Emailové seznamy (emailové konference, mailing listy)

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Mailing lists and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Komunikace
Wikimedia Social Suite
Setkání
Babel
Oznámení
Výbor pro komunikaci
Emailové konference
Přehled
Správa
Standardy
Informace
Unsubscribing
Wikimedia IRC
Seznam kanálů
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Operátoři kanálů
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia a #wikipedia-en
Instrukce
Pravidla
#wikipedia
Skupinové kontakty
Nástěnka & Přihlášení
Maskování
Roboti
Často kladené dotazy
Vyhledávání
Citáty (en)
archívy
Citáty (fr)
Other chat networks
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam

bg | ar | da | de | en | es | fr | ja | ko | mr| nl | pt | simple | si | zh

Přehled všech e-mailových seznamů naleznete na Podstránce přehledu

Nadace Wikimedia Foundation má několik emailových seznamů, které jsou otevřeny pro každého, kdo se k nim přihlásí. Informace o zasílání příspěvků naleznete v popisu seznamu. Většina seznamů zakazuje příspěvky nečlenům, ale umožňuje komukoli přihlásit se k odběru a číst archivy.

Prosíme, dodržujte Wikietiketu a vyhněte se osobním útokům v diskusních konferencích, zejména v záhlaví předmětu, protože je pravděpodobné, že to bude napodobeno. Chcete-li požádat o založení nového mailing listu, podívejte se na instrukce níže.

Obecné informace

Mailing listy jsou k dispozici v různých formátech: NNTP pomocí mail-to-news brány Gmane. Offsite archivy mailing listů Wikipedie najdete na adresách Gmane, MARC a MarkMail.

Některé mailing listy jsou příležitostně shrnuty na stránce List Summary Service.

Nejčastější přispěvatele a další statistiky lze nalézt na adrese Wikimedia Mail Stats: index.

Archivy

Téměř všechny mailingové listy archivují své příspěvky a tyto archivy si můžete prohlédnout online kliknutím na odkaz na hlavní informační stránce seznamu. Stejně jako ve všech fórech na internetu vám doporučujeme, abyste před položením otázky nebo návrhu prohledali a prohlédli archivy minulých diskusí. Pokud tak neučiníte, snížíte tím poměr signál : šum, a proto je to považováno za nezdvořilé a rušivé.

Používání digestů (stručných výtahů)

Zejména pokud nejste zvyklí na mailing listy (nebo obecně na větší množství e-mailů) nebo vás nějaký konkrétní mailing list zajímá méně, je užitečné číst zprávy v digestech, což znamená, že obdržíte jednu zprávu obsahující např. všechny zprávy za den. To můžete nastavit v možnostech poštovního seznamu.

U digestů je mnohem těžší aktivně se zapojit do diskuse (zejména do těch nejvyhrocenějších): většinou je to pro režim "pouze ke čtení", dobrovolný nebo vynucený. Dalším krokem je zakázat distribuci na svou adresu a číst pouze archivy, když máte čas (nebo ani nebýt přihlášen). Pro vaše příležitostné odpovědi je zde několik tipů, jak dodržovat etiketu e-mailové konference a mít jistotu, že vaše zpráva bude zařazena na správná místa a rozpoznána ostatními členy konference:

  1. naprosto se vyhněte top postingu, který je nejhorší při odpovídání na dlouhé digesty: uveďte pouze zprávu, na kterou odpovídáte, pokud nějaká existuje;
  2. neodpovídejte na digest ani nevytvářejte novou zprávu do seznamu: místo toho přejděte do webového archivu (například mailarchive:wikimedia-l), najděte vlákno, na které odpovídáte, vyberte zprávu (nemusíte ztrácet čas hledáním přesné zprávy) a klikněte na odkaz za jménem autora v horní části.

Zvláštní seznamy

Přehled všech existujících mailing listů najdete na podstránce s přehledem.

Na adrese https://lists.wikimedia.org je k dispozici také automaticky generovaný seznam veřejných mailing listů, uspořádaný podle abecedy.

Mailing listy Wikimedie

wikimedia-l, dříve foundation-l, je centrální e-mailový seznam pro všechny záležitosti týkající se celé Wikimedie, ať už jde o projekty, nadaci Wikimedia nebo pobočky. Pokud vás zajímá získávání finančních prostředků, zakládání nových projektů nebo diskuse o otázkách globální politiky, je tato konference (mailing list) určena právě vám. Příspěvky v jiných jazycích než v angličtině jsou vítány, i když angličtina je jazyk, kterému většina posluchačů rozumí. Vícejazyčné příspěvky (kdy autor příspěvku opakuje stejný text v jiném jazyce) jsou také vítány.

Zprávy mohou posílat pouze přihlášení účastníci. Archivy jsou veřejně přístupné.

Mailing listy oznámení Wikimedie

Nadace také provozuje seznam pouze pro oznámení WikimediaAnnounce-l. Tento seznam slouží jako jednoduchý seznam, kde mohou být lidé rychle informováni o oznámeních, novinkách a nadcházejících událostech nadace a poboček. Seznam je moderován a všechny odpovědi jsou zasílány přímo na wikimedia-l.

Správa seznamů (mailing listů)

Správci seznamu mají úplnou kontrolu nad všemi aspekty seznamu, mohou měnit nastavení jednotlivých členů seznamu, moderovat odesílatele, měnit nastavení seznamu a další.

Nápovědu k ovládání administrátorského rozhraní programu mailman naleznete v části mailing list administration.

Pokud máte pocit, že seznam, na kterém jste, nemá v současné době dostatek aktivních správců, kteří by zvládli pracovní zátěž, kontaktujte prosím nejprve stávající správce na adrese <jméno seznamu>-owner@lists.wikimedia.org. Pokud jsou neaktivní a nereagují, vytvořte úkol v aplikaci Phabricator se svým požadavkem a vložte jej do projektu "$jméno-projektu" (rychlý odkaz).

Pokročilé dotazy a tipy

Rozdělení denních Digestů

Uživatelé systému Linux si mohou denní přehled rozdělit:

Vložte následující 3 řádky do .procmailrc a aktivujte podporu procmailu.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

Odstranění emailů z archivů

Viz také wikitech:Remove a message from mailing list archive

E-maily by měly být zasílány do mailingových seznamů opatrně, protože jejich odstranění z archivů je téměř nemožné.

Spuštění bin/arch, jak se běžně navrhuje, má za následek přečíslování všech zpráv a přerušení všech odkazů na archiv. Je také chybové a v minulosti to poškodilo archivy seznamu. Z tohoto důvodu naši vývojáři přijali zásadu neprovádět žádné mazání archivů. Místo toho vymažou obsah zprávy, ale zprávu ponechají, aby archivy zůstaly nedotčené. To však může být stále problematické, proto se prosím ujistěte, že máte dobrý důvod pro žádost o odstranění z archivu, přičemž mějte na paměti, že e-mail bude stále ve složce Doručená pošta všech stávajících účastníků a v archivech, které nejsou spravovány Nadací Wikimedia.

Přeložení programu Mailman

Pokud váš jazyk není v systému Mailman dosud podporován, můžete pomoci tím, že poskytnete jeho překlad. Pokyny a vysvětlení, jak Mailman přeložit, najdete na adrese wiki.list.org.

Vytvořte nový seznam (mailing list)

Chcete-li vytvořit nový mailing list, musíte o něj požádat v aplikaci Phabricator. Chyba by měla být umístěna v projektu Wikimedia-Mailing-lists, přímý odkaz se všemi obsaženými informacemi.

Před zadáním požadavku byste se měli seznámit se zásadami standardizace.

Co je třeba zahrnout:

  • požadovaný název mailing listu, končící na @lists.wikimedia.org
  • zdůvodnění/vysvětlení účelu (a případně odkaz na konsensus komunity)
  • e-mailovou adresu správce původního seznamu
  • e-mailovou adresu sekundárního správce seznamu (jako zálohu)
  • popis seznamu pro informační stránku seznamu (měl by být uveden i v případě soukromého seznamu, aby správci operačních systémů a mailmanu věděli, proč existuje).

Vezměte prosím na vědomí, že všechny mailing listy jsou vytvořeny jako veřejné a s veřejnými archivy, pokud není uvedeno/požadováno jinak.

Po správném odeslání chyby by měl být váš seznam vytvořen během několika následujících dnů. Během této doby byste si měli přečíst průvodce správou e-mailových seznamů. Nezapomeňte přidat mailing list do Přehledu a do Gmane.