Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ravishankar Ayyakkannu/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ravishankar Ayyakkannu and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ravishankar Ayyakkannu (ravidreams)

ravidreams (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Ravi @ Wikimania 2015 Meksika
 • Kişisel:
  • İsim: Ravishankar Ayyakkannu
  • Konum: Hindistan
  • Diller: Tamil, İngilizce
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2005
  • Etkin Vikiler: Tamil Vikipedi, Vikikaynak, Vikisözlük, Vikiveri, Commmons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) 2005 yılında üniversite öğrencisi iken Tamilce Vikipedi'ye katkı vermeye başladım. O günden beri hem topluluk üyesi hem çalışan olarak Güney Asya bölgesindeki Wikimedia projeleri için yoğun olarak çalıştım.

2016-2018 arasında Wikimedia Vakfı'nda Stratejik Ortaklıklar (Asya ve Avrupa) Şefi olarak Project Tiger adında, Google sponsorluğunda bir Wikipedia topluluğu programı geliştirdim; program, Hint dilleri içeriğini üç ay içinde 10 farklı dilde 16bin maddeden fazla artırdı. Google bu başarılı pilotu uygulamayı, Project GLOW adıyla, 5 bölgede 18 dilde uygulanan küresel bir programa dönüştürdü.

Ayrıca 10'dan fazla Asya ve Doğu Avrupa ülkesinde 800milyondan fazla global kullanıcının Wikimedia projelerine ücretsiz erişimini sağlayan Wikipedia Zero programına bölgede liderlik ettim.

Wikimedia Hindistan Chapter'ının Program Direktörü olarak 2014-2016 yılları arasında Tamil VikiKaynak projesini tüm dünyadaki en büyük 10 proje arasına soktuk. Otomasyon, inovasyon ve Google OCR API kullanan topluluk katılımı ile 10,00,000'dan fazla sayfa ekledim. Hindistan hükûmetinde açık lisanlı kamu tarafından finanse edilen eğitim kaynakları trendini başlattım ve bu amaca yönelik hükûmet kararnamelerinin çıkmasında rol oynadım.

2000 adet kamulaştırılmış Tamilce kitabı kamu malı haline getirdim ve Tamil Nadu Eyalet Hükûmeti ve diğer ortak kurumlar ile işbirliği yaparak çevrimiçi ortama yükledim.

2005'ten yana bir çok Tamil Wikimedia projesinde bürokrat ve hizmetli olarak enerjimi topluluk kurma ve topluluk mutabakatı ile politikalar oluşturmaya odakladım.

Açık bilgi toplulukları oluşturmanın ve çoğu Hint dili topluluğunun üyesi olma zevkini yaşadım. 10. yılında ilk Tamilce Wikipedia Konferansı'nı ve beş yıllık bir aradan sonra 2016'da ikinci WikiKonferans Hindistan'ı düzenlemede önemli bir rol oynadım.

Hindistan'daki ve komşusu olan Nepal, Bangladeş ve Srilanka gibi ülkelerdeki Wikimedia topluluklarının ve kuruluşlarının çoğuyla çalışmış biri olarak, Küresel Güney topluluklarının istek ve ihtiyaçlarını gayet iyi anlıyorum.

Wikimedia hareketinin dışında, Tamil dilinde çevrimiçi olarak açık bilgiyi desteklemek için araçlar ve bilgi depoları oluşturmaya çalışan Kaniyam Vakfı'nın kurucu üyesi ve danışmanıyım.

Ayrıca Tamilce bilgi işlem standartlarının oluşturulmasını savunan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tamil Uluslararası Bilgi Teknolojileri Forumu'nun Genel Konsey Üyesi olarak görev yaptım.

Creative Commons, WordPress ve Ubuntu gibi birçok diğer açık kaynak hareketleri içinde de yer aldım.

Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildiğim takdirde, Küresel Güney topluluğunun sesinin duyulmasını ve bölgedeki açık bilgi açığını gidermek için gerekli kaynakların tahsis edilmesini sağlamak için çaba sarf edeceğim.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. Yönetim kurulunun tüm faaliyetlerinde topluluğun ve hareketin ruhunu yansıtmasını sağlama

2. Yönetim Kurulu'nun hareket stratejisinin başarıyla uygulanmasını denetlemesini sağlama.

3. Yönetim Kurulu'nun Küresel Güney'in istek ve ihtiyaçlarının farkında olmasını sağlama.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Kullanıcı Deneyimini Geliştir

2. Özgür Bilgide Yenilik Yapma

3. Karar Almada Eşitliği Sağlama

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 21:13, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 01:01, 30 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

Tamil Wikimedia projelerinin bir çoğunda 15 yılı aşkın Bürokratlık ve hizmetlilik deneyimi. Vikiveri ve Commons'a da yoğun katkı verdim.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

Nil

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Wikimedia Hindistan Chapter'ında Program Direktörü (2014-2016) ve Wikimedia Vakfı'nda Stratejik Ortaklıklar (Asya ve Doğu Avrupa) Şefi (2016-2018) olarak çalıştım.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

Evet

Kamu Politikası

Hindistan devlet kurumlarında kamu tarafından finanse edilen eğitim kaynaklarına ücretsiz lisans verme eğilimini başlattım ve bu amaca yönelik Hükûmet kararnamelerinin yürürlüğe girmesini kolaylaştırdım.

Kamulaştırılmış 2000 Tamilce kitabı kamu malı haline getirdim ve Tamil Nadu Eyalet Hükümeti ve diğer ortak kuruluşlarla ortaklık yoluyla çevrimiçi yayımlanmak üzere yükledim.

Tamil dilinde çevrimiçi olarak açık bilginin artışını teşvik etmek için araçlar ve bilgi depoları oluşturmaya çalışan Kaniyam Vakfı'nın kurucu üyesi ve danışmanıyım.

Ayrıca Tamilce bilgi işlem standartlarının oluşturulmasını savunan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tamil Uluslararası Bilgi Teknolojileri Forumu'nun Genel Konsey Üyesi olarak görev yaptım.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Evet

Hint Anayasası'ndaki sınıflandırmaya göre Geri Sınıflar'ın bir mensubuyum. Sosyal ve eğitimsel gerilikleri göz önüne alınarak Geri Sınıf mensuplarına Hint Hükûmetinde eğitim ve iş alanında pozitif ayrımcılık uygulanır. Anne-babam çiftçiler. Her gün okula gitmek için 22km. bisiklet sürdüm ve üniversite-öncesi eğitim almak için hergün otobüsle 70km. yolculuk ettim.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet

Wikimedia Hareketi dahil tüm küresel hareketlerde genellikle daha az temsil edilen Küresel Güney bölgesinden bir Hint vatandaşıyım.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet

Anadilim Tamilce. Konuşan kişi sayısı açısından dünyada ilk 20'de yer alan bir dildir. Hindistan, Singapur ve Sri Lanka'da resmî dildir.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Evet

Hindistan Global Basın Özgürlüğü sıralamasında 142. sırada ve tüm sosyal medya platformları Hint hükûmeti tarafından gittikçe daha fazla denetleniyor. İktidarın Yeni Eğitim Politikası gibi politikalarının çoğuna açıkça karşı çıktım.