Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Eliane Dominique Yao/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Eliane Dominique Yao and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.

Yao Eliane Dominique (Yasield)

Yasield (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
16 Mart 2019 Cumartesi günü wikimousso grubu tarafından düzenlenen Vikiveri projesi üzerine eğitim çalıştayında
 • Kişisel:
  • İsim: Yao Eliane Dominique
  • Konum: Abidjan, Fildişi Sahilleri
  • Diller: Fransızca
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2013
  • Etkin Vikiler: Vikipedi
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) 2013'ten beri Wikimedia hareketinin bir üyesiyim. Ülkemdeki cinsiyet içerik boşluğuna karşı mücadele etmek için Fildişi Sahili kullanıcı grubuna dahilim. 2016 yılında yönetim kurulu tarafından Viki Kadınları Seviyor projesinde çalışan ekibe liderlik etmek üzere seçildim. 2016 ve 2017 yılları arasında önemli results Fildişi Sahili sonuçları veren bu projenin başarısından sonra, içerik farkını azaltmak için ülkemin önde gelen kadınları üzerinde kaliteli içerik üretmeyi hedefleyen Wikimousso (Wiki kadını) adlı bir projeyi başlattım. Bu proje bugün bize Vikipedi, Vikiveri, Wikimedia Commons ve Vikisöz gibi viki projelerinde eylemlerinin ülkemiz nüfusu üzerinde önemli ölçüde olumlu etkisi olan kadınlara görünürlük kazandırmamızı sağlıyor. 2017'den beri, Wikiindaba, Fransızca konuşan Wikiconvention, Wikimania gibi çeşitli uluslararası toplantılarda sunduğumuz bu projenin ekibine aktif olarak liderlik ediyorum.

2018 ve 2021 yılları arasında başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak, kullanıcı grubumu Wikimedia Summit gibi bazı önemli topluluk buluşmalarında temsil ettim. Fransız-Afrikasındaki Art+Feminizm'in bölgesel elçisi olarak, ayrıca bölgemdeki Fransızca konuşan diğer ülkelerdeki Vikipedistlerin kapasitelerini geliştirmesine katkıda bulunuyorum. Bu deneyimler hareket hakkında genel bir görüş sahibi olmamı ve Yönetim Kurulu için kısa ve uzun vadeli sonuçlara yönelen kesin öncelikler temelinde çalışmasının önemini ve aciliyetini anlamamı sağlıyor. Yönetim Kurulu'nun bir parçası olarak, ekibin halihazırda iyi yapılmış başarıları ve eylemleri güçlendirmesine yardımcı olmak, tüm toplumun çıkarlarını dikkate alarak kararların çeşitlendirilmesine katkıda bulunmak istiyorum. Aynı zamanda bir iletişim uzmanı olarak hedeflerimden biri de hareketin iletişim politikasını geliştirmesine ve farklı üye topluluklara bir strateji uyarlamasına yardımcı olmaktır.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği *
 • Yönetim organlarının yeniden kurulması: Hareketin, eylemleri geliştirmek ve topluluğumuzun gelişimini sürdürmek için yönetim organlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden kurması önemlidir.
 • Vakfın iletişimini geliştirmek: Bilgiyi merkezden uzaklaştırmak için hareketin iletişim sistemini iyileştirmek.
 • Daha da kapsayıcı bir hareket için Yönetim Kurulu içindeki beceri ve uzmanlığı çeşitlendirerek hareketin iyi yönetim sistemini güçlendirmek.
İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği *
 • Kapasite geliştirme: Hareketteki güçlü ve zayıf yönlerine göre, toplulukların kapasitelerinin oluşturulmasına yardımcı olunması tavsiye edilir.
 • Yerinden yönetim: Bazı idari prosedürleri kolaylaştırmak için vakfı topluluklara yaklaştırmak gerekir.
 • Karar almada eşitlik: Bana göre, hareketin yaşamıyla ilgili tüm önemli kararlar, büyük teklif güçleri olan tüm toplulukların ve bağlı kuruluşların görüşlerini dikkate almalıdır.
doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:30, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:15, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

7 yıl
 • 2013 - 2017 Kullanıcı Grubumun Denetçisiydim
 • 2018 - 2021 Fildişi Sahilleri Kullanıcı Grubu Başkan Yardımcısı
 • 2017'den beri viki-proje yöneticisi
 • 2018 - 2021 Fransız Afrikasında Fransızca konuşan halklar Art+Feminizm bölgesel elçisi

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

4 yıl boyunca Kullanıcı Grubu yönetim kurulu üyeliği yaptım, İletişim ve Medya Bakanlığı'nda Ülkemin Hükümeti adına İletişim Direktör Yardımcısı olarak çalıştım ve şu anda bir Amerikan uluslararası STK'sında çalışıyorum.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

8 yılı aşkın süredir iletişim ve halkla ilişkiler alanında sorumluluk pozisyonlarında bulundum ve 8 ülke için bölgesel iletişimden sorumlu olduğum mevcut şirketimin karar alma komitesinde yer alıyorum.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

Daha önce hiç yönetim kurulu üyeliği yapmadım, vakıfta da görev almadım ancak çeşitli dernek yönetim kurullarında görev almış ve karar verme ile ekip çalışması konularında iyi bir tecrübeye sahibim.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Hiçbir zaman doğrudan damgalanmadım ama finansal olarak veya toplumdaki konumlarına göre farklı görünen insanlar hakkında yargılarda bulunma eğiliminde olan bir etnik topluluğa aitim.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Fildişi Sahili'nde doğdum, orada yaşıyorum ve bu ülkenin kültürünü çok iyi biliyorum. Avrupa ülkelerinde yaşamış veya seyahat etmiş biri olarak, bazı ülkeler hakkında genel ve kültürler arası bilgi birikimine sahibim.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Ana dilim Fransızca, ayrıca orta düzeyde İngilizcem var.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Fildişi Sahili, çeşitlilik ve yaşam özgürlüğü seçenekleri açısından henüz tam katılım noktasına ulaşmadı. Buradaki düzenn, örneğin, resmi bir şekilde bir LGBT etkinliği düzenlememize izin vermekte zorluk çekecektir.