Jump to content

2016 Stratejisi/Topluluklar

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Communities and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.Gelecek yıllık planımızda Wikimedia Vakfı'nın odaklanacağı geniş konu alanlarından birisi topluluklar.

Wikimedia'nın tutkulu, ilgili toplulukları en büyük gücümüz. Yalnızca sağlıklı, çeşitlilik içeren, ilgili topluluklar tüm dünyanın bilgisini yansıtan içerik oluşturabilir.

Soruları yanıtlamaya hazır olduğunuzda lütfen sayfanın altındaki butona tıklayın.

Topluluklar hakkında kritik bir soru

Eğer daha sağlıklı bir çevre yaratmazsak, Wikimedia hareketinin bu yazar jenerasyonundan sonra sürdürülebilir olmama riski ile karşı karşıyayız.

Wikimedia Vakfı’nın topluluklarımızın sağlık, gelişim ve çeşitliliğini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere daha davetkâr ve açık olmalarına yardımcı olması ve böylece hareketin sürdürülebilir olması için en iyi yol sizce nedir?

Toplulukları desteklemede olası stratejik yaklaşımlar

Aşağıda Wikimedia Vakfı'nın topluluklar karşısında alabileceği çeşitli yaklaşımlar var. Lütfen bu altı seçeneği okuyup bize altısı içinden en çok desteklediğiniz en fazla üç tanesinin "numarası"nı bildirin. Sizi ayrıca kendi fikrinizi paylaşmaya davet ediyoruz !

Yaklaşım Bir

  • Daha güvenli, davetkâr ve destekleyici bir yazar ve editör çevresi için taciz konularının ve cinsiyet ayrımının azaltılması.

Yaklaşım İki

  • Gönüllü katılımını arttırmak için takdir, kolaylaştırılmış mentörlük ve kişiselleştirilmiş tekrar katılım gibi programları oluşturmak ve desteklemek.

Yaklaşım Üç

  • Topluluklarımız ve Wikimedia bağlı kuruluşları içinde ve arasında iletişim ve şeffaflığın arttırılması.

Yaklaşım Dört

  • Temel girişimlerde yerel dil ve topluluk kapsamını arttırmak için bağlı kuruluşlarımızın ve Wikimedia Vakfının çalışmalarını uyumlu hale getirme

Yaklaşım Beş

  • İçerik ve proje işleri için manuel işleri azaltmak üzere otomasyon araçları geliştirme

Yaklaşım Altı

  • Topluluk ve wiki kurma süreç ve politikalarını basitleştirmek

Başka bir yaklaşım öner

  • Toplulukları desteklememizde yardımcı olmak üzere öncelik tanımamız gereken başka bir fikriniz mi var? Bizi haberdar edin!


align=right Thank you for contributing your thoughts to this consultation!