Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Increase the Sustainability of Our Movement/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Increase the Sustainability of Our Movement and the translation is 100% complete.
Підвищити сталість нашого руху

Що

Ми підвищимо сталість нашого Руху, підтримуючи та інвестуючи в потреби людей, незалежно від того, чи є вони новачками, чи давніми учасниками. Ми будемо застосовувати більш надійні, довгострокові та справедливі підходи до створення та розподілу фінансових ресурсів між різними зацікавленими сторонами у нашому Русі.

Короткий відеозапис цієї рекомендації (англійською мовою).

Хоча кураторство, редагування та створення контенту є найважливішими видами діяльності нашого Руху, ми знаємо, що існують й інші важливі внески, які допомагають нам рухатися в напрямку рівності знань та знань як послуги. До них належать державна політика та адвокація, розбудова потенціалу, інформаційно-просвітницька діяльність, дослідження, організація та збір коштів. Для зростання та сталого розвитку нашого Руху ці види діяльності повинні бути краще визнані, а в деяких контекстах — навіть винагороджені.

Відповідно до етики та практики Руху, редагування не буде компенсуватися, а джерела доходу, які заважають редакційній незалежності контенту, не будуть використовуватися. Ми будемо надавати повноваження та підтримувати місцеві групи, нові спільноти та організації, щоб вони могли використовувати існуючі та нові способи залучення коштів та налагодження партнерських відносин. У міру того, як ми зростаємо та стаємо більш стійкими як Рух, ми також будемо узгоджувати наші практики для підтримки екологічної стійкості нашої планети.

Зміни і дії

Сталий розвиток людства

  • Розробити системний підхід для підвищення задоволеності та продуктивності людей, залучених до Руху, шляхом:
    • Оцінки потреб груп та волонтерів з урахуванням їхнього місцевого контексту для ефективної підтримки та визнання їхніх зусиль.
    • Постійного залучення та підтримки різних типів учасників онлайн та офлайн.
  • Виділити значно більшу частину фінансування Руху на підтримку нових та маргіналізованих спільнот і груп відповідно до їхніх потреб, включаючи відшкодування витрат на персонал, операційні витрати та інші види діяльності, що не пов'язані безпосередньо з додаванням, кураторством або редагуванням контенту.

Фінансова стійкість

  • Підвищити обізнаність про Рух Вікімедіа, його цінності, досягнення, проєкти та спільноти по всьому світу — щоб забезпечити увагу, довіру та інтерес споживачів знань, волонтерів, партнерів та донорів.
  • Створити політику, що застосовується до всіх організацій Руху, щоб окреслити правила отримання доходів та визначити, що може бути адаптовано до місцевого контексту та потреб. Ця політика забезпечить баланс між стійкістю, нашою місією та цінностями, а також фінансовою незалежністю. Відповідно до цієї політики, ми будемо:
    • Розподіляти відповідальність за отримання доходів між організаціями руху та розвивати місцеві навички збору коштів для підвищення стійкості.
    • Збільшувати доходи та диверсифікувати джерела доходів у всьому русі, забезпечуючи при цьому прозорість та підзвітність у зборі та витрачанні коштів.
  • Досліджувати нові можливості для отримання доходів та поширення вільних знань через партнерства та зароблені доходи. Можливі приклади:
    • Створення API на рівні підприємства (з високими стандартами доступності, пропускної здатності та зручності використання).
      • Залучення партнерів до розробки, де це доречно, з урахуванням потреб широкого спектру малих, некомерційних та великих комерційних користувачів.
      • Дослідження моделей оплати або сталого розвитку для комерційних користувачів на рівні підприємства, дбаючи про уникнення залежності від доходів або іншого надмірного зовнішнього впливу на дизайн та розробку продукту.
      • Розробка відповідних заходів безпеки для забезпечення постійного вільного та необмеженого доступу для некомерційного, дослідницького та невеликого або помірного комерційного використання.
    • Активне залучення екосистем третіх сторін до розробки технологій MediaWiki (наприклад, Wikibase та Parsoid).
    • Надання професійних та консультаційних послуг щодо технологій MediaWiki.
    • Створення мерчандайзингу та використання бренду Wikimedia.

Обґрунтування

У нашій поточній ситуації переважна більшість коштів і персоналу зосереджена в країнах Північної півкулі, що призводить до нерівномірного розподілу ресурсів. Щоб створити простір для сталого зростання та стійкості нашого Руху, нам потрібно більш активно залучати тих, хто ще не представлений у наших спільнотах. Це також потрібно збалансувати кращими засобами оцінки внеску тих, хто вже є в Русі, інакше ми ризикуємо втратити пам'ять, імпульс, потенціал і людей через вигорання та плинність кадрів.

Люди

Наше майбутнє залежить від здорового, різноманітного та співпраці середовища, а також від постійного припливу учасників. Однак нам бракує механізмів, які б забезпечували рівномірний розподіл ресурсів та можливостей (наприклад, грошей, партнерів, приміщень) у всьому Русі. Нам також бракує механізмів для визнання та заохочення онлайн- та офлайн-внеску всіх учасників. Збільшення кількості учасників та їх утримання залежить від вдосконалення процедур, процесів та структур для задоволення та підтримки різноманітних потреб.

Фінансові ресурси

Амбіції нашого стратегічного напрямку вимагатимуть збільшення доходів нашого Руху понад поточний поступовий ріст. Поточна модель, яка значною мірою залежить від пожертв через банери Вікіпедії, не є стійкою до зовнішніх змін і може стати менш ефективною з огляду на майбутні тенденції у сфері технологій та споживання знань. Одним із прикладів таких змін може бути зменшення прямого трафіку та збільшення доступу через віртуальних помічників та пошукові системи. Ми втрачаємо потенціал, який надає диверсифікований глобальний підхід, технологічні досягнення та різні можливості отримання доходів, пов'язані з використанням нашої платформи та продукту. Оскільки майже всі джерела доходів проходять через кілька організацій Руху, втрачаються можливості та зберігається нерівність.