneyimim, WMF ve WMDE'de toplam 9 yıllık çalışmamdır. Personelin "Topluluk" olarak adlandırdığı şeye evrensel olarak saygı duyduğunu ve editörlerden biraz korktuğunu söyleyebilirim. Vakfın güvenilirliğini yeniden inşa etmek için çalışacağım.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. Demokrasi: Vakfın yasal sahibi olarak kabul edilen katkıda bulunanlarla birlikte bütün heyetin seçimi.

2. Çeşitlilik: Bölümler arasındaki koordinasyona, ticari markaların yönetimine, uluslararası hukuka ve güvenlik konularına odaklanarak Vakfın oynadığı bazı rollerin aşamalı olarak kaldırılması. Yerel kuruluşlara dağıtılan fonların oranını büyük ölçüde artırılması. MediaWiki'ye odaklanmak için kuruluşları ayırmayı ve viki barındırma sağlamak için başkalarını değerlendirmek.

3. Diaspora: Herkese açık, kar amacı gütmeyen, reklamsız bir viki çiftliğini tek tip bir güvenlik çerçevesinin avantajıyla destekleymek.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Karar almada eşitlik

2. Güvenlik ve katılım

3. Özgür bilgi inovasyonu

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:28, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 01:02, 30 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

7 yıl WMF yazılım geliştiricisi, 2 Yıl WMDE yazılım geliştiricisi.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

Hayır

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Hayır

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

Yazılım mühendisliği

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Hayır

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Hayır

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Hayır

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Hayır