Jump to content

Fundraising 2011/Jimmy Letter 002/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translation instructions
  • For pages marked "Missing" or "In progress", click the page title and start translating. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • For pages marked "Needs updating", compare the page to the source page and update the translation accordingly. When you are done, click "edit status" and change the status to proofreading.
  • It is important to have someone else proofread the translated page! If you have proofread a page and it is ready for publication, click "edit status" and change that page's status to ready.
  • If you are changing something that has already been published, change its status back to ready for it to be published again.

If you have any questions or feedback regarding the translation process, please post them here. Translation FAQ

Google'ın bir milyona yakın sunucusu ve Yahoo'nun 13.000 kadar çalışanı olabilir. Fakat bizde, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi, dünyanın en çok ziyaret edilen 5. web sitesi olup, her ay 470 milyon kişiye milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyidir. Reklamın da kötü bir tarafı yoktur. Ancak ikisinin de burda yeri yok. Vikipedi'de olamazlar.

Vikipedi özel bir yerdir. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için özel bir tapınak gibi düşünün. Vikipedi hepimizin, düşünmek, öğrenmek ve bilgilerimizi diğer insanlarla paylaşmak için bakabileceği bir kitaptır.

Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Ancak farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, geri kalanını ise size bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 10 lira bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız yeterli olurdu. Fakat herkes bağış yapamıyor yada yapmak istemiyor. Ancak bu önemli değil. Her yıl anca yetecek sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilmek için bağış yapmayı lütfen düşünün. Bu bağış 5, 10, 100 lira veya içinizden ne kadar geliyorsa o kadar olabilir.

Teşekkürler,

Jimmy Wales
Vikipedi'nin Kurucusu.