Jump to content

Fundraising 2011/Alan Letter/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Na Wikipedii jsem vytvořil 2 463 článků. Všechny zdarma.

Jsem systémový konzultant, který pracuje s velmi velkými počítačovými systémy ve finančním odvětví. Kdyby byl čas, který jsem strávil na Wikipedii, převeden na peníze, přilepšil bych si o stovky tisíc dolarů.

O peníze tu však nejde. Na Wikipedii jde o jinou měnu. Informace rádi poskytujeme, já a tisíce dalších editorů. Všichni víme, že je svět lepší, když jsou informace volně dostupné.

Infrastruktura nutná k poskytování těchto informací ale zadarmo není a to je důvod, proč každý rok prosíme o dary. Na Wikipedii nejsou reklamy, nic tu nebliká, nezabírá místo na okraji stránky, nesnažíme se vám cokoliv prodat. Wikipedie je od komerčních transakcí oproštěná.

Potřebujeme jen váš příspěvek – 5 dolarů, 10 euro, 1000 jenů, či libovolný jiný dar, který nám umožní informace nadále šířit.

Infrastrukturu potřebnou pro naši práci spravuje nezisková společnost Wikimedia Foundation. Je tak malá, jak jen to jde. Google vlastní téměř milion serverů. Yahoo zaměstnává přibližně 13 tisíc lidí. Nám stačí 679 serverů a 95 zaměstnanců.

Wikipedie je mezi 5 nejnavštěvovanějšími weby a měsíčně slouží 470 milionům lidí – s miliardou návštívených stránek každý měsíc.

Ekonomie vychází z předpokladu, že lidé pracují jen za peníze - jak jinak přimět lidi odvést nějakou práci?

Ve Wikipedii jsme využili vůli ke spolupráci a vylepšování znalostí k vytvoření neocenitelného zdroje. Kultura tu nestojí na nejvyšší nabídce. Kdykoliv potřebujete, dostanete nestranné, přesné a aktuální informace, správně strukturované a dobře organizované, s uvedenými zdroji.

To mi přijde velmi výhodné.

Děkuji,

Alan Sohn
Autor Wikipedie