Jump to content

Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/Цілі/Інфраструктура

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Goals/Infrastructure and the translation is 100% complete.

Просувати знання як послугу

Покращити досвід користування у вікі, особливо для досвідчених редакторів та функціонерів. Покращити метрики та звітність.

Робота, яку ми виконуємо у Фонді Вікімедіа, має багато аспектів і описується як підтримка «соціально-технічної» екосистеми. У межах цієї екосистеми Фонд надає критичні технічні послуги, розробляє і запускає нові продукти та впроваджує інновації в таких сферах, як машинне навчання та співпраця в Інтернеті. Робота, описана в нашій цілі «Інфраструктура», окреслює деякі з ключових цілей і пріоритетів у цих сферах на наступний рік.

Як зазначено в цьогорічному розділі Зовнішні тенденції, ця робота ґрунтується на чотирьох ключових тенденціях:

  • Пошук: Споживачі завалені інформацією і хочуть, щоб її узагальнювали люди, яким вони довіряють
  • Вміст: Дописувачі мають багато корисних та ефективних способів ділитися знаннями онлайн
  • Дезінформація: Правдивість вмісту оскаржується частіше, ніж будь-коли раніше, а ШІ буде використовуватися як зброя.
  • Регулювання: потреби у дотриманні вимог зростають, і нам потрібно підвищити глобальне розуміння наших моделей, заснованих на спільнотах

Важливість модернізації нашої технічної інфраструктури також неодноразово підкреслювалася волонтерами, які брали участь у Розмовах: 2024.

Реагування на ці ключові теми, а також вирішення парадоксальної ситуації, коли наші проєкти стають все більш важливими для інфраструктури знань в інтернеті, але водночас стають менш помітними для користувачів інтернету, є суттю стратегічного виклику, з яким ми стикаємося. У листопаді 2023 року директорка Фонду з питань продукту і технології поставила ключове питання, що стоїть перед нашим рухом сьогодні: як нам забезпечити, щоб Вікіпедія та всі проєкти Вікімедіа були «багатопоколінними»? Як нам забезпечити стабільне майбутнє і виконання частини «назавжди» в нашій місії?

Після місяців зворотного зв'язку та обговорень цього року ми визначили наступні основи, які допоможуть відповісти на ці питання і спрямувати наші рішення та планування майбутньої роботи:

  • Формувати мінливий інтернет. За останні 23 роки багато чого змінилося. Нам потрібно перенести енциклопедичний вміст і волонтерство в інтернет, керований штучним інтелектом і багатим досвідом. Це наш найменш чітко визначений напрямок, але саме тут ми реалізуємо нашу місію у світі та втілюємо її в життя. Ми інвестуємо в експерименти, щоб реалізувати наше бачення — стати основною інфраструктурою екосистеми вільних знань в онлайні, а також формувати майбутнє, співпрацюючи над дослідженням того, як ШІ може підтримувати або перешкоджати виробничим системам «кожен-кожному», таким як Вікіпедія.
  • Фінансувати майбутнє «вільного». Ми будемо стабільно фінансувати наш рух, спільно створюючи єдині стратегії щодо продукту та доходу. Ми заохочуємо культуру філантропії у Фонді, будемо підтримувати Вікімедіа Ентерпрайз як партнера в нашій роботі, зосередженій на API, а також будемо робити цільові інвестиції в роботу з донорами на наших вебсайтах і застосунках. Ми будемо постійно шукати додаткові способи, щоб робити нашу роботу стабільніше та ефективніше.
  • Передусім надавати достовірний енциклопедичний вміст. Ми повинні зробити Інтернет фундаментальним джерелом знань, протидіючи в нашій екосистемі дезінформації, мізінформації та відсутній інформації. Ми продовжимо нашу роботу з виявлення прогалин у знаннях та надання волонтерам інструментів для їх заповнення. І ми розробимо всеохопні підходи до подолання масштабних зловживань і бар'єрів для енциклопедичних внесків усіма мовами. Це вимагає ясності щодо мети МедіаВікі та більшої координації між оплачуваними працівниками та волонтерами-розробниками, що йдуть вперед. Ми також повинні прийняти жорсткі рішення про те, які проєкти та функції ми підтримуємо, а які припиняємо підтримувати.
  • Сприяти зростанню кількості волонтерів. Це основа всього, що ми робимо як Фонд. Ми будемо робити це, плекаючи кілька поколінь волонтерів. Як досвідченим, так і новим волонтерам ми повинні поставити запитання: «Чому я повинен бути волонтером?» Маючи це життєво важливе питання на увазі, ми повинні узгодити зростання волонтерів і можливості робити внесок. Одним з останніх прикладів є «структуровані завдання», які допомогли нам залучити та утримати нових активних редакторів. Але потрібно зробити набагато більше, щоб наша робота з дописувачами стала більш стійкою і охоплювала багато поколінь. Це найвищий пріоритет, і саме з цього ми повинні почати нашу стратегічну зміну.

Інфраструктура: підтримка та інвестиції в майбутнє

Наша технічна інфраструктура — це базова структура апаратного та програмного забезпечення, мереж і сервісів, які підтримують роботу сайтів і сервісів Вікімедіа. Це база, на якій будуються і функціонують наші цифрові сервіси, застосунки і процеси. Сюди входить широкий спектр компонентів, зокрема апаратне та програмне забезпечення, мережі, цифрові послуги, такі як хостинг і безпека, які підтримують роботу, а також модернізацію і підтримку нашої платформи в середовищі, що розвивається. Щоб задовольнити всі ці потреби, ми виділяємо час як на підтримку, так і на перспективні інвестиції. Робота з підтримки в першу чергу зумовлена постійними потребами в обслуговуванні унікальних систем, які підтримують створення та розповсюдження знань, а також необхідністю реагування на інциденти в цих соціально-технічних системах, що постійно змінюються. Ця робота виникає регулярно протягом року, на неї постійно виділяється час, і вона більш детально описана нижче. Перспективні інвестиції визначаються зовнішніми тенденціями та нашими пріоритетами як організації. Вони викладені в цілях і ключових результатах (ЦКР) нижче. Робота відділу Продукту і технології (П&Т) передбачає розуміння пріоритетів в обох сферах, а також того, як ми перерозподіляємо ресурси та йдемо на компроміси, щоб розв'язати найнагальніші проблеми, довготривалі виклики та задовольнити потреби там, де нам потрібно бути.

Зміни, які ми внесли цього року, полягають у більш тісній інтеграції цих ЦКР з трьома іншими цілями для всього Фонду. У міру того, як ми поглиблюємо співпрацю в рамках Фонду, ви побачите, що ЦКР відділу Продукту і технології з'являються в розділах, присвячених іншим цілям, як і в розділі Інфраструктури.

Підтримка технічної інфраструктури: робота, необхідна для обслуговування і підтримки проєктів та волонтерів Вікімедіа

«Фонд зробить та зберігатиме корисну інформацію зі своїх проєктів доступною в Інтернеті безоплатно, назавжди».

Команди Продукту і Технології надають постійний, цілорічний пріоритет супроводу, доступності та функціонуванню вікі-проєктів. Ця важлива робота починається з основ розробки та хостингу великого популярного вебсайту. Ми розміщуємо наші вікі-проєкти в дата-центрах, на серверах і обладнанні, яке ми купуємо, встановлюємо й обслуговуємо, і які з'єднані між собою і з рештою Інтернету через високошвидкісну мережу. Ми відстежуємо і додаємо потужності там, де це необхідно, і оновлюємо обладнання, коли воно стає надто старим. Наприклад, цього року ми розширюємо простір нашого центру обробки даних у Керролтоні, штат Техас, додаткового простору та потужностей для серверного обладнання, щоб не відставати від зростання вмісту та послуг на наших проєктах.

Ми проєктуємо і розробляємо програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом (передовсім МедіаВікі), а також використовуємо і розгортаємо багато існуючих сторонніх застосунків, бібліотек і фреймворків з відкритим вихідним кодом. Важливі помилки в нашому програмному забезпеченні отримують пріоритет і виправляються. Супровід програмного забезпечення з відкритим кодом вимагає висококваліфікованої роботи людей, які мають спеціальний досвід у розробці програмного забезпечення з відкритим кодом, інженерії надійності сайтів (site reliability engineering — SRE), управлінні продуктами, управлінні програмами, дизайні тощо. Наші співробітники працюють над тим, щоб наше програмне забезпечення та системи були актуальними та адаптувалися до постійно мінливого середовища, включаючи модернізацію нашого коду, щоб продовжувати отримувати вигоду від виправлень безпеки та добре працювати з новим програмним забезпеченням сторонніх розробників. Наприклад, коли оновлюються мови програмного забезпечення, стара версія стає застарілою, а це означає, що деякі функції не працюють належним чином. Щоб уникнути цього, нам потрібно оновити наш код, щоб він відповідав новій версії. МедіаВікі написана на PHP, і одна з речей, яку ми маємо зробити цього року - перейти з PHP 7.X на 8.3. Оновлення зробить наші системи безпечнішими, такими, що швидше завантажуються, а співробітникам і волонтерам буде легше працювати з ними. Це сприятиме як покращенню роботи користувачів, так і економії часу на розробку в майбутньому завдяки покращенню безпеки, продуктивності та підтримки, які приходять з оновленням мови програмування.

Протягом останнього року недоступність розширення Graph була постійною технічною проблемою, пов'язаною з міркуваннями безпеки та масштабованості. Ця проблема вплинула на читачів і редакторів у багатьох спільнотах. Наступного року ми плануємо створити новий безпечний і масштабований сервіс для підтримки найпоширеніших типів графіків, що використовуються у вікі, з можливістю розширення для додаткових типів візуалізацій. Ми будемо тісно співпрацювати з учасниками спільноти, коли цей план стане більш визначеним.

Щоб забезпечити, що наші проєкти та вміст залишатимуться доступними в Інтернеті назавжди, наші команди докладають значних зусиль для забезпечення високої доступності наших сайтів і сервісів, а також аварійного відновлення після катастрофічних або зловмисних подій. Ми гарантуємо, що маємо резервні копії важливих даних і можемо їх відновити. Двічі на рік ми тестуємо нашу здатність автоматично перемикати сайти між нашими дата-центрами та виправляємо будь-які виявлені проблеми.

Не всі роботи плануються заздалегідь. Ми також реагуємо на несподівані події та інциденти, що виникають, такі як перебої в роботі сайтів, повідомлення про інциденти безпеки або масштабні атаки вандалізму на наші проєкти. Ми відстежуємо нашу продуктивність і бар'єри для доступності по всьому світу (включаючи проблеми з підключенням до Інтернету або блокування через цензуру), а також розслідуємо будь-які аномалії, які ми знаходимо. Деякі з цих несподіваних подій або повторюваних проблем призводять до того, що співробітники надають пріоритет короткостроковим подальшим проєктам, які мають на меті пом'якшити або повністю запобігти подальшому негативному впливу. Конкретний приклад: низка інцидентів з доступністю під час гучних повідомлень про смерть знаменитостей у новинах перевантажувала наші вікі-проєкти, інфраструктуру та сервіси на всіх рівнях під час коротких, але дуже серйозних сплесків трафіку, що наставали після цього. Завдяки поєднанню оптимізації продуктивності, архітектурному редизайну вузьких місць і збільшенню пропускної здатності протягом кількох років, наші проєкти та інфраструктура нещодавно змогли без проблем витримати екстремальні, глобальні сплески трафіку (наприклад, смерть королеви Єлизавети). Команди, які виконують цю роботу, мають знання про те, як підтримувати мільярди переглядів сторінок на місяць, використовуючи технології з відкритим вихідним кодом, які є важливими для функціонування нашої соціально-технічної інфраструктури.

Перспективні інвестиції: цілі та ключові результати

Команди Продукту і Технології також визначають пріоритети перспективних інвестицій. Вони поширюються як «цілі та ключові результати» (ЦКР), вплив яких, як правило, формулюється як результати, які зацікавлені сторони або аудиторії можуть спостерігати або відчути безпосередньо. Це продовження структури робочих портфелів (так званих «кошиків»), яка була започаткована минулого року.

Ми визначили пріоритетність інвестицій у трьох кошиках: Вікідосвід, Сервіси сигналів і даних та Майбутні аудиторії. Ви можете прочитати більше про те, чому ми обрали ці кошики у минулорічному річному плані. Робота над Вікідосвідом зосереджена на досвіді читачів і дописувачів на сайтах: на тому, що вони бачать і з чим взаємодіють у вікіпроєктах і в наших застосунках. Робота, пріоритети якої наведені нижче у розділах WE1 і WE3, відповідає на зовнішні тенденції у сфері пошуку та вмісту. WE2 відповідає на тенденції щодо вмісту та дезінформації і є частиною цілі Справедливість. WE4 реагує на тенденції дезінформації і включена в ціль Безпека та цілісність. Сервіси сигналів і даних зосереджені на аналізі нашого вмісту/метаданих, прийнятті рішень щодо нашого вмісту та послуг та/або взаємодії з нашим вмістом у структурований чи програмний спосіб. Майбутні аудиторії зосереджені на експериментуванні зі способами залучення нових аудиторій до нашого Руху прямими та непрямими шляхами, а також узгоджуються із зовнішніми тенденціями у сфері пошуку та вмісту. Нижче ви можете знайти конкретні цілі та ключові результати для кожного з них.

«Ціль» — це напрямок високого рівня, який визначатиме продуктові та технологічні проєкти, які ми візьмемо на наступний фінансовий рік. Вони навмисно широкі, відображають напрямок нашої стратегії, а також, що важливо, показують, які виклики ми пропонуємо визначити пріоритетними серед багатьох можливих сфер діяльності на наступний рік. Кожна ціль містить кілька ключових результатів, які можна виміряти. Протягом року ми описуємо кілька гіпотез, які команди формують для роботи, і щоквартально звітуємо про прогрес.

Ці цілі ґрунтуються на ідеях, які ми отримували від членів спільноти протягом останніх кількох місяців через Розмови:2024, у списках розсилки та на сторінках обговорення, а також на заходах спільноти щодо нашої продуктової та технологічної стратегії на наступний рік. Ви можете переглянути повний список проєктів цілей нижче.

Примітка щодо бюджетного планування: У відділі Продукту і Технології ми плануємо виділити приблизно 50% наших ресурсів на Вікідосвід, 30% - на Сигнали і сервіси, 5% - на Майбутні аудиторії, а решту 15% — на Продуктові та інженерні послуги.

Ці ЦКР детально описують роботу над Продуктом і Технологією, яка відбуватиметься для досягнення Цілі Інфраструктури: