Küresel kilitlemeler

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global locks and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bir küresel kilitleme, kahyalar tarafından hesapların diğer herhangi bir projede oturum açmasını (ve dolayısıyla düzenleme de yapılamaz) önleyen teknik bir yoldur. Bir hesap kilitlendiğinde, tüm Wikimedia projelerinde oturum açma girişimleri başarısız olur. Genellikle yalnızca vandalizm amaçlı hesaplar, yalnızca reklam amaçlı hesaplar, uzun süreli uygunsuz kukla hesaplar, tehlike altındaki hesaplar ve nadir durumlarda (küresel engelleme, adlandırılmış hesaplara genişletilinceye kadar); bu kullanıcılar için küresel kilit uygulanır. Kilitleme arayüzü ayrıca, kimliğe bürünen, taciz edici veya saldırgan olan kullanıcı adları için tüm günlüklerde hesap adını gizleme seçeneği sunar.

 • To report a user who should be globally locked (or other users that are locked by mistake), see Steward requests/Global.
 • If you are globally locked (for reasons other than being Foundation banned or compromised), you should appeal via emailing stewards@wikimedia.org

Küresel kilitleme nedenleri

Aşağıda, küresel kilitlerin yaygın nedenlerinin bir listesi verilmiştir. Genel bir kural olarak, küresel kilitler neredeyse her zaman net durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı küresel kilitlemeler yapılır. Küresel kilitleri yöneten topluluk tarafından onaylanmış bir politika yoktur, yalnız bu liste de facto durumları temsil etmektedir.

Küresel olarak kilitlenen bir hesaba gösterilen mesaj
 • Hesaplar vandalizm veya çoklu hesap (kuklacılık) ve aktif vandalize etme ve çoklu vikilerde vandalizm yapmasıyla küresel kilitleme yapılır. Lütfen engel tarihlerini ve diğer projelerdeki faaliyetlerini hesabı aktifleştiriniz.
 • Tek amacı Wikimedia vikilerinde reklam yapmak olan hesaplar.
 • Hesaplar, kullanıcı adlarından dolayı kilitlenebilir ve kullanımdan gizlenebilir.
 • Hesaplar geçiçi engelleme çoklu projelerde çocuk pornografisi veya kişisel kişi bilgilerini diğer şeyleri gizlemek için yapılır.
 • Sahibiyle iletişime geçilene kadar hesap güvenliğini korumak için geçici bir önlem olarak tehlike altında olduğundan şüphelenilen hesaplar.
 • Küresel yasaklanmış (topluluk ya da vakıf tarafından) hesaplar.
 • Bir küresel yasaktan (topluluk veya vakıf tarafından) kaçınmak için oluşturulmuş hesaplar.
 • Öldüğü bilinen kişilere ait hesaplar
 • Accounts belonging to former Wikimedia Foundation staff members or contractors (done by WMF staff).

Güvenliği ihlal edilmiş hesap

Belki buna göz atabilirsiniz Help:Compromised accounts.

Bazen kahyalar "Compromised account (Güvenliği ihlal edilmiş hesap)" gibi bir gerekçeyle kilitleyebilir. Hesabınız bu nedenle kilitlendiyse, lütfen ca@wikimedia.org bu adres ile iletişime geçin.