Jump to content

InternetArchiveBot/Seznam často kladených otázek

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page InternetArchiveBot/FAQ and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.


Tato stránka obsahuje seznam nejčastějších otázek týkajících se bota InternetArchiveBot.

Q: Jak mohu bota spustit na skupině stránek, na kterých má být spuštěn?

A: Můžete použít nástroj pro spuštění bota, abyste to udělali. Pokud máte seznam stránek, které chcete botem zanalyzovat, vložte tento seznam do zobrazeného textového pole, jednu stránku na řádek, a klikněte na odeslat. Hotovo. Vaší úloze bude přiřazeno číslo úlohy a bude vložena do fronty, odkud bude vyzvednuta některým z procesů bota. Toto může být v reálném čase sledováno v rozhraní.

Q: Bot změnil odkaz na archiv na původní URL. Původní URL je ale nedostupná. Co se stalo?

A: IABot jen přesunul URL archivu do správného parametru, který je určen pro odkazy na archivy, a původní URL ponechal v parametru URL. Toto bot dělá, aby zajistil soulad s předpokládaným použitím parametrů. Pokud je to možné, odkaz na archiv by měl být vložen do parametru url archivu a původní URL by měla být vložena do parametru url.

Q: Robot stále narušuje stránku se specifickým zdrojovým kódem. Jak to lze zastavit?

A: Pokud konstatně značí zdroj jako nedostupný nebo konstantně odkazuje na špatný archiv, poté byste měli použít nástroj pro správu URL. Tento nástroj dovoluje uživatelům opravit mnohé chyby, které se váží ke konkrétní URL. To umožňuje botovi stát se více spolehlivým. Pokud bot rozbíjí syntaxi nebo špatně formátuje zdroj, měli byste použít nástroj pro nahlášení chyb.

Q: Robot provádí špatné editace na všech zdrojích na stránce. Nemyslím si, že je vhodné, aby na téhle konkrétní stránce běžel. Jak robota deaktivovat na určité stráně?

A: Buďte s tímto opatrní. Jste si jisti, že robot této stránce škodí více, než jí pomáhá? Posuďte toto: Rozbíjí robot formátování anebo prostě jen nesprávně posuzuje zdroje a nahrazuje je nesprávnými archivy? Pokud jste odpověděli první možnost, nahlašte to prosím prostřednictvím nástroje pro nahlašování chyb, jelikož jde o chybu, která by měla být opravena. V druhém případě, pokud jste si jisti, že zdroje na této stránce opravu botem nebudou nikdy potřebovat, anebo pokud budete muset stránku po botovi čistit, můžete na stránku umístit {{bots|deny=InternetArchiveBot}} nebo použít {{cbignore}} u konkrétních zdrojů. To robota na této stránce zablokuje. Také to znamená, že červené externí odkazy nebudou na této stránce opravovány, dokud nebude štítek opět opraven. Také prosím pomožte robotovi být mnohem spolehlivější prostřednictvím nástroje pro správu URL a nástroje pro správu domén.

Q: Co je to {{cbignore}}? Co je to {{bots}}?

A: {{cbignore}} je speciální prázdná šablona, kterou nětkteré wiki používají, aby daly IABotovi signál zcela ignorovat určitou referenci nebo externí odkaz. Příkladem může být dokumentace této šablony na w:en:Template:Cbignore na anglické Wikipedii. {{bots}} je speciální šablona, kterou některé wiki používají k tomu, aby zakázali botům respektujícím tuto šablonu určitou stránku editovat. IABot šablony bots a nobots respektuje. Abyste zakázali editovat určitou stránku jen IABotovi, můžete použít syntaxi {{bots|deny=InternetArchiveBot}} kdekoliv na stránce.

Q: Bot označil dostupný zdroj za nedostupný. Co se stalo?

A: Pokud byla stránka dočasně nedostupná dostatečně dlouho, bot mohl stránku posoudit jako nedostupnou, protože byla nedostupná třikrát po sobě, během třech nezávislých kontrol. Také mohli správci této stránky robota zablokovat a robot tak není schopen posoudit, zda je stránka dostupná. Teď ji tedy požaduje za trvale nedostupnou. Pokud tomu tak není, můžete to nahlásit prostřednictvím nástorje pro nahlašování falešných pozitiv. Tento nástroj ve většině případů problém opraví sám. Pokud nebude moci, nahlásí problém správcům nástroje.

Q: Robot stránku rozbil. Co se stalo?

A: Prosím, nahlašte to prostřednictvím nástroje pro nahlašování chyb a neaplikujte {{cbignore}} ani {{bots|deny=InternetArchiveBot}}. Tato stránka bude použita pro reprodukování chyby. Po jejím opravení se robot pravděpodobně prokáže býti užitečným i na této stránce.

Q: Počet zachráněných odkazů ve shrnutí je odlišný od skutečného počtu opravených odkazů. Je něco rozbité?

A: Nebojte se, toto se stát může. Pokud je počet skutečně opravených odkazů nižší než oznámený, znamená to, že při zpracovávání odkazu nastala chyba a odkaz byl přeskočen. Toto lze opravit manuální opravou na archivovanou verzi, pokud funguje. Pokud je počet skutečně opravených odkazů vyšší než oznámený, znamená to, že jeden zdroj byl opraven vícekrát. Není třeba se ničeho obávat.