Jump to content

Fundraising 2011/Brandon Letter/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Ölüm ilanımın ilk satırlarını yazıyormuşum gibi hissediyorum.

Hayatım boyunca yapacağım hiçbir şeyin şu an Vikipedi'de yapmakta olduğumdan daha önemli olacağını zannetmiyorum. Biz sadece bir ansiklopedi yazmıyor, insanları özgür kılmak için çalışıyoruz. Bilgiye özgürce eriştiğimiz zaman, çok daha iyi insanlar olacağımızı düşünüyorum. Biz dünyanın bizden daha büyük olduğunu bildiğimiz için, yaşama karşı daha hoşgörülü ve anlayışlıyız.

Vikipedi dünyada en çok ziyaret edilen beşinci site. Ben, Vikipedi'yi internet üzerinde tutan, kâr amacı gütmeyen, küçük bir yerde çalışıyorum. Bizler reklam yayınlamıyoruz, çünkü bunu yapmak bağımsızlığımızı feda etmek olur. Vikipedi asla bir propaganda aracı değildir ve olmayacaktır da.

Vikipedi sadece okuyucularımızın bağışlarıyla yaşamaktadır. Vikipedi'ye 5$, 10$, 20$ gibi küçük miktarlarda ya da gücünüz ne kadarına yetiyorsa, bağışta bulunarak yardım eder misiniz?

Wikimedia Vakfı'nda çalışıyorum, çünkü yüreğim bana doğru olan şeyi yaptığımı söylüyor. Küçük çocuklardan çaktırmadan para çalmak için tasarlanmış ürünler geliştiren, aptalca fikirlerle işler yapan, dev teknoloji şirketlerinde çalıştım. Eve yıkılmış olarak dönerdim.

Bunu bilmiyor olabilirsiniz fakat Wikimedia Vakfı çok küçük bir grupla çalışıyor. En iyiler listesindeki çoğu şirketin ise binlerce çalışanı ve büyük bütçeleri var. Ama onlar, bizim kısıtlı imkanlarımızla yaptıklarımızın çok küçük bir parçasını ancak başarabiliyorlar.

Vikipedi'ye bağış yaptığınızda tüm dünya çapında, bilgiye ücretsiz ulaşılmasına destek olacaksınız. Bu mirası sadece çocuklarınıza ya da onların çocuklarına değil, bu hazineye tüm dünyadan erişmek isteyen her insana bırakacaksınız. Siz, bir gün herkesin bu siteden faydalanmasını sağlayacaksınız.

Teşekkürler, Brandon Harris
Yazılım Uzmanı, Wikimedia Vakfı