Jump to content

Movement Strategy/Principles/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Principles and the translation is 100% complete.
اصول استراتژی جنبش
اصل استراتژی چیست

اصول همان باورهای بنیادینی است که فعالیت «جنبش» ما را هدایت می‌کند. پیشنهادهای «استراتژی جنبش» بر اساس این اصول ساخته و اجرا می‌شوند. آنها جدایی‌ناپذیرند و در کنار یکدیگر مفهوم «ویکی‌مدیایی‌ها» را منتقل می‌کنند.

افراد-محور بودن

«افراد-محور بودن» به این معناست که همه جنبه‌های «جنبش» ما باید به نیازها و چالش‌های افرادی که به آن نیرو می‌دهند و افرادی که از آن بهره‌مند می‌شوند، بپردازد تا همه بتوانند به بهترین شکل در مسیر ایجاد دانش انسانی نقش‌آفرینی کنند. جنبش ما از افراد و گروه‌ها، داوطلبان اکثریت و همکارانی که در فرهنگ‌ها و مکان‌های مختلف فعالیت می‌کنند، نیرو می‌گیرد. این ذینفعان نیازهای خاصی دارند که فناوری، سیاست‌ها، روال‌ها و ساختارها باید به آن نیازها رسیدگی کند تا امکان توانمندسازی ذینفعان در مسیر عبور از موانع فراهم شود. برای این که «جنبش» ما متنوع‌تر شود، تقویت آگاهی درباره افراد غایب ضروری است. برای استقبال از این افراد، باید به صورت گروهی و به شکل جامع پذیرای مسئولیت باشیم و از تغییر استقبال کنیم.

ایمنی و امنیت

سلامت، امنیت و ایمنی همه شرکت‌کنندگان لازمه حفظ و پیشرفت طرح‌ها و جوامع است. بدون توسعه بنیادین یک محیط امن، امکان یکپارچگی، تقویت تنوع، تامین برابری دانش، توسعه همکاری و تبدیل شدن به سامانه حمایتی اساسی از اکوسیستم دانش رایگان ممکن نخواهد شد. شرکت‌کنندگان باید در فضای آنلاین و آفلاین احساس امنیت کنند و دستیابی به این هدف مستلزم اعمال تغییرات در فرهنگ جاری «جنبش» ما خواهد بود. به جای حمایت صرف از ایمنی، سعی خواهیم کرد که محیط خود را با پذیرش سیاست‌ها و تامین فناوری، منابع و زیرساخت‌های محافظت از حریم خصوصی و امنیت شرکت‌کنندگان در «جنبش»، امن سازیم.

شمول و تصمیم‌سازی مشارکتی

شمول در توسعه فرآیندها، روال‌ها و ساختارهای تقویت تنوع چشم‌اندازها و هویت‌های «جنبش ویکی‌مدیا» ریشه دارد. هدف ما این است که زیرساخت خود را بر پایه توسعه آگاهانه جامعه و از طریق پرداختن به مزیت‌های کنونی و نیز موانع مشارکت، بنا کنیم. با تقویت و توسعه مهارت‌های ذینفعان، ما دسترسی‌پذیری، کاربرد، محلی‌سازی و پویایی‌گرایی اکوسیستم خود را افزایش می‌دهیم (پلتفرم‌های فناوری، فرآیندها و ساختارهای سازمانی). ساختارها و پلتفرم‌ها باید سازگار‌پذیر باشند تا امکان توانمندسازی فعالان کنونی «جنبش» و پذیرش افراد جدیدی که قبلاً محروم شده یا نادیده گرفته شده بودند،فراهم شود. این رویکرد برای رسیدگی به کمبودهای مربوط به نمایندگی افراد، جنسیت‌ها و محتوا ضروری است. برای پذیرش همه دیدگاه‌ها و دستیابی به نقش شفاف در فرآیندهای تصمیم‌سازی که بر آنها و «جنبش» ما تاثیر می‌گذارد، تلاش آگاهانه باید صورت بگیرد.

برابری و توانمندسازی

تلاش برای دستیابی به برابری مستلزم آن است که ذینفعان ویکی‌مدیا با همه افراد به صورت منصفانه و بر اساس شرایط آنها رفتار کنند.شایستگی‌های جنبش کاملاً آزاد مبتنی بر فرآیند پیوسته متغیر غلبه بر چالش‌های ظرفیت (فنی، اداری، زبانی، مالی و غیره) است. در این جنبش افراد از امکان توانمند شدن و دستیابی به بالاترین پتانسیل واقعی بهره‌مند می‌شوند. ارائه و مشارکت برابر هم‌معنا با فرصت برابر و توانمندسازی نیست. سیاستی که به صورت برابر درباره همه اعمال شود، ممکن است منجر به نابرابری شود؛ اگر به صورت نامتناسب یک گروه را بر گروه دیگر برتری ببخشد. دستیابی به برابری مستلزم فراهم کردن امکانات برابر برای همگان است؛ دستیابی به برابری مستلزم تامین فرصت‌ها در سطوح متناسب برای هر جامعه و حوزه است. باید دانست که برخی افراد فعالیت خود را با محرومیت آغاز می‌کنند.

واگذاری اختیارات و خود-مدیریت

جنبش» ما تصمیمات خود را، در صورت امکان، در سطح محلی می‌گیرد و مسیر تصمیم‌سازی مشارکتی را هموار می‌کند. واگذاری اختیارات به این معناست که جوامع آنلاین و آفلاین ما در سراسر دنیا باید، در صورت امکان، خودشان به تصمیم‌گیری بپردازند. این اصل مبتنی بر این مفهوم است که آنها از توانایی شناسایی قابلیت‌ها، فرصت‌ها، نیازها و موانع برای ارائه مجموع دانش انسانی در حوزه‌های فعالیت خود برخوردارند. با پاسخ‌گویی و شفافیت، آنها می‌توانند خودشان منابع و فعالیت‌های خود را مدیریت کنند و نیازهای مربوط به غلبه بر موانع را برآورده سازند.

زمینه‌ای کردن

زمینه‌ای کردن به شما امکان می‌دهد که بفهمید مجموعه فرآیندهای واحدی وجود ندارد که در همه شرایط کارآمد و موثر باشد. با توجه به تنوع «جنبش» ما، فعالیت و مشارکت ما باید ارزیابی و با زمینه‌های گوناگون جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی-سیاسی و اقتصادی سازگار شود تا ما با تغییرات دنیای خود همگام شویم. ما می‌دانیم که آنچه در یک جامعه کاربرد دارد، ممکن است در جامعه دیگر کارآمد نباشد. برای تضمین رشد مستمر و پایداری «جنبش» ما، باید تفاوت‌های خود را بپذیریم و مطمئن شویم که اکوسیستم ما با انعطاف و مالکیت محلی طراحی شده است. بدین ترتیب تضمین می‌شود که ما پایگاه متنوعی از شرکت‌کنندگان و همکاران جنبش در اختیار داریم که با منابع، فناوری و بهترین فرآیندهای محلی حمایت می‌شوند.

مشارکت و همکاری

همکاری و مشارکت در روند استفاده از دانش جمعی، تجربیات و تخصص توزیع‌شده برای بهسازی کارآیی و رسیدگی به چالش‌ها، راهنمای «جنبش» ما محسوب می‌شود. بیشتر قدرت و تاثیر ما به توسعه روابط همکارانه و تقویت مشارکت با ذینفعان در اکوسیستم دانش رایگان مربوط می‌شود و فراتر از افرادی است که از دانش و منابع لازم برای کمک‌رسانی به ما در روند نوآوری، سازگارسازی و رشد برخوردارند. در «جنبش» ما، سعی بر یادگیری از یکدیگر و تبادل مهارت، دانش، ابزارها، تجهیزات و منابع دیگر است تا امکان دستیابی به شایستگی و تقویت تاثیر، مشارکت و همکاری در کل «جنبش» فراهم شود. مشارکت و همکاری زمانی تقویت می‌شود که مشارکت‌کنندگان و سازمان‌ها در همه سطوح برای همکاری با یکدیگر، کمک‌رسانی یا حمایت از یکدیگر در تدوین اهداف و دستیابی به اهداف توانمند شوند. تجربه و تخصص در حوزه رشد و تقویت «جنبش» به تبادل دوجانبه دانش در بین افراد مربوط می‌شود.

شفافیت و پاسخگویی

برای این که همه افراد بتوانند با سازوکار سامانه‌ها، مدیریت و همکاری آشنا شوند، وجود شفافیت ضروری است. شفافیت زمینه مشارکت و پاسخ‌گویی به یکدیگر را فراهم می‌کند. کارهای ما با تعهد آگاهانه نسبت به شفافیت و پاسخ‌گویی در قبال یکدیگر انجام می‌گیرد.در سامانه‌ای که با همکاری مشارکت‌کنندگان ساخته می‌شود، همه افراد باید در قبال تداوم سلامت، انعطاف و موفقیت آن پاسخگو باشند. یعنی همه افراد در قبال موفقیت یا شکست کارهای خود (یا کوتاهی‌های خود) از طرف «جنبش» دارای مسئولیت متناسب هستند.فرهنگ شفاف به همه امکان می‌دهد که در یک مسیر استراتژیک حرکت کنند. چنین فرهنگی زمینه اعتماد به طرح‌ها و تقویت اعتماد بین شرکت‌کنندگان را فراهم می‌کند.

کارآیی

کارآیی طراحی فرآیندها، روال‌ها و ساختارها را طوری هدایت می‌کند که تلاش‌ها و منابع ما برای دستیابی به بالاترین پتانسیل تاثیر، به کار گرفته شود. کارآیی به توانایی جلوگیری از اتلاف منابع و دستیابی به نتیجه مطلوب گفته می‌شود. در روند اجرای پیشنهادهای استراتژی جنبش به تقویت تخصص و تبادل دانش، و نیز سازگاری با حوزه‌های خاصی که رویکرد کلی در آن اعمال‌پذیر نیست، و جلب هدفمند مشارکت طرف‌های ذینفع می‌پردازیم. کارآیی در ساختار توزیع‌شده و غیرمتمرکز گسترده مانند «جنبش ویکی‌مدیا» فقط از طریق پاسخ‌گویی، شفافیت، هماهنگی و زمینه‌ای کردن حاصل می‌شود. ارزیابی پیوسته و دوره‌ای برای یادگیری و سازگارسازی ضروری است.

انعطاف

انعطاف تضمین می‌کند که «جنبش» ما منعطف، سازگار‌پذیر با نیروهای داخلی و خارجی و پایدار با گذشت زمان، است. سامانه منعطف از ظرفیت لازم برای بازیابی و بازگشت سریع از مشکلات و دگرگونی در فرآیند دستیابی به اهداف برخوردار است. با پایبندی به شفافیت و پاسخگویی، می‌توانیم در مسیر استقرار فرآیندها، روال‌ها و ساختارهایی که از این مجموعه از پیشنهادهای «استراتژی جنبش» حاصل می‌شود، حرکت کنیم. همچنین، از طریق ارزیابی و فرآیندهای تصمیم‌سازی مشارکتی، می‌توانیم به پویایی دست یابیم و به سازگاری سریع با حوزه‌های مختلف و یادگیری از موقعیت‌های مختلف بپردازیم.