Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ravishankar Ayyakkannu/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Ravishankar Ayyakkannu and the translation is 100% complete.

Ravishankar Ayyakkannu (ravidreams)

ravidreams (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Ravi @ Wikimania 2015 Meksika
 • Kişisel:
  • İsim: Ravishankar Ayyakkannu
  • Konum: Hindistan
  • Diller: Tamil, İngilizce
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2005
  • Etkin Vikiler: Tamil Vikipedi, Vikikaynak, Vikisözlük, Vikiveri, Commmons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) 2005 yılında üniversite öğrencisi iken Tamilce Vikipedi'ye katkı vermeye başladım. O günden beri hem topluluk üyesi hem çalışan olarak Güney Asya bölgesindeki Wikimedia projeleri için yoğun olarak çalıştım.

2016-2018 arasında Wikimedia Vakfı'nda Stratejik Ortaklıklar (Asya ve Avrupa) Şefi olarak Project Tiger adında, Google sponsorluğunda bir Wikipedia topluluğu programı geliştirdim; program, Hint dilleri içeriğini üç ay içinde 10 farklı dilde 16bin maddeden fazla artırdı. Google bu başarılı pilotu uygulamayı, Project GLOW adıyla, 5 bölgede 18 dilde uygulanan küresel bir programa dönüştürdü.

Ayrıca 10'dan fazla Asya ve Doğu Avrupa ülkesinde 800milyondan fazla global kullanıcının Wikimedia projelerine ücretsiz erişimini sağlayan Wikipedia Zero programına bölgede liderlik ettim.

Wikimedia Hindistan Chapter'ının Program Direktörü olarak 2014-2016 yılları arasında Tamil VikiKaynak projesini tüm dünyadaki en büyük 10 proje arasına soktuk. Otomasyon, inovasyon ve Google OCR API kullanan topluluk katılımı ile 10,00,000'dan fazla sayfa ekledim. Hindistan hükûmetinde açık lisanlı kamu tarafından finanse edilen eğitim kaynakları trendini başlattım ve bu amaca yönelik hükûmet kararnamelerinin çıkmasında rol oynadım.

2000 adet kamulaştırılmış Tamilce kitabı kamu malı haline getirdim ve Tamil Nadu Eyalet Hükûmeti ve diğer ortak kurumlar ile işbirliği yaparak çevrimiçi ortama yükledim.

2005'ten yana bir çok Tamil Wikimedia projesinde bürokrat ve hizmetli olarak enerjimi topluluk kurma ve topluluk mutabakatı ile politikalar oluşturmaya odakladım.

Açık bilgi toplulukları oluşturmanın ve çoğu Hint dili topluluğunun üyesi olma zevkini yaşadım. 10. yılında ilk Tamilce Wikipedia Konferansı'nı ve beş yıllık bir aradan sonra 2016'da ikinci WikiKonferans Hindistan'ı düzenlemede önemli bir rol oynadım.

Hindistan'daki ve komşusu olan Nepal, Bangladeş ve Srilanka gibi ülkelerdeki Wikimedia topluluklarının ve kuruluşlarının çoğuyla çalışmış biri olarak, Küresel Güney topluluklarının istek ve ihtiyaçlarını gayet iyi anlıyorum.

Wikimedia hareketinin dışında, Tamil dilinde çevrimiçi olarak açık bilgiyi desteklemek için araçlar ve bilgi depoları oluşturmaya çalışan Kaniyam Vakfı'nın kurucu üyesi ve danışmanıyım.

Ayrıca Tamilce bilgi işlem standartlarının oluşturulmasını savunan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tamil Uluslararası Bilgi Teknolojileri Forumu'nun Genel Konsey Üyesi olarak görev yaptım.

Creative Commons, WordPress ve Ubuntu gibi birçok diğer açık kaynak hareketleri içinde de yer aldım.

Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildiğim takdirde, Küresel Güney topluluğunun sesinin duyulmasını ve bölgedeki açık bilgi açığını gidermek için gerekli kaynakların tahsis edilmesini sağlamak için çaba sarf edeceğim.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. Yönetim kurulunun tüm faaliyetlerinde topluluğun ve hareketin ruhunu yansıtmasını sağlama

2. Yönetim Kurulu'nun hareket stratejisinin başarıyla uygulanmasını denetlemesini sağlama.

3. Yönetim Kurulu'nun Küresel Güney'in istek ve ihtiyaçlarının farkında olmasını sağlama.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Kullanıcı Deneyimini Geliştir

2. Özgür Bilgide Yenilik Yapma

3. Karar Almada Eşitliği Sağlama

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: Artículo bueno.svg onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 21:13, 1 July 2021 (UTC)[]
Kimlik: Artículo bueno.svg onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 01:01, 30 June 2021 (UTC)[]