Jump to content

Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Cykl 2/Dotrzyj

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Reach and the translation is 100% complete.

Docieranie do nowych głosów skupia się na zagwarantowaniu, że głosy, które normalnie nie są częścią naszych dyskusji strategicznych będą obecne i właściwie reprezentowane w trakcie procesu, który zdefiniuje przyszłość ruchu Wikimedia na najbliższe 15 lat.

 • Nasze cele:
 • Zebranie i synteza odpowiednich globalnych i regionalnych trendów, które wpłyną na przyszłość ruchu Wikimedia ciągu najbliższych 15 lat.
 • Zrozumienie i udostępnienie aktualnego poziomu świadomości, percepcji i wykorzystania projektów Wikimedia (szczególnie Wikipedii) dla potencjalnych i obecnych czytelników.
 • Nauczyć się od lokalnych ekspertów i instytucji działających w odpowiednich polach zainteresowań i zaprosić ich do współpracy przy pracy nad przyszłością ruch Wikimedia.

Aby zakończyć tę pracę w skali globalnej, mamy dwa zespoły pracujące nad tym projektem. Regiony wyższej zauważalności (dawniej ścieżka C) i regiony niższej zauważalności (dawniej ścieżka D). Prosimy również, aby grupy lokalne ubiegały się o stypendia, aby prowadzić rozmowy z lokalnymi ekspertami i partnerami (obecne i potencjalne).

 • "Regiony wysokiej zauważalności" - są definiowane jako rejony, w których sądzimy, że Wikimedia jest stosunkowo dobrze znana, na przykład Ameryka Północna, Zachodnia Europa i pojedyncze kraje, gdzie sądzimy, że świadomość naszego istnienia jest stosunkowo wysoka jak Japonia.
 • "Regiony niższej rozpoznawalności" są zdefiniowane jako tereny gdzie Wikipedia nie jest dobrze znana. Ostatnie rezultaty badań telefonicznych wskazują ograniczoną rozpoznawalność Wikipedii i/lub niezrozumienie jak można z niej korzystać w gronie użytkowników internetu. Poziom rozpoznawalności Wikipedii mieści się w granicach od 20 do 51% ze średnią ok. 25%. Wyniki te są zebrane w postaci mapy "regionów niskiej rozpoznawalności" w krajach Środkowego Wschodu, Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Krajami docelowymi dla tych badań są Indie, Indonezja, Nigeria, Egipt, Meksyk i Brazylia.

Działania

Stosujemy cztery główne sposoby zbierania informacji z nowych głosów:

 1. Osobiste wywiady z ponad 200 ekspertami, partnerami i liderami instytucjonalnymi
 2. Prowadzone przez społeczności dyskusje z lokalnymi ekspertami, partnerami i liderami instytucjonalnymi
 3. Małe salony grupowe, imprezy i spotkania
 4. Badania
  1. Zorganizowane badania w Brazylii i Indonezji (w toku)
  2. Badania generatywne w Meksyku, Nigerii i Indiach (zakończone 2016)
  3. Badania świadomości marki, postaw i użycia na rynkach wysokiej świadomości (w toku)
  4. Badania "biurkowe" - badania stron trzecich dotyczące globalnych tendencji, populacji i innych zagadnień (w toku)