Fundraising 2011/Alan Letter/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Vikipedi'ye 2463 madde yazdım. Bunların hiçbiri için bir ücret almadım.

Ben, çok büyük ölçekli finansal bilgisayar sistemleri ile çalışan bir sistem danışmanıyım. Vikipedi'de geçirdiğim zamandan para kazanmış olsaydım, bu bana yüz binlerce dolar kazandırırdı.

Ancak, buradaki itici güç para değil. Vikipedi'de insanlar farklı bir değer kuruna tâbî çalışıyor. Burada gördükleriniz, benim veya başka kullanıcıların memnuniyetle paylaştığı ve sevgiyle paylaştığı bilgilerdir. Bizler, tüm bu bilgilere hiçbir ücret ödemeden erişilebilmesinin dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğinin bilincindeyiz.

Ücretsiz bilginin altyapı desteği ücretsiz değil elbette; bu yüzden, yılda bir kez bağış topluyoruz. Vikipedi'de reklam yok, yanıp sönen veya sayfanın köşesinde beliren herhangi bir banner yok ve biz size herhangi bir şey satmaya çalışmıyoruz. Vikipedi üzerinde ticari anlaşmalara ilişkin bir leke yok.

Bu bilgileri sizlere ulaştırabilmek için ihtiyaç duyduğumuz tek şey, 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya bütçenizin elverdiği herhangi bir oranda sağlayacağınız destek.

Faaliyetimizi destekleyen ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı tarafından yönetilen altyapı, olabildiğince küçük boyutta tutulmakta. Google'ın muhtemelen bir milyona yakın sunucusu var... Yahoo'nun çalışan sayısı 13.000 civarında. Biz ise, 679 sunucu ve 95 çalışanla bu hizmeti veriyoruz.

Buna karşılık Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve her ay 470 milyon kullanıcıya hizmet veriyor --sayfalar milyarlarca kez ziyaret ediliyor!

Genel kabul, ekonominin şu anki seyrinde insanların yalnızca para için çalıştıkları yönünde. Eğer ücret almıyorlarsa, insanların işe gelmelerini nasıl sağlarsınız?

Vikipedi'de ortaklaşa iş görme ve bilgiyi daha iyi hale getirme arzusu, paha biçilemez bir kaynak oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Burası, kültürün en yüksek fiyat teklifini yapana satıldığı bir kurum değil. Siz, tarafsız ve doğru bilgiye ulaşıyorsunuz. İçeriği kapsamlı, iyi belgelenmiş, iyi düzenlenmiş ve güncel bilgi, istediğiniz an elinizin altında.

Bu bence, paranızın karşılığını kat be kat almakta olduğunuz bir öneri.

Teşekkürler,

Alan Sohn
Vikipedi Yazarı