Jump to content

VisualEditor/Newsletter/2019/Październik

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2019/October and the translation is 83% complete.

Editing News #2 – Mobile editing and talk pages

Przeczytaj w innym językuLista subskrybujących ten wielojęzyczny newsletter

W tym wydaniu newslettera zespół Editing opowiada o swojej pracy nad edytorem wizualnym dla urządzeń mobilnych, o projekcie ulepszenia stron dyskusji oraz o konferencji Wikimania 2019.

Pomóż

Jakie kojarzysz interakcje ze stronami dyskusji? Czy potrafisz opowiedzieć jakąś historię jak ktoś pomógł Ci dowiedzieć się czegoś nowego? Może o tym, jak zaangażować się w jakiejś grupie? Coś innego? Cokolwiek to jest, chcemy ją poznać!

Prosimy opowiedzieć, jak korzystasz ze stron dyskusji. Dołącz link do dyskusji, którą wspominasz lub opisz ją na stronie dyskusji tego projektu. The team wants your examples. These examples will help everyone develop a shared understanding of what this project should support and encourage.

Projekt ulepszenia stron dyskusji

Konsultacje w sprawie stron dyskusji były to globalne konsultacje służące zdefiniowaniu lepszych narzędzi do komunikacji na wiki. Od lutego do czerwca 2019 ponad 500 wolontariuszy z 20 wiki, spośród 15 języków i wielu projektów skomunikowali się z członkami Fundacji aby opracować kierunek rozwoju produktu dla zestawu narzędzi do prowadzenia dyskusji. Raport z etapu drugiego został opublikowany w sierpniu. Podsumowuje on kierunek produktu, nad którym nasz zespół rozpoczął prace, o którym można poczytać tu: Talk Page Project.

Nasz zespół potrzebuje Twojego wsparcia na tym etapie. Zaczęliśmy opracowywać pierwszy pomysł. Dodaj swoją nazwę użytkownika w sekcji "Getting involved" na stronie wspomnianego projektu jeżeli chcesz otrzymywać informacje o sposobach zaangażowania.

Edytor wizualny dla urządzeń mobilnych

Zespół Editing próbuje ułatwić edytowanie na urządzeniach mobilnych. Zespół ten zmienia edytor wizualny na urządzenia mobilne. Jeżeli chciałbyś coś powiedzieć na temat edytowania na urządzeniach mobilnych, zostaw wiadomość na stronie Talk:VisualEditor on mobile.

Edit Cards

What happens when you click on a link. The new Edit Card is bigger and has more options for editing links.

Pasek narzędzi

Pasek narzędzi zmienił się w wersji mobilnej. Stary system miał dwa oddzielne paski. Teraz wszystkie przyciski są razem. Opowiedz naszemu zespołowi co sądzisz o nowym pasku narzędzi.
 • We wrześniu zespół Editing zmienił pasek narzędzi edytora wizualnego w wersji mobilnej. Każdy może zauważyć tę zmianę.
  • Jeden pasek narzędzi: Wszystkie narzędzia edycyjne zostały umieszczone na jednym pasku. Poprzednio zawartość paska zmieniała się w zależności od kliknięcia poszczególnych funkcji.
  • Nowa nawigacja: Zmieniły się przyciski do poruszania się wstecz i dalej w cyklu edycji.
  • Niezauważalne przełączanie: ulepszony sposób działania podczas przełączania między trybem wizualnym i wikikodu.
 • Feedback: możesz wypróbować odnowiony pasek narzędzi poprzez uruchomienie edytora wizualnego na smartfonie. Po wypróbowaniu możesz podzielić się opinią na stronie dyskusji.

Wikimania

Zespół Editing Team uczestniczył w konferencji Wikimania 2019 w Szwecji. Prowadzili sesję o edytorze wizualnym na urządzenia mobilne oraz sesję o projekcie nowych stron dyskusji. Przetestowali oni dwie nowe funkcje w edytorze wizualnym na urządzenia mobilne, przy współpracy z innymi uczestnikami. Więcej o tym czego nasz zespół się dowiedział i co robił przeczytasz w raporcie zespołu dotyczącym Wikimanii 2019.

Plany na przyszłość

 • Projekt ulepszenia stron dyskusji: Zespół myśli już nad pierwszym zestawem proponowanych zmian. Będzie on pracował z kilkoma społecznościami aby wprowadzać te zmiany pilotażowo. Najlepszym sposobem na bycie poinformowanym jest dodanie swojej nazwy użytkownika w sekcji "Getting involved" na stronie wspomnianego projektu.
 • Testowanie edytora wizualnego w wersji mobilnej jako domyślnego: Zespół Editing planuje opublikować wyniki pod koniec tego roku. Najlepszym sposobem aby być poinformowanym jest dodanie strony tego projektu do obserwowanych: strona projektu "Edytor wizualny jako domyślny w wersji mobilnej".
 • Measuring the impact of Edit Cards: To badanie odpowiada na pytanie czy ten projekt pomógł redaktorom w dodawaniu linków i przypisów. Planowany termin opublikowania wyników to listopad. Najlepszym sposobem aby być poinformowanym jest dodanie strony tego projektu do obserwowanych: strona projektu Edit Cards.

PPelberg (WMF) (talk) & Whatamidoing (WMF) (talk)