Асоціація відділень Вікімедіа

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Chapters Association and the translation is 100% complete.

Асоціація відділень Вікімедіа покликана бути центральною організацією усіх відділень, що входять до її складу. Мета організації — сприяти координації та звітності відділень, представляти спільні інтереси відділень, сприяти обміну знаннями і досвідом, забезпечувати допомогу і підтримку в організаційному розвитку.

31 березня 2012 року Берлінська угода була підписана 30 відділеннями Фонду Вікімедіа. Цим вони засвідчили свій намір приєднатися до WCA згідно зі статутом і своїми представниками. Це стало відправною точкою Асоціації відділень Вікімедіа. Після Берліну, ряд відділень надіслати офіційний запит щодо приєднання, а також висунули кандидатів до Членів Ради (Council Member).

Схема Асоціації відділень Вікімедіа. Станом на липень 2012 це Члени Ради, Голова та заступник Голови. Секретаріат нараз не обрано.
Діаграма руху Вікімедіа

Рішення про створення Асоціації відділень Вікімедіа було остаточно ухвалено на зборах Ради у Вашингтоні 11 липня 2012 року. Збори обрали голову Ради, Ешлі ван Гефтена і заступника голови, Зіко ван Дейка. Рішенням зборів голові було доручено сформувати кілька профільних комітетів. Відділення, які не приєдналися до Асоціації, запрошуються стати її членами. На тижні перед 18 березня 2013 року Маркус Ґласер був обраний новим головою Ради.

У липні 2013 року Рада WCA вирішила приймати до членів Асоціації також і тематичні організації. Групи користувачів Вікімедіа можуть спільно визначати одного члена Ради.

На Вікіманії 2013 в Гонконзі Голова та заступник Голови Ради пішли у відставку. WCA зараз де-факто не діє.

Часті питання

Коротка історія руху Вікімедіа

Рухом Вікімедіа називають міжнародну мережу, яка поєднує декілька організацій, вікі та багато людей, що пов'язані між собою різними способами.

 • січень 2001: Заснована вікі Вікіпедія (англійською мовою) Джиммі Вейлзом та іншими.
 • червень 2003: Джиммі Вейлз засновує Фонд Вікімедіа. ФВМ підтримує вікі Вікімедіа («проекти Вікімедіа»), такі як Вікіпедія, у правовому та технічному аспекті. ФВМ має своє правління та працівників, якими керує виконавчий директор.
 • червень 2004: Wikimedia Deutschland стає першим відділенням, незалежною національною організацією, що підтримує рух Вікімедіа у Німеччині.
 • 2005: У Франкфурті (Німеччина) відбулася перша Вікіманія. Вона стала міжнародним щорічним конгресом руху Вікімедіа.
 • квітень 2012: Комітет Відділень ФВМ стає Комітетом з приєднання і запрошує вікімедійців до створення тематичних організацій та груп користувачів.
 • липень 2012: На Вікіманії у Вашингтоні засновано Асоціацію відділень Вікімедіа.

Що таке WCA?

Обговорення Статуту WCA, говорить Фріда Бріоскі. Берлін, 31 березня 2012
Томер Ашур, Ізраїль (праворуч) обраний головою виконавчого комітету, готується до заснування WCA. Берлін, 31 березня 2012.
Представники Вікімедіа Німеччина підписують Берлінську угоду, декларуючи бажання відділення приєднатися до WCA: Мартін Рульш і Дельфін Менар, засвідчує Зіко ван Дейк. Берлін, 31 березня 2012 року.

WCA — міжнародна неурядова організація. Вона слугує вікімедійному руху шляхом підтримки роботи відділень Вікімедіа. Цілі WCA описані у її Статуті.

WCA юридично не зареєстрована, існуючи лише у діях та очікуваннях окремих відділень та осіб. Реєстрація у відповідності до законодавства однієї з країн буде здійснена незабаром.

Хто є членами WCA?

Асоціація відділень Вікімедіа (WCA) базується на організаціях Вікімедіа, як на відділеннях (англ. chapters), так і на тематичних організаціях. Кожне з відділень є юридично незалежною організацією і зазвичай складається з фізичних осіб-членів. Відділення об'єднує людей відповідної країни, зацікавлених у розвитку проектів Вікімедіа. Насьогодні із 39 відділень Вікімедіа, 26 приєднались до WCA.

Ці організації можуть використовувати у своїй назві слово «Вікімедіа» на підставі угоди, що підписується кожною відповідною організацією з Фондом Вікімедіа (WMF). Національна організація, яка хоче набути статусу відділення, звертається до Комітету з приєднання (Affiliations Committee) і, якщо організація відповідає вимогам, Комітет складає рекомендацію Раді повірених Фонду Вікімедіа. Остаточне рішення приймає Правління. Лише Фонд Вікімедіа має право визнавати організації своїми партнерами, оскільки вирази «Вікімедіа», «Вікіпедія» та інші є зареєстрованими торговими марками.

Фонд Вікімедіа вирішив не мати індивідуальних членів або філіалів (юридично підпорядкованих структур). Юридично відділення Вікімедіа та тематичні організації незалежні і в разі будь-яких проблем із законом відповідальними лишатимуться лише 10 членів правління Фонду Вікімедіа. Фонд Вікімедіа зацікавлений у створенні міжнародної асоціації відділень.

Як організація Вікімедіа може приєднатись?

Мандат команди Томера завершився на першому засіданні Ради WCA, на Вікіманіі у Вашингтоні 11 липня 2012 року. У той день, Томер взяв участь у засіданні через Skype.

Кожне відділення Вікімедіа та тематична організація може приєднатись до WCA. Для цього вони мають самостійно заявити про таке бажання; бути організацією Вікімедіа не означає автоматичне членство у WCA. Після приєднання, організація Вікімедіа (також) стає організацією-членом WCA.

Організація Вікімедіа, що приєдналась до WCA, має поважати Статут Асоціації. На даний момент для членів не передбачено обов'язків на зразок внесків. Кожне відділення, що є членом Асоціації, має право висунути одного члена до її Ради. Процедура описана на сторінці Membership.

Хоча відділення не зобов'язано делегувати свого представника до Ради (негайно), однак неучасть може розглядатися як неготовність відділення до участі в Асоціації. Участь представника у Раді передбачає не тільки вплив на прийняття рішень WCA, але є підтвердженням факту співробітництва.

Організація-член має право вийти зі складу Асоціації, таке рішення слід повідомити голові Ради. Згідно зі статутом Рада Асоціації також має право виключити (2/3 голосів) організацію з WCA.

Яким є статус членів Ради?

Засідання Ради у Вашингтоні. Вікіманія, 11 липня 2012

Рада (Council) є найважливішим органом WCA. Вона складається з членів Ради (Council Members); кожен член Ради має один голос у Раді. Члени Ради призначаються відділеннями-членами, по одному представнику. Кожен член Ради діє особисто, на власний розсуд. Він може як займати певну посаду в організації Вікімедіа, що його делегувала, так і не займати жодної; у Раді він виступає під своїм справжнім іменем. Ніхто не може змусити члена Ради голосувати, навіть організація, що його делегувала.

Термін повноважень члена Ради — 2 роки. Повноваження член Ради може припинити на підставі:

 • заяви про складення повноважень;
 • рішення не менш як 2/3 інших членів Ради за серйозне невиконання обов'язків;
 • завершення дворічного терміну, якщо не був переобраний;
 • призначення рішенням організації, що його делегувала, іншого представника;
 • виходу організації, що його делегувала, з Асоціації відділень.

Це означає, що організація не може просто так позбавити делегованого нею члена Ради. Вона має одразу ж представити нового на заміну попереднього. Загалом, це в інтересах членів Ради, організацій та Асоціації в цілому, щоб члени Ради працювали протягом усього терміну. Член Ради має набувати досвіду та налагоджувати дружні стосунки з іншими її членами.

Відділення Вікімедіа та делегований ним представник у Раді повинні добре координувати свою діяльність. Представник повинен інформувати своє відділення про події в Асоціації та дотримуватись настанов свого відділення. Відділення має підтримувати свого представника, сприяти донесенню інформації до своїх членів і тримати зворотній зв'язок з ним.

Звідки братимуться гроші і на що витрачатимуться?

Збори Ради у Вашинготоні. 11 липня 2012.
Завершення Вікіманії: Ешлі ван Гефтен презентує WCA.

Наразі Асоціація відділень не має бюджету. The бюджетний комітет представить бюджет, можливо, спрощений для попереднього огляду, під час роботи над детальним. Рада проголосує за бюджет. Згідно зі Статутом, сума коштів, що надходитимуть від кожної з організацій, визначається ними самостійно, щоб кожній організації WCA була «по кишені».

Деякі організації-члени оголосили, що зможуть підтримати Асоціацію (лише невеликими) сумами коштів. Більш значні суми матимуть бути частинами бюджетів відділень. Можливо, Асоціацію відділень підтримає новий FDC, прямо чи непрямо.

Асоціація відділень потребуватиме грошей для оплати праці службовців, що виконуватимуть її завдання, та/або підтримки волонтерів. Натомість транспортні витрати для представників у Раді поки покриваються організаціями-членами. Зустрічі відбуваються на таких традиційних заходах як Вікіманія, що вже існують довший період часу. У майбутньому WCA може оплатити деякі з цих витрат.

Посилання та деталі

Див. також