Jump to content

Plan roczny Wikimedia Foundation/2024-2025/Cele/Infrastruktura

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Goals/Infrastructure and the translation is 100% complete.

Rozszerzenie Wiedzy jako usługi

Poprawa doświadczenia użytkownika na wiki, zwłaszcza dla doświadczonych redaktorów i osób funkcyjnych. Wzmocnienie wskaźników i raportowania.

Praca, którą wykonujemy w Wikimedia Foundation ma wiele aspektów i została opisana jako wspieranie ekosystemu "społeczno-technicznego". W ramach tego ekosystemu Fundacja zapewnia krytyczne usługi techniczne, projektuje i wprowadza nowe produkty oraz wprowadza innowacje w obszarach takich jak uczenie maszynowe i współpraca w Sieci. Działania opisane w naszym celu "Infrastruktura" przedstawiają niektóre z kluczowych celów i priorytetów w tych obszarach na nadchodzący rok.

Jak przedstawiono w tegorocznej sekcji Trendy zewnętrzne, praca ta jest oparta na czterech kluczowych trendach:

  • Wyszukiwanie: Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.
  • Treść: Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online.
  • Dezinformacja: Prawdziwość treści jest kwestionowana bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuczna inteligencja będzie stosowana jako oręż.
  • Regulacje: potrzeby w zakresie zgodności rosną i musimy zwiększyć globalne zrozumienie naszych modeli społecznościowych.

Znaczenie modernizacji naszej infrastruktury technicznej było również wielokrotnie podkreślane w tym, co usłyszeliśmy od wolontariuszy w cyklu rozmów Talking:2024.

Odpowiedź na te kluczowe tematy - przy jednoczesnym zajęciu się paradoksem, że nasze projekty stają się coraz ważniejsze dla infrastruktury wiedzy w Internecie, a jednocześnie mniej widoczne dla użytkowników Internetu - jest sednem strategicznego wyzwania, przed którym stoimy. W listopadzie 2023 Chief Product and Technology Officer Fundacji postawiła kluczowe pytanie, przed którym stoi dziś nasz Ruch: w jaki sposób możemy zapewnić, że Wikipedia i wszystkie projekty Wikimedia będą "wielopokoleniowe?". Jak zapewnić zrównoważoną przyszłość i spełnić część naszej misji na wieczność?

Po miesiącach zbierania opinii i dyskusji w prowadzonych tym roku zidentyfikowaliśmy następujące filary, które pomogą nam odpowiedzieć na te pytania i pokierować naszymi decyzjami i planowaniem przyszłych prac:

  • Kształtowanie zmieniającego się Internetu. Przez ostatnie 23 lata wiele się zmieniło. Musimy wprowadzić treści encyklopedyczne i wolontariat do Internetu napędzanego przez sztuczną inteligencję i bogate doświadczenia. Jest to nasz najsłabiej zdefiniowany filar, ale to właśnie tutaj realizujemy naszą misję. Inwestujemy w eksperymenty, aby zrealizować wizję bycia podstawową infrastrukturą ekosystemu wolnej wiedzy online i kształtować przyszłość poprzez współpracę w zakresie badań nad tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać lub utrudniać systemy produkcji peer-to-peer, takie jak Wikipedia.
  • Finansowanie przyszłości w stylu "free". Będziemy w sposób zrównoważony finansować nasz ruch poprzez wspólne budowanie ujednoliconych strategii produktowych i dochodowych. Zachęcamy do kultury filantropii w Fundacji, będziemy wspierać Wikimedia Enterprise jako partnera w naszej pracy skoncentrowanej na API i dokonywać ukierunkowanych inwestycji w pracę skierowaną do darczyńców na naszych stronach internetowych i w aplikacjach. Będziemy nieustannie poszukiwać dodatkowych sposobów na wykonywanie naszej pracy w sposób bardziej zrównoważony i wydajny.
  • Dostarczanie przede wszystkim godnych zaufania treści encyklopedycznych. Musimy umożliwić dostęp do podstawowego źródła wiedzy w Internecie poprzez przeciwdziałanie dezinformacji, błędnym informacjom i brakującym informacjom w naszym ekosystemie. Będziemy kontynuować nasze prace nad identyfikacją luk w wiedzy i wyposażaniem wolontariuszy w narzędzia do ich wypełniania. Opracujemy też kompleksowe podejście do skalowanych nadużyć i pokonywania barier w tworzeniu encyklopedii we wszystkich językach. Wymaga to jasności co do celu MediaWiki i większej koordynacji między płatnym personelem a programistami-wolontariuszami. Musimy również podejmować trudne decyzje dotyczące tego, jakie projekty i funkcje będziemy wspierać, a jakich nie.
  • Napędzać rozwój wolontariatu. Jest to podstawa wszystkiego, co robimy jako Fundacja. Będziemy to robić poprzez pielęgnowanie wielu pokoleń wolontariuszy. Zarówno doświadczonym, jak i nowym wolontariuszom musimy zadać pytanie: "Dlaczego mam zostać wolontariuszem?". Mając na uwadze to istotne pytanie, musimy dostosować rozwój wolontariuszy i możliwości wniesienia wkładu. Jednym z ostatnich przykładów są "ustrukturyzowane zadania", które pomogły nam przyciągnąć i zatrzymać nowych aktywnych redaktorów. Potrzeba jednak znacznie więcej, aby nasza praca ze współtwórcami stała się bardziej zrównoważona i wielopokoleniowa. Jest to najwyższy priorytet, od którego musimy rozpocząć naszą strategiczną zmianę.

Infrastruktura: trwałe i przyszłościowe inwestycje

Nasza infrastruktura techniczna to podstawowe zasoby sprzętu, oprogramowania, sieci i usług, które wspierają działanie witryn i usług Wikimedia. Jest to podstawa, na której budowane i obsługiwane są nasze usługi cyfrowe, aplikacje i procesy. Obejmuje to szeroki zakres komponentów, w tym: sprzęt, oprogramowanie, sieci, usługi cyfrowe, takie jak hosting i bezpieczeństwo, które wspierają działanie, a także modernizację i utrzymanie naszej platformy w zmieniającym się środowisku. Aby zaspokoić wszystkie te potrzeby, przeznaczamy czas zarówno na inwestycje trwałe, jak i wkład przyszłościowy. Prace związane z utrzymaniem wynikają przede wszystkim z bieżących potrzeb w zakresie konserwacji unikalnych systemów, które wspierają tworzenie i dystrybucję wiedzy, a także z potrzeby reagowania na incydenty w tych stale zmieniających się systemach socjotechnicznych. Prace te pojawiają się regularnie przez cały rok, mają stale przydzielony czas i są opisane bardziej szczegółowo poniżej. Przyszłościowe inwestycje są oparte na zewnętrznych trendach i naszych priorytetach jako organizacji. Są one określone w poniższych celach i kluczowych wynikach (OKR). Praca działu P&T polega na zrozumieniu priorytetów w obu obszarach oraz tego, w jaki sposób przesuwamy zasoby i dokonujemy kompromisów, aby naprawić najpilniejsze kwestie, rozwiązać trwałe wyzwania i zaspokoić potrzeby tam, gdzie musimy być.

Zmiana, której dokonaliśmy w tym roku, polega na głębszym włączeniu tych OKR do trzech innych celów całej Fundacji. W miarę pogłębiania współpracy w całej Fundacji, OKR działu Produktu i Technologii pojawią się w sekcjach dotyczących innych celów, a także Infrastruktury.

Utrzymanie infrastruktury technicznej: praca potrzebna do utrzymania i wspierania projektów Wikimedia i wolontariuszy

Fundacja będzie udostępniać i przechowywać przydatne informacje ze swoich projektów w Internecie bezpłatnie, bezterminowo.

Zespoły w dziale Produktu i Technologii poświęcają stały, całoroczny priorytet utrzymaniu, dostępności i obsłudze projektów wiki. Ta niezbędna praca zaczyna się od podstaw rozwoju i hostingu dużej popularnej strony internetowej. Hostujemy nasze projekty wiki w centrach danych, na serwerach i sprzęcie, który kupujemy, instalujemy i utrzymujemy, połączonych ze sobą i resztą Internetu za pośrednictwem szybkiej sieci. Monitorujemy i zwiększamy pojemność w razie potrzeby oraz odświeżamy sprzęt, gdy staje się zbyt stary. Na przykład w tym roku powiększymy nasze centrum danych w Carrollton w Teksasie o dodatkową przestrzeń i pomieszczenia na sprzęt serwerowy, aby nadążyć za rozwojem treści i usług w naszych projektach.

Projektujemy i rozwijamy oprogramowanie open-source (przede wszystkim MediaWiki), a także używamy i wdrażamy wiele istniejących aplikacji, bibliotek i frameworków open-source innych podmiotów. Ważne błędy w naszym oprogramowaniu są traktowane priorytetowo i naprawiane. Utrzymanie oprogramowania open source wymaga wysokowykwalifikowanej kadry posiadającej specjalistyczną wiedzę w zakresie rozwoju oprogramowania open source, inżynierii niezawodności witryny (SRE), zarządzania produktem, zarządzania programami, projektowania i innych. Nasi pracownicy pracują nad tym, aby nasze oprogramowanie i systemy były aktualne i dostosowywały się do stale zmieniającego się środowiska, w tym modernizują nasz kod, aby nadal korzystać z poprawek bezpieczeństwa i dobrze współpracować z nowym oprogramowaniem innych podmiotów. Na przykład, gdy języki oprogramowania są aktualizowane, stara wersja staje się przestarzała, co oznacza, że pewne funkcje nie działają poprawnie. Aby tego uniknąć, musimy aktualizować nasz kod. MediaWiki jest napisane w PHP, a jedną z rzeczy, które musimy zrobić w tym roku, jest migracja z PHP 7.X do 8.3. Aktualizacja sprawi, że nasze systemy będą bezpieczniejsze, będą ładować się szybciej i będą łatwiejsze w obsłudze dla pracowników i wolontariuszy. Zapewni to zarówno lepsze wrażenia dla użytkowników, jak i oszczędność czasu na rozwój w przyszłości dzięki ulepszeniom w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i wsparcia, które pojawiają się wraz z aktualizacjami języka.

W ciągu ostatniego roku niedostępność rozszerzenia Graph była ciągłym wyzwaniem technicznym związanym z bezpieczeństwem i skalowalnością. Problem ten dotknął czytelników i redaktorów w wielu społecznościach. W nadchodzącym roku planujemy zbudować nową bezpieczną i skalowalną usługę do obsługi najpopularniejszych typów wykresów używanych w wiki, z możliwością rozszerzenia o dodatkowe typy wizualizacji. Będziemy ściśle współpracować z członkami społeczności, gdy plan ten zostanie ściślej zdefiniowany.

Aby zapewnić, że nasze projekty i treści pozostaną dostępne w Internecie przez cały czas, nasze zespoły poświęcają znaczną ilość wysiłku na zapewnienie wysokiej dostępności naszych witryn i usług oraz odzyskiwanie po awarii w przypadku niepożądanych lub złośliwych zdarzeń. Upewniamy się, że mamy kopie zapasowe ważnych danych i jesteśmy w stanie je odzyskać. Dwa razy w roku testujemy naszą zdolność do automatycznego przełączania witryn między centrami danych i naprawiamy wszelkie wykryte problemy.

Nie wszystkie prace są planowane z dużym wyprzedzeniem. Reagujemy również na nieoczekiwane zdarzenia i incydenty, takie jak awarie witryn, raporty dotyczące bezpieczeństwa lub incydenty związane z bezpieczeństwem / ataki wandalizmu na dużą skalę na nasze projekty. Monitorujemy naszą wydajność i bariery dostępności na całym świecie (w tym problemy z łącznością internetową lub blokady z uwagi na cenzurę) i badamy wszelkie wykryte anomalie. Niektóre z tych nieoczekiwanych zdarzeń lub powtarzających się wzorców powodują, że pracownicy nadają priorytet krótkoterminowym projektom, które mają na celu złagodzenie lub całkowite zapobieganie dalszym negatywnym skutkom. Jako konkretny przykład: wzorzec incydentów dostępności podczas zgonów znanych postaci w wiadomościach przytłaczał nasze projekty wiki, infrastrukturę i usługi na wszystkich poziomach podczas krótkich, ale bardzo poważnych skoków ruchu, które po tym fakcie następowały. Dzięki połączeniu optymalizacji wydajności, przeprojektowaniu architektury wąskich gardeł i zwiększenia przepustowości w ciągu kilku lat, nasze projekty i infrastruktura były ostatnio w stanie wytrzymać ekstremalne, globalne skoki ruchu (np. śmierć królowej Elżbiety II) bez żadnych problemów. Zespoły, które wykonują tę pracę, mają wiedzę na temat tego, jak obsługiwać miliardy odsłon miesięcznie przy użyciu technologii open source, które są niezbędne do funkcjonowania naszej infrastruktury społeczno-technicznej.

Przyszłościowe inwestycje: cele i kluczowe wyniki

Zespoły w dziale Produktu i Technologii ustalają również priorytety przyszłych inwestycji. Są one udostępniane jako "cele i kluczowe wyniki" (OKR), a ich wpływ jest zwykle określany jako wyniki, które interesariusze lub odbiorcy mogą obserwować lub doświadczać bezpośrednio. Jest to kontynuacja struktury portfeli prac (zwanych "kubłami"), która rozpoczęła się w zeszłym roku.

Priorytetowo potraktowaliśmy inwestycje w trzy koszyki: Doświadczenia wiki, Sygnały i usługi danych oraz Przyszli odbiorcy. Więcej informacji o tym, dlaczego wybraliśmy te grupy, można znaleźć w zeszłorocznym planie rocznym. Prace nad Wiki Experiences koncentrują się na doświadczeniach czytelników i współtwórców w witrynach: tym, co widzą i z czym wchodzą w interakcje w projektach wiki i w naszych aplikacjach. Prace, którym nadano priorytety w WE1 i WE3 poniżej, stanowią odpowiedź na zewnętrzne trendy w zakresie wyszukiwania i treści. WE2 odpowiada na trendy dotyczące treści i dezinformacji i jest osadzony w celu Równość. WE4 odpowiada na trendy związane z dezinformacją i jest osadzony w celu Bezpieczeństwo i integralność. Sygnały i usługi danych koncentrują się na wglądzie w nasze treści/metadane, podejmowaniu decyzji dotyczących naszych treści i usług i/lub interakcji z naszymi treściami w sposób ustrukturyzowany lub programowy. Future Audiences koncentruje się na eksperymentowaniu ze sposobami zapraszania nowych odbiorców do naszego Ruchu w sposób bezpośredni i pośredni, a także jest zgodny z trendami wyszukiwania i treści zewnętrznych. Szczegółowe cele i kluczowe wyniki dla każdego z nich można znaleźć poniżej.

"Cel" to kierunek wysokiego poziomu, który będzie kształtował projekty produktowe i technologiczne, które podejmiemy w następnym roku budżetowym. Są one celowo szerokie, reprezentują kierunek naszej strategii i, co ważne, jakie wyzwania proponujemy, aby nadać priorytet spośród wielu możliwych obszarów zainteresowania na nadchodzący rok. Każdy cel zawiera kilka kluczowych wyników z mierzalnymi rezultatami. W ciągu roku opisujemy wiele hipotez, które zespoły tworzą do pracy, i co kwartał informujemy o postępach.

Cele te opierają się na pomysłach, które usłyszeliśmy od członków społeczności w ciągu ostatnich kilku miesięcy za pośrednictwem Talking:2024, na listach mailingowych i stronach dyskusyjnych oraz podczas wydarzeń społecznościowych dotyczących naszej strategii produktowej i technologicznej na nadchodzący rok. Pełną listę wstępnych celów można znaleźć poniżej.

Uwaga dotycząca planowania budżetu: W całym dziale Produktu i Technologii planujemy przeznaczyć około 50% naszych zasobów na doświadczenia Wiki, 30% na sygnały i usługi, 5% na przyszłych odbiorców, a pozostałe 15% na usługi produktowe i inżynieryjne.

Te OKR wyszczególniają prace produktowe i technologiczne, które będą realizowane w ramach celu Infrastruktura:


CeleRówność