Jump to content

E-posta listeleri

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Mailing lists and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
İletişim
Wikimedia Social Suite
Buluşma
Babil
Dağıtım listesi
ComCom
Mailing lists
Genel bakış
Yönetim
Standardization
List info template
Unsubscribing
Wikimedia IRC
Channels listing
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Kanal operatörleri
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia ve #wikipedia-en
Talimatlar
Kılavuz
#wikipedia
Group Contacts
Duyuru panosu & Log
Cloaks
Botlar
SSS
Stalkwords
Quotes (en)
arşivler
Quotes (fr)
Other chat networks
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam
Tüm posta listelerine genel bir bakış için, Bakınız Genel bakış alt sayfası

Wikimedia Foundation'da abone olan herkese açık olan bir dizi posta listesi vardır. Lütfen bilgi göndermek için liste açıklamalarına bakın. Çoğu liste, üye olmayanların gönderilerine izin vermez, ancak herkesin abone olmasına ve arşivleri okumasına izin verir.

Lütfen posta listelerindeki Wikiquette ve kişisel saldırılardan kaçının'a saygı gösterin, Özellikle konu başlığında cevap verenler tarafından tekrarlanması muhtemeldir. Yeni bir posta listesi istemek için aşağıdaki talimatlar'a bakın.

Genel bilgi

Posta listeleri çeşitli biçimlerde mevcuttur: Bir web arşivi aracılığıyla, e-posta yoluyla veya NNTP postadan habere ağ geçidini Gmane kullanarak. Wikipedia'nın posta listelerinin site dışı arşivleri Gmane, MARC ve MarkMail'de bulunabilir.

Bazı posta listeleri ara sıra Liste Özet Hizmeti sayfasında özetlenir.

En iyi posterler ve diğer istatistikler Wikimedia Mail Stats: index adresinde bulunabilir.

Arşivler

Hemen hemen tüm e-posta listeleri gönderilerini arşivler ve bu arşivleri çevrimiçi olarak ana liste bilgi sayfasındaki bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. İnternetteki tüm forumlarda olduğu gibi, bir soru sormadan veya bir teklifte bulunmadan önce geçmiş tartışmalar için arşivleri araştırmanız ve taramanız şiddetle tavsiye edilir.

Özetleri kullanma

Özellikle posta listelerine (veya genel olarak daha fazla sayıda e-postaya) alışkın değilseniz veya belirli bir posta listesiyle daha az ilgilenirseniz, mesajları özetler halinde okumak yararlıdır, bu da örn. günün tüm mesajları. Bunu posta listesi seçeneklerinizden ayarlayabilirsiniz.

Özetlerle, tartışmaya aktif olarak katılmak çok daha zordur (özellikle en ateşli olanlara): çoğunlukla 'salt okunur' mod içindir, gönüllü veya kendi kendine empoze edilir. Bir sonraki adım, adresinize dağıtımı devre dışı bırakmak ve sadece zamanınız olduğunda (hatta abone olmadığınızda) arşivleri okumaktır. Ara sıra yanıtlarınız için, posta listesi görgü kuralları'na uymanız ve mesajınızın doğru yerlere yerleştirileceğinden ve diğer liste üyeleri tarafından tanınacağından emin olmanız için bazı ipuçları:

  1. en üstte gönderilerden kesinlikle kaçının, ki bu uzun özetleri yanıtlarken en korkunç olanıdır: eğer varsa, yalnızca yanıtladığınız iletiyi ekleyin;
  2. özeti yanıtlamayın veya listeye yeni bir mesaj oluşturmayın: bunun yerine web arşivlerine gidin (örneğin mailarchive:wikimedia-l), yanıtladığınız ileti dizisini bulun, bir ileti seçin (tam iletiyi bulmak için zaman kaybetmenize gerek yok) ve en üstteki yazarın adından sonra gelen bağlantıya tıklayın.


Belirli listeler

Tüm posta listelerine genel bir bakış için, bakınız genel bakış alt sayfası

Ayrıca, https://lists.wikimedia.org adresinde alfabetik olarak düzenlenmiş, otomatik olarak oluşturulmuş bir genel posta listeleri listesi vardır.

Wikimedia posta listesi

wikimedia-l, daha önce vakıf-l, projeler, Wikimedia Vakfı veya bölümlerle ilgili olup olmadığına bakılmaksızın, Wikimedia çapındaki tüm konular için merkezi posta listesidir. Bağış toplamayı, yeni projeler başlatmayı veya küresel politika konularını tartışmayı umursuyorsanız, bu liste tam size göre. İngilizce, izleyicilerin çoğunun anlayabileceği bir dil olmasına rağmen, İngilizce dışındaki dillerde yayın yapmak memnuniyetle karşılanmaktadır. Çok dilli gönderiler (posterin aynı metni başka bir dilde tekrarlaması) da kabul edilir.

Mesajlar sadece aboneler tarafından gönderilebilir. Arşivler herkese açıktır.

Wikimedia Duyuruları posta listesi

Vakıf ayrıca sadece bir Duyuru listesi WikimediaAnnounce-l da işletmektedir. Bu liste, kişilerin Vakıf ve Bölüm duyuruları, haberler ve yaklaşan etkinlikler hakkında hızla bilgilendirilebileceği basit bir tercih listesi sağlamak içindir. Liste yönetilir ve tüm cevaplar doğrudan wikimedia-l'ye gider.

Liste yönetimi

Liste yöneticileri, posta listesinin her yönü üzerinde tam kontrole sahiptir, bireysel liste üyelerinin ayarlarını değiştirebilir, gönderenleri denetleyebilir, liste ayarlarını değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirler.

Postacının yönetici arayüzünü çalıştırma konusunda yardım için lütfen posta listesi yönetimi'ne bakın.

Bulunduğunuz bir listenin şu anda iş yüküne ayak uydurmak için yeterli aktif yöneticiye sahip olmadığını düşünüyorsanız, lütfen önce mevcut yöneticilerle <listname>-owner@lists.wikimedia.org ile iletişime geçin. Etkin değillerse ve yanıt vermiyorlarsa, isteğinizle birlikte bir Phabricator görevi oluşturun ve bunu 'Wikimedia-Mailing-lists' projesine (hızlı bağlantı) koyun.

Gelişmiş sorular ve ipuçları

Günlük Özetleri Bölme

Linux kullanıcıları günlük özeti bölebilir:

Aşağıdaki 3 satırı .procmailrc'nize koyun ve procmail desteğini etkinleştirin.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

E-postaları arşivlerden kaldırma

E-postaların arşivlerden herhangi bir güvenlik derecesi ile kaldırılması neredeyse imkansız olduğundan, e-postalar posta listelerine dikkatle gönderilmelidir.

Genelde önerildiği gibi bin/arch'ü çalıştırmak, tüm mesajları yeniden numaralandırma ve arşive olan tüm bağlantıları kesme etkisine sahiptir. Aynı zamanda buggy ve geçmişte liste arşivlerini bozdu. Bu nedenle, geliştiricilerimiz herhangi bir arşiv silme işlemi gerçekleştirmeme politikasını benimsemiştir. Bunun yerine, mesajın içeriğini silecek, ancak arşivleri sağlam tutmak için mesajı koruyacaklar. Ancak, bu yine de sorunlu olabilir, bu nedenle lütfen e-postanın tüm mevcut abonelerin Gelen Kutusunda ve Wikimedia Vakfı tarafından yönetilmeyen arşivlerde olacağını aklınızda bulundurarak bir arşivin kaldırılmasını talep etmek için iyi bir nedeniniz olduğundan emin olun.

Postacı Çevirisi

Diliniz Mailman tarafından henüz desteklenmiyorsa, bunun için bir çeviri sağlayarak yardımcı olabilirsiniz. Mailman'in nasıl çevrileceğine ilişkin talimatlar ve açıklama wiki.list.org adresinde bulunabilir.

Yeni bir liste oluştur

Yeni bir posta listesi oluşturmak için bunu Phabricator'da talep etmelisiniz. Hata Wikimedia-Mailing-lists projesine, doğrudan bağlantı dahil tüm bilgilerle birlikte yerleştirilmelidir.

Talebinizi yapmadan önce, standartlaştırma politikası hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Dahil edilecek şeyler:

  • posta listesinin istenen adı, @lists.wikimedia.org ile biter
  • amacın gerekçesi/açıklaması (ve varsa topluluk fikir birliğine bağlantı)
  • ilk liste yöneticisinin e-posta adresi
  • ikincil liste yöneticisinin e-posta adresi (yedek olarak)
  • liste bilgi sayfası için listenin açıklaması (özel liste olsa bile içermelidir, böylece operasyonlar ve postacı yöneticileri neden var olduğunu bilir.)

Tüm posta listelerinin, aksi belirtilmediği/talep edilmediği sürece, herkese açık olarak ve genel arşivlerle oluşturulduğunu lütfen unutmayın.

Hatayı doğru bir şekilde gönderdikten sonra, önümüzdeki birkaç gün içinde listeniz oluşturulmalıdır. Bu süre zarfında posta listesi yönetim kılavuzu'nu okumalısınız. Posta listesini Genel bakış ve Gmane'e eklemeyi unutmayın.